Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


394. Корягіна Софія Василівна. Економічна оцінка та планування життєвого циклу розвитку підприємства: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Корягіна С.В. Економічна оцінка та планування життєвого циклу розвитку підприємства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 –економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2004.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню проблем та розробці методів економічної оцінки рівня розвитку підприємства та планування його життєвого циклу. Значну увагу приділено дослідженню вітчизняного та зарубіжного досвіду щодо встановлення стадії життєвого циклу підприємства (ЖЦП) та формування стратегій підприємства. У роботі запропоновано методичний підхід до визначення стадії ЖЦП на основі комплексного кількісного аналізу показників фінансово - господарської діяльності та якісної оцінки експертами факторів макро- та мікросередовища підприємства; матричний підхід до формування стратегій розвитку підприємства, який базується на створеній матриці “стадія життєвого циклу підприємства / стадія життєвого циклу товару”; модель стратегічного планування з використанням розроблених методичного підходу визначення стадії ЖЦП та матричного підходу, що дозволяє формувати життєвий цикл розвитку підприємства. Розроблені у дисертації методи пройшли апробацію та впроваджені на промислових підприємствах м. Львова.

У роботі на основі проведених досліджень вирішені наукові задачі теоретичного, методичного і практичного обґрунтування методів визначення стадії життєвого циклу підприємства, здійснення стратегічного планування, застосування яких сприятиме ефективному функціонуванню підприємства, запобіганню його банкрутства, формуванню його життєвого циклу розвитку.

  1. Вивчені процеси циклічного розвитку вітчизняних та зарубіжних підприємств дали можливість розкрити у роботі суть життєвого циклу підприємства та його стадій, удосконалити класифікацію стадій ЖЦП, що лягло в основу запропонованих у роботі методичних підходів. Концепція ЖЦП характеризує різні стадії ЖЦП певними показниками, що дає змогу, залежно від позиції підприємства на кривій життєвого циклу, адекватно встановити стратегії його розвитку та способи їх реалізації. За таких обставин економістам та менеджерам підприємств доцільно більше уваги надавати питанням застосування концепції життєвого циклу підприємства у практиці стратегічного та антикризового управління.

  2. У результаті дослідження виявлено, що факторами ЖЦП є фактори макро - та мікросистем середовища функціонування підприємства. Проведення якісного аналізу факторів ЖЦП повинно бути складовою визначення стадії життєвого циклу підприємства. Суб’єктам господарювання слід враховувати вплив факторів середовища та адекватно на них реагувати, що сприятиме підвищенню рентабельності та стабільності роботи підприємства, а також формуванню його життєвого циклу розвитку.

  3. Аналіз існуючих методик показав, що немає єдиного підходу до визначення стадій ЖЦП. Для подальшого вдосконалення процедури аналізу ЖЦП розроблений методичний підхід, який: дозволяє констатувати знаходження вітчизняного підприємства на певній стадії життєвого циклу за допомогою як кількісного так і якісного аналізу; базується на врахуванні комплексу показників підприємства з відповідним відображенням різних аспектів його діяльності; дає характеристику підприємства з врахуванням порівняння досягнутих ним результатів з показниками репрезентативної групи інших підприємств; містить деталізований алгоритм розрахунків, які можна реально здійснити на кожному конкретному підприємстві. Розроблений метод може бути використаний керівниками та економістами для прогнозування розвитку підприємства, для запобігання його банкрутства, інвесторами, кредиторами – для оцінки інвестиційної привабливості підприємства, безпеки надання йому кредиту, тощо.

  4. Для формування та обгрунтованого визначення оптимальних стратегій та засобів діяльності підприємства у роботі пропонується матриця, що побудована на основі поєднання двох параметрів: стадії ЖЦП та стадії ЖЦТ. Запропонована матриця допомагає обрати доцільні стратегії як на корпоративному рівні, так і на рівні окремих напрямів діяльності та функціональному рівні, може бути застосована керівниками вищого рівня управління як інструмент стратегічного аналізу та планування.

  5. З метою формування життєвого циклу розвитку підприємства розроблена модель стратегічного планування з використанням методичного підходу визначення стадії ЖЦП та матричного аналізу, запропонованих у роботі. Розроблена модель рекомендується спеціальним плановим відділам при здійсненні стратегічного планування для вибору курсу розвитку підприємства.

  6. Розроблені у дисертації методичні підходи використані при здійсненні стратегічного планування ЖЦП ВАТ “Іскра”, у результаті якого визначена стадія ЖЦП, розроблений і обґрунтований комплекс доцільних стратегій та засобів, реалізація яких дасть можливість формувати бажану траєкторію ЖЦП ВАТ “Іскра”. Зазначені підходи до аналізу стану і тенденцій розвитку підприємства сприятимуть підвищенню обгрунтованості рішень стосовно стратегічних і поточних напрямів його діяльності. Результати апробацій дозволяють рекомендувати керівникам та планово – економічним відділам запропонований комплексний підхід до здійснення стратегічного планування життєвого циклу розвитку підприємства.

  7. На підставі результатів дисертаційної роботи можна запропонувати:

Міністерству освіти і науки України для підготовки спеціалістів у сфері управління підприємствами передбачати у типових програмах навчальних курсів вивчення теоретичних та методологічних положень дисертації щодо впровадження та застосування моделі стратегічного планування життєвого циклу розвитку підприємства;

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України, Державному комітету статистики України використовувати результати дослідження для оцінки стану підприємств на основі показників їх життєвого циклу.

