Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


450. Куц Людмила Леонтіївна. Ефективність інвестиційного процесу на промислових підприємствах в умовах системної трансформації економіки: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Тернопільська академія народного господарства. - Т., 2004.



Анотація до роботи:

Куц Л. Л. Ефективність інвестиційного процесу на промислових підприємствах в умовах системної трансформації економіки. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Тернопільська академія народного господарства, Тернопіль, 2004.

Дисертацію присвячено питанням підвищення ефективності інвестиційного процесу на підприємствах харчової промисловості в умовах трансформаційної економіки. Вдосконалено теоретико-методологічні основи інвестиційного процесу, уточнено визначення поняття „інвестиційний процес”. Розширено графічну схему-модель інвестиційного процесу. Обґрунтовано систему показників для визначення фактичної ефективності інвестиційного процесу харчових підприємств. Досліджено розвиток підприємств харчової промисловості і роль у цьому реалізації інвестиційного процесу, джерела формування і напрямки використання інвестиційних ресурсів. Проведено факторний аналіз ефективності інвестиційного процесу харчових підприємств з урахуванням соціальних аспектів. Удосконалено оцінювання ефективності інвестиційних проектів і процесу на основі врахування особливостей економіки трансформаційного періоду. Сформовано пропозиції щодо розширення інвестиційних можливостей і забезпечення інноваційного спрямування інвестиційного процесу підприємств харчової промисловості.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми, що полягає у розробці теоретико-методологічних і прикладних засад формування ефективного інвестиційного процесу на промислових підприємствах у трансформаційний період, зокрема, на підприємствах харчової промисловості. Основні результати дослідження дають підстави для таких висновків:

  1. Формування ефективного інвестиційного процесу на вітчизняних промислових підприємствах неможливе без відповідної методологічної основи. З огляду на це виникає необхідність в уточненні економічного змісту категорії „інвестиційний процес”, який репрезентується як неперервний у просторі і часі процес реалізації інвестиційних рішень, спрямований на досягнення основної мети підприємства, у ході якого постійно акумулюються інвестиційні ресурси та вкладаються в об’єкти інвестиційної сфери.

  2. З’ясування суті і структури інвестиційного процесу, врахування низки його важливих характеристик, таких як: неперервність, спрямованість до генеральної мети, взаємозв’язок із зовнішнім і внутрішнім середовищами, стратегією підприємства і в її межах інвестиційною стратегією, зі стимулами для генерації інвестиційних ідей, які дають поштовх для його подальшого розвитку, дало змогу розширити схему-модель інвестиційного процесу, що дає можливість наочно представити його місце і роль у розвитку підприємства.

  1. Складна структура інвестиційного процесу, коли в сучасних умовах підприємство може брати участь у реалізації кількох інвестиційних проектів (здійснювати інвестиції у фінансові, нематеріальні, реальні проекти), вимагає належного методологічного забезпечення оцінювання його ефективності. Визначена система оціночних індикаторів фактичних результатів інвестиційного процесу містить поточні (річні) та розраховані за тривалий період (методом дисконтування) показники дохідності, прибутковості, капіталовіддачі, рентабельності власного капіталу, оборотності інвестицій. Показники соціальної ефективності інвестиційного процесу рекомендовано оцінювати для тривалого періоду. Запропонована методика враховує проблему віднесення ефекту до інвестицій відповідного року.

  2. Стримують інвестиційні процеси фактори макро- і мікрорівнів: недосконалість і незавершеність формування сучасної податкової бази та її фіскальний і пригнічувальний для виробництва характер, що не сприяє акумулюванню власних інвестиційних ресурсів підприємств; низька забезпеченість кредитними ресурсами; стан сировинної бази; відсутність на низці підприємств ініціативного керівництва; низька якість інвестиційного менеджменту.

  3. Виявлено прямий взаємозв’язок між поточним рівнем дохідності інвестиційного процесу і щорічними додатковими сукупними інвестиціями підприємств харчової промисловості. Наявність тісного кореляційного зв’язку встановлено між рівнем дохідності й інвестиціями у такі прогресивні напрямки, як технічне переоснащення і реконструкція та нематеріальні активи. Таким чином, вирішення проблеми акумулювання підприємствами необхідних обсягів інвестиційних ресурсів поряд із забезпеченням їхнього інноваційного спрямування сприятиме підвищенню ефективності інвестиційного процесу.

  4. Для визначення терміну окупності і прибутку від інвестицій розроблено графічну модель. З метою врахування впливу нестабільності економіки, що позначається на річних прибутках і доходах від інвестицій, а отже – на ефективності інвестиційних проектів і процесу, запропоновано приймати інвестиційні рішення, орієнтуючись на середньоочікувані показники і ступінь ризику. Змодельовано ситуації оцінювання ефективності та ризику за умов: а) нестабільності середовища бізнесу; б) нестабільності кредитного ринку; в) нестабільності в економіці загалом (одночасно в середовищі бізнесу і на кредитному ринку).

