Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кірей Катерина Олександрівна. Формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю засобамимультимедіа. : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2008.



Анотація до роботи:

Кірей К.О. Формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю засобами мультимедіа. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця. – 2008.

Дисертація містить результати теоретико-експериментального дослідження проблеми формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю із застосуванням засобів мультимедіа у процесі вивчення фахових дисциплін економічного профілю. Відповідно до завдань дослідження уточнено професійно-орієнтовану модель випускника ВНЗ економічного профілю за професійно значимими параметрами і аспектами необхідних знань, умінь, навичок і якостей та критеріями й рівнями їх сформованості. Розкрито особливості професійного навчання майбутніх фахівців економічного профілю, як сучасної педагогічної проблеми. Основний акцент зроблено на визначенні, обґрунтуванні та експериментальній перевірці методики формування у ВНЗ професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю із застосуванням засобів мультимедіа та методичних рекомендацій щодо проектування мультимедійних навчальних програмних засобів із фахових економічних дисциплін.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми, що виявляється в розробці методичних засад, за якими можливе забезпечення найефективнішого формування у ВНЗ професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю засобами мультимедіа. Вирішення цієї проблеми дозволило підвищити рівень підготовки майбутніх фахівців у ВНЗ економічного профілю та забезпечило високу дидактичну ефективність комп’ютерних мультимедійних засобів навчання з економічних дисциплін.

Узагальнення результатів дослідження дає підстави зробити такі висновки:

1. Доведено, що найбільш відповідним щодо визначення змістової складової професійних знань в системі професійної освіти є компетентнісний підхід. За цим підходом, професійні знання, уміння і навички фахівців економічного профілю, які необхідно сформувати у студентів у процесі фахової підготовки у ВНЗ, визначаються як система ключових компетенцій (предметно-практична, управлінська, нормативно-правова, навчально-пізнавальна, інформаційна, комунікативна та креативна). Зазначена система компетенцій складає професійну компетентність фахівців економічного профілю. В контексті компетентнісного підходу також розроблені критерії (знання теоретичних основ, що є підґрунтям для самостійного та якісного виконання професійної діяльності, знання професійної термінології, знання методів та засобів які використовуються в професійній діяльності, уміння та навички розв’язувати професійно-орієнтовані завдання, уміння та навички аналізувати) та рівні (високий, середній, низький) сформованості професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю, які дозволили одержати загальну оцінку рівня сформованості професійних знань у процесі фахової підготовки у ВНЗ.

2. Визначено, що у процесі фахової підготовки студентів економічних спеціальностей у ВНЗ високий рівень сформованості професійних знань мають менш, ніж 9% студентів. Разом з тим, низький рівень знань мають близько 30% студентів. З’ясовано, що одним зі шляхів підвищення рівня підготовки майбутніх фахівців у ВНЗ економічного профілю може бути залучення до навчального процесу ІТКТ. За співвідношенням параметрів доступності, гнучкості та ефективної дії на студентів найперспективнішими для впровадження в навчальних закладах є засоби мультимедіа (навчальні ПЗ та обчислювальне середовище). Проте ефективне використання можливостей засобів мультимедіа в освіті, зокрема, для навчання студентів економічних спеціальностей, неможливе без забезпечення психолого-педагогічними та методичними розробками, спрямованими на виявлення оптимальних умов формування професійних знань з використанням цих засобів.

3. З’ясовано дидактичні можливості засобів мультимедіа у формуванні професійних знань студентів ВНЗ економічного профілю. Основними з яких є можливість: наочної ілюстрації дії економічних законів, явищ та зв’язків, економічних показників (прибутки або витрати за певний період діяльності, надходження коштів, погашення чи виникнення заборгованостей та ін.), за якими аналізується економічний стан господарюючого об’єкту; пришвидшення передачі інформації та підвищення рівня її розуміння; одержання знань в активно-дійовій формі; активізації самоконтролю та самонавчання.

Доведено, що перспективною є блочна архітектура мультимедійних навчальних ПЗ, яка складається з трьох видів блоків: інформаційних (І-блоки), практичних (П-блоки), контрольних (К-блоки), – що відповідають трьом базовим фазам навчання. Окремий блок є змістово і функціонально повним у рамках навчальної теми.

4. Розроблено, теоретично вмотивовано й експериментально перевірено методику формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю у процесі фахової підготовки у ВНЗ. В основу запропонованої методики покладено принципи особистісно орієнтованого навчання та інтерактивні методи навчання. Методика ґрунтується на поступовому усвідомленні студентами себе як майбутніх фахівців та активізації на цій основі механізмів самонавчання та самоконтролю студентами успішності навчання. В межах поданої методики мультимедійні навчальні ПЗ є засобом представлення навчальної інформації, інформаційної допомоги, індивідуалізації й диференціації навчального процесу, часткової автоматизації контролю і самоконтролю успішності та правильності навчання. Ці засоби мають відповідати певним організаційно-педагогічним вимогам.

