Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Сметанюк Олена Анатоліївна. Діагностика фінансового стану підприємства в системі антикризового управління : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Вінницький національний технічний ун-т. — Хмельницький, 2006. — 215арк. — Бібліогр.: арк. 161-175.



Анотація до роботи:

Сметанюк О.А. Діагностика фінансового стану підприємства в системі антикризового управління. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Хмельницький національний університет, Хмельницький, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методологічного обґрунтування принципів та практичній реалізації методичних підходів діагностики фінансового стану підприємства як елементу системи антикризового управління. У роботі виявлено характеристики та проведено ідентифікацію ознак фінансової кризи на підприємствах України, досліджено понятійний апарат антикризового управління підприємством, діагностики в системі такого управління та діагностики фінансового стану; доведено необхідність створення на вітчизняних підприємствах систем антикризового управління, функціонально ідентифіковано діагностику в системі антикризового управління підприємством, а також з позиції її розгляду як превентивного заходу антикризового управління. Узагальнено, класифіковано та проведено оцінку існуючих методів та методик діагностики кризи підприємства, обґрунтовано та розроблено багатофакторну модель діагностики фінансового стану підприємства, розроблено систему наскрізного антикризового управління підприємством із узагальненням та оцінюванням сучасних антисипативних та реактивних інструментів антикризового управління на підприємствах харчової промисловості.

В процесі проведення дослідження та реалізації поставлених в дисертації завдань було проаналізовано науково-теоретичні основи понятійного та категоріального апарату діагностики фінансового стану в системі антикризового управління, а також методологічні аспекти оцінювання та підвищення стійкості фінансового стану підприємств харчової галузі Вінниччини. Отримані результати дозволяють зробити такі висновки:

1. До переважно теоретичних результатів дисертаційної роботи можна віднести, перш за все, обґрунтування необхідності впровадження на вітчизняних підприємствах системи антикризового управління, уточнення змісту категорії кризи в діяльності підприємства та розширення класифікації її видів, уточнення поняття діагностики та визначення місця діагностики серед функцій антикризового управління.

2. Антикризове управління методологічно має постійну основу завдяки його основним властивостям, зокрема, гнучкості та адаптивності, здатності до диверсифікації та своєчасного ситуаційного реагування, використання потенціалу підприємства та неформальних складових менеджменту. Тому антикризове управління підприємством – це управлінський процес, який орієнтований саме на недопущення або попередження кризових ситуацій у виробничо-господарській діяльності підприємства, а у випадку виникнення кризи – на зменшення її наслідків, утримування функціонування фірми в режимі виживання та виведення її з кризового стану з мінімальними втратами. Превентивний характер такого управління забезпечується ефективним вирішенням задач діагностики. З цих позицій визначено концепцію діагностики як самостійного функціонального елементу і складового етапу процесу антикризового управління на відміну від погляду на неї як напрямок економічного аналізу. З метою вдосконалення та підвищення дієвості фінансового механізму в процесі діагностики доведено доцільність проведення діагностики фінансового стану, уточнено поняття “діагностика фінансового стану”, розширено класифікацію видів діагностики фінансового стану, доповнено та уточнено методичний апарат її проведення, розроблено систему діагностики фінансового стану та визначено характеристики елементів даної системи.

3. В роботі розроблено методологічні положення щодо здійснення діагностики фінансового стану, обґрунтовано задачі і методи її реалізації з точки зору емпіричних та теоретичних складових оцінювання фінансового стану та ймовірності фінансової кризи. Розробку моделі діагностики фінансового стану запропоновано проводити за такими етапами: формування каталогу показників, визначення класів підприємств у відповідності до їх фінансового стану, формування представницьких вибірок підприємств, визначення основних показників, формування визначального критерію належності до певного класу, віднесення об’єкта до певного класу, визначення ефективності віднесення, розробка рекомендацій, які є адекватними до застосування у даній ситуації. За таким алгоритмом обґрунтовано і визначено комплекс критеріїв діагностики фінансового стану, до складу яких входять: показники поточної ліквідності, автономії, маневреності власним оборотним капіталом, рентабельності продажу та оборотності капіталу. На основі цих часткових критеріїв розроблена багатофакторна функція фінансового стану, обчислений на її основі інтегральний показник фінансового стану є визначальним критерієм віднесення об’єкта діагностики до класу підприємств з нормальним, нестійким або кризовим фінансовим станом. Авторська модель діагностики фінансового стану є галузево орієнтованою, однак при перегляді набору її основних показників та параметрів функції може бути адаптованою до специфіки інших галузей економіки. Розроблену модель було апробовано для діагностики фінансового стану на підприємствах харчової промисловості Вінниччини. Проведені дослідження свідчать про відсутність на всіх підприємствах практики використання механізмів діагностики фінансового стану та, відповідно, досвіду з врахування в процесі прийняття управлінських рішень результатів діагностики. Слід зазначити, що на окремих досліджуваних підприємствах несвоєчасне виявлення кризових тенденцій зумовило втрату можливості ліквідувати такі тенденції на зародковому етапі розвитку фінансової кризи, тобто можливості суттєво зменшити негативні наслідки кризи.

4. З метою своєчасного прийняття адекватних конкретній ситуації антикризових управлінських рішень на основі результатів авторської моделі діагностики фінансового стану обґрунтовано систему інструментів антикризового управління превентивного та реактивного характеру та розроблено критерії оцінювання ефективності антисипативного та реактивного антикризового управління. Для визначення оптимальних шляхів фінансування антикризових заходів було досліджено можливі форми залучення фінансових ресурсів, виявлено ряд проблем, які виникають у фінансуванні вітчизняних підприємств, виділено перелік рекомендацій по усуненню таких недоліків.

