Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


295. Залогіна Катерина Ігорівна. Антикризове управління промисловим підприємством в умовах перехідної економіки України: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Хмельницький держ. ун-т. - Хмельницький, 2004.



Анотація до роботи:

Залогіна К.І. Антикризове управління промисловим підприємством в умовах перехідної економіки України. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. - Економіка, організація і управління підприємствами. Хмельницький державний університет, 2004.

У диcepтaції нaвeдeнe тeopeтичнe yзaгaльнeння i нoвe виpiшeння нayкoвoї пpoблeми побудови перманентного антикризового управління промисловим підприємством на основі концепції управління вартістю в умовах перехідної економіки.

На першому етапі досліджень проводилось вивчення суті та механізмів розвитку кризи підприємства як у відкритій динамічній системі за комплексом різних підходів. В результаті було запропоновано власне трактування поняття „криза підприємства”, розширено класифікації видів криз на підприємстві та факторів їх розвитку. Під час проведення аналізу сучасних макро- та мікроекономічних процесів в економіці України було виявлено в якості специфічного фактора кризи вітчизняних підприємств кризу відносин власності, яка безпосередньо пов’язана на економічному рівні із неадекватним врахуванням платності власного капіталу.

На основі одержаних результатів обґрунтовано необхідність та адекватність використання критерію створення нової вартості для власників (економічного прибутку) в якості домінантного для здійснення антикризового управління вітчизняними підприємствами в умовах перехідної економіки. Вперше запропоновано показник ефективності для власника – нова вартість в розрахунку на власний капітал.

На основі вищевказаного нового показника економічної ефективності, в дисертації розроблено систему гнучкого антикризового управління промисловим підприємством за ланцюгом доход – нова вартість для власників із врахуванням проблем розривів ліквідності шляхом композиції запропонованої матричної моделі управління економічним прибутком та модифікованого бюджету руху грошових коштів.

З метою здійснення адекватного планування обсягів діяльності компанії уточнено показник підприємницького ризику шляхом інтеграції в його структуру вперше запропонованого показника економічного важеля.

У дисертації доведено, що адекватність, комплексність та необхідну гнучкість системи антикризового управління на промислових підприємствах в умовах перехідної економіки забезпечує запровадження антикризового управління за вартісними чинниками. У процесі розробки теоретико-методологічних та практичних засад побудови такої системи управління як на превентивному, так і реакційному рівнях ми прийшли до наступних висновків теоретичного, методичного та науково-практичного спрямування.

  1. Незважаючи на значні успіхи зарубіжних дослідників антикризового управління підприємством, специфіка проблематики в умовах перехідної економіки все ще відноситься до числа малодосліджених як у вітчизняній, так і у зарубіжній економічній та управлінській науці. До теперішнього часу основна увага вітчизняних науковців зосереджена на подоланні кризи, тоді як все більшої актуальності набуває вчасне попередження кризи та розробка теоретико-методологічних засад здійснення антикризового управління на постійній основі із створенням відповідних нових методик та пошуком комплексних критеріїв оцінки їх ефективності.

  2. На основі комплексного використання підходів з позицій різних наук щодо суті та механізму розвитку кризи у відкритих динамічних системах, нами було уточнено поняття „криза підприємства”, виявлено специфічні особливості явища в умовах перехідної економіки та запропоновано подальший розвиток класифікації видів криз та джерел і факторів їх розвитку.

  3. В результаті аналізу відносин власності та їх реалізації в сучасних економічних умовах України виявлено, що адекватне врахування ціни власного капіталу є необхідною умовою розуміння характеру, суті та причин змін в економіці України на макро- та мікрорівнях, визначення потенціалу підприємства та здійснення ефективного антикризового управління компанією.

  4. Обґрунтовано необхідність розвитку концепції антикризового управління підприємством на основі концепції управління вартістю, як такої, що дозволить використовувати комплексний критерій – ранній сигнал розвитку кризи – створення нової вартості для власників. На основі дослідження існуючих підходів до визначення вартості компанії та моделей і методів її оцінки, визначено та обґрунтовано як найбільш адекватну модель економічного прибутку.

  5. Запропоновано авторську блок-схему принципових стадій процесів антикризового управління на підприємстві.

  6. Запропоновано уточнене визначення поняття „реструктуризація”, систематизовані види реструктуризації.

  7. В дисертації здійснено модифікацію моделі економічного прибутку з метою її адаптації для цілей антикризового управління підприємством в умовах перехідної економіки, визначено її основні можливості та обмеження. Вперше отримано оціночну модель – матрицю фінансової рівноваги для управління економічним прибутком із врахуванням структури капіталу, яка дозволяє визначати можливі загрози та шанси кризового розвитку.

