Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Юринець Оксана Василівна. Формування конкурентної стратегії підприємства : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Рукопис. Юринець О.В. Формування конкурентної стратегії підприємства - Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2005.

У дисертації розглянуто проблеми розроблення та реалізації конкурентної стратегії підприємств харчової промисловості. У роботі визначено особливості та характерні ознаки розвитку вітчизняного ринку харчової промисловості, поглиблено зміст поняття конкурентоспроможності харчового підприємства на засадах диференційного підходу до управління та забезпечення конкурентоспроможності. Розвинена класифікація методів оцінювання конкурентоспроможності підприємства, вдосконалено методичний підхід до обґрунтування фінансового забезпечення реалізації конкурентної стратегії підприємства харчової промисловості.

Розроблено теоретико-методичні положення оцінювання рівня конкурентоспроможності підприємств харчової промисловості; зокрема формування індексу конкурентоспроможності його стратегічних напрямів діяльності. Обґрунтовано доцільність впровадження та сертифікування на підприємствах системи управління безпечністю харчових продуктів та розроблено модель оптимізації плану внутрішнього аудиту системи якості.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення і здійснено нове розв’язання наукової задачі, що полягає у розробленні методологічних та прикладних засад формування стратегії конкуренції підприємства харчової промисловості, що сприятиме підвищенню рівня ефективності та результативності діяльності вітчизняних підприємств в умовах розвитку ринкових механізмів господарювання. Результати дослідження дають змогу зробити такі висновки:

  1. Дослідження процесів розвитку ринку харчових продуктів дозволило розкрити суть конкурентоспроможності підприємства харчової промисловості, обґрунтувати основні фактори її формування та удосконалити розроблення і реалізацію конкурентної стратегії підприємства, що лягло в основу запропонованих в роботі методичних підходів. Економістам та менеджерам підприємств харчової промисловості доцільно більше уваги звертати на формування стратегії підприємства на основі диференційованого підходу з урахуванням специфіки конкурентної боротьби на ринку харчових продуктів.

2. У результаті дослідження виявлено, що факторами конкурентоспроможності харчового підприємства є портфель стратегічних напрямів діяльності, рівень конкурентоспроможності харчових продуктів на стратегічних напрямах діяльності та обсяги їхнього збуту. Якісний аналіз факторів конкурентоспроможності харчового підприємства повинен бути складовою розроблення конкурентної стратегії підприємства. Суб’єктам господарювання необхідно враховувати взаємозалежність цих факторів із рівнем конкурентоспроможності підприємства загалом та обґрунтовувати підходи до визначення цілей формування стратегії.

3. Аналіз наявних наукових та методичних розробок показав, що немає єдиного підходу до оцінювання рівня конкурентоспроможності підприємства. Для подальшого вдосконалення процедури оцінювання КСП розроблено методичний підхід кількісного оцінювання рівня конкурентоспроможності підприємства, який ґрунтується на врахуванні пріоритетних показників підприємства з відповідним зображенням різних аспектів його діяльності, дає характеристику підприємства з урахуванням порівняння з показниками репрезентативної групи інших підприємств харчової промисловості, містить деталізований алгоритм розрахунків, які можна здійснити на кожному конкретному підприємстві. Запропонований метод може бути використаний керівниками, економістами для обґрунтування та вибору цілей і пріоритетів розроблення конкурентної стратегії підприємства харчової промисловості.

4. Для формування та ефективної реалізації конкурентної стратегії підприємства харчової промисловості у роботі запропонована схема етапів її формування на засадах обґрунтування та вибору стратегічних напрямів діяльності. Ця схема може служити інструментом менеджерам вищої ланки управління промислових підприємств для обґрунтування та вибору параметрів і показників стратегії як на рівні загальної стратегії підприємства, так і на окремих стратегічних напрямах його діяльності, а також може бути застосована як важіль стратегічного управління.

5. Удосконалення фінансового та маркетингового забезпечення реалізації стратегії на засадах системності та комплексності і визначення їхньої взаємозалежності під час розроблення стратегії дає змогу економістам, фінансистам, маркетологам вітчизняних підприємств гарантувати необхідний рівень використання ресурсів для досягнення фінансової стабільності та активізації розвитку підприємства харчової промисловості.

6. Для забезпечення конкурентоспроможності харчових продуктів та підприємства загалом в дисертації доведена необхідність впровадження та сертифікації системи СУБХП. Для цього розроблено рекомендації щодо удосконалення планування програми аудиту якості. Зазначені рекомендації сприятимуть підвищенню обґрунтованості рішень стосовно стратегічних та поточних планів добровільної сертифікації підприємства.

