Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Зінченко Вікторія Олегівна. Формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей на початковому етапі навчання. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Зінченко В.О. Формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей на початковому етапі навчання. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04. – теорія і методика професійної освіти. – Луганський національний педагогічний університет імені Тараса Шевченка. – Луганськ, 2008.

Дисертацію присвячено проблемі підвищення ефективності формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей у процесі їх фундаментальної економічної освіти, що є важливим компонентом професійного навчання та становлення особистості майбутнього економіста. У дисертації обґрунтовано педагогічні умови, за яких забезпечується ефективне формування професійної спрямованості майбутніх економістів. Розроблено й упроваджено методику викладання курсу „Вступ до спеціальності”. Викладено підходи щодо надання змісту фундаментальних економічних дисциплін професійної спрямованості з метою наближення його до реальної господарської практики. Наведено приклади підбору та створення проблемних і творчих завдань з алгоритмом їх самостійного вирішення студентами. Експериментально доведено, що запропоновані педагогічні умови формування професійної спрямованості досягають своєї максимальної ефективності лише при комплексному застосуванні.

    1. У дисертації наведено теоретичне узагальнення й нове вирішення наукової проблеми формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей у процесі вивчення ними фундаментальних економічних дисциплін, що виявляється в теоретичному обґрунтуванні та експериментальній перевірці змісту професійної спрямованості майбутніх економістів та педагогічних умов щодо забезпечення ефективної реалізації зазначеного феномена.

    2. Теоретико-методичними засадами професійної спрямованості майбутніх економістів було визначено системний, діяльнісний, особистісно орієнтований підходи, психологію формування спрямованості особистості, теорію й практику формування професійної орієнтації майбутніх фахівців. Це дало змогу визначити професійну спрямованість студентів економічних спеціальностей як складову спрямованості їхньої особистості, що забезпечує визначення цілей, цілісність та стійкість навчально-пізнавальної діяльності студента з отримання знань і вмінь для виконання організаційно-управлінської, фінансово-господарської, обліково-розрахункової, інформаційно-аналітичної, маркетингової, інноваційної, проектно-дослідницької та нормативно-правової діяльності економіста та виявляється в його професійно значущих принципах, поглядах, переконаннях, ідеалах, настановах, потребах, мотивах, інтересах і бажаннях.

    3. Виявлено, що на ефективність процесу формування професійної спрямованості майбутніх економістів на початковому етапі навчання комплексно впливають соціально-економічні та психолого-педагогічні фактори. Установлено, що до основних психолого-педагогічних факторів належать: зміст навчального матеріалу; різноманітні методи, форми та засоби навчально-виховної роботи; особистість викладача; стан матеріально-технічної бази ВНЗ та особливості початкового етапу, які характеризують готовність студентів до навчальної роботи, наявність у них навичок самоменеджменту, мотивації до навчання за обраною професією. На підставі факторного аналізу визначено, що серед соціально-економічних факторів на процес формування професійної спрямованості майбутніх економістів на початковому етапі навчання значною мірою впливають економічні та ринкові фактори, урахування яких у змісті навчального матеріалу забезпечить поєднання теорії з практикою діяльності економіста в сучасних ринкових умовах, створить у студентів мотиви до пізнавальної діяльності та сформує їхню професійну спрямованість.

    4. Теоретично обґрунтовано та розроблено модель формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей, у якій узгоджується мета, завдання та певні педагогічні умови, що призводить до ефективної взаємодії підсистеми самоуправління навчально-виховною діяльністю студента й підсистеми педагогічної діяльності викладача щодо формування всіх складників професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей.

    5. Розроблено й теоретично обґрунтовано застосування в навчальному процесі ВНЗ педагогічних умов, що забезпечили ефективне формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей на початковому етапі навчання, а саме: забезпечення взаємозв’язку навчального матеріалу фундаментальних економічних дисциплін зі змістом господарської діяльності підприємств при набутті студентами знань, умінь та навичок вирішення організаційно-управлінських та фінансово-господарських завдань; надання спрямованості фундаментальної економічної освіти на формування в студентів мотивів до оволодіння професійно значущими знаннями та вміннями; наближення процесу підготовки студентів до практичної діяльності економіста сучасного підприємства. Реалізація зазначених педагогічних умов здійснена завдяки розробленню методичних рекомендацій щодо підготовки професійно орієнтованого навчального матеріалу фундаментальних економічних дисциплін, розробки й використанню проблемних і творчих завдань та алгоритму їх розв’язання в процесі самостійної роботи студентів, застосуванню інструктивно-виконавчого, пояснювально-репродуктивного, спонукально-продуктив-ного і спонукально-творчого методів навчання в процесі викладання фундаментальних економічних дисциплін; нових підходів до викладання курсу „Вступ до спеціальності „Фінанси”.