Складені методичні рекомендації до проектування змістової складової мультимедійних навчальних ПЗ з економічних дисциплін, які дозволяють урахувати організаційно-педагогічні вимоги методики формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю у процесі фахової підготовки у ВНЗ. Проектування змістової складової мультимедійних навчальних ПЗ ґрунтується на єдності таких складових, як проектування стратегії здійснення навчального процесу, реалізованої за допомогою відповідних об’єднань І-, П- і К-блоків, та проектування подання мультимедійними засобами теоретичного матеріалу І-блоків, вправ і завдань П-блоків, тестових і контрольних завдань К-блоків.

Експериментальне дослідження ґрунтувалося на досліджені фахової підготовки у вивченні дисциплін «Інформатика і КТ», «Бухгалтерський облік» та «Економічний аналіз» студентами економічних спеціальностей. Розроблені та апробовані у процесі навчання експериментальні мультимедійні навчальні комплекси із зазначених дисциплін.

Результати педагогічного дослідження довели, що ефективна методика формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю має ґрунтуватися на реалізації таких педагогічних умов:

дотримання провідних принципів професійного навчання у процесі вивчення фахових економічних дисциплін (системності й послідовності, активності, вмотивованості і практичної спрямованості, відведення самонавчанню провідної ролі в опануванні професійними знаннями, насиченості та різноманітності навчального середовища);

активізації рефлексивно-мотиваційної готовності студентів до використання ІТКТ як засобів майбутньої професійної діяльності у самотворенні фахівця економічного профілю;

високої дидактичної ефективності мультимедійних навчальних ПЗ з фахових економічних дисциплін.

Виокремленні нами педагогічні умови формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю у процесі навчання фаховим економічним дисциплінам є теоретично обґрунтованими й практично перевіреними та можуть ефективно використовуватись у формуванні професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю у ВНЗ.

Проведене дослідження, певна річ, не вичерпує всіх аспектів проблеми формування професійних знань майбутніх фахівців економічного профілю. Подальшого вивчення потребують виявлення новітніх можливостей засобів мультимедіа, зумовлених розвитком сучасних ІТКТ, і вдосконалення на цій основі наявних або розроблення нових навчальних ПЗ економічного профілю та укладання методик упровадження цих засобів; дослідження правил і законів комп’ютерної ергономіки щодо надання навчальної інформації засобами мультимедіа; створення банку мультимедійних навчальних ПЗ для дисциплін економічного профілю.


Основні положення та результати дослідження викладені у таких публікаціях автора:

Статті в наукових фахових виданнях:

  1. Кирей Е.А. Методические особенности обучения построению формул в таблицах MS Excel // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 5 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С.251-257 (0,60 авт. арк.).

  2. Кирей Е.А. Методические подходы к составлению тестов для студентов экономических специальностей по теме «Прикладное программное обеспечение общего назначения» // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 8 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ООО «Планер», 2005.– С.312-318 (0,54 авт. арк.).

  3. Кірей К.О. Методичні підходи щодо підготовки і подання теоретичного навчального матеріалу засобами мультимедіа // Вісник Херсонського національного технічного університету. – 2006. – № 1(24). – С.479-483 (0,53 авт. арк.).

  4. Кірей К.О. Методичні підходи щодо проектування і застосування мультимедійних навчальних електронних видань і ресурсів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 9 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ «Вінниця», 2006. – С.396-402 (0,64 авт. арк.).

  5. Кірей К.О. Сучасні тенденції визначення ключових компетенцій майбутніх фахівців в системі професійної освіти // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: Зб. наук. пр. – Вип. 14 / Редкол.: І.А.Зязюн (голова) та ін. – Київ-Вінниця: ДОВ «Вінниця», 2007. – С.19-23 (0,48 авт. арк.).

  1. Кірей К.О. Емпіричні дослідження ефективності застосування мультимедійних навчальних засобів у підготовці майбутніх фахівців економічного профілю у ВНЗ // Зб. наук. пр. Уманського державного педагогічного університету ім. П.Тичини / Гол. ред.: М.Т. Мартинюк. – Умань, 2007. – С.97-103 (0,61 авт. арк.).

  2. Кірей К.О. Методичні засади підготовки навчального матеріалу з економічних дисциплін для електронного навчального простору // Вісник Черкаського університету. – Серія «Педагогічні науки». – 2007. – Вип. 112. – С.3-11 (0,55 авт. арк.).