Публікації автора:

У фахових виданнях

  1. Дайновський Ю.А. Корягіна С.В. Фінансово – економічний аналіз життєвого циклу підприємства // Фінанси України. - 2003. - №10 (95). - С.66-76. [Особистий внесок здобувача: запропоновано метод розрахунку показників життєвого циклу, наведено результат його апробації].

  2. Корягіна С.В. Застосування показників фінансово-господарської діяльності для аналізу життєвого циклу підприємства // Соціально – економічні дослідження в перехідний період. Фінансова політика приватизованих підприємств і механізми її реалізації/ Інститут регіональних досліджень НАН України. – Львів, 2003.- Вип.4 (XLII). -С.156-164.

  3. Корягіна С.В. Методика розрахунку та аналіз показників життєвого циклу підприємства // Логістика. Вісник НУ “Львівська політехніка” - Львів: Видавництво НУ “ЛП”.- 2003. - №469.- С.421-426.

  4. Корягіна С.В. Сучасні класифікації факторів життєвого циклу підприємства // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – Тернопіль: видавництво “Економічна думка”, 2002. - Вип.5.-С.206-209.

  5. Корягіна С.В Фінансові потреби і способи їх вирішення на різних стадіях життєвого циклу підприємства // Науковий вісник: Збірник науково-технічних праць. - Львів: УкрДЛТУ. - 2002. - Вип.12.2. - С.192-195.

  6. Корягіна С.В. Значення інвестицій на різних стадіях життєвого циклу підприємства та джерела їх отримання // Торгівля, комерція, підприємництво. Збірник наукових праць Львівської комерційної академії: - Львів: вид-во ЛКА.- 2002.- С.197-202.

  7. Лукашова С.В. Життєвий цикл фірми: фактори і напрями впливу // Логістика. Вісник НУ “ЛП ” - Львів: Видавництво НУ “ЛП ”, 2001.- № 416.-С.191-195

  8. Лукашова С.В., Плеша М.І. Економетрична оцінка впливу цінового фактора на прибутковість підприємства // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна.- Львів: видавництво ЛКА, 2001. - Випуск 11.- С.47-50. [Особистий внесок здобувача: запропоновано застосовувати економіко – інженерний підхід для оцінки впливу цінового фактору на прибутковість підприємства].

У інших виданнях

  1. Дайновський Ю.А., Корягіна С.В. Аналіз життєвого циклу підприємства як передумова обгрунтування комплексу маркетингу // Формування ринкової економіки: зб. наук. праць. Спец. вип. Сучасні проблеми теорії і практики маркетингу. - К.: КНЕУ, 2004.- С.457-470. [Особистий внесок здобувача: визначено основні напрями виміру стадії життєвого циклу підприємства].

  2. Дайновський Ю.А., Корягіна С.В., Ситник Н.С. Управління життєвим циклом підприємств з урахуванням рівня концентрації цільового контингенту. // Вісник Львівської державної академії ветеринарної медицини.– 2003. – Том 5 (№1) – С. 109 – 111. [Особистий внесок здобувача: обгрунтовано доцільність знаходження раціональної комбінації різних напрямів діяльності підприємства для його утримання у стадіях життєвого циклу розвитку, зрілості].

  3. Корягіна С.В. Вплив факторів середовища на формування життєвого циклу підприємства // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє.-Тернопіль: Збруч. - 2002. - С.356-365.

  4. Корягіна С.В. Реакція підприємства на фактори середовища залежно від стадії життєвого циклу // Тези доповідей регіональної наукової конференції “Концептуальні засади соціально-економічного розвитку Західного регіону України.-Тернопіль: Інститут економіки і підприємництва, 2002.- С.65-66

  5. Дайновський Ю.А., Корягіна С.В. Життєвий цикл підприємства і його показники // Тези доповідей 1V Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту” – Львів: Видавництво НУ “ЛП ”, 2002.-С.96-98. [Особистий внесок здобувача: наведено результат апробації методу розрахунку показників життєвого циклу підприємства на основі фінансової звітності підприємств].

  6. Дайновський Ю.А., Корягіна С.В., Ситник Н.С. Вплив щільності цільового контингенту на життєвий цикл підприємств // Щляхи активізації вітчизняного виробництва: теорія і практика, проблеми підготовки фахівців. Матеріали Всеукраїнської наукової конференції.-Хмельницький: ХІЕП, 2001.-С.130-134. [Особистий внесок здобувача: обгрунтовано доцільність врахування впливу фактору щільності цільового контингенту у формуванні життєвого циклу підприємства].

  7. Дайновський Ю.А. Корягіна С.В. Джерела інвестицій на різних стадіях життєвого циклу підприємства // Матеріали 2 міжнародної конференції студентів і молодих вчених “Економіка і маркетинг - XXІ сторіччі”. Донецьк: РВА ДонДТУ, 2001.- С.87-88. [Особистий внесок здобувача: обгрунтовано існування залежності джерел інвестиційних ресурсів підприємства від стадії його життєвого циклу].

  8. Лукашова С.В. Управління життєвим циклом фірми як фактор її ринкового успіху // Тези доповідей ІІІ міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. - Львів: Видавництво НУ “ЛП ”, 2000.-С.187-189.

  9. Лукашова С.В. Формування попиту споживачів на етапі виведення товару на ринок // Перехідні економічні системи. Збірник наукових праць студентів, аспірантів і викладачів. - Львів: Коопосвіта, 2000.- Випуск ІІІ.- С.126-127.