Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Сікорська Лариса Олегівна. Формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів у процесі вивчення іноземних мов : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут вищої освіти АПН України. - К., 2005.



Анотація до роботи:

Сікорська Л.о. Формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів у процесі вивчення іноземних мов. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія та методика професійної освіти. - Інститут вищої освіти Академії педагогічних наук України, Київ, 2005.

Дисертація присвячена обґрунтуванню педагогічних умов ефективного формування комунікативних умінь як засобу підготовки майбутніх менеджерів до іншомовного спілкування у професійній діяльності. На основі теоретичного та дослідно-експериментального вивчення проблеми визначено структурну модель комунікативних умінь, обґрунтовані критерії та рівні їх розвитку у студентів-менеджерів, обґрунтовано педагогічні умови їх ефективного формування у процесі вивчення студентами іноземних мов у ВНЗ.

Розкриті специфічні особливості професійно спрямованого навчання, яке забезпечується створенням у навчальному процесі комунікативних ситуацій, адекватних умовам майбутньої професійної діяльності студентів; доведено, що комунікативність навчальних вправ, які моделюють певний відрізок реального процесу комунікації і зберігають суттєві риси модельованої діяльності, сприяє успішності засвоєння іноземних мов.

1. Актуальність проблеми формування комунікативних умінь у процесі вивчення іноземних мов зумовлена виходом України на світовий ринок, прагненням приєднатися до європейської спільноти, посиленням процесу вивчення світового досвіду і його адаптації до соціально-економічних умов нашого суспільства. Сьогодні значно зростають вимоги до рівня володіння фахівцями всіх рівнів іноземною мовою, першорядного значення набувають практичні навички, що передбачають знання ділової мови в усному та писемному мовленні, уміння використовувати іноземну мову у своїй професійній діяльності, налагоджувати партнерські взаємостосунки з діловими партнерами та співробітниками. Уміння керівника здійснювати продуктивне спілкування з персоналом не лише створює оптимальний клімат в очолюваному колективі, але й сприяє підвищенню працездатності співробітників, спонукає їх до вияву творчості та ініціативи у роботі, що в кінцевому підсумку забезпечує високу професійну віддачу. Отже, комунікативна компетентність менеджера є винятково важливим показником фахової компетентності.

2. Комунікативні уміння менеджера – складне інтегральне утворення, яке синтезує перцептивні, інтерактивні та лінгво-комунікативні компоненти. Саме це характеризує здатність менеджера правильно сприймати і розуміти поведінку учасників ділового спілкування, налагоджувати оптимальні з ними взаємини, забезпечувати створення сприятливої морально-психологічної атмосфери у колективі, майстерно використовувати вербальні і невербальні засоби комунікативного впливу.

3. Сформованість комунікативних умінь менеджера визначається за трьома основними параметрами:

1) перцептивним – здатністю адекватно, неупереджено і точно сприймати особистісні властивості та поведінку партнерів по спілкуванню, правильно розуміти їхні мотиви і переживання, індивідуальні особливості;

2) інтерактивним – можливістю будувати відносини з будь-яким партнером, домагатися ефективної взаємодії на основі спільних інтересів, гнучко застосовувати різні стратегії і тактики міжособистісної взаємодії;

3) лінгво-комунікативним – здатністю чітко, зрозуміло, виразно і грамотно висловлювати думки й почуття, володіти лексичним багатством мови.

4. Критеріями оцінки сформованості перцептивного компоненту комунікативних умінь є: спостережливість, уміння “читати” невербальні виразні рухи співрозмовника; уміння адекватно застосовувати прийоми рефлексивного і нерефлексивного слухання співрозмовника; уміння ставати на точку зору співрозмовника; уміння за зовнішністю визначати тип особистості співбесідника; уміння об’єктивно оцінювати співбесідника на основі спостереження за його зовнішністю; інтерактивного: гнучкість спілкування, вміння обирати найбільш доцільний стиль спілкування з співрозмовником у тій чи іншій конкретній ситуації; уміння попереджати і розв’язувати міжособистісні конфлікти; уміння визначати оптимальну соціально-психологічну дистанцію у спілкуванні з співробітниками; уміння впливати на співрозмовників, поєднувати вимогливість з наданням свободи для вияву ініціативи і самостійності співробітників; уміння знаходити емоційний контакт з співрозмовниками, виявляти доброзичливість і тактовність у спілкуванні; лінгво-комунікативного: правильність мовлення – знання і уміння дотримуватися прийнятих у сучасній суспільно-мовленнєвій практиці мовних норм; точність мовлення – зрозумілість висловлень для партнерів по комунікації, адекватність слів або синтаксичних конструкцій об'єктивній дійсності; логічність мовлення – володіння технікою смислової зв'язності, тобто логікою викладу, за якої не виникає суперечностей, а також знання мовних засобів, якими можна оформити думку; виразність мовлення – уміння естетично і оригінально висловлювати свої думки, використовуючи засоби художньої виразності; знання та дотримання етикетних норм і правил ділового мовлення.