  5. Запропоновану методику визначення ефективності інвестиційного проекту з урахуванням особливостей економіки трансформаційного періоду рекомендовано використовувати при оцінюванні ефективності інвестиційного процесу (як реалізації сукупності проектів) підприємства загалом. Для цього розроблено економіко-математичну модель формування ефективності інвестиційного процесу, яка дає можливість отримати набір оптимальних для підприємства інвестиційних портфелів з точки зору досягнення кожним з них значення середньоочікуваної дохідності при мінімальному ризику. Вибір найбільш бажаного портфеля залежить від ставлення інвестора до ризику і дохідності.

  6. Розширити інвестиційні можливості підприємств харчової промисловості можна за рахунок впровадження поданих в роботі пропозицій для макро-, мезо- і мікрорівнів щодо оподаткування, кредитування, інформування та вдосконалення інвестиційного менеджменту, а саме: зниження податку на додану вартість на продовольчі товари і на обладнання для харчової галузі; встановлення диференційованих ставок податку на прибуток банківських установ за довготерміновими і короткотерміновими кредитами; зниження ставок оподаткування прибутку банків, отриманого від інвестиційного та лізингового кредитування; створення регіонального центру кооперації та інвестицій; випуску підприємствами облігацій, використання ними ефекту фінансового левериджу.

  7. Інноваційне спрямування інвестиційного процесу підприємств харчової промисловості можна забезпечити за рахунок таких заходів: на рівні підприємства – створення інноваційного центру, що управлятиме пошуком і впровадженням новацій у практику господарювання; на макрорівні – використання схеми пільгових кредитів аналогічної до тієї, що діє для підприємств агробізнесу; на мезорівні – вдосконалення інформаційної підтримки новацій, створення при управлінні з питань харчової і переробної промисловості інноваційного центру, активізації виставкової діяльності, стимулювання розвитку кластерів.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Вихрущ В. П., Берницька Д. І., Куц Л. Л. Інвестиційна привабливість малого бізнесу в контексті інтеграції України у світове співтовариство // Вісник Тернопільської академії народного господарства. Матеріали Четвертої міжнар. наук. конференції “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: інвестиційні аспекти”. – Тернопіль, 1999. – Спец. вип. № 10. – С. 195 – 197 (вклад автора – оцінка інвестиційної привабливості регіону).

  2. Куц Л. Л. Економічна природа інвестицій у ринковій економіці // Вісник Львівської комерційної академії: Серія економічна. – Львів: ЛКА, 2002. – Вип. 13. – С. 46 – 52.

  3. Куц Л. Л. Інвестиційний процес у ринковій економіці: теоретичний аспект // Збірник наукових праць. – К.: Інститут світової економіки і міжнародних відносин НАН України, 2002. – Вип. 35. – С. 140 –145.

  4. Куц Л. Л. Інвестиційний процес на підприємстві в умовах ринку // Наукові записки Тернопільського держав. педагогічн. ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. – 2002. – № 10. – С. 143 – 145.

  5. Куц Л. Л. До питання про основні категорії інвестиційного процесу // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету ім. В. Гнатюка: Серія: Економіка. – 2002. – № 12. – С. 191 – 196.

  6. Куц Л. Л. Структура інвестиційного процесу // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003.– Вип. 178. – С. 208 –216.

  7. Куц Л. Л. Розвиток харчової промисловості в контексті реалізації інвестиційного процесу на підприємствах галузі // Наук. записки Тернопільського держав. педагогічн. університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. – 2003. – № 14. – С. 138 – 144.

  8. Куц Л. Л. Особливості інвестиційного процесу на підприємствах харчової промисловості // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Вип. 185. – Т. III. – С. 552 – 561.

  9. Куц Л. Л. Удосконалення оцінки ефективності інвестиційних проектів на основі врахування особливостей економіки перехідного періоду // Наук. записки Тернопільського держав. педагогічн. університету ім. В. Гнатюка. Серія: Економіка. – 2003. – № 15. – С. 167 – 171.

Публікації в інших наукових виданнях

  1. Куц Л. Л. Ефективність інвестиційного процесу в економічних системах перехідного типу / Економічні проблеми розвитку будівництва в Україні: Зб. наук. праць за матеріалами ІІ Міжнар. наук.-практичн. конференції Тернопільської академії народного господарства (1 – 2 червня 2001 р.). – Тернопіль: Економічна думка, 2001. – С. 46 – 47.

  2. Куц Л. Л. Формування стратегії фінансування інвестиційного процесу на підприємстві / Матеріали Шостої наук. конференції Тернопільського державн. технічн. університету ім. І. Пулюя (24 – 26 квітня 2002 р.). – Тернопіль: ТДТУ, 2002. – С. 182.