Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Мостовенко Наталія Анатоліївна. Економічний механізм регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Гуманітарний ун-т "Запорізький ін-т держ. та муніципального управління". — Запоріжжя, 2006. — 202арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 170-185.



Анотація до роботи:

Мостовенко Н.А. Економічний механізм регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Гуманітарний університет “Запорізький інститут державного та муніципального управління”. – Запоріжжя, 2006.

Дисертація присвячена науково-теоретичному обґрунтуванню шляхів вдосконалення економічного механізму регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств. Обґрунтовано теоретичні основи економічних важелів регулювання інноваційної діяльності. З’ясовано особливості регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств з метою визначення функцій державного управління та підтримки інновацій. Виявлено тенденції функціонування інноваційної діяльності промислових підприємств. Визначено ефективність механізму програмно-цільового планування науково-технологічної та інноваційної політики в промисловості. Обґрунтовано заходи з підвищення рівня інноваційної культури на державному рівні. Удосконалено функції регулювання інноваційного підприємництва в промисловості. Розроблено умови функціонування моделі інноваційної активності промислових підприємств.

Результатом дисертаційного дослідження є теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, пов’язаного з удосконаленням елементів економічного механізму регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств. На основі узагальнення наукових матеріалів дослідження запропоновано такі висновки:

1. Визначено, що економічні важелі регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств містять у собі: законодавчу базу регулювання інноваційної діяльності; систему стимулювання інноваційного підприємництва через податкову, амортизаційну й фінансово-кредитну політику; створення науково-технічної інфраструктури.

Урахування інтересів та особливостей діяльності промислових підприємств дозволило запропонувати стратегію регулювання інноваційної діяльності, яка містить такі складові: завдання держави, виходячи з її внутрішньої орієнтації в соціальній та економічній сферах, з її пріоритетів щодо окремих верств населення, галузей економіки, суб’єктів господарювання та форм і методів реалізації інноваційних програм; зовнішнє середовище щодо державних інститутів, тобто економічне, соціальне та політичне становище в державі, яке визначає робочі принципи цих державних інститутів; інноваційна культура.

2. Дослідження особливостей регулювання інноваційної діяльності промислових підприємств дало змогу здійснити поділ функцій державного управління інноваціями на загальні та спеціальні. До загальних функцій державного управління можна зарахувати: державне нормування; державний контроль та аналіз; державне прогнозування та планування; державне стимулювання; державне регулювання та координування. До спеціальних функцій державного управління – державне регулювання економіки; державний фінансовий контроль.

3. Встановлено, що законодавча база в Україні повинна враховувати світовий досвід підтримки формування ефективної науково-технічної інфраструктури в науково-технічних зонах. Промислові підприємства, що функціонують у таких зонах і зайняті розробкою і комерційним освоєнням нововведень, необхідно створювати тільки за підтримки держави, використовуючи концепції розвинених країн. Така підтримка повинна здійснюватись в напрямі ефективного освоєння нових товарів і послуг, підвищення обсягів виробництва й експорту наукоємної продукції на світові ринки.

4. Аналіз тенденцій функціонування інноваційної діяльності промислових підприємств свідчить, що її переважними напрямами в Україні є: розробка і впровадження нових технологічних процесів та здійснення механізації й автоматизації виробництва. Підвищення попиту та конкурентоспроможності вітчизняної інноваційної продукції за кордоном сприяло збільшенню обсягів експортованої інноваційної продукції в останні роки. При цьому збільшення обсягів витрат промислових підприємств на придбання засобів виробництва, відсутність маркетингових досліджень та реклами інноваційної продукції гальмує механізм регулювання інноваційної діяльності в напрямі освоєння виробництва нових видів продукції та розширення ринків її збуту.