5. На основі визначених критеріїв виділяються три рівні сформованості комунікативних умінь менеджера: високий, середній і низький.

Високий рівень комунікативних умінь характеризується сформованістю у студентів розвиненими перцептивними, інтерактивними і лінгво-комунікативними уміннями, які майстерно застосовуються студентами у різноманітних ситуаціях ділового спілкування. Студенти об’єктивно оцінюють співрозмовника на основі спостереження за його зовнішністю, жестами, мімікою і особливостями мовлення, володіють прийомами рефлексивного і нерефлексивного слухання, вміють передбачати реакцію партнера на ті чи інші слова та вчинки. Їхнє мовлення відрізняється правильністю, логічністю, точністю, доречністю і виразністю, дотриманням етикетних норм і правил ділового спілкування. Характерними ознаками високого рівня комунікативних умінь менеджера є здатність обирати найбільш доцільний стиль спілкування із співрозмовником. Студенти регулярно працюють над удосконаленням власної комунікативної компетенції.

Студенти з середнім рівнем комунікативних умінь мають базові знання про комунікативну компетентність, володіють окремими перцептивними, інтерактивними і лінгво-комунікативними уміннями, проте не завжди здатні ефективно застосовувати їх у ситуаціях професійної взаємодії. Знання і уміння студентів з середнім рівнем мають здебільшого репродуктивний характер: студенти можуть їх застосовувати у типових, стандартних комунікативних ситуаціях, однак відчувають труднощі, коли доводиться самостійно визначати адекватні способи і прийоми спілкування в умовах реальної професійної взаємодії. Їхнє спілкування у зв’язку з цим характеризується певною ригідністю, недостатньою гнучкістю, недооцінкою конкретних ситуацій та індивідуальних особливостей співрозмовників, стереотипністю у їх сприйманні, використанням шаблонних прийомів взаємодії, мовленнєвих штампів.

Низький рівень характеризується нерозвиненістю перцептивних, інтерактивних і лінгво-комунікативних умінь, поверхово-інтуітивними уявленнями про складові елементи комунікативних умінь. Студенти демонструють упередженість, суб’єктивізм та інші помилки у процесі сприймання та оцінювання особистості співрозмовника, не вміють слухати та інтерпретувати його невербальну поведінку, не володіють знаннями про ефективні способи та прийоми професійної взаємодії, стратегії поведінки у конфліктних ситуаціях, не вміють обирати найбільш доцільний у тій чи іншій ситуації стиль спілкування з співрозмовником, допускають численні мовленнєві помилки, не вміють точно логічно, виразно і доречно висловлювати свої думки, не знають етикетних норм і правил ділового мовлення.

6. Педагогічними умовами ефективного формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів є:

цільова психолого-педагогічна підготовка викладачів до процесу формування комунікативних умінь в умовах аудиторного навчання;

формування у студентів рефлексивного ставлення до комунікативного аспекту майбутньої професійної діяльності, спрямованості на вдосконалення способів і прийомів ділового спілкування;

мотивація навчання шляхом пояснення студентам важливого значення умінь і навичок іншомовного спілкування у професійній діяльності сучасного менеджера;

комунікативність навчальних вправ, які моделюють певний відрізок реального процесу комунікації і зберігають суттєві риси модельованої діяльності;

спрямованість змісту, форм організації, методів і засобів навчання, що моделюють соціальний контекст і способи спілкування менеджера в ситуаціях професійної взаємодії, на формування комунікативних умінь студентів у процесі вивчення іноземних мов;

педагогічне керування процесом формування комунікативних умінь з урахуванням їх змісту, структури, етапів і логіки цього процесу.

7. Цілеспрямоване формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів доцільно здійснювати послідовно за такими етапами: підготовчий, рефлексивний, проективний, тренувальний і заключний. Кожен етап передбачає реалізацію специфічних завдань і використання відповідних форм, методів і прийомів підготовки студентів до професійного спілкування.

8. Важлива роль у вдосконаленні комунікативних умінь майбутніх менеджерів належить вивченню іноземної мови, яка містить широкі можливості для розвитку у студентів професійно орієнтованих комунікативних умінь і навичок, вивчення національних особливостей ділового спілкування, норм і правил ділового етикету, збагачення лексичного запасу. Основними умовами забезпечення комунікативного характеру навчання іноземним мовам є його мовленнєва спрямованість, функціональність, ситуативність і новизна.

