Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Шевченко Людмила Станіславівна. Формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників засобами мультимедіа : дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. педагогічний ун- т ім. Михайла Коцюбинського. — Вінниця, 2006. — 232арк. : рис., табл. — Бібліогр.: арк. 155-175.



Анотація до роботи:

Шевченко Л. С. Формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників засобами мультимедіа. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського, Вінниця, 2006.

У дисертації розглянуто можливості і методики застосування мультимедійних засобів для формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників. Доведено, що педагогічно і методично вмотивованим використанням мультимедіа поліпшується ефективність формування професійних знань учнів ПТНЗ; застосування комп’ютерів у процесі викладання професійно орієнтованих дисциплін посилює інтерес учнів до майбутньої професії.

Представлено суттєво нову, теоретично обґрунтовану й експериментально перевірену методику застосування мультимедійних програм для формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників у процесі вивчення курсу “Інформаційні технології”, розроблено ЕНМК з курсу “Інформаційні технології”, програму й навчально-методичний комплекс курсу “Методика проведення уроків з використанням мультимедіа”.

Обґрунтовано потреби, умови і способи використання мультимедійних технологій та інтегрованих методик у масовій педагогічній практиці.

1. Науковий аналіз проблеми застосування мультимедійних технологій для формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників крім іншого, засвідчив: нові соціально-економічні умови розвитку України, динамічні зміни в технічній і технологічній галузях знань і в узгодженні з досягненнями інформаційно-технологічної революції спричинились до потреби в дослідженнях концептуальних основ використання мультимедійних технологій у ПТНЗ. Впровадження інформаційних технологій у систему освіти – закономірний процес розвитку суспільства в цілому і України зокрема. Аналіз сучасного стану підготовки учнів у ПТНЗ переконує в тому, що без уміння самостійно працювати, вдосконалювати, поглиблювати в процесі професійної діяльності набуті знання і навички майбутні кваліфіковані робітники не відповідатимуть сучасному професійному рівню, вимогам роботодавців.

2. Визначено організаційно-педагогічні умови, котрі сприяють формуванню професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників засобами мультимедіа: забез-печення ПТНЗ якісними, професійно орієнтованими мультимедійними навчальними програмами, відповідним технічним забезпеченням; побудова навчального процесу в училищах з використанням мультимедійних навчальних програм та інтегрованих методик через впровадження в навчальний процес сучасних ІТКТ (модульне, профільне, дистанційне навчання, робота в Internet/Intranet); створення електронних посібників, якими забезпечується формування професійних знань учнів ПТНЗ на основі диференціації, індивідуалізації навчання; організація системи підвищення кваліфікації педагогів у системі інформаційних технологій.

3. Розроблено, теоретично вмотивовано й експериментально перевірено методику застосування мультимедійних програм з метою формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників у процесі вивчення курсу “Інформаційні технології”. Наше дослідження засвідчує, переконує в тому, що мультимедійні технології створюють суттєві можливості для успішного вивчення навчального матеріалу, самостійної роботи, що й викликає інтерес учнів до навчання, підвищує його мотивацію, дозволяє активно залучати учнів до навчального процесу, зосередити їхню увагу на найбільш важливих аспектах, організувати психологічно спокійну роботу учнів; дають можливість опрацьовувати значні обсяги інформації (енциклопедії, довідни-ки, відомості з локальної і глобальної мереж тощо); сприяють формуванню професійно орієнтованих знань, умінь і навичок, вихованню інформаційної культури, формуванню умінь і навичок виконання експериментально-дослідницької роботи, створенню умов для самооцінки, систематизації й узагальнення майбутнім кваліфікованим робітником добутої інформації – з метою професійного самовизначення, поліпшення якості підготовки.

4. Відповідно до концепції дослідження встановлено, що педагогічно й методично вмотивоване використання комп’ютерів під час занять значно підвищує мотивацію навчання, розвиває пізнавальні здібності учнів. Комп’ютер, однак, не може і не повинен замінювати викладача, його потрібно поєднувати з іншими дидактичними засобами. Професійне навчання в ПТНЗ повинно об’єднувати традиційні та інноваційні технології навчання, бо тільки добре підготовлене заняття, з належно опрацьованою комп’ютерною програмою, на якому пояснення педагога логічно пов’язані з використанням дидактичних можливостей комп’ютерних технологій, забезпечує досягнення потрібного навчального ефекту.

