Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


131. Вишнякова Ірина Володимирівна. Економічна ефективність лізингових угод на промислових підприємствах: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. - Д., 2004.



Анотація до роботи:

Вишнякова І.В. Економічна ефективність лізингових угод на промислових підприємствах.- Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 –економіка, організація і управління підприємствами.-Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертаційна робота присвячена питанням методології оцінки економічної ефективності лізингових угод на промислових підприємствах України. Автором обґрунтована доцільність застосування лізингу для підприємств України, проаналізовані теоретичні аспекти визначення поняття “лізинг”, запропоновано фасетну класифікацію видів лізингових угод, видів лізингових схем та видів лізингових платежів. Обґрунтовано доцільність застосування принципово нового методологічного підходу відносно вибору підприємством найефективнішого з альтернативних виду лізингової угоди, який формалізовано у вигляді моделі ранжирування лізингових угод за ступенем убування інтегрованого показника; проаналізовано показники ефективності лізингу; поповнено методики визначення лізингових платежів розробками щодо лізингодавця; запропоновані удосконалені методики розрахунку процента за лізинговий кредит в частині визначення обґрунтованого розміру маржі, та ставок лізингової комісійної винагороди для комерційного банку і лізингової компанії.

У дисертації наведено теоретико-методологічне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється у механізмі вибору промисловим підприємством економічно ефективнішого виду лізингової угоди. Проведене в роботі дослідження дозволило дістати наступні висновки:

1. Питання визначення економічної ефективності лізингових угод набувають актуальності на фоні недостатності у вітчизняних промислових підприємств коштів для самофінансування капіталовкладень і низької доступності довгострокових кредитів вітчизняних та іноземних банківських установ.

2. Аналіз переваг та недоліків лізингу на макро – і мікроекономічному рівні для кожного безпосереднього та непрямого учасника угоди дозволив виявити правове, організаційне та економічне верховенство переваг.

Аналіз чинного законодавства України і розвинених країн стосовно лізингу не дозволяє однозначно трактувати цю форму інвестування. У багатьох наукових публікаціях поняття “лізинг”, “кредит”, “інвестиції” та “оренда” часто ототожнюються. На підставі досліджень, проведених в роботі, запропоновано визначення поняття лізингу як інвестиційно-підприємницького способу реалізації відносин власності із застосуванням кредитно-орендного інструменту.

3. Той факт, що “лізинг” є узагальненою категорією, яка висвітлює конкретну дію – надання активів в оренду на конкретних умовах, обумовлює необхідність класифікувати не види лізингу, а види лізингових угод. Автором запропоновано застосування принципово нового підходу - фасетну систему класифікації. Її відмінною особливістю є те, що кожен вид лізингових угод характеризується обов’язковим набором тих аспектів класифікації, які обираються в якості основних учасниками конкретної угоди. Фасетна система завдяки своїй універсальності застосована в дисертаційному дослідженні і для класифікації видів лізингових платежів та видів лізингових схем. Єдиний класифікаційний підхід дозволив більш повно і вичерпно охарактеризувати спектр лізингових угод, визначити множину можливих варіантів лізингових рішень у конкретній орендно-кредитній ситуації.

4. Актуальним залишається питання методології вибору економічно ефективнішого джерела оновлення обладнання. Пропоновані фахівцями підходи передбачають або альтернативне – кредит-лізинг, або лізингове фінансування, орієнтоване на один конкретний вид лізингової угоди. Відмінною особливістю розробленого автором і застосованого у практичній частині роботи нового підходу є те, що він розрахований на можливість вибору лізингоотримувачем економічно вигіднішого виду лізингової угоди. Методологія дозволяє вибрати коло прийнятних видів лізингових угод, максимально враховувати економічні інтереси учасників угоди; виявити ринкові і вартісні фактори, які впливають на ефективність лізингу; дійти висновку про чинники, від яких більшою мірою залежить позитивний результат; найбільш широко користатися економічними перевагами лізингу. За для впровадження запропонованої методології дано визначення поняття “ лізингова схема”, виявлені “стійкі” та “не стійкі” схеми, акцентовано увагу на найхарактерніших для України “стійких” схемах, визначено взаємозв’язок між розміром лізингового платежу та кількістю учасників угоди.

5. Дослідження наявних методик визначення економічної основи лізингу – лізингового платежу – сприяло виявленню неоднозначності підходів фахівців до розрахунку цього показника. В них простежується орієнтованість на лізингову схему при посередництві лізингової компанії, узагальненість, першочерговість захисту економічних інтересів лізингодавця. З метою визначення економічної суті поняття “лізинговий платіж”, складу його компонентів для кожного з учасників лізингової операції та всебічного висвітлення проблеми його формування розроблена організаційно-економічна карта. Запропонований новий підхід до визначення економічної сутності поняття “лізинговий платіж ” дозволив розмежувати вартість лізингової операції для суб’єктів угоди і розробити для кожної стійкої лізингової схеми по два варіанта визначення розміру цього показника: для лізингодавця та лізингоотримувача, причому сума лізингових платежів останнього орієнтована на фінансові можливості виконувати зобов’язання. Такий підхід дає можливість при прийнятті рішення про укладання лізингової угоди не тільки визначати ефект по обраним схемам для кожного з основних учасників, а і нагоду вибору кожним з них найприйнятнішого виду угоди.

