Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка транспорту і зв’язку


Череватенко Ольга Миколаївна. Економічний механізм трансформації відносин власності на залізничному транспорті в умовах реформування галузі : Дис... канд. наук: 08.07.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Череватенко О.М. Економічний механізм трансформації відносин власності на залізничному транспорті в умовах реформування галузі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.04 – економіка та управління підприємствами (за видами економічної діяльності). Українська державна академія залізничного транспорту, Харків, 2008.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню теоретичних основ і методичних підходів до процесу трансформації відносин власності на залізничному транспорті в умовах становлення та розвитку системи компаній-операторів рухомого складу різних форм власності.

У дисертаційній роботі розкрито сутність відносин власності як економічної категорії та проблеми ефективного розвитку відносин власності в економіці України взагалі, і на залізничному транспорті, зокрема. У дослідженні виявлені тенденції трансформації відносин власності в різних державах, що мають місце в процесі реформування залізничного транспорту. Проведений аналіз сучасного економічного стану залізничного транспорту України. Здійснена прогностична оцінка економічної доцільності організаційно-інституційного відділення інфраструктури від перевізної діяльності. Виявлені економічні фактори, що впливають на ефективність діяльності компаній-операторів різних форм власності на українському транспортному ринку залізничних перевезень. Запропоновані заходи для забезпечення недискримінаційного доступу операторських компаній до інфраструктури залізничного транспорту. Систематизовано варіанти державно-приватного співробітництва. Розроблено підхід до визначення стратегії діяльності компаній-операторів різних форм власності на ринку транспортних послуг.

Результати дисертаційного дослідження в сукупності вирішують наукову задачу удосконалення економічного механізму трансформації відносин власності на залізничному транспорті в умовах реформування галузі та розвитку системи компаній-операторів рухомого складу різних форм власності. Основні результати дисертаційної роботи, виконані автором в межах поставленої мети та задач, представлені у вигляді розроблених нових теоретико-методичних положень та підходів, які полягають у наступному.

1. Встановлено, що у сучасній українській економіці при здійсненні перетворень в сфері власності переважає юридична, а не економічна методологія. Зовнішня форма трансформації відносин власності не враховує реальні соціально-економічні процеси у виробництві і привласненні, тобто не відповідає економічному змісту. Саме тому, однією з важливих передумов успішної трансформації власності на залізничному транспорті є виявлення економічної сутності відносин власності та проблем, що стримують ефективний розвиток відносин власності та процесів її трансформації. У дисертації дістала подальшої розробки класифікація форм власності в України, що базується на двох основних формах власності – державній і приватній.

2. У дисертаційному дослідженні доведено, що трансформація відносин власності повинна бути спрямована на збалансування різних форм власності в державі і її глибинний зміст полягає не в номінальній зміні форми власності, а в економічному обґрунтуванні поділу господарських процесів серед адекватних суб’єктів ринку. Ефективний розвиток відносин власності забезпечується, в першу чергу, не кардинальною зміною форми власності підприємства, а перебудовою внутрішнього механізму діяльності об’єкту власності на основі забезпечення відповідності речовинних факторів виробництва характеристикам створюваного продукту, що користується попитом на ринку, належного професійного рівня працівників, економічно обґрунтованої організації і керування виробництвом.

3. Проведене дослідження реформування, розвитку конкуренції і приватного сектору на залізничному транспорті в зарубіжних країнах переконливо доводить, що даний процес носить інтернаціональний характер. Аналіз реформ, що здійснюються в зарубіжних країнах дозволив виявити спільні риси: підвищення економічної ефективності діяльності залізничного транспорту було досягнуте за рахунок зниження ролі держави в сфері економіки, фінансів, тарифної і інвестиційної політики та розвитку конкуренції в галузі.

4. Специфіка залізничного транспорту України полягає в тому, що при відносно високих техніко-економічних показниках роботи галузі має місце низький рівень якості транспортного обслуговування споживачів транспортної продукції. Однією з причин є висока ступінь монополізації ринку залізничних перевезень. З метою покращення ефективності роботи залізничного транспорту у відповідності з Концепцією Державної програми реформування залізничного транспорту пропонується створення реального конкурентного середовища на ринку транспортних послуг. Розвиток конкуренції неможливий без процесів трансформації відносин власності, державно-приватного співробітництва, створення приватних транспортних підприємств. Одними з таких приватних підприємств є компанії-оператори рухомого складу, які за своєю сутністю є дієвим механізмом пошуку нових форм господарювання і ефективного управління ресурсами.