5. Враховуючи те, що основою побудови антикризової політики підприємства є, перш за все, внутрішні фактори його розвитку, обґрунтовано залежність вибору антикризових управлінських заходів від стійкості фінансового стану та стадії життєвого циклу підприємства. На цій основі запропоновано матрицю антикризових заходів, що має універсальний характер, та складається з 12 сегментів. Реалізація на практиці антикризових заходів відповідного сегмента матриці дозволяє підприємству досягти основної мети антикризового управління, тобто за допомогою внутрішніх та/або зовнішніх фінансових джерел, проведення організаційних та виробничо-технічних удосконалень попередити, уникнути або подолати кризу, нормалізувати виробничу діяльності та забезпечити прибутковість та конкурентоспроможність у довгостроковому періоді. Апробація запропонованого механізму вибору антикризових заходів на основі інтеграції результатів діагностики фінансового стану підприємства та його стадії життєвого циклу на підприємствах харчової промисловості Вінниччини дозволила розробити індивідуальні програми антикризових заходів та джерела їх фінансування, визначити пріоритетні оперативні цілі та критерії оцінки їх виконання.

6. З метою автоматизації процесу діагностики фінансового стану розроблено його програмне забезпечення на базі ОС “Windows” в середовищі програмування “Delphi”, яке дозволяє моделювати фінансовий стан підприємства при зміні окремих статей активів, структури джерел фінансування підприємства, зовнішніх умов та виконанні планових фінансових результатів тощо, а також розраховувати наслідки впровадження управлінських рішень та обирати оптимальне рішення з багатьох альтернатив.

7. На основі результатів дослідження доцільним представляється використання на практиці таких заходів:

керівникам підприємств харчової промисловості впроваджувати розроблені підходи до створення ефективної системи антикризового управління на основі реалізації авторської моделі діагностики фінансового стану, яка дає можливість істотно підвищити ефективність процесу прийняття управлінських рішень за рахунок оптимізації використання обмеженого обсягу ресурсів. Результати дослідження використані на 10 підприємствах Вінниччини та отримали схвальні відгуки керівництва підприємств, що підтверджується відповідними довідками про впровадження результатів дисертації;

ввести у цикл дисциплін підготовки менеджерів-економістів курс “Діагностика фінансового стану підприємств”, що дозволить сформувати відповідні навички якісно нового аналітичного обґрунтування управлінських рішень та у процесі підготовки отримати економістів та керівників нової генерації.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях:

  1. Сметанюк О.А. Комплексна оцінка результативності діяльності підприємства на основі використання матричних моделей // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004.– Вип. 192, Т. ІІІ. – С. 966-970.

  2. Сметанюк О.А. Облік фактора невизначеності при оцінці фінансової стійкості сільськогосподарських підприємств // Вісник Харківського національного університету. Серія “Економіка АПК і природокористування”. – Харків: ХНАУ, 2004. – С. 214-218.

  3. Сметанюк О.А. Доцільність використання існуючих методик прогнозування кризи при діагностиці фінансового стану вітчизняних підприємств // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – Вип. 203, Т. ІІ. – С. 391-395.

  4. Сметанюк О.А. Коефіцієнтний підхід до діагностики фінансового стану підприємства // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. В. Даля. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2005. – № 13, Ч. ІІ. – С. 105-108.

  5. Сметанюк О.А. Методика діагностики кризи підприємства за оцінкою показників фінансового стану в умовах організаційних змін // Вісник Хмельницького національного університету (Вісник Технологічного університету Поділля). – Хмельницький: ХНУ, 2005. – № 6, Т. 1. – С. 128-131.

  6. Сметанюк О.А. Етапи фінансової стабілізації та проблеми вітчизняних підприємств в процесі впровадження реактивних антикризових заходів // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірн. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2006. – Вип. 211, Т. І. – С. 104-108.

Публікації в інших виданнях:

  1. Сметанюк О.А. Діагностика в антикризовому управлінні // Науковий потенціал світу 2004. Матеріали І Міжнародної науково-практ. конф. Маркетинг та менеджмент. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 15. – С. 47-48.

  2. Сметанюк О.А. Коефіцієнтний підхід до діагностики фінансової кризи в системі економічної безпеки підприємства // Інноваційно-інвестиційна модель розвитку економіки Вінниччини. Матер. регіон. наук.-практ. конф. – Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2005. – С. 276-278.

  3. Сметанюк О.А. Діагностика в системі антикризового управління // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці. Матер. міжнар. наук.-теорет. конф. – Житомир: ДАУ, 2005. – Ч. 3. – С. 82-84.

  4. Сметанюк О.А. Антисипативне антикризове управління // Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання. Праці Шостої Міжнар. наук. конф. студентів та мол. вчених. – Донецьк: ДНУ, 2005. – Ч. 1. – С. 266-269.

  5. Сметанюк О.А. Планування економічної безпеки підприємства // Організаційно-правові аспекти та економічна безпека сучасного підприємництва. Матер. ІІ Регіон. науково-прак. конф. – Вінниця: ВНТУ, 2005. – С. 38-41.

  6. Сметанюк О.А. Механізми реактивного антикризового управління на підприємстві // Розвиток фінансової системи України в умовах ринкових трансформацій. Збірник матеріалів ІІІ Всеукраїнської наук.-практ. конф. вчених, викладачів та практичних працівників, 16-17 лютого 2006 р. – Вінниця: Книга-Вега, 2006. – Т. 2. – С. 197-200.