Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Біологічні науки / Екологія


Коваль Світлана Іванівна. Агроекологічний стан осушуваних торфових ґрунтів та розробка заходів їх збереження і забезпечення високої продуктивності. : Дис... канд. наук: 03.00.16 - 2007.



Анотація до роботи:

Коваль С.І. Агроекологічний стан осушених торфових грунтів та розробка заходів їх збереження і забезпечення високої продуктивності.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата сільськогосподарських наук за спеціальністю 03.00.16 – екологія. – Державний агроекологічний університет України, Житомир, 2007.

У дисертації викладені дані оцінки агромеліоративного стану осушених торфових ґрунтів Рівненської області.

Визначено, що значення балансу органічної речовини торфу під складною злаковою та злаково-бобовою сумішками найбільш ефективним є на таких варіантах добрив: біогумус 5 т/га+вапно 5т/га, N60P60K90, N60P60K90+вапно 5 т/га.

Проведені дослідження дозволили запропонувати шляхи використання осушених торфових ґрунтів, які забезпечать збереження органічної речовини торфу та підвищать їх продуктивність. Землеробству на осушених торфових ґрунтах рекомендується при залуженні використовувати травосумішку з багаторічних злакових трав (грястиця збірна + костриця східна + тимофіївка лучна + пажитниця багаторічна) при внесенні 5 т/га вапна + обробіток насіння при посіві стимулятором росту та розвитку рослин, що гарантує отримання до 97,5 ц/га сіна.

У дисертації представлено узагальнені результати експериментальних досліджень і дано нове наукове вирішення проблеми високоефективного, екологічно збалансованого використання меліорованих торфових грунтів Західного Полісся України. Вивчено вплив антропогенних факторів на агроекологічний стан та продуктивність осушуваних торфовищ; запропоновано заходи їх раціонального використання, підвищення екологічної стійкості, біопродуктивності в удосконаленні технологій вирощування багаторічних травосумішок, поліпшення їх шляхом удобрення, агромеліоративних заходів, ресурсозбереження, на основі яких зроблено такі основні висновки:

1. Формування водного режиму осушеного торфового ґрунту проходить під дією метеорологічних факторів та залягання рівнів підгрунтових вод. Встановлено, що з 1998 по 2004 роки спостерігали навесні від 2,3 до 10,4 % затоплених полів на торфових ґрунтах, а на середину вегетаційного періоду - 0,4 – 2,5 %, переосушених – 10,4 – 24,1 та 14,2 – 58 % відповідно, що в цілому негативно позначається на продуктивності сільськогосподарських культур. Посилена мінералізація цих ґрунтів вимагає використовувати їх деякий час під культурні сіножаті та пасовища. У сухі періоди вегетації, коли рівні ґрунтових вод були найнижчими, вологість 0-10 см шару ґрунту в серпні 2001 була 37,23 % ПВ, в липні, вересні 2002 рр. в середньому відповідно – 27,21 та 22,49 % ПВ.

2. Установлено, що за внесення 5 т/га вапна + 5 т/га біогумусу кількість води, яка йде на створення 1 кг сіна в період вегетації за добу, менша, ніж на контролі в середньому більше 50 %. При підтримуванні рівнів ґрунтових вод 0,6 м витрати води на сумарне водоспоживання найменші.

3. Торфовий ґрунт весною прогрівався до оптимальної температури для росту і розвитку рослин. В липні – серпні температура часто перевищує +22 С на глибині до 2 см, а на поверхні ґрунту буває в ці ж місяці досить часто в межах +30 – +50 С.

4. При визначенні балансу органічної речовини торфу під складною злаковою та злаково-бобовою сумішками, найбільш ефективними є такі варіанти: біогумус 5 т/га + вапно 5т/га, N60P60K90, N60P60K90+вапно 5 т/га. Найбільше органічної речовини залишають злакові сумішки, до складу яких входять грястиця і костриця. За рахунок кореневих решток найбільше поповнила запаси органіки торфу злакова сумішка з цих трав під варіантом гній 50 т/га + обробіток насіння стимулятором, при обробітку насіння при посіві + 2 р. обробітки посіву стимулятором. Збільшення кількості кореневих залишків можна досягнути лише за рахунок підвищення врожайності сумішок багаторічних трав. З роками при використанні багаторічних трав значення позитивного балансу поступово збільшується.

5. Біологічна активність під багаторічними травами невисока (в залежності від пори року в середньому складає 7-20 % в орному шарі та 7-21 % - в підорному); між варіантами в кожний період досліджень суттєвої різниці не спостерігається, але розклад целюлози при внесенні біогумусу 5 т/га, біогумусу 5 т/га + вапно 5 т/га та обробітоку насіння стимулятором був дещо нижчий порівняно з іншими видами удобрення.

6. За внесення 5 т/га вапна, обробітку насіння при посіві стимулятором, 50 т/га гною, 5 т/га біогумусу, N60P60K90 - забезпечується збільшення врожаю злаково-бобової та злакової сумішок відповідно до 60 % та до 126 % в порівнянні з варіантом без добрив. Найбільші врожаї сумішки з злакових трав отримують за рівнів ґрунтових вод 0,6 м від поверхні грунту.

7. У сумішках з двох, чотирьох та шести видів трав частка того чи іншого виду в середньому за три роки коливалась від 8 до 59 %: грястиця збірна – 34 %, костриця східна – 11 %, тимофіївка лучна – 39 %, пажитниця багаторічна – 59, конюшина лучна - 8, конюшина повзуча – 18 %. Водний режим ґрунту має важливе значення як для збільшення врожайності травосумішок, так і для збереження сіяних трав.

