Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Огородник Ігор Леонідович. Формування ефективної організації управління в регіональних підрозділах комерційних банків: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний авіаційний ун-т. - К., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Огородник І.Л. Формування ефективної організації управління в регіональних підрозділах комерційних банків. Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний авіаційний університет, Київ, 2003.

У дисертації досліджуються стан, тенденції і визначаються основні напрями удосконалення організації управління регіональними підрозділами комерційних банків в умовах сучасної зміни структури банківської діяльності, зниження прибутковості операцій і зростання конкуренції.

Узагальнено і оцінено за розробленою системою критеріїв альтернативні моделі побудови управління мережею регіональних підрозділів. Виконана системна оцінка стану і встановлені пріоритетні напрями трансформації управління підрозділами, які забезпечують конкурентноздатність комерційних банків. Обґрунтовано пропозиції по удосконаленню організаційної структури, організації планування, управлінню прибутковістю і ризиком регіональних підрозділів.

  1. Організація управління регіональними підрозділами формується в процесі утворення та трансформації організаційної структури банку внаслідок комбінації і інтегрального впливу внутрішніх чинників, зовнішнього оточення та проектних рішень. На підставі визначення тенденцій зміни чинників і причинно-наслідкового узгодження напряму їх впливу узагальнено три можливих типи моделей побудови управління регіональними підрозділами комерційних банків України: механістичну, фінансово-економічну, підприємницьку.

  2. Запропонований методологічний підхід до визначення організаційної ефективності являє собою інтегровану концепцію, яка включає як компоненти: ідентифікацію індивідуальної, групової і організаційної ефективності; поєднання взаємодоповнюючих моделей: цільової, системної, багатомірного задоволення акторів; узгодження короткотермінових, середньотермінових і довготермінових критеріїв ефективності організації. На основі цього підходу обґрунтовано принципи, критерії та систему показників ефективності організації управління регіональними підрозділами комерційних банків, застосування яких підтвердило їх адекватність, повноту та діагностичну якість.

  3. В АР Крим регіональні підрозділи банків з інших областей та столиці України займають домінуюче положення та визначають рівень конкуренції на регіональному ринку банківських послуг. Методика оцінки інтенсивності конкуренції на регіональних банківських ринках, яка поєднує систему коефіцієнтів, алгоритм, шкалу та економетричну модель, дозволяє адекватно вимірювати і зіставляти рівень конкуренції. У відповідності з шкалою інтенсивність конкуренції серед банківських установ Криму оцінюється як підвищена. Однак аналіз позицій банківських установ на площині «частка ринку – темп зростання» свідчить про перспективи наростання інтенсивності конкуренції.

  4. Методика комплексної кількісної системної оцінки організації управління в регіональних підрозділах комерційних банків України в АР Крим, яка базується на експертній оцінці характеристик менеджменту за шкалою полярних профілів та зіставленні їх значущості в матриці парних порівнянь і подальшого розрахунку вектора відносної важливості, дозволяє адекватно оцінити рівень управління і виявити основні позиції, що вимагають удосконалення. На її підставі обґрунтовано висновок щодо рівня організації управління в регіональних підрозділах банків України в АР Крим, який оцінюється як близький до середнього.

  5. За експертними процедурами в рамках алгоритму методу аналізу ієрархій виявлена певна пріоритетність підприємницької моделі управління при практичній рівнозначності фінансово-економічної і механістичної моделей. Визначальними обставинами переваги підприємницької моделі з'явилися високі оцінки важливості групи чинників зовнішнього середовища, а в її складі– інтенсивності конкуренції. Рівні інтенсивності конкуренції і стратегічного динамізму розвитку банку є визначальними критеріями вибору адекватної моделі управління у конкретних умовах.

