Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Гірна Ольга Богданівна. Формування ланцюга поставок на товарному ринку підприємств нафтохімічної промисловості : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". — Л., 2005. — 186арк. : рис., табл.+ 18арк. дод. — Бібліогр.: арк. 173-186.



Анотація до роботи:

Гірна О.Б. Формування ланцюга поставок для підприємств нафтохімічної промисловості. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2005.

Дисертаційна робота присвячена теоретико-методичним і прикладним питанням формування ланцюга поставок підприємств нафтохімічної промисловості. У роботі розглянуто еволюцію концепції розвитку ланцюга поставок в аспекті світових тенденцій розвитку, удосконалено категорійний апарат функціонування ланцюга поставок, вперше введено поняття функцій взаємовідносин “постачальник-споживач” на основі ідентифікації корисностей в ланцюгу поставок для споживача через створення корисностей для постачальника. Обґрунтовано доцільність формування ланцюга поставок на товарному ринку підприємств нафтохімічної промисловості шляхом проведення перспективного аналізу нафтохімічного ринку України. Вдосконалено положення щодо оцінки конкурентоспроможності досліджуваного товару для вибору найкращого товару з метою формування ланцюга поставок. Проведено аналіз та оцінку існуючих відносин між майбутніми учасниками ланцюга поставок та окреслено позитивні та негативні аспекти налагодження партнерських відносин між ними. Вивчено основні елементи ланцюга поставок на основі оцінки його потужностей, при цьому виявлено вузькі місця, які обмежують пропускну здатність ланцюга поставок. Вдосконалено методичний підхід до усунення вузьких місць у ланцюгу поставок та проведено розрахунок економічної ефективності від комплексу заходів для підприємств нафтохімічної промисловості, які лежать в основі представленого методичного підходу.

У дисертаційній роботі на основі аналізу світових тенденцій розвитку й умов інтеграції суб’єктів господарської діяльності розв’язана наукова задача стосовно формування ланцюга поставок на товарному ринку підприємств нафтохімічної промисловості України, що дає можливість ефективно управляти ресурсами, підвищити конкурентоспроможність підприємств, які формують ланцюг поставок, налагодити партнерські відносини між його учасниками. На основі проведених досліджень можна зробити такі висновки.

1. Доведено, на основі аналізу еволюції концепції ланцюга поставок в аспекті світових тенденцій розвитку, що сучасним виміром логістики виступає не ланцюг поставок, а логістична мережа, в якій підприємства не тільки співпрацюють між собою в рамках ланцюга поставок, але й конкурують між собою за статус партнера у конкурентних ланцюгах поставок з метою ефективного надходження товарів, послуг, інформації відповідно до потреб споживача.

2. Сформовано категорійний апарат для функціонування та розвитку ланцюга поставок. Зокрема, вдосконалено поняття логістичного каналу, ланцюга поставок, трактування понять “довжини” та “ширини” ланцюга поставок, запропоновано класифікацію ланцюга поставок залежно від: довжини та ширини ланцюга поставок (проста, складна; елементарна, розгалужена, повна); кількості постачальників, що залучені у виробничий процес, та видів продукції, що виготовляється (VAT- класифікація); галузевих особливостей (класифікація за КВЕДами). Це дало можливість усунути ряд суперечностей, що існують у поглядах науковців на дану проблему та сформувати практичні основи для подальших досліджень формування ланцюга поставок на товарному ринку.

3. Запропоновано два підходи до формування корисностей в ланцюгу поставок: на основі функцій взаємовідносин “постачальник-споживач”, які дають можливість через їх поділ на безпосередні та опосередковані представити масштаби корисностей, які постачальник може одержати, формуючи партнерські відносини зі споживачем; на основі ринкової пропозиції, яка ґрунтуючись на основному та додатковому наборі послуг для споживача, дає змогу більш повно та якісно задовольнити його індивідуальні потреби. Розроблені автором підходи дають можливість сформувати більш вагомі корисності для учасників ланцюга поставок, ніж у конкурентів та створити вищу корисність для споживача готового продукту і постачальника сировини.

4. Глобалізація бізнесу, перетворення ринку продавців у ринок покупців, скорочення життєвого циклу товарів висувають більш жорсткі вимоги до якості продукції та підвищення рівня її конкурентоспроможності. Тому розроблене положення щодо оцінки рівня конкурентоспроможності для досліджуваного товару, яке ґрунтується на двох методах: методі оцінки ефективності товару в споживанні та розрахунку інтегрального показника конкурентоспроможності товару, дає можливість визначити саме ті технічні параметри, які найбільш повно відображають характерні особливості досліджуваного товару, та виявити питому вагу кожного з них і напрям їх впливу: позитивний чи негативний.

5. Обґрунтовано, що кожний окремий елемент ланцюга поставок має свої локальні інтереси, які можуть бути узгодженні таким чином, щоб економічна доцільність їх співпраці була вищою, ніж рівень задоволення свого інтересу при окремому функціонуванні з допомогою налагодження більш тісної співпраці через партнерство з усіма учасниками в ланцюгу поставок. Запропонований в роботі інтегрований підхід до функціонування підприємств на основі формування ланцюга поставок може бути використаний керівниками відділів логістики на підприємствах.