Доведено, що переважна більшість педагогів усвідомлює швидке зростання ролі інформаційних технологій у житті сучасного суспільства, зокрема в освіті. Вони розуміють, що використання комп’ютерів, доступ до сучасних джерел інформації є важливою складовою частиною освіти і культури XXI століття, і готові до кардинальних змін в освіті.

5. Визначено, що ефективність інформатизації професійної освіти значною мірою залежить від якості підготовки викладачів до використання в навчальному процесі ІТКТ. Зміст і обсяг знань із комп’ютеризації та інформаційних технологій постійно змінюються, вимоги до них увесь час зростають. Тому професійна майстерність педагогів помітно залежить від того, якою мірою вони цікавляться педагогічними інноваціями та їхнім впровадженням, шукають нових форм і методів навчання, припускаються розумного ризику, можуть допускати і виправляти помилки. Дослідження переконує також у тому, що значно поліпшити підготовку викладачів можуть заняття на курсах підвищення кваліфікації, в школах фахової майстерності. На заняттях з курсу “Методика проведення уроків з використанням мультимедіа” педагоги можуть оволодіти основами техніки опрацювання й використання мультимедійних програм, ознайомитися з новим інформаційним забезпеченням, методикою проведення занять.

6. У процесі педагогічного експерименту нами встановлено: мультимедійні технології зорієнтовані на опрацювання, створення й реалізацію психолого-педагогічних і методичних цілей навчально-виховного процесу за такими напрямами, як вдосконалення методології та стратегії відбору змісту, методів і організаційних форм навчання, виховання, які адекватні майбутній професійній діяльності учнів ПТНЗ; створення методичних систем навчання, спрямованих на розвиток інтелектуального потенціалу учнів, формування вміння самостійно здобувати знання, проводити інформаційно-навчальну, експериментально-дослідницьку діяльність; створювати й використовувати комп’ютерні тестові, діагностуючі методики контролю рівня знань учнів.

7. Педагогічний експеримент також засвідчив: використання мультимедійних технологій у ПТНЗ є достатньо ефективне, сприяє реалізації відомих дидактичних принципів організації навчального процесу, дає можливість використовувати різні способи подання інформації, наповнює діяльність викладача принципово новим змістом, дозволяючи йому зосередити увагу на своїх головних функціях. Слугує ефективним способом організації навчальної діяльності учнів з метою активного, усвідомленого засвоєння навичок інформаційної діяльності, підвищує мотивацію навчання, розвиває комунікативні навички, творче мислення, допомагає формувати на цій основі професійні знання та вміння.

8. Відповідно до концепції дослідження нами теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено умови ефективного впровадження мультимедійних засобів у навчальний процес ПТНЗ: створення мультимедійних програмних продуктів державною мовою відповідно до державних стандартів, з метою впровадження сучасних інформаційних технологій у навчально-виховний процес; створення мультимедійних навчальних посібників і підручників для учнів, електронних комплексів методичного забезпечення для викладачів загальноосвітніх і професійних навчальних дисциплін українською мовою і, що найголовніше, з урахуванням науково-технічного прогресу, змін у законодавстві; забезпечення ПТНЗ в Україні сучасною комп’ютерною технікою, змістовними програмами, методичним супроводом.

Виконане нами дослідження, певна річ, не вичерпує всіх аспектів проблеми використання мультимедійних технологій для формування професійних знань майбутніх кваліфікованих робітників. Подальшого опрацювання, вдосконалення вимагає проблема визначення і мотивації державного стандарту інформаційної освіти учнів і педагогічних працівників ПТНЗ, підвищення фахової кваліфікації педагогів, розробка інноваційних та інтегрованих методик впровадження у навчальний процес мультимедійних технологій, створення електронних навчальних посібників.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

  1. Шевченко Л.С. Сучасні інформаційні технології в навчальному процесі//Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб.наук.пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2000. – С.225-226.

  2. Шевченко Л.С. Використання мультимедійних технологій з метою підвищення якості навчання в учнів професійно-технічних закладів освіти // Наукові записки. Серія: Педагогіка і психологія. – Випуск 3. – Вінниця: ВАТ “Віноблдрукарня”, 2000. – С. 134-138.

  3. Шевченко Л.С. Використання технології мультимедіа на уроках і у позаурочний час // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. У 2-х част.– ч-1. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2002. – С. 536-541.

  4. Шевченко Л.С., Штиченко Г.О. Розробка дистанційних курсів для профільного навчання школярів//Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2004. – С. 283-289.

  5. Шевченко Л.С. Застосування мультимедіа-технологій в освіті // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 8. – Київ-Вінниця: ТОВ “Планер”, 2005. – С. 174-179.