6. Основою лізингового проценту є позикова відсоткова ставка. Відсутність матеріалів щодо визначення розміру лізингової процентної ставки при банківському лізингову призвела до необхідності удосконалення наявних методик визначення вартості довгострокового кредиту з урахуванням особливостей лізингу. Запропонована методика максимально адаптована до сучасного стану розвитку вітчизняної економіки; враховує як витрати та ризики комерційного банку, так і позитивні грошові потоки потенційного позичальника; передбачає орієнтований на конкретного позичальника розрахунок вартості забезпечення; позбавлена подвійного урахування показників інфляції, маржі, кредитних ризиків.

7. Пропозиція фахівців щодо визначення комісійної винагороди із застосуванням відповідної ставки, не супроводжується необхідними методичними матеріалами ні для лізингової компанії, ні для банка - лізингодавця. Пробіл у висвітленні цього питання компенсовано двома запропонованими методиками: перша розроблена для “банківського” лізингу і базується на ставці за кредит, друга - для “класичного” лізингу, ґрунтується на витратах лізингової компанії та сумі фінансування.

8. Застосування в практичній частині дисертації розробленої моделі ранжирування лізингових угод за ступенем убування інтегрованого показника ефективності дозволило підприємству здійснити вибір з шести потенційно можливих економічно ефективнішого виду лізингової угоди з кодом за фасетною системою класифікації 1.1-2.2-3.3-1.4-1.5-1.6-3.7-1.8-2.9.

Публікації автора:

  1. Вишнякова І. Теоретичні аспекти визначення поняття “лізинг” //Вісник Академії митної служби України.-2002.-№4(16).- С.22-30.

  2. Савчук Л.М., Вишнякова І.В.Фасетна система класифікації лізингових угод.//Академічний огляд. Економіка та підприємництво.-2002.-№2.-С.46-51.

  3. Вишнякова І. В.Економічні аспекти формування процентної ставки за довгостроковий кредит //Вісник Академії праці і соціальних відносин федерації профспілок України. Науково-практичний збірник.-2003.-№5.-С.73-79.

  4. Вишнякова І. Методологічні підходи виміру ефективності лізингової угоди // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. Випуск 186.В 4т.Том 3.-Дніпропетровськ:ДНУ.-2003.-С.833-840.

  5. Ковальчук К.Ф., Вишнякова І.В. Визначення економічної ефективності лізингових угод за стійкими схемами фінансування //Економіка та управління.-2003.-№4.-С. 84-89.

  6. Вишнякова І.В. Види лізингових платежів та їх класифікація // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наукових праць. Випуск 187.Том 1.-Дніпропетровськ.-2004.-С.55-61.

  7. Вишнякова І.В.Стратегія управління кредитними ризиками //Технический прогресс и эффективность производства:Вестник Харьковского государственного политехнического университета.Выпуск 122.Часть 1.-Харьков.-2000.-С.361-363.

  8. Вишнякова І.В. Визначення можливих джерел довгострокового фінансування підприємств в Україні//Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку.Зб. наукових праць. Випуск 2.-Павлоград.-2002.-С.38-42 .

  9. Вишнякова І.В. Теоретико-економічні засади формування лізингового платежу// Соціально-економічні проблеми регіонального розвитку. Зб. наукових праць за матеріалами V регіональної науково-практичної конференції.-Павлоград.ЗПІЕУ.-2003.-С.106-112.

  10. Вишнякова И.В.Лизинг как важнейший финансовый механизм перспективного долгосрочного развития экономики Украины.//Экономика третьего тысячелетия.- Донецк.: ДонГТУ Минобразования и науки Украины, ИЭП НАН Украины, ИЭПИ НАН Украины.-2000.-С.32-33.

  11. Вишнякова І.В.Порівняльна характеристика методів мінімізації кредитних та процентних ризиків комерційного банку //Проблемы и перспективы развития предпринимательства в Украине. Материалы всеукраинской научно-практической конференции 28-29 октября 2000г.-Донецк.-2000.-С.99-101.

  12. Вишнякова І.В. Лізинг- як внутрішнє джерело фінансування підприємства//Проблеми регіонального соціально-економічного розвитку. Зб. наукових праць. Випуск 1.-Павлоград.-2001.-С.62-63.

  13. Вишнякова И.В. Финансовый механизм перспективного долгосрочного развития экономики региона.// 7 Міжнародна конференція Франція та Україна. Матеріали. ІІтом. Фінансово-правові, політичні та соціальні аспекти економічної консолідації сучасної Європи.Дніпропетровськ.-ДНУ.-2001.-С.107-109.

  14. Вишнякова И.В. Направления совершенствования этапов управления кредитным риском // Ризикологія в економіці та підприємництві. Зб.наук.праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції 27-28 березня 2001р.-К.:КНЕУ, 2001.-С.78.

  15. Вишнякова І.В.Проблема визначення можливих джерел довгострокового фінансування підприємств в Україні.//Матеріали Третьої Всеукраїнської науково-практичної конференції. 7-8 листопада 2002р.-Дніпропетровськ.:Наука і освіта.-2002.-С.178-180 .

  16. Слинько О. Ю., Вишнякова І. В. Методика визначення розміру лізингової комісійної винагороди// Матеріали IV Всеукраїнської науково-практичної конференції “Фінансово-економічні проблеми розвитку регіонів України”.Том ІІ. 4листопада 2003р.-Дніпропетровськ.2003.-С.78-80.