Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Селіванова Ольга Володимирівна. Формування професійної готовності курсантів-дівчат до прикордонної служби : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Національна академія держ. прикордонної служби України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2006. — 196, [3]арк. — Бібліогр.: арк. 158-175.



Анотація до роботи:

Селіванова О.В. Формування професійної готовності курсантів-дівчат до прикордонної служби. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – Теорія і методика професійної освіти. – Національна академія Державної прикордонної служби України імені Богдана Хмельницького, Хмельницький, 2006.

Дисертацію присвячено проблемі формування професійної готовності курсантів-дівчат до прикордонної служби. Розглянуто організаційно-педагогічні умови формування готовності до прикордонної служби: забезпечення початкового статутного навчання і виховання курсантів-дівчат; розвиток військово-професійного стилю спілкування, спрямованого на роботу в різностатевих колективах під керівництвом командира жіночої статі; використання диференційного підходу до формування дівочих навчальних груп; удосконалення індивідуальної професійної підготовки командного та науково-педагогічного складу чоловічої статі до роботи з курсантами-дівчатами. Визначено особливості підготовки курсантів-дівчат до професійної діяльності. Створено професіограму офіцера жіночої статі, до складу якої зараховано психофізіологічні особливості й характеристики, властивості особистості, які визначаються військово-професійною спрямованістю офіцера жіночої статі, вимоги до психолого-педагогічної та фізичної підготовки, зміст військової підготовки за фахом, а також модель формування професійної готовності курсантів-дівчат. Результати дослідження підтвердили ефективність визначених організаційно-педагогічних умов для підвищення професійної готовності курсантів-дівчат до службової діяльності.

1. Проаналізовані теоретичні аспекти дослідження засвідчили необхідність вивчення мети і змісту формування готовності курсантів-дівчат до служби у військових з’єднаннях. Сутність професійної підготовки курсантів-дівчат щодо формування професійної готовності до прикордонної служби полягає у цілеспрямованій діяльності командного та науково-педагогічного складу з формування та розвитку у курсантів-дівчат професійно значущих вмінь, навичок, якостей та їхнє прагнення до самовдосконалення з урахуванням їх психофізіології. Цей процес характеризується організаційно-управлінською, прогностично-дослідницькою та навчально-виховною функціями і знаходиться під впливом певних чинників: раптовості; несподіваності виникнення різних службових ситуацій; дефіциту часу; високого рівня відповідальності за результати службової діяльності. Зміст професіоналізму офіцера-прикордонника визначається цілями, завданнями, характером самої служби. Тому для майбутнього офіцера-прикордонника важливим є передусім правильне розуміння основного змісту та сутності прикордонної служби.

2. Специфіка професійної підготовки курсантів-дівчат обумовлена такими складовими: метою та завданнями професійної підготовки; психофізіологічними особливостями об’єкту підготовки (курсантів-дівчат); змістом майбутньої службової діяльності у курсантів-дівчат; особливостями організації служби та побуту. Удосконалення змісту професійної підготовки курсантів-дівчат може бути досягнуте за допомогою педагогічно доцільної конкретизації майбутньої службової діяльності курсантів-дівчат, досягнення єдності у діях командирів та викладачів в процесі навчання, зосередження навчальної діяльності, перш за все, на формуванні професійно важливих якостей, які є необхідними для визначеної професійної діяльності.

3. Особливості професійної підготовки курсантів-дівчат полягають у наступному: адаптація до військової служби на початковому етапі у курсантів-дівчат відбувається повільніше, ніж у курсантів-юнаків, але з часом ця різниця зникає; для підвищення адаптивних здібностей курсантів-дівчат потрібно призначати командиром такого підрозділу офіцера жіночої статі; фізіологічні властивості жіночого організму сприяють тому, що дівчата проявляють більшу витривалість під час довгострокових випробувань фізичними навантаженнями; мотиви реалізації цілей, професійних планів і успіхів у керівництві у чоловіків і жінок є практично однаковими, але офіцери-чоловіки мають більше можливостей для їх реалізації.

4. Організаційно-педагогічними умовами забезпечення ефективності підготовки курсантів-дівчат до службової діяльності є фактори, що забезпечують ефективність кінцевої мети із запланованими результатами. забезпечення початкового статутного навчання і виховання курсантів-дівчат; розвиток військово-професійного стилю спілкування, спрямованого на роботу в різностатевих колективах під керівництвом командира жіночої статі; диференційований підхід до формування дівочих навчальних груп; удосконалення індивідуальної професійної підготовки командного та науково-педагогічного складу чоловічої статі щодо роботи з курсантами-дівчатами. Урахування саме цих організаційно-педагогічних умов сприяє підвищенню рівня готовності курсантів-дівчат до майбутньої служби у прикордонних формуваннях.

