Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Давиденко Надія Миколаївна. Фінансовий менеджмент в бурякоцукровому підкомплексі України: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2002. - 208 арк. - Бібліогр.: арк. 193-203.



Анотація до роботи:

Давиденко Н.М. Фінансовий менеджмент в бурякоцукровому підкомплексі України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний аграрний університет, Київ, 2002.

Дисертація присв’ячена теоретичним і практичним питанням фінансового менеджменту в галузях АПК. У дисертації запропоновано новий концептуальний підхід до формування і вдосконалення фінансового менеджменту в галузях АПК в ринкових умовах, на його основі розроблені методики, що дають можливість адаптувати наявні фінансові потоки до умов господарської діяльності.

Обґрунтовано систему інформаційного забезпечення фінансового менеджменту, розроблено методику фінансового аналізу, та систему державної підтримки фінансових процесів, запропоновано шляхи забезпечення фінансової стійкості та фінансової безпеки бурякоцукрової галузі АПК в ринкових умовах.

1.Раціональне та ефективне використання фінансових ресурсів виступає необхідною умовою функціонування підприємств, підтримання рівня зайнятості, стабілізації економічного стану в державі. Дослідження фінансів як економічної категорії, їх порівняльна оцінка дала можливість визначити сферу фінансових відносин підприємств, обґрунтувати менеджмент фінансовими ресурсами на основі системного підходу.

2. Встановлено, що фінансовий менеджмент займає особливе місце як складний процес управління грошовим оборотом, фінансовими ресурсами підприємств АПК. Виділення у фінансовому менеджменті сфер застосування (внутрішню і зовнішню) дало можливість дослідити його як відкриту систему, виділити його функції.

3.Досліджена методика формування інформаційного забезпечення процесу управління фінансами, як сукупності інформаційних ресурсів та способів їх організації, необхідних та придатних для реалізації аналітичних процедур, дозволяє проведення аналізу за даними фінансової звітності підприємства, структуризацію великих об’ємів вихідних даних з метою їх постійного використання на основі комп’ютерних технологій та окремих програм.

Використання комп’ютерних програм з метою аналізу передбачає наявність розроблених методик та алгоритмів обробки первинної облікової інформації для підтримки прийняття управлінських рішень. Таке удосконалення технологій фінансового менеджменту на базі його інформаційного забезпечення дозволяє змінити відношення до процедур, регламентів, документів тощо згідно міжнародних стандартів фінансової звітності, підвищує надійність і достовірність, надає можливість перевірки документообороту, повного висвітлення облікової політики щодо фінансових ресурсів підприємств АПК та вимог фінансового аналізу.

4. Розроблені в дисертації основні принципи фінансового аналізу забезпечують оцінку планових чи нормативних відхилень, вплив їх наслідків на фінансову стійкість, дають можливість визначити найбільш раціональну систему планування і підтримувати її у бажаному напрямку шляхом виявлення основних тенденцій і закономірностей.

5. Обгрунтовані стратегія та методологія забезпечення фінансової стійкості підприємств та апробовані на господарській діяльності бурякоцукрового підкомплексу Чернігівської області та України і включать в себе економіко–організаційну оцінку сучасного стану галузі на основі системного підходу, дають можливість виявити негативні фактори, що призвели до нестабільності міжгалузевих і фінансових відносин, неефективності системи кредитування (як короткострокового, так і довгострокового) цукрових заводів, дефіциту власних оборотних засобів.

6. Розроблений організаційно–економічний механізм вдосконалення економічних відносин між виробниками і переробниками цукрової сировини, основою якого є стале розмежування функцій учасників виробничого процесу, дає можливість враховувати особливості формування ринку цукру в умовах конкуренції, процесів приватизації, залучення національних інвестиційний ресурсів з метою оновлення матеріально–технічної бази, використання науково обґрунтованих технологічних факторів, системне поєднання і використання яких підвищить ефективність бурякоцукрового виробництва України.