5. Залишається неефективним механізм програмно-цільового планування науково-технологічної та інноваційної політики. Суттєве збільшення кількості затверджених науково-технічних програм відбувається на тлі скорочення обсягів їх фінансування. Відсутність загальнодержавної системи моніторингу та механізмів зворотного зв’язку між виконавцем та розпорядником коштів не дає можливості відстежувати ефективність проведення робіт та одержання відповідних результатів. Низьким (менше ніж 10%) залишається рівень частки програмно-цільового (грантового) фінансування наукових досліджень та розробок, спрямованого на отримання кінцевого результату. Особливо негативною є політика щодо скасування податкових та митних пільг для суб’єктів інноваційної діяльності.

6. Підвищенню рівня інноваційної культури буде сприяти відповідна законодавча база. Стосовно регулювання інноваційної діяльності обґрунтоване внесення змін до Законів України щодо формування пріоритетних напрямів розвитку науки і техніки та концентрації фінансових ресурсів для їх реалізації, розвитку національної системи охорони і захисту прав інтелектуальної власності, трансферу технологій, сприяння залученню венчурних інвестицій для фінансування інноваційної діяльності, активізації процесу створення промислово-фінансових груп в Україні, стимулювання створення корпоративних інтегрованих навчально-наукових структур, уточнення механізмів державного інвестування в інноваційну діяльність, пільгового режиму реалізації інноваційних проектів.

7. Для ефективного формування та використання інноваційного потенціалу промислових підприємств, створення інноваційних “точок зростання” запропоновано функції регулювання інноваційного підприємництва у зонах пріоритетного розвитку, а саме: стимулювання іноземних інвестицій, виробництва та пріоритетних видів діяльності, модернізація виробництва та стимулювання інноваційної діяльності й діяльності щодо залучення інвестицій в інфраструктуру та реінвестування, а також нарощення експортної діяльності для всіх учасників й виробничих зв’язків із підприємствами позазональної економіки, стимулювання зайнятості та розвитку соціальної сфери.

8. У роботі запропоновано умови формування моделі інноваційної активності промислових підприємств. До внутрішніх умов належать: ліквідація можливостей нечесної конкуренції, вибір промисловими підприємствами прогресивної орієнтації на підтримку інноваційної стратегії розвитку, наявність достатніх фінансових ресурсів на НДДКР і нові технології, що формуються за рахунок власних коштів, наявність достатнього вітчизняного наукового потенціалу для розробки й освоєння нових комплексних технологій та модернізацію діючих.

До зовнішніх умов належать: стійка державна підтримка національної науки, державна інформаційна й правова підтримка інноваційно-активних стратегій розвитку, орієнтація підприємств на відновлення внутрішнього ринку й платоспроможності вітчизняного споживача на основі активного власного інноваційного розвитку, стійкий потік інвестицій для розвитку підприємств на основі нових технологій і інновацій, стабільна орієнтація споживачів і виробників на підвищені стандарти споживання, можливість придбання нових зарубіжних технологій, ліцензій і комплектуючих, створення кращих митних умов для імпорту технологій, ліцензій і комплектуючих порівняно з імпортом готової продукції, створення ефективного механізму страхування інвестицій.

Публікації автора:

1. Вахович І.М., Мостовенко Н.А. Вдосконалення механізму фінансового забезпечення регіонального інноваційного розвитку // Економічні науки. Серія: Облік і фінанси. Вип. 2(8): Збірник наукових праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2005. – С. 165-177.

2. Мостовенко Н.А. Деякі аспекти податкового стимулювання інноваційних процесів // Економіка: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. Вип. 134. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 109-116.

3. Мостовенко Н.А. Проблеми розвитку спеціальних (вільних) економічних зон як складової державної інноваційної стратегії // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. Вип.191: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Т. 2. – С. 468-477.

4. Вахович І.М., Мостовенко Н.А. Проблеми та шляхи формування регіональної інноваційної інфраструктури // Економічні науки. Серія: Регіональна економіка. Вип. 2(5): Збірник наукових праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2005. – С. 23-33.