5. У процесі дослідно-експериментальної роботи було розроблено та експериментально перевірено модель підготовки курсантів-дівчат до службової діяльності. У запропонованій моделі ефективність підготовки забезпечено комплексним і творчим підходом, добором кращих форм, методів, засобів професійного навчання курсантів-дівчат щодо формування у них професійної готовності. Мета такої підготовки: сформувати у ВВНЗ загальний типовий підхід до професійного навчання курсантів-дівчат щодо формування професійної готовності до прикордонної служби, сформулювати обґрунтовані рекомендації щодо використання курсантів-дівчат після випуску на відповідних посадах в органах прикордонної служби.

6. Успішність у одностатевих групах вища, ніж у різностатевих. Цей показник перебуває у тісній залежності від показника дисциплінованості і стану морального клімату в групах. Дослідженнями доведено, що за весь період навчання показник дисципліни у одностатевих групах змінювався від 0,88 до 0,51 а в різностатевих – від 0,61 до 0,45. Моральний клімат, згідно результатів анкетування, коливається в межах: у різностатевих групах від 0,71 до 0,42, а в одностатевих – від 0,91 до 0,52. Тобто, більшого ефекту у підготовці до майбутньої професійної діяльності досягнуто в одностатевих групах.

Проведене дослідження не вичерпує всіх аспектів підготовки курсантів-дівчат до майбутньої професійної діяльності. Подальші дослідження пов’язуємо з поглибленим концептуальним аналізом специфіки службової діяльності офіцерів-жінок. Вкрай важливим є такі проблеми: педагогічне керівництво процесом професійної готовності щодо формування професійної готовності курсантів-дівчат; оптимізація змісту та структури професійної готовності курсантів-дівчат; урахування індивідуальних, соціально-психологічних особливостей курсантів-дівчат.

Публікації автора:

  1. Селіванова О.В. Деякі аспекти історичного аналізу фемінізації військової служби. // Збірник наукових праць №11. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ПВУ, 2000. – С. 221-225.

  2. Селіванова О.В. До питання вибору професійної діяльності в залежності від гендерної належності // Збірник наукових праць №23. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії ПВУ, 2002. – С. 189-193.

  3. Селіванова О.В., Катковський А.В. Урахування деяких особистісних відмінностей чоловіків і жінок у підготовці фахівців. // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання в підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. / Редкол.: І.А. Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2003. – С. 285-288.

  4. Селіванова О.В. Аналіз стану професійної підготовки курсантів-дівчат в умовах Національної академії Державної прикордонної служби України // Наукові записки Тернопільського національного педагогічного університету. Серія: Педагогіка. – 2005. – № 7. – С. 57-59.

  5. Селіванова О.В. Організаційно-педагогічні умови формування професійної готовності до прикордонної служби курсантів-дівчат у процесі навчання. // Збірник наукових праць № 34. Частина ІІ. – Хмельницький: Видавництво Національної академії Державної прикордонної служби України імені Б.Хмельницького, 2005. – С. 72-73.

  6. Селіванова О.В. Формування у дівчат готовності до професійної діяльності в прикордонній службі. // Дидактика професійної школи: Збірник наукових праць: Випуск 3 / Ред. кол.: С.У. Гончаренко (голова), В.О. Радкевич, І.Є. Каньковський (заст. голови) та ін. – Хмельницький: ХНУ, 2005. – С. 92-95.

  7. Селіванова О.В. Експериментальне обґрунтування організаційно-педагогічних умов формування професійної готовності курсантів-дівчат. // Педагогіка, психологія та медико-біологічні проблеми фізичного виховання і спорту: наукова монографія за редакцією проф. Єрмакова С.С. – Харків: ХДАДМ (ХХПІ), 2006. – № 6. – С. 94-98. (Укр., рос., польс., англ. мов.)

  8. Селіванова О.В. Служба жінок-військовослужбовців в Збройних формуваннях України // Матеріали міжвузівської науково-практичної конференції 15-16 травня 2002 року. Частина ІІ. Тези виступів. – Одеса: Видавництво Інституту Сухопутних військ, 2002. – С. 59-60.