5. У розвитку економічної діяльності компаній-операторів різних форм власності особлива увага має приділятися організаційно-правовому забезпеченню їх функціонування. Звертається увага на необхідний комплекс економічних, управлінських та нормативно-правових заходів, що мають визначити статус операторської компанії і забезпечити принцип недискримінаційного доступу компаній-операторів різних форм власності до інфраструктури залізничного транспорту.

6. У результаті проведеного дисертаційного дослідження були встановлені економічні передумови позиціонування компаній-операторів рухомого складу різних форм власності з метою реального покращення перевізного процесу та задоволення потреб вантажовласників в перевезеннях і додаткових послугах. Доведена економічна ефективність функціонування таких суб’єктів транспортного ринку як компанії-оператори рухомого складу.

7. При побудові взаємовідносин державних і приватних транспортних підприємств залізничної сфери важливим є вибір економічно обґрунтованого та юридично забезпеченого варіанту транспортно-господарської діяльності на основі запропонованої систематизації форм та видів державно-приватного співробітництва. Обрання конкретного форми та виду рекомендується проводи керуючись факторами, що викладені в дослідженні.

8. Для визначення стратегії діяльності операторської компанії рухомого складу запропонований методичний підхід, що базується на методах прогнозу, статистичних методах і методах ймовірності. Визначення потреби в транспортній продукції певного виду проводиться за методикою обрання та оцінки тих транспортних ринків перевезень та послуг, на яких можна успішно функціонувати при наявних виробничних потужностях компанії-оператора, і перш за все, наявного власного та орендованого рухомого складу. Визначення стратегії діяльності компанії-оператора рухомого складу на основі запропонованого методичного підходу дозволяє також врахувати і дослідити стан та перспективи розвитку ринків, що є предметом інтересу компаній-операторів та відповідність фінансових ресурсів операторської компанії можливостям ефективної роботи на обраних ринках. Впровадження результатів дослідження на транспортному підприємстві УДЦ „Укрспецвагон”, що є оператором вантажних перевезень довели економічну доцільність використання запропонованого підходу щодо визначення стратегії діяльності компанії-оператора на ринку залізничних перевезень України. Вказаний підхід пропонується для застосування на транспортних підприємствах різних форм власності, що здійснюють вантажні перевезення.

10. Розроблені в дисертаційному дослідженні науково-теоретичні положення, підходи та рекомендації можуть бути використані при проведенні економічних досліджень на залізницях України, прийнятті управлінських рішень на транспортних підприємствах і враховані при проведенні реформування залізничного транспорту України. Вони впроваджені в практичну діяльність підприємств залізничного транспорту та використовуються в навчальному процесі при підготовці спеціалістів і магістрів у сфері економіки транспорту та управління процесами

перевезень (акти впровадження від 29.05.2007 р., 5.06.2007 р., 3.09.2007 р.).

Публікації автора:

- у наукових виданнях, визнаних ВАК спеціалізованими з економічних наук:

1. Череватенко О.М. Економічні та організаційні аспекти державно-приватного співробітництва у галузі залізничного транспорту / О.М. Череватенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2005.-№12.-С.165-169.

2. Дейнека О.Г. Економічні та правові питання реформування відносин власності і форм господарювання у галузі залізничного транспорту / О.Г. Дейнека, О.М. Череватенко // Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. – 2006.- Випуск 10.- С.162-166.

3. Череватенко О.М. Конкурента складова діяльності операторських компаній – перевізників на національному транспортному ринку / О.М. Череватенко // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”.-2006.- № 02(1).-С.253-256.

4. Череватенко О.М. Світові тенденції розвитку відносин власності на транспорті / О.М. Череватенко // Коммунальное хозяйство городов.-2006.-Выпуск 73.-С.271-276.

5. Дейнека О.Г. Економічні аспекти та передумови діяльності приватних компаній-операторів рухомого складу на залізницях України / О.Г. Дейнека, О.М. Череватенко // Вісник економіки транспорту і промисловості. – 2006.-№13.-С.143-147.

6. Череватенко О.М. Лібералізація доступу до інфраструктури в сфері природної монополії / О.М. Череватенко // Вісник Національного технічного університету „Харківський політехнічний інститут”.-2006.-№ 14(1).-С.127-129.

7. Череватенко О.М. Значення синергетики у процесі формування співвідношення форм власності в державі / О.М. Череватенко // Коммунальное хозяйство городов.-2007.-Выпуск 77.-С.213-218.