7. Стійкість фінансового стану підприємства в значній мірі залежить від цілеспрямованості і обґрунтованості вкладання фінансових ресурсів в активи. Аналіз балансів окремих районів області дав можливість виявити основні тенденції, зокрема основних засобів, оборотних активів, грошових засобів, власного капіталу, кредиторської та дебіторської заборгованості тощо. Моніторинг змін статей балансу має велике практичне значення, дає змогу здійснювати превентивні засоби щодо негативних змін статей балансу. Обґрунтовані кількісні характеристики фінансової стійкості дають можливість прослідкувати взаємозв’язки рентабельності і кредитоспроможності, попередити наслідок – зменшення платоспроможності й ліквідності підприємств бурякоцукрового підкомплексу.

8. В умовах, коли основним джерелом формування активів підприємства є власний капітал, погіршення структури балансу і підвищення ризику втрати фінансової стійкості, значного зростання дебіторської заборгованості тощо, методи і способи планування раціональних параметрів сировинної зони цукрових заводів як об’єктів наукового дослідження мають велике теоретичне і практичне значення.

Відмінністю розробленої методики є те, що одержані кількісні оцінки факторів господарської діяльності беруться в основу кластеризації цукрових заводів, тобто визначення пріоритетності щодо виробничої і фінансової стійкості.

9. Виконана оцінка впливу фінансового контролю на забезпечення фінансової стійкості підприємств АПК показує, що удосконалення функцій управління виробництва обумовлено в першу чергу контролем фінансів галузі. Фінансовий контроль це не тільки засіб охорони державної, колективної чи приватної власності, але й метод знаходження і оцінки використання резервів, ефективного використання грошових ресурсів, що має підприємство.

Встановлено, що використання всієї сукупності видів, форм і методів контролю має надзвичайно велике значення для ефективного функціонування системи фінансового контролю в цілому. Це потребує докорінної перебудови системи контролю. В роботі обґрунтовані основні напрями перебудови системи контролю в ринкових умовах.

10. Обгрунтовані в роботі шляхи удосконалення державного регулювання фінансових процесів на прикладі бурякоцукрової галузі дають можливість встановлювати групи факторів, які обумовлені паритетом цін, платоспроможним попитом, соціальним захистом населення тощо.

Вирішення цієї проблеми дає можливість мати регульований ринок цукру, належну організаційну структуру управління, що забезпечить високий рівень стійкості бурякоцукрової галузі, ефективне використання наявних ресурсів, в тому числі фінансових, сприяє поглибленню самостійності підприємств з метою виконання регіональних і національних завдань, зростанню продуктивності праці і самозабезпеченості окремих регіонів України.

Публікації автора:

  1. Давиденко Н.М. Заходи регулювання поточних і довгострокових процесів розвитку цукробурякової галузі в ринкових умовах // Науковий вісник НАУ.– 1999. – Вип.14.- С. 348 –352.

  2. Давиденко Н.М. Проблеми фінансового забезпечення економічних реформ в аграрному секторі АПК // Науковий вісник НАУ. – 1999. –Вип.14. – С. 465 – 470.

  3. Давиденко Н.М. Шляхи адаптації цукробурякового виробництва України до ринкових умов // Науковий вісник НАУ. – 2000. – Вип.23.– С. 94 – 97.

  4. Давиденко Н.М. Методи фінансового аналізу діяльності підприємств АПК // Науковий вісник НАУ. – 2001. – Вип.35.– С. 192 – 196.

  5. Давиденко Н.М. Фінансовий аналіз підприємств АПК // Проблеми ефективного функціонування АПК в умовах нових форм власності та господарювання: Кол. Монографія у двох томах. – Т.2./ За ред. П.Т. Саблука., В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. – К.: ІАЕ, 2001. – С. 58 – 61.

  6. Давиденко Н.М. До питання державного регулювання бурякоцукрової галузі України // – Вісник ХДАУ. – 2001. – Вип.6.- С. 225 – 228.

  7. Давиденко Н.М. Інформаційне забезпечення фінансового менеджменту для прийняття управлінських рішень // Науковий вісник НАУ. – 2001. – Вип.44. – С. 70 – 72.

  8. Давиденко Н.М. Аналіз сучасного стану бурякоцукрової галузі та фактори, що на неї впливають // Науковий вісник НАУ. – 2001. – Вип.40. – С.250 – 254.

  9. Давиденко Н.М. Сучасний стан та проблеми формування ринку цукру в Україні// Зб наук. пр. Подільської державної аграрно – технічної академії. Кам’янець – Подільський, 2001.Вип.9. – С.358 – 361.