  6. В основі трансформації організації управління регіональними підрозділами повинна бути зміна організаційної структури з метою приведення її у відповідність із задачами, функціями і структурою операцій підрозділів з утворенням підрозділів для комплексного управління активами, пасивами і ризиком, підтриманням оптимального числа рівнів управління по вертикалі, формуванням регламентованої системи як горизонтальних зв'язків між відділами і службами підрозділу, так і функціональних зв'язків з суміжними управліннями і департаментами центрального офісу. Обґрунтовано об'єктивну необхідність формування організаційної структури в сучасних умовах на основі групування підрозділів по трьох основних ознаках: поділу операцій з готівкою і безготівковими коштами; диференціації підрозділів по двох основних групах доходів (непроцентні і процентні); окремому обслуговуванню роздрібних і корпоративних клієнтів.

  7. На підставі факторного аналізу прибутковості капіталу встановлено, що визначальними факторами її зростання залишились мультиплікатор капіталу та скорочення витрат. Тому трансформація управління регіональними підрозділами повинна бути спрямована на створення комплексної системи, що синтезує всі елементи фінансового менеджменту по всій глибині організаційно-територіальної структури комерційного банку, як єдиного цілісного фінансового інституту. Доцільним варіантом такої системи є наскрізне бюджетування діяльності комерційного банку і всіх його територіальних підрозділів, що забезпечує необхідний взаємозв'язок планування, оцінки, аналізу і мотивації діяльності територіальних відділень з метою активізації залучення та ефективного розміщення фінансових ресурсів, а також контролю ризику.

  8. Планування діяльності регіональних підрозділів за допомогою наскрізного бюджетування повинно забезпечувати синергію фінансової політики банку при максимальному врахуванні особливостей регіональних ринків банківських послуг. Тому процес розробки планів доцільно будувати за стадійним принципом, що поєднує формування планів «від низу – до верху» і «від верху – до низу», а аналіз і оцінку діяльності регіональних підрозділів – на основі принципів додатковості та множинної порівнянності, реалізація яких передбачає розробку та застосування рейтингових систем.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Огородник И.Л. Региональные подразделения коммерческих банков Украины в системе банковских учреждений Крыма // Экономика и управление.- №6.- 1998.- С. 10-12.

  2. Огородник И.Л. Система банковских учреждений Крыма: структура и дифференциация риска // Культура народов Причерноморья.- 1998.- №6.- С.

399-401.

  1. Огородник И.Л. Управление прибыльностью в региональных филиалах коммерческих банков // Экономика и управление.- 1999.- №6.- С. 5-7.

  2. Огородник І.Л. Управління зовнішньоекономічними і валютними операціями в регіональних підрозділах комерційних банків // Вісник Київського національного університету ім. Тараса Шевченка. Економіка.- 2000.- №43.- С. 70-73.

  3. Чепурко В.В., Огородник И.Л. Управление процентным риском // Экономика и управление.- №6.- 2000.- С. 24-26.

  4. Огородник И.Л. Организация управления региональными подразделениями коммерческих банков: оценка и совершенствование // Економіка: проблеми теорії та практики. Збірник наукових праць. Вип. 184: В 3 т. Том ІІ. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 320-330.

Додаткові публікації

  1. Чепурко В.В. Огородник І.Л. Маркетингове дослідження при створенні регіонального підрозділу комерційного банку // Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Маркетитнг: теорія і практика».- Київ-Ялта: 1999.- С. 217-218.

  2. Огородник И.Л. Эконометрическое моделирование в банковском менеджменте // Материалы межвузовской конференции Крыма «Экономические аспекты устойчивого развития. Экономика, компьютеры, образование».- Симферополь: 2000.- С. 31-32.

  3. Огородник И.Л. Выбор модели управления региональным подразделением коммерческого банка // Материалы третьей научно-практической конференции «Современные социально-экономические проблемы Крыма и пути их решения».- Симферополь: 2002.- С. 55-60.

  4. Огородник И.Л. Системный подход к оценке эффективности региональных подразделений коммерческих банков // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Управление социально-экономическим развитием Регионов Украины и АР Крым».- Симферополь: 2002.- С. 139-142.

  1. Огородник И.Л. Оценка интенсивности конкуренции на региональном рынке банковских услуг в АР Крым // Материалы Всеукраинской межвузовской научно-практической конференции «Проблемы и перспективы развития транзитивной экономики».- Симферополь: 2002.- С. 297-300.