7. На підставі результатів дисертаційної роботи можна запропонувати:

Членам Ради з питань якості при голові Львівської облдержадміністрації використовувати у формуванні методичного забезпечення “Регіональної програми впровадження систем управління якістю на підприємствах (організаціях) Львівської області” пропозиції щодо сертифікації системи СУБХП; Міністерству економіки України сприяти використанню розроблених в дисертації методів оцінювання рівня КСП та забезпечення конкурентної стратегії підприємства харчової промисловості як пріоритетних важелів галузевого управління їхньою діяльністю, спрямованих на підвищення конкурентоспроможності вітчизняної продукції; Державному комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики сприяти оперативній сертифікації підприємствами харчової промисловості системи управління безпечністю харчових продуктів як обов’язкової умови забезпечення конкурентоспроможності вітчизняних харчових продуктів на внутрішньому та зовнішньому ринках; членам Ради конкурентоспроможності України використовувати результати дослідження при розробці довгострокової стратегії національної конкурентоспроможності (етапи розроблення стратегії, модель оптимізації програми внутрішньої перевірки ступеня виконання встановлених нормативних вимог системи управління якістю, методичні положення щодо оцінювання конкурентоспроможності підприємства на засадах обґрунтування показників портфелю стратегічних напрямів діяльності).

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

1. Дубодєлова А.В., Юринець О.В. Методика визначення та аналіз інтегрального показника конкурентоспроможності кондитерських виробів // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління”. – Львів: Вид-во НУ “Львівська політехніка”, 2002.–№448.–С.283-289. [Особистий внесок: розроблено алгоритм оцінювання конкурентоспроможності кондитерських виробів.]

2. Дубодєлова А.В., Юринець О.В., Застосування параметричного методу ціноутворення для аналізу ринкової ціни кондитерських виробів. // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління” Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2003. – № 484.–С.259-264. [Особистий внесок: розроблено методику встановлення та аналізу ринкової ціни виробу за параметричним методом.]

3. Юринець О.В. Особливості функціонування ринку харчових продуктів // Вісник НУ ”Львівська політехніка” „Логістика”– Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2004. –№ 499. – С.354-357.

4. Дубодєлова А.В., Марченко К.В., Юринець О.В. Впливові чинники процесу розроблення та впровадження системи управління якістю на вітчизняних підприємствах за міжнародними стандартами ISO серії 9000. // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління” Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка ” 2004.–№ 507. – С.24–28. [Особистий внесок: обґрунтовано необхідність впровадження системи управління якістю.]

5. Юринець О.В., Сучасні підходи до оцінювання конкурентоспроможності підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку: Вісник НУ “Львівська політехніка”.– Львів: Вид-во Національного університету „Львівська політехніка, 2004 – №517 – С. 178-184.

6. Дубодєлова А.В., Юринець О.В.Cучасні підходи до оцінювання конкурентоспроможності товарів промислового підприємства // Вісник НУ „Львівська політехніка” „Проблеми економіки та управління” – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2005 –№ 533.–С.149-154. [Особистий внесок: сформовано характеристику методів оцінювання конкурентоспроможності товарів промислових підприємств.]

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації:

7. Петрович Й.М., Юринець О.В. Особливості управління підприємством в умовах конкуренції. // Матеріали IV-ї Міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг та логістика в системі менеджменту” (7-9 листопада 2002). –Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, С.297–298. [Особистий внесок: обґрунтування та визначення найважливіших напрямів перебудови організаційної структури управління вітчизняних підприємств.]

8. Новаківський І.І., Панас Я.В., Юринець О.В. // ІІ Міжнародна науково-практична конференція „Управління у державі ІІІ тисячоліття” (24-26 березня 2003 р.). – Львів: Видавничо-поліграфічний відділ ЛвЦНТЕІ С.213–217. [Особистий внесок: розроблення на основі прогнозів тих рис діяльності державних органів влади, дотримання яких визначатиме конкурентоспроможність України у майбутньому.]

9. Амелін Б.В., Юринець О.В. Електронна комерція в мережі Інтернет // Матеріали ІІ Міжнародної конференції студентів, аспірантів і молодих вчених „Науково-технічний розвиток: економіка, технології, управління. (9-12 квітня 2003р.). –Київ: Пошуково-видавниче агентство “Книга Пам'яті України” С. 348-350. [Особистий внесок: обґрунтування необхідності Інтернету як засобу електронної комерції.]

10. Юринець О.В., Необхідність стратегічного ринкового управління на вітчизняних підприємствах // Міжвузівська науково-практична конференція „Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки” (17–18 квітня 2003р.). –Рівне: Вид-во редакційно видавничий центр УДУВГП, 2003. –С.29-30.

11. Юринець О.В., Управління якістю харчових продуктів на основі принципів НАССР. // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг та логістика в системі менеджменту”, (7–9 жовтня 2004 р.). – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка” С.371–372.

12. Коношенкова Т.Б., Юринець О.В., Сергатюк А.А. Підприємництво: Конспект лекцій з дисципліни „Підприємництво та менеджмент” (частина 1 – „Підприємництво”) для студентів базових напрямів 6.0913 „Метрологія та вимірювальна техніка”. – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2004. – 72 с. [Особистий внесок: Тема 3. Державна реєстрація суб’єктів підприємництва, Тема 6. Фінансова інформація про підприємство.]

13. Коношенкова Т.Б., Юринець О.В., Гарасим Л.В. Економіка і управління: методичні вказівки і завдання до виконання курсової (розрахункової) роботи для студентів спеціальностей 7.091401 – системи управління і автоматики, 7.091302 – метрологія та вимірювальна техніка, 7000001 – якість, стандартизація та сертифікація – Львів: Вид-во НУ „Львівська політехніка”, 2004. – 24с. [Особистий внесок: Розрахунок повної собівартості та вільної відпускної ціни приладу (вузла).]