5. Мостовенко Н.А. Проблеми фінансового забезпечення інноваційних проце-
сів // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: Підприємництво, інновації та маркетинг. Вип. VІІI. № 2: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2002. – С. 69-79.

6. Мостовенко Н.А. Роль інноваційних структур в забезпеченні науково-технічного розвитку регіону // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. Економіка. Проблеми управління регіональним економічним і соціальним розвитком. Вип. 1(20): Збірник наукових праць. – Рівне: УДУВГП, 2003. – С. 564-569.

7. Мостовенко Н.А. Спеціальні (вільні) економічні зони як інструмент стимулювання інноваційного розвитку та інтеграційних процесів // Вісник Національного університету водного господарства та природокористування. Економіка: Збірник наукових праць. Вип. 4(28). – Рівне: НУВГП, 2004. – С. 73-79.

8. Мостовенко Н.А. Стан інноваційної діяльності промислового комплексу Волині та основні тенденції її розвитку // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: Підприємництво та зайнятість. Вип. VIІ. № 2: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2001. – С. 99-105.

9. Мостовенко Н.А. Типологізація, змістова характеристика та взаємозв’язок окремих видів нововведень // Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Серія: Ринкова трансформація економіки. Вип. VI. № 1: Збірник наукових праць. – Луцьк: Надстир’я, 2000. – С. 83-87.

10. Барський Ю., Мостовенко Н. Шляхи вдосконалення фіскального стимулювання підприємництва у вітчизняних СЕЗ і ТПР // Вісник Тернопільської академії народного господарства. – 2004. – № 2. – С. 113-122.

11. Мостовенко Н.А. Аналіз чинників формування інноваційного потенціалу вітчизняних С(в)ЕЗ // Теорія і практика сучасної економіки. Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції: Черкаси,
15-17 вересня 2004 р. / Відповід. ред. В.І. Хомяков – Черкаси: ЧДТУ, 2004. – С. 138-141.

12. Мостовенко Н.А. Банківське кредитування в системі фінансового забезпечення інвестиційних проектів у С(в)ЕЗ і ТПР // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції “Сучасні тенденції в розвитку банківської системи”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 2. – С. 151-152.

13. Мостовенко Н.А. Інвестиційна складова в контексті інноваційного та регіонального розвитку // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Науковий потенціал світу “2004”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 25: Регіональна економіка. – С. 44-46.

14. Вахович І.М., Мостовенко Н.А. Організаційно-видові характеристики та класифікація спеціальних (вільних) економічних зон // Економічні науки. Серія: Регіональна економіка. Вип. 1(4): Збірник наукових праць. – Луцьк: РВВ ЛДТУ, 2004. – С. 66-76.

15. Бобчук Т., Мостовенко Н. Основні напрямки використання лізингу як методу фінансування інновацій в АПК // Матеріали І всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова “2001”.– Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т. 10. Економічні науки. – С. 16-17.

16. Мостовенко Н.А. Проблеми розвитку спеціальних (вільних) економічних зон як складової державної інноваційної стратегії // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна у світовій економічній спільноті”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – С. 164-165.

17. Мостовенко Н.А. Проблеми та особливості формування інноваційного потенціалу вітчизняних С(в)ЕЗ // Праці VI Міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання”. Частина 4 / Ред. кол. О.Б. Ступнін (голова) та ін. – Донецьк: ДонНУ, 2005. – С. 109-112.

18. Мостовенко Н.А. Проблеми формування інноваційної інфраструктури в господарській системі України // Матеріали ІІ Міжнародної науково-практичної конференції молодих вчених “Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ століття: національна ідентичність та тенденції глобалізації”. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С. 282-284.

19. Артюхова О.В., Мостовенко Н.А. Стимулювання банківського кредитування як джерела фінансування інновацій // Матеріали І Всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова “2001”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – Т. 10: Економічні науки. – С. 12-13.