6. Розроблені положення стосовно проектної, фактичної та резервної потужностей ланцюга поставок, що, на відміну від виробничих потужностей підприємства акцентують свою увагу на концепції логістики та задоволенні потреб кінцевих споживачів, дають змогу виявити вузькі місця в ланцюгу поставок, які зменшують його пропускну здатність і формують певні обмеження стосовно задоволення прогнозованих обсягів споживання даного товару.

7. Запропонований методичний підхід до усунення вузьких місць в ланцюгу поставок дає можливість збільшити точність розрахунків за допомогою використання методу ітерацій, зокрема, перевірки прийнятності вибраної моделі для прогнозування, виявленні відхилень між попитом на ресурси та їх наявністю, оцінки прийнятності розробленого плану. Універсальність дає змогу застосовувати даний методичний підхід не лише для ланцюга поставок досліджуваного товару деемульгатора марки ПМ у сфері постачання вихідної сировини, але й для будь-якого іншого товару в будь-якому місці виникнення обмежень руху матеріального потоку.

8. На підставі дисертаційного дослідження вносяться такі рекомендації:

– Міністерству освіти і науки України рекомендується використовувати теоретичні аспекти систематизації категорійного апарату ланцюга поставок для розробки навчальних програм з циклу дисциплін спеціальності 8.050208. – “Логістика”;

– Міністерству палива та енергетики України пропонується рекомендувати підприємствам нафтохімічної промисловості використовувати положення щодо оцінки конкурентоспроможності товару для підвищення конкурентоспроможності продукції нафтохімічної промисловості;

– Міністерству економіки України пропонується рекомендувати підприємствам використовувати методичний підхід для усунення вузького місця в ланцюгу поставок з метою покращення їх діяльності в сучасних ринкових умовах.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1) Таранський І.П., Гірна О.Б., Довба О.М. Складське підприємство в сучасних умовах // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Логістика.– 2002. – №446. – С.95-99. (Особистий внесок автора: представлено експедитування як сферу послуг складського підприємства).

2) Гірна О.Б. Аналіз українського ринку нафти і нафтопродуктів // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Логістика. – 2003. – №472.– С.443-447.

3) Гірна О.Б. Формування теоретичних засад функціонування ланцюга поставок // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – 2003. – № 494. – С.41-47.

4) Гірна О.Б. Розвиток трубопровідного транспорту на засадах логістики // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Проблеми економіки та управління. – 2004. – №504. – С.106-110.

5) Гірна О.Б. Стратегія формування стосунків “постачальник-покупець” на нафтовому ринку // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Логістика. – 2004. – № 499. – С.274-280.

6) Чухрай Н.І., Гірна О.Б. Методичні засади узгодження потужностей ланцюга поставок // Вісник Національного університету „Львівська політехніка”: Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку. – 2004. – №517. – С.173-178. (Особистий внесок автора: проведено розрахунок потужностей ланцюга поставок).

7) Гірна О.Б., Максимик В.Я. Оцінка рівня конкурентоспроможності деемульгатора ПМ // Науковий вісник ІФНТУНГ. – 2004. – №3. – С.107-113. (Особистий внесок автора : проведено розрахунок інтегрального показника).

8) Гірна О.Б. Елімінація вузького місця в ланцюгу поставок // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: Логістика. – 2005. – №526.– С.23-28.

Публікації в інших виданнях

9) Гірна О.Б. Досвід корпоративного управління на світовому ринку нафти і нафтопродуктів // Управління у державі ІІІ тисячоліття: Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції (24-26 березня 2003р.).– Львів: ЛвЦНТЕІ, 2003. – С.130-134.

10) Гірна О.Б. Брендинг на вітчизняному ринку нафтопродуктів // Збірник тез регіональної міжвузівської науково-практичної конференції “Актуальні проблеми теорії і практики менеджменту в умовах трансформації економіки” (17-18 квітня 2003р.). – Рівне, 2003. – С.68-69.

11) Гірна О.Б. Характеристика системних зв’язків у логістичному ланцюгу поставок // Праці Четвертої міжнародної наукової конференції студентів та молодих учених “Управління розвитком соціально-економічних систем: глобалізація, підприємництво, стале економічне зростання” (9-12 грудня 2003р.).– Частина 5. – Донецьк: ДонНУ, 2003. – С.199-202.

12) Гірна О.Б. Усунення вузького місця в ланцюгу поставок на нафтовому ринку // Особливості використання маркетингових технологій в умовах інноваційних змін в економіці: Збірник наукових праць (4 лютого 2005р.). – Харків: ХІБМ, 2005. – С.176-179.

13) Гірна О.Б. Оцінка стосунків “постачальник-покупець” в ланцюгу поставок // Збірник тез доповідей ІІ – ої Міжнародній науково - практичної конференції молодих вчених “Економічний та соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації” (24-25 лютого

2005р.). – Частина1. – Тернопіль: Економічна думка, 2005. – С.148-150.

14) Гірна О.Б. Еволюція концепції ланцюга поставок в умовах світових тенденцій розвитку // Матеріали Міжнародного Форуму молодих вчених “Ринкова трансформація економіки постсоціалістичних країн” (19-20 травня 2005р.). – Т.2. – Харків: ХНТУСГ, 2005. – С.34-35.

15) Гірна О.Б. Розробка оптимальної системи управління запасами на підприємстві // Збірник наукових праць факультету менеджменту і маркетингу НТУУ “КПІ”. – 2005. – №.2. – С.158-163.