  6. Шевченко Л.С. Використання мультимедіа у розробці електронних навчально-методичних комплексів // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми // Зб. наук. пр. – Випуск 9. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця, 2006. – С. 308-313.

Навчально-методичні посібники

  1. Сумський В.І., Сільвейстр А.М., Фертюк О.І, Шевченко Л.С. Педагогічний програмний засіб. Плазма і магнітне поле – шлях до керованого термоядерного синтезу: Керівництво користувача. Супроводження до навчальної програми. Вінниця ВДПІ, 1998. – 40 с. (1,7 авт.арк.; авторські – 0,6 авт.арк.).

  2. Гуревич Р.С., Шестопалюк О.В, Шевченко Л.С. Застосування мультимедійних засобів навчання та глобальних інформаційних мереж у наукових дослідженнях. Навчально-методичний посібник.–Вінниця, ДОВ “Вінниця”, 2004.–125 с. (5,2 авт.арк.; авторські–1,7 авт.арк.).

  3. Кадемія М.Ю., Шевченко Л.С. Досвід застосування сучасних засобів інформаційно-телекомунікаційних технологій у навчальному процесі ВПУ №4 м. Вінниці. Навчальний посібник.– Вінниця, ТОВ “Гайтер”, 2006. – 257 с. (10,7 авт.арк.; авторські–5 авт.арк.).

  4. Гуревич Р.С., Кадемія М.Ю., Бадюк Ю.В., Шевченко Л.С. Використання інформаційних технологій у навчальному процесі (з досвіду роботи експериментального педагогічного майданчика у ВПУ №4 м. Вінниці. Рекомендовано МОН України (лист № 1/11-2401 від 26.05.2006) – Вінниця: ТОВ “Діло”, 2006. – 296 с. (12,3 авт.арк.; авторські – 3 авт.арк.)

Статті у збірниках матеріалів конференцій

  1. Шевченко Л.С. Формування професійних знань учнів ПТУ засобами мультимедіа // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді // Матеріали наукової конференції викладачів, аспірантів, здобувачів, студентів педагогічно-індустріального факультету. – Вінниця: ВДПУ, 1998. – С 112-113.

  2. Шевченко Л.С. Мультимедійні засоби в навчальному процесі профтеучилищ// Методичні засади конструювання змісту професійної освіти: Науково-методичний збірник. – Вінниця: ВДПУ, 1998. – С. 235-239.

  3. Шевченко Л.С. Використання технологій мультимедіа для підвищення якості навчання // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді// Матеріали наукової конференції викладачів, аспірантів, здобувачів, студентів педагогічно-індустріального факультету. – Вінниця: ВДПУ, 1999. – C. 117-118.

  4. Шевченко Л.С. Методологія створення навчальних мультимедійних програм// Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді // Матеріали наукової конференції викладачів, аспірантів, здобувачів, студентів педагогічно-індустріального факультету. – Випуск VI. – Вінниця: ВДПУ, 2000. – С. 114-115.

  5. Шевченко Л.С. З досвіду використання нових інформаційних технологій у ВПУ// Педагог професійної школи//Зб. наук. пр.–Випуск І.–К.:Науковий світ, 2001.– С. 233-235.

  6. Штиченко Г.О., Шевченко Л.С. Розробка та впровадження інформаційно-телекомунікаційних технологій в управлінську діяльність Вищого професійного училища № 4 м. Вінниці // Проблеми формування змісту професійної освіти в умовах ступеневої підготовки фахівців: Матеріали Всеукраїнського семінару. – К.: Київ. нац. торг.-екон. ун-т, 2003. – С. 73-77.

  7. Шевченко Л.С., Капітанчук В.О. Розробка мультимедіа-курсів для системи дистанційного навчання // Педагог професійної школи // Зб. наук. пр. – Випуск ІІ. – Київ: Науковий світ, 2003. – С. 189-194.

  8. Шевченко Л.С. Впровадження комп’ютерних технологій в навчальний процес у ВПУ №4 м. Вінниці // Актуальні проблеми трудової і професійної підготовки молоді // Збірник наукових праць. – Вип. 9. – Вінниця: ДОВ Вінниця, 2003. – С. 127-129.

  9. Кадемія М.Ю., Шевченко Л.С. Організація профільного навчання школярів на базі вищого професійного училища №4 м. Вінниці // Збірник науково-методичних праць переможців конкурсів у номінаціях міжнародних виставок. – Київ: VIII Міжнарод-на виставка навчальних закладів “Сучасна освіта в Україні – 2005”, 2005. – С. 94-104.