Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Коваленко Надія Олегівна. Формування міжнародної правової культури у майбутніх пілотів у вищих навчальних закладах : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Коваленко Н.О. Формування міжнародної правової культури у майбутніх пілотів у вищих навчальних закладах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Чернігівський державний педагогічний університет імені Т. Г. Шевченка, Чернігів, 2009.

У дисертації проведений аналіз авіаційних подій та інцидентів внаслідок недостатнього рівня у льотних екіпажів знань, навичок та вмінь з міжнародного повітряного права. Визначена проблема дослідження, намічені шляхи її вирішення з точки зору професійної авіаційної педагогіки.

На підставі анкетування і тестування великої кількості осіб льотного складу та курсантів льотних навчальних закладів визначені знання, навички та вміння, а також професійно важливі якості, необхідні для здійснення міжнародних польотів, що були покладені в основу визначення міжнародної правової культури та правового компонента професіограми пілота.

Складовими правового компонента професіограми пілота, які практично не розроблені і не обґрунтовані, є знання, навички та вміння з міжнародного повітряного права, а також професійно важливі якості майбутнього фахівця.

На основі правового компонента професіограми теоретично обґрунтована і розроблена технологія формування міжнародної правової культури у майбутніх пілотів з її елементами: метою, завданнями, принципами, змістом, методами навчання, організаційними формами, технічними засобами, критеріями та методами оцінки.

Висока ефективність розробленої технології формування у майбутніх пілотів міжнародної правової культури підтверджується експериментальним дослідженням. З’ясовано, що застосування технології формування міжнародної правової культури дозволяє підвищити рівень правової підготовки пілотів і таким чином підвищити безпеку польотів на міжнародних повітряних трасах.

Отримані у процесі дослідження результати є підставою для наступних загальних висновків:

1. У процесі аналізу літературних джерел та наукових досліджень у галузі міжнародного повітряного права встановлено, що льотний склад на недостатньому рівні володіє знаннями, навичками та вміннями, а також професійно важливими якостями, необхідними для експлуатації повітряного судна у єдиному міжнародному просторі, що призводить до виникнення авіаційних інцидентів та подій.

Згідно з даними звіту Міждержавного авіаційного комітету, зазначена причина становить 27 % від загальної кількості авіаційних інцидентів та подій у світовому повітряному просторі.

Аналіз навчальних планів та програм України та країн зарубіжжя з інтеграційного курсу «Міжнародні повітряні перевезення» підтвердив, що міжнародна правова культура у майбутніх пілотів практично не формується, а представлені у процесі правової підготовки пілотів окремі її компоненти не відтворюють рівень, необхідний для здійснення польоту на міжнародному рівні.

Визначено, що професійні та освітньо-кваліфікаційні характеристики не розкривають достатньою мірою сутності міжнародної правової культури майбутніх пілотів, а також специфіку виконання міжнародних польотів відповідно до вимог світової авіації щодо експлуатації повітряних суден.

У процесі проведеного дослідження встановлено, що удосконалення правової підготовки майбутніх пілотів можливе, якщо в його основу буде покладено розроблену та теоретично обґрунтовану технологію формування міжнародної правової культури з її складовими. При цьому конкретизовано, що основні вимоги до міжнародної правової культури пілота мають бути відображені у системотворчому чиннику – правовому компонентові професіограми, що відтворює знання, навички та вміння з міжнародного повітряного права, а також професійно важливі якості.

Головна причина наукового обґрунтування і розробки технології формування міжнародної правової культури корениться у відсутності правового компонента професіограми пілота міжнародних повітряних трас.

Установлено, що без правового компонента професіограми, який є системотворчим чинником, практично неможливо визначити мету такої системи, як технологія. Таким чином, на основі правового компонента професіограми з'являється можливість теоретичного обґрунтування та розробки технології формування міжнародної правової культури з її складовими, впорядкування яких визначається методологічними принципами системного підходу.

2. Базуючись на методологічних основах системного підходу, спираючись на дослідження причин інцидентів на міжнародних повітряних трасах, а також результатах анкетування та тестування льотного складу, випускників-пілотів та інших (більше 350 респондентів), був теоретично обґрунтований і розроблений правовий компонент професіограми пілота.

Конкретизовано, що така складова професіограми пілота повинна містити 3 компоненти: когнітивний, представлений знаннями міжнародного повітряного права, професійним правовим мисленням та правосвідомістю; діяльнісним, що включає навички та вміння, а також особистісно-рефлексивним, що відображає професійно-важливі якості льотної діяльності за сумісництвом – мотивацію, емоційну стійкість, культуру поведінки та мовлення. Представлений правовий компонент професіограми пілота дозволив підійти до розробки та теоретичного обґрунтування технології формування міжнародної правової культури майбутнього пілота з її елементами.