8. Для отримання з незначним за вмістом Cs-137 сіна багаторічних злакових трав на торфових ґрунтах Західного Полісся найбільш ефективними заходами є поєднання застосування засобів біологізації та вапнування, а в злакові сумішки краще включати грястицю, кострицю, тимофіївку, пажитницю. Застосування ж стимулятору росту і розвитку рослин без внесення меліорантів чи органічних добрив сприяє накопиченню радіонуклідів в травостої.

9. Застосування стимулятору росту і розвитку рослин є енергозберігаючим на осушуваних торфових ґрунтах в зоні осушуваних меліорацій. При порівнянні сумішок більшості варіантів коефіцієнти енергетичної ефективності вищі при вирощуванні сумішки з грястиці збірної, костриці східної, тимофіївки лучної та пажитниці багаторічної, далі йде сумішка з тимофіївки лучної та пажитниці багаторічної і сумішка з грястиці збірної та костриці східної.

10. На варіантах вапно 5 т/га + обробіток насіння стимулятором при посіві та обробіток насіння стимулятором при посіві + обробітки посіву стимулятором коефіцієнти економічної ефективності при вирощуванні травостоїв одні з найвищих. Собівартість одиниці продукції на цих же варіантах – найнижча (4,1 - 10,6 грн/ц), а рівні рентабельності – найвищі (до 240,0 %).

Рекомендації виробництву

Сільськогосподарським виробникам рекомендується для раціонального використання і збереження продуктивності осушуваних торфових ґрунтів найбільш енергозберігаюче і економічно ефективне внесення Р60К90 та застосування 5 т/га вапна + обробіток насіння стимулятором при посіві шляхом залуження сумішкою з грястиці збірної, костриці східної, тимофіївки лучної та пажитниці багаторічної, що забезпечує отримання нормативно чистих кормів і їх високу продуктивність – 9,75 т/га сіна.

Публікації автора:

1.Коваль С.І., Веремеенко С.І. Вплив хімічної меліорації, мінеральних добрив і засобів біологізації на продуктивність і якість багаторічних злакових трав та їх сумішок// Матеріали Першої регіональної науково-практичної агроекономічної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених “Перлини степового краю”.- Миколаїв: МДАУ, 2005.- с. 95-99 (Дисертант виконувала експериментальну частину досліджень та узагальнювала результати – 70 %).

2.Коваль С.І. Збереження та забезпечення високої продуктивності осушених торфових ґрунтів// Матеріали міжнародної наукової конференції студентів та аспірантів “Екологічні проблеми сталого розвитку агросфери в умовах реформування земельних відносин та шляхи раціонального використання і охорони земель”- Харків, 4-7 жовтня 2005 р. - с. 78-80.

3.Коваль С.І. До питання використання торфових ґрунтів забруднених радіонуклідами// Вісник Рівненського державного технічного університету. Зб. наук. праць. Вип. 5(7).- Рівне – 2000.- с. 17- 22.

4.Коваль С.І. Вплив хімічної меліорації і засобів біологізації на врожай багаторічних злакових трав першого року використання// Вісник Рівненського державного технічного університету. Зб. наук. праць. Вип. 1(14). Рівне- 2002. – с. 44-53.

5.Коваль С.І. Вплив агротехнічних та агромеліоративних заходів на продуктивність лучного травостою// Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Ч. 1. Вип. 5(18).- Рівне-2002. - с.56-63.

6.Веремеєнко С.І., Коваль С.І. Стан осушуваних торфових ґрунтів Рівненської обл.//Сучасний стан ґрунтового покриву України та шляхи забезпечення його сталого розвитку на початку 21-го століття (Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої 50-річчю з дня створення Інституту ґрунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського).-Харків–2006.- с.164-165 (Дисертант узагальнювала результати, формулювала висновки –75%).

7.Веремеєнко С.І., Коваль С.І. Заходи зі збереження осушуваних торфових ґрунтів Західного Полісся України// Агрохімія і ґрунтознавство (міжвідомчий тематичний збірник) Кн. 2. Харків – 2006. – с.212-214 (Дисертант проводила дослідження, розробляла методичні рекомендації – 70 %).

8.Веремеєнко С.І., Коваль С.І. Енергетична та економічна ефективність агрозаходів при вирощуванні багаторічних злакових трав на осушуваних торфових ґрунтах// Вісник Харківського національного аграрного університету ім. В.В.Докучаєва. Серія “Ґрунтознавство, агрохімія, землеробство, лісове господарство”. № 1. Харків – 2005.- с.156-161. (Дисертант проводила обрахунки даних, формулювала висновки – 75 %).

9.Веремеєнко С.І., Коваль С.І. Вплив добрив та меліорантів на перехід 137Сs з торфового ґрунту в багаторічні злакові трави// Досвід подолання наслідків Чорнобильської катастрофи в сільському та лісовому господарстві – 20 років після аварії на ЧАЕС (Доповіді учасників п’ятої Міжнародної науково-практичної конференції) 18-20 травня 2006 року. Житомир-2006.- с.120-123. (Дисертант проводила експериментальні дослідження, методичні розробки –70 %).

10.Веремеенко С.И., Коваль С.И. Экологические аспекты рационального использования осушенных торфяных почв// Материалы международной конференции.- 29 мая – 2 июня 2006г., Минск, Республика Беларусь.- с.94-96, 285-287. (Дисертант проводила експериментальні дослідження, обробляла результати досліджень, формулювала висновки – 65 %).