9. Результати педагогічного експерименту підтвердили висунуте гіпотетичне припущення і свідчать про ефективність запропонованої нами методики по формуванню комунікативних умінь майбутніх менеджерів у процесі вивчення іноземних мов. У студентів експериментальних груп відбулися статистично значущі зміни у структурних компонентах комунікативних умінь: перцептивному, лінгво-комунікативному та інтерактивному. Це виявилося у позитивній динаміці рівнів сформованості комунікативних умінь студентів: 52,6% досягли високого рівня комунікативних умінь; з 26,4% до 30,4% зросла кількість студентів з середнім рівнем комунікативних умінь; водночас з 59,6% до 17% зменшився відсоток студентів з низьким рівнем комунікативних умінь.

Дослідження не вичерпує усіх аспектів розглянутої проблеми. В контексті формування комунікативних умінь у майбутніх фахівців сфери управління перспективною є подальше дослідження можливостей формування комунікативної компетентності в процесі вивчення спеціальних дисциплін. Малодослідженим залишається зарубіжний досвід формування комунікативних умінь у майбутніх менеджерів.

Публікації автора:

Статті у провідних наукових фахових виданнях,

затверджених ВАК України

  1. Сікорська Л.О. Комунікативний підхід у навчанні іноземній мові //Теоретичні питання культури, освіти та виховання: Зб. наук. пр. – К.: Видав. центр КНЛУ, НМАУ, 2002. Вип. 19. – С.78-81.

  2. Сікорська Л.О. Індивідуалізація навчання іноземної мови // Наукові записки Тернопільського державного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – Тернопіль, 2002. - №7. – С.121-124.

  3. Сікорська Л.О. Комунікативний підхід до навчання іноземної мови майбутніх менеджерів // Науково-практичний освітньо-популярний журнал “Імідж сучасного педагога”. – Полтава, 2003. – № 5-6 (34-35). - С.112-115.

  4. Сікорська Л.О. Шляхи формування комунікативних умінь майбутніх менеджерів. Щоквартальний науково-педагогічний та економічний журнал “Молодь і ринок”. – Дрогобич, 2003. – № 4 (6). С.51-54

  5. Сікорська Л.О. Контекстно-комунікативний підхід до вивчення менеджерами іноземної мови // Гуманізація навчально-виховного процесу: Наук. – метод. зб. – Слов’янськ: Вид центр СДПУ, 2004. – Вип. ХХІІ. – С.148-155.

  6. Сікорська Л.О. Шляхи реалізації принципу комунікативності у вивченні менеджерами іноземної мови // Зб. наук. пр. – К.: Видав. центр КНЛУ, НМАУ, 2004. – Вип.23. – С.161-166.

Статті у збірниках матеріалів конференцій

  1. Сікорська Л.О. Професійна направленість навчання іноземній мові студентів економічних спеціальностей // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції (21-23 вересня 2004р.). Вінниця: УНІВЕРСУМ-Вінниця, 2004. – Т.1. – С.195-197.

  2. Сікорська Л.О. Професійна спрямованість на уроках англійської мови //Сучасні концепції викладання іноземних мов у середній та вищій школі. Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції кафедри іноземних мов (12 грудня 2000р.). – Вінниця: ВДПУ ім. М. Коцюбинського, 2000. – С.123-126.

  3. Замкова Н.Л., Сікорська Л.О. Проблема підготовки майбутніх менеджерів зовнішньоекономічної діяльності у процесі вивчення іноземних мов // Динаміка наукових досліджень 2004: Матеріали ІІІ Міжнародної науково-практичної конференції (21-30 червня 2004р.). Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т.25. Педагогіка. С.47-49. (Особистий внесок полягає в обґрунтуванні педагогічних умов вивчення іноземних мов майбутніми менеджерами. – 0,1 д.а.)

  1. Хоменко Т.В. , Сікорська Л.О. Розвиток пізнавальної активності у процесі вивчення іноземної мови // Науковий потенціал України: Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної інтернет-конференції (1 - 5 березня 2005р.). К.: Тов. „ТК” Меганом”, 2005. – Ч.2. – С. 28-31.

  2. Замкова Н.Л., Сікорська Л.О., Хоменко Т.В. Особливості застосування комунікативного методу у процесі вивчення іноземної мови // Мовна освіта: Шлях до євроінтеграції: Тези доповідей міжнародного форуму (17-18 березня 2005р.). – К.: Ленвіт, 2005. – С.105-107.