3. У теоретичне обґрунтування інтегративної технології формування міжнародної правової культури покладені дослідження у галузі системного та культурологічного підходів та теорій: особистості, діяльності, особистісно-орієнтованого, проблемного, ігрового та розвивального навчання, а також теорія поетапного формування розумових дій.

Основними елементами технології є: мета, завдання, принципи, методи, форми та засоби навчання, а також критерії та методи оцінки.

Метою теоретично обгрунтованої і розробленої технології є формування на базі правового компонента професіограми міжнародної правової культури у майбутніх пілотів. У завдання технології входить формування таких компонентів міжнародної правової культури у майбутніх пілотів: когнітивного, діяльнісного та особистісно-рефлексивного.

Складовими елементами технології є загальнодидактичні, а також специфічні процесуальні принципи, які застосовуються в авіаційній педагогіці та психології.

Змістовна частина технології має таку структуру і таке дидактичне наповнення, які відтворюють специфіку льотної діяльності і спрямовані на формування в майбутніх пілотів міжнародної правової культури згідно з правовим компонентом професіограми.

У технології обґрунтований проблемний, пошуковий (евристичний), програмовано-алгоритмізований та метод активного навчання. Магістральне значення у дослідженні належить проблемному навчанню, яке покладене в основу ділових ігор та ситуаційних завдань, які шляхом моделювання проблемних практичних ситуацій дозволяють адаптувати майбутніх пілотів до складнощів професійної діяльності на міжнародних повітряних трасах.

Форми організації навчальної діяльності майбутніх пілотів представлені лекційними, практичними та семінарськими заняттями (проблемно ситуативними завданнями, діловими іграми, семінаром «мозкова атака»).

Засоби навчання забезпечують повноцінний процес сприйняття, засвоєння та закріплення матеріалу майбутніми пілотами: законодавча і нормативно-правова документація, ілюстративний та інструктивний матеріали, спеціальні тестові завдання, відео-матеріали, завдання для проведення ділових ігор.

Методи контролю технології представлені діловими іграми, тестовими та проблемно-ситуаційними завданнями, що дозволяють контролювати та оцінювати рівень знань, навичок та вмінь на фоні професійно важливих якостей майбутніх пілотів згідно з вимогами правового компонента професіограми. Критерієм оцінювання є рівень сформованості у майбутніх пілотів міжнародної правової культури – високий, середній та низький.

4. Порівняльна ефективність технології формування міжнародної правової культури у майбутніх пілотів та традиційної системи правової підготовки виявила достовірні відмінності в оцінці знань, навичок та вмінь, а також професійно важливих якостей курсантів згідно з правовим компонентом професіограми. Були отримані такі результати формувального експерименту: більшість курсантів експериментальної групи виявила високий рівень знань міжнародного повітряного права, навичок та вмінь ухвалення правових рішень в умовах інформаційного та емоційного навантаження, проявляла професійну мотивацію, самовладання та емоційну врівноваженість. Про такі позитивні прояви свідчать наступні дані: оцінка когнітивного компоненту підтверджує, що високий рівень мають 85% курсантів, а низький – лише 2%, інші 13% – відповідають середньому рівню; результати оцінки діяльнісного компоненту вказують, що високий рівень проявили 91% курсантів, середній – 7%, низький – лише 2%, оцінка особистісно-рефлексивного компонента свідчить, що 82% курсантів має високий рівень і лише 3% – низький.

Курсанти контрольної групи при проведенні ділової гри проявили недостатній рівень знань, ухвалення правового рішення викликало деякі труднощі, а тому мали місце помилки та недотримання часових меж. Випробовувані недостатньо вірно й послідовно проявляли навички та вміння у процесі вирішення проблемних ситуацій, мала місце слабка мотивація, ініціативність, емоційне напруження. Зазначені результати підтверджуються оцінкою когнітивного компонента, згідно з яким більшість курсантів відповідає середньому рівню, а саме – 33 %, високому – лише 40%, а низькому – 27%; за даними оцінки діяльнісного компонента, високому рівню відповідає лише 45% курсантів, середньому – 28%, низькому – 27%; дані оцінки особистісно-рефлексивного компонента засвідчують, що лише 38 % курсантів мають високий рівень, 35% – середній і 27% – низький.

Достовірність отриманих результатів ділової гри була перевірена методами математичної статистики й розрахунком критерію Стьюдента (t), згідно з яким розбіжності даних контрольної та експериментальної груп є суттєвими, а рівень значущості становить Р0, 95.