8. Череватенко О.М. Економічна діяльність операторських компаній - залізничних перевізників на конкурентному транспортному ринку / О.М. Череватенко // Вісник Національного університету «Львівська політехніка».- 2007.- №579.-С.309-312.

- в тезах доповідей на міжнародних конференціях:

9. Череватенко О.М. Актуальні питання реформування відносин власності і форм господарювання у галузі залізничного транспорту / О.М. Череватенко // Проблеми економіки транспорту : тези доповідей ІV міжнар. наук. конф., 28-29 квіт. 2005 р. / М-во трансп. та зв’язку України, Держ. адмін. залізн. трансп. України [та ін.]. - Дніпропетровськ : рекламно-видавничий відділ ДІІТу, 2005.-С.154.

10. Череватенко О.М. Демонополізація залізничного транспорту і розвиток конкуренції в сфері залізничних перевезень у світлі трансформації відносин власності / О.М. Череватенко // Проблеми економіки транспорту : тези доповідей V міжнар. наук. конф., 27-28 квіт. 2006 р. / М-во трансп. та зв’язку України, Держ. адмін. залізн. трансп. України [та ін.]. - Дніпропетровськ : рекламно-видавничий відділ ДІІТу, 2006.- С. 103-104.

11. Череватенко О.М. Роль операторських компаній - перевізників на

конкурентному транспортному ринку залізничних перевезень / О.М. Череватенко // Управління інноваційним процесом в Україні: проблеми, перспективи, ризики : зб. тез доповідей між нар. наук. - практ. конф., 11-13 травня 2006 р. / М-во освіти і науки України, Нац. універ. «Львівська політехніка» [та ін.]. – Львів : вид-во Нац. універ. «Львівська політехніка», 2006.- С.461.

12. Череватенко О.М. Глобалізаційний аспект трасформації відносин власності на залізничному транспорті в умовах реформування галузі / О.М. Череватенко // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України : тези доповідей на 2-й міжнар. наук. - практ. конф., 7-11 червня 2006 р. / М-во трансп. та зв’язку України, Укр. держ. акад. залізн. тр-ту. - Х. : УкрДАЗТ, 2006.- С.81-82. – (Вісник економіки транспорту і промисловості. Спецвип. : №14).

13. Череватенко О.М. Засади реформування залізничного транспорту України / О.М. Череватенко // Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте : материалы междунар. науч. – практ. конф., 20-22 июня 2006 г. / Гос. админ. железн. тр-та Украины, Киев. универ. эк. и техн. тр-ту [та ін.]. – К. : КУЕТТ, 2006.- С.208-210.

14. Череватенко О.М. Соціально-економічна значимість оцінки пропорцій державного і приватного секторів економіки / О.М. Череватенко // Экономика строительной отрасли на пути ее интеграции к синергетическим системам : материалы междунар. науч.-практ. конф., 17-19 окт. 2006 г. / М-во образ. и науки Украины, Гос. ком. Украины по вопросам ЖКХ [та ін.]. – Х. : ХНАГХ, 2006.- С.118.

15. Череватенко О.М. Розвиток конкурентного середовища на залізничному транспорті як на об’єкті природної монополії / О.М. Череватенко // Дослідження та оптимізація економічних процесів „Оптимум – 2006” : труди між нар. наук. - практ. конф., 23-24 лист. 2006 р. / М-во освіти і науки України, Навч. – метод. комісія з економіки і підприємництва [та ін.]. – Х. : НТУ «ХПІ», 2006.- С. 209.

16. Череватенко О.М. Досвід зарубіжних країн в сфері реформування залізничного транспорту / О.М. Череватенко // Проблеми міжнародних транспортних коридорів та єдиної транспортної системи України : тези доповідей на 3-й міжнар. наук. - практ. конф., 4-10 червня 2007 р. / М-во трансп. та зв’язку України, Укр. держ. акад. залізн. тр-ту. - Х. : УкрДАЗТ, 2007.- С. 151-152. – (Вісник економіки транспорту і промисловості. Спецвип. : №18).

17. Череватенко О.М. Можливості застосування світового досвіду структурних перетворень в сфері залізничного транспорту на українських залізницях / О.М. Череватенко // Проблемы экономики и управления на железнодорожном транспорте : материалы 2-й междунар. науч. - практ. конф., 19-22 июня 2007 г. / Гос. админ. железн. тр-та Украины, Киев. универ. эк. и техн. тр-ту [та ін.]. – К. : КУЕТТ, 2007.- С. 35-37.