  8. В основу моделі управління економічним прибутком покладено отриманий новий показник ефективності – нову вартість, що припадає на власний капітал понад очікувану інвесторами прибутковість, або частку чистого прибутку компанії, що створена за рахунок власного капіталу.

  9. З метою переведення антикризового управління підприємством на оперативний рівень запропоновано модифікацію бюджету руху грошових коштів із визначенням показника економічного прибутку.

  10. Прогнозування та планування обсягів діяльності підприємства дозволяє здійснювати запропонований модифікований показник сили впливу підприємницького ризику, що відображає зв'зок доходу та економічного прибутку. Уточнити даний показник дозволив вперше запропонований дисертантом показник сили впливу економічного важеля, що відображає залежність створеної за період нової вартості і чистого прибутку.

  11. Результати дисертаційного дослідження, що виносяться на захист, мають як теоретичне, так і практичне значення. До переважно теоретичних значущих результатів належить, перш за все, пропозиція щодо розвитку системи антикризового управління на вітчизняних промислових підприємствах на основі критерію створення нової вартості для власників, запропонована модель діагностики фінансового стану підприємства з позицій виявлення загроз та можливостей кризового розвитку та нові критерії раннього розвитку кризи. Решту результатів можна визначити як такі, що мають як теоретичну, так і практичну цінність.

Публікації автора:

В наукових фахових виданнях:

  1. Орлов О.О., Залогіна К.І. Експрес-діагностика банкрутства на основі даних бухгалтерської звітності за новими Національними стандартами України // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. – №2. – С. 51-53.

Особистий внесок здобувача: визначено розрахунок змінних в моделі Z-рахунку Е. Альтмана відповідно до нових Національних стандартів обліку.

  1. Залогіна К.І. Реструктуризація як інструмент стратегічного управління підприємством в умовах кризи // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2000. – №4. – Ч.3. – С. 78-82.

  2. Залогіна К.І. Проблеми венчурного інвестування в українські підприємства // Економіст. – 2000. - №10 (168). – С. 18-20.

  3. Залогіна К.І. Криза підприємства в межах загального розуміння кризи // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2001. – №6. – “Економічні науки”. – С. 89-94.

  4. Залогіна К.І. Проблеми та можливості діагностики підприємства в сучасних умовах України // Наукові праці Донецького державного технічного університету. Серія “Економічна”. Випуск 46. – Донецьк: ДонНТУ, 2002. – С.124-135.

  5. Залогіна К.І. Оцінка вартості підприємства в ринкових умовах // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Фінансові механізми підприємництва в Україні. Збірник наукових праць Інституту регіональних досліджень НАН України. – Вип. 2 (ХХХІІІ). – Ч. 2. – Львів, 2002. – С. 299-305.

  6. Залогіна К.І. Механізм банкрутства як складова антикризового управління підприємством // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – №2. – “Економічні науки”. – Т.1. – С. 129-133.

  7. Залогіна К.І. Використання моделі EVA в антикризовому управлінні // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. – Луцьк. –№9. – 2003. – С. 160-165.

  8. Залогіна К.І. Матриця фінансової рівноваги на базі моделі економічного прибутку та ефекту фінансового важеля в рамках системи антикризового управління підприємством // Вісник Технологічного університету Поділля.– 2004. – Ч.2. – Т.1. – С. 143-147.

В інших виданнях:

  1. Залогіна К.І. Прогнозування в системі антикризового управління компанією на базі життєвого циклу підприємства // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси, ЧДТУ, 2002. – С. 188-190.

  1. Залогіна К.І. Антикризове управління. Сучасний етап розвитку // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні проблеми управління”. – К.: ІВЦ “Політехніка”, - 2001. – С.347-349.

  2. Залогіна К.І. Управлінські інновації: роль реінжинірингу за умов нестабільності зовнішнього середовища // Наукові праці МАУП “Інноваційний менеджмент: проблеми формування в умовах перехідної економіки”. – Вип 3. – К. – 2002. – С. 131-133.

  3. Залогіна К.І. Модель EVA в антикризовому управлінні // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Реформування фінансово-кредитної системи і стимулювання економічного зростання”. – Волинський державний ун-т ім. Л. Українки. – Луцьк. – 2003. – С. 114-116 .

  4. Залогіна К.І. Реструктуризація заборгованості як складова антикризового управління підприємством на оперативному рівні // Матеріали всеукраїнської наук.-практ. конф., присвяченої 10-ти річчю ХІЕП, 2003. – С. 103-107.

  5. Залогіна К.І. Побудова матриці фінансової рівноваги на базі моделі економічного прибутку в рамках системи антикризового управління підприємством // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції 4-6 грудня “Фінансово-правові засади перспектив розвитку економіки України”. – м. Хмельницький: ТУП,– 2003. – С. 58-61.