Проведене дослідження не вичерпує поставлені та розв'язані у дослідженні завдання всіх аспектів проблеми правової підготовки льотного складу до польотів на міжнародних повітряних трасах. Надалі необхідно здійснити дослідження в умовах реального польоту з реєстрацією психо-фізіологічної напруги на різних етапах ухвалення правового рішення на фоні основної діяльності (пілотування). Це дасть можливість отримати об'єктивні дані щодо професійної надійності в умовах обробки юридичної інформації пілотом, розробки гіпотез, проведення селекції та реалізації правових рішень, які можуть бути покладені в основу багатьох наступних наукових досліджень.

Після проведення незначної трансформації та корекції результати дослідження можуть бути адаптовані в інших видах людської діяльності та у процесі підготовки майбутніх фахівців.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях:

  1. Коваленко Н.О. Юридическая культура как проблема профессиональной подготовки летного состава / Н.О. Коваленко // Научные труды академии: «Современные педагогические технологии и образовательные системы ХХІ века»: материалы международной научно-практической конференции. – 2004. – № 9. – С. 29 – 38.

  2. Коваленко Н.О. Правовая подготовка будущих пилотов – важная педагогическая проблема в условиях международной и европейской интеграции / Н.О. Коваленко // Наукові праці академії. – 2005. – № 10. – С. 25 – 33.

  3. Коваленко Н.О. Элементы методики формирования международной правовой культуры будущих пилотов / Н.О.Коваленко // Наукові праці академії. – 2006. – № 11. – С. 217 – 228.

  4. Коваленко Н.О. Международная правовая культура экипажей – важная составляющая деятельности авиапредприятий / Н.О. Коваленко // Наукові праці академії. – 2007. – № 12. – С. 51 – 59.

  5. Коваленко Н.О. Психолого-педагогические проблемы формирования международной правовой культуры летных экипажей /Н.О. Коваленко // Теорія і практика управління соціальними системами: щоквартальний науково-практичний журнал Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». – 2007. – № 4. – С. 127 – 133.

  6. Коваленко Н.О. Наукові основи конструювання і дидактичного наповнення моделі формування міжнародної правової культури майбутніх пілотів / Н.О. Коваленко // Наукові записки Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. Серія: Педагогічні та історичні науки. – 2008. – 22 (72). – С. 91 – 98.

Статті у інших виданнях:

  1. Коваленко Н.О. Применение активных методов обучения в процессе формирования международной правовой культуры у будущих пилотов / Н.О. Коваленко // Освіта регіону: науковий журнал Відкритого міжнародного університету «Україна». – 2006. - № 1 (2). – С. 57 – 50.

  2. Коваленко Н.О. Особенности конструирования и содержания правового компонента профессиограммы пилота / Н.О. Коваленко // Вестник Международной академии проблем Человека в авиации и космонавтике. – Москва. – 2007. – № 3(26). – С. 54 – 57.

Тези і матеріали конференцій:

  1. Коваленко Н.О. Теоретичні основи формування міжнародної правової культури у майбутніх пілотів / Н.О. Коваленко // Людський фактор у вимірі ХХІ століття: матеріали Всеукраїнської науково-практичної конференції (3-6 жовтня 2005 р.). – Вінниця: ВМЦ ВПС ЗС України, 2005.– С. 22 – 27.

  2. Коваленко Н.О. Анализ взаимосвязи безопасности полетов и международной правовой культуры летного состава / Н.О. Коваленко // Вестник Международной академии проблем Человека в авиации и космонавтике: проблемы человеческого фактора: материалы международной научно-практической конференции.– Москва. – 2006. – № 2 (11). – С. 77 – 81.

  3. Коваленко Н.О. Международная правовая культура – как отражение требований современной авиации / Н.О. Коваленко // Профессиональная подготовка авиационных специалистов в свете современных требований: материалы Международной научно-практической конференции (7 вересня 2006 р.). – Кировоград: Государственная летная академия Украины, 2006. – С. 226 – 229.

  4. Коваленко Н.О. Поиск концептуально новых подходов к педагогической технологии правового обучения будущих пилотов / Н.О. Коваленко // Сучасні педагогічні технології і освітні системи ХХІ століття: матеріали Міжнародної науково-практичної конференції (30 – 31 березня 2006 р.). – Кіровоград: КФ ВНЗ ВМУРоЛ «Україна», 2006. – С. 92 – 96.

  5. Коваленко Н.О. Проблемное обучение, как метод усовершенствования правовой подготовки летного состава / Н.О. Коваленко // Инновационные технологии в образовательном процессе: материалы Межрегиональной научно-практической конференции (19-20 апреля 2007 г.). – Краснодар: Краснодарское высшее военное авиационное училище летчиков, 2007. – С. 24 – 25.

Навчально-методичні праці:

  1. Коваленко Н.О. Профессиональная правовая подготовка будущего пилота: учебно-методическое пособие / Надежда Олегівна Коваленко. – Кировоград: ГЛАУ, 2008. – 157 с.