    6. На основі зіставлення отриманих у проведеному педагогічному експерименті результатів, їх кількісного та якісного аналізу виявлено, що комплексна реалізація педагогічних умов призвела до суттєвих статистично значущих змін у рівні сформованості кожного складника професійної спрямованості й досліджуваного феномена в цілому. Найбільшу кількість студентів з високим рівнем сформованості професійної спрямованості зафіксовано в експериментальних групах, де за умовами експерименту було реалізовано всі три педагогічні умови.

    7. Виконане дослідження не вичерпує всіх аспектів проблеми професійної спрямованості та її формування в навчальному процесі ВНЗ. До перспективних напрямків подальших наукових розробок відносимо дослідження принципів формування професійної спрямованості в процесі вивчення професійно орієнтованих дисциплін з визначенням відповідних педагогічних умов, урахування в процесі формування професійної спрямованості студентів ВНЗ особливостей навчання в умовах модульно-кредитної системи та більш широкого використання дистанційних форм навчання; визначення домінант формування компонентів професійної спрямованості для різних напрямів економічної підготовки студентів; оптимізацію відбору змісту, форм, методів і засобів економічної освіти.

Публікації автора:

  1. Зинченко В.О. Проблемы формирования учебно-познавательной активности студентов экономических специальностей // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. – 2005. – № 7. – С. 240 – 246.

  2. Зінченко В.О. Теоретичні аспекти формування професійної спрямованості майбутніх економістів на початковому етапі навчання // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. – 2006. – № 6. – С. 223 – 228.

  3. Зінченко В.О. Соціально-економічні фактори та їх вплив на процес формування професійної спрямованості майбутніх економістів // Засоби навчальної та науково-дослідної роботи: Зб. наук. пр. / За заг. ред. проф. В.І. Євдокимова та О.М. Микитюка. – 2006. – № 25. – С. 216 – 223.

  4. Зінченко В.О. Моделювання професійної спрямованості особистості майбутніх економістів // Нова педагогічна думка. – 2006. – № 3. – С.19 – 25.

  5. Зінченко В.О. Вплив психолого-педагогічних факторів на процес формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей // Гуманізація навчально-виховного процесу: Зб. наук. пр./ За заг. ред. В.І. Сипченка – Слов’янськ: Вид. центр СДПУ, 2006. – Вип. ХХХІІІ. – С. 9 – 17.

  6. Зінченко В.О. Врахування психолого-педагогічних особливостей початкового етапу навчання на формування професійної спрямованості студентів економічних спеціальностей // Освіта Донбасу. – 2007. – № 1. – С. 78 – 81.

  7. Зінченко В.О. Створення комплексу педагогічних умов для підвищення ефективності формування професійної спрямованості // Вісн. Луган. нац. пед. ун-ту імені Тараса Шевченка. – 2007. – № 12. – Ч.2. – С. 70 – 79.

  8. Зінченко В.О. Зростання ролі та місця самостійної роботи у підготовці майбутніх фахівців в сфері економіки при використанні модульно-рейтингової системи // Динаміка наукових досліджень ‘2004: Матеріали ІІІ Міжнар. наук.-практ. конф. – Д.: Наука і освіта, 2004. – С. 54 – 55.

  9. Зінченко В.О., Дюбо О.М. Вища освіта та її вплив на стан ринку праці // Соціально-економічні проблеми перетворення громадянського суспільства: сучасне і майбутнє: Матеріали Регіон. наук.-практ. конф. – Луганськ, 2004. – С.100 – 104.

  10. Зінченко В.О. Компоненти професійної спрямованості майбутніх економістів // Управление человеческими ресурсами: государство, регион, предприятие: Материалы Междунар. науч.-практ. конф.: Сб. науч. тр. в 3 т. – Т. 1. – Донецк, 2006. – С. 270 – 276.

  11. Зінченко В.О. Професійна спрямованість майбутніх економістів як фактор ефективного формування кваліфікованого персоналу // Соціально-економічний розвиток України в умовах євроінтеграції: Зб. тез міжнар. молодіжної наук.-практ. конф. – Луганськ, 2007. – С.159 – 162.

  12. Зінченко В.О. Вступ до спеціальності „Фінанси”: Навч.-метод. посібник для студ. І курсу спец. „Фінанси”. – Луганськ: Альма-матер, 2006. – 110 с.