  3. Кірей К.О. Методичні підходи щодо проектування і подання практичного навчального матеріалу з економічних дисциплін засобами мультимедіа // Вісник Черкаського університету. – Серія «Педагогічні науки». – 2008. – Вип. 124. – С.129-137 (0,76 авт. арк.).


Матеріали наукових конференцій
:

  1. Кирей Е.А. Базовый курс MS Excel для студентов экономических специальностей // Сучасні інформаційні технології в освіті та промисловості: ІІ Міжнародна наук.-техніч. конфер., Миколаїв,
    17-21 листоп. 2003 р. – Миколаїв: УДМТУ, 2003. – С.28-30 (0,11 авт. арк.).

  2. Кирей Е.А. Ступенчатый метод в изучении стандартных программных средств // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти: ІХ Міжнар. наук.-практ. конфер. Київ, 27-28 листоп. 2003 р. – Київ: ЄУ, 2004. – Част. 2. – С.119-122 (0,13 авт. арк.).

  3. Кирей Е.А. Методические подходы к составлению тестов для студентов экономических специальностей по теме «Текстовый процессор MS Word» // Математичні методи та інформаційні технології в управлінні, освіті, науці та промисловості: Міжнародна наук.-практ. конфер. (МатИнформТех-2005). Маріуполь, 11-13 трав. 2005 р. – Маріуполь: ПГТУ, 2005. – С.223-224
    (0,11 авт. арк.).

  4. Кірей К.О. Характеристика інтерактивності освітніх електронних видань і ресурсів // Інформаційні технології в економіці, менеджменті і бізнесі. Проблеми науки, практики і освіти: ХІ Міжнар. наук.-практ. конфер. Київ, 24-25 листоп. 2005 р. – Київ: ЄУ, 2006. – С.96-99 (0,20 авт. арк.).

  5. Кірей К.О. Методика формування тематичних модулів і блоків мультимедійного електронного видання з дисципліни «Економічна інформатика» // Інформаційні технології в науці, освіті і техніці: V Всеукр. конфер. молодих науковців ІТОНТ-2006. Черкаси, 3-5 трав. 2006 р. – Черкаси: ЧНУ, 2006. – С.111 (0,09 авт. арк.).

  6. Кірей К.О. Ключові компетенції майбутніх фахівців економічного профілю в системі професійної освіти // Актуальні проблеми сучасних інформаційних технологій, економіки і фундаментальних наук: Міжвузівська наук.-практ. конфер. Вінниця, 10-12 квіт. 2007 р. – Вінниця: Видавництво-друкарня «Діло»тм, СПД В.Г.Данілюк. – Зб. наук. пр. – Вип. 4. – 2007. – С.39-41 (0,33 авт. арк.).

  7. Кірей К.О. Методичні підходи щодо структурування навчального матеріалу засобами мультимедіа у процесі підготовки майбутніх фахівців економічного профілю // Модульно-блокове структурування педагогічних знань як умова реалізації якості навчання ВНЗ: Всеукр. наук.-практ. конфер. Кривий Ріг, 10-11 жовт. 2007 р. – Педагогіка вищої та середньої школи: Зб. наук. пр. – Вип. 19. / Гол. ред. В.К.Буряк. – Кривий Ріг: КДПУ, 2007. – С.154-159 (0,28 авт. арк.).

  8. Кірей К.О. До питання розробки мультимедійних навчальних програмних засобів з економічних дисциплін у ВНЗ // Вища школа України в умовах глобалізації та інтеграції: Всеукр. наук.-практ. конфер. Черкаси, 27–28 бер. 2008 р. – Черкаси: ЧНУ ім. Б. Хмельницького, 2008. – С.71-72 (0,12 авт. арк.).


Інші матеріали:

  1. Кірей К.О. Використання засобів мультимедіа для вдосконалення навчального процесу підготовки фахівців економічного напряму // Економіка і управління. – 2005. – № 4. – С.88-92 (0,30 авт. арк.).

  2. Богуславский Л.З., Гвоздева С.Н., Кирей Е.А. Информатика и компьютерная техника. Текстовый процессор MS Word: Учебн.-метод. пособ. – Николаев: Изд-во Николаевского филиала Европейского университета, 2005. – 67 с. (загальний обсяг 4,15 друк. арк., з них – 1,26 авт. арк.).

  3. Богуславский Л.З., Кирей Е.А. Информатика и компьютерная техника. Табличный процессор MS Excel: Учеб.-метод. пособ. – Николаев: Изд-во Николаевского филиала Европейского университета, 2005. – 106 с. (загальний обсяг 6,75 друк. арк., з них – 1,93 авт. арк.).

  4. Кірей К.О. Застосування засобів мультимедіа у формуванні професійних знань студентів ВНЗ економічного профілю: Навч.-метод. посіб. – Миколаїв: Вид-во Миколаївської філії Європейського університету, 2007. – 120 с. (7,1 авт. арк.).