Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Подольчак Назар Юрійович. Формування систем управління підприємством на засадах ризик- менеджменту: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Подольчак Н.Ю. Формування систем управління підприємством на засадах ризик-менеджменту. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертаційну роботу присвячено розробці ефективних систем управління в умовах об’єктивного існування економічного ризику. Менеджменту підприємства для стабільної виробничо-господарської діяльності слід навчитись ефективно управляти економічним ризиком.

Вдосконалено процедуру якісного аналізу економічного ризику шляхом уточнення тлумачення ризик-менеджменту як конкретної функції менеджменту, природи виникнення економічного ризику, вдосконалення класифікації та самого процесу реалізації ризик-менеджменту на підприємствах. Запропоновано розглядати та використовувати на практиці лобіювання корпоративних інтересів, перехрещення директорату організацій, а також злиття підприємств як ефективних методів зниження ступеня ризику.

Набули подальшого розвитку в роботі методи кількісної оцінки економічного ризику на основі фінансового аналізу, суб’єктивно-об’єктивного підходу, та кластерного аналізу. Запропоновано моделі та механізми врахування економічного ризику при формуванні та функціонуванні кожного із основних елементів систем менеджменту підприємства, дотримуючись при цьому принципу цілісності самої системи.

1. У дисертації наведено теоретичні узагальнення та нові вирішення наукової проблеми управління економічним ризиком на підприємстві, що проявляється в поступовій інтеграції ризик-менеджменту в систем управління підприємством. На підставі аналізу методів зниження ступеня економічного ризику запропоновано підрозділу ризик-менеджменту підприємства використовувати лобіювання, злиття підприємств і перехрещення директорату організацій. Окреслені основні напрями та можливості застосування цих методів зниження економічного ризику для різних видів підприємств.

2. На підставі узагальнення теоретичних досліджень і практичних матеріалів встановлено низку недоліків прикладного застосування існуючих методів кількісної оцінки економічного ризику. Підприємствам із незначними ресурсами запропоновано оцінювати економічний ризик на засадах фінансового аналізу. А підприємствам, які мають достатньо ресурсів, слід оцінювати, ґрунтуючись на тому, що економічний ризик є багатогранним економічним явищем і для точності результатів доцільно оцінювати ризик низкою показників. Прийняти ж остаточне рішення та дійти висновків щодо рівня ризику за наявності неузгодженості його кількісних показників можна за допомогою порівняння з декількох параметрів одночасно. Для цього розроблено відповідну методику кількісної оцінки економічного ризику з використанням методу кластерного аналізу.

3. Проведений елементно-функціональний аналіз систем управління надав можливість рекомендувати відділу планування підприємства при формуванні та функціонуванні системи планування за умов економічного ризику встановлювати оптимальний плановий період, виходячи з величини економічного ризику, запровадити комплексне планування, для скорочення періоду реалізації планів залучати безпосередніх виконавців, а також уникати міри відхилень як у позитивний, так і негативний боки, оскільки значні позитивні результати у вигляді надприбутків у короткостроковому періоді можуть обернутись негативними наслідками в довгостроковому.

4. На підставі дослідження запропоновано науковцям та управлінцям економічний ризик розглядати як одну із основних потреб певної категорії працівників (схильних до ризику), яку необхідно навчитись задовольняти. Основним же стимулом за умов високого рівня економічного ризику та невизначеності є адекватна заробітна плата. Узгодження стратегії управління підприємством, ризик-менеджменту та цілей системи мотивації породжує синергізм господарювання – ефект об’єднання творчих потенціалів та інтересів керівників і безпосередньо учасників виробничого процесу. Цей ефект насамперед проявляється в ефективності і гнучкості систем управління за умов економічного ризику. Також визначено, що економічний ризик спричиняє відхилення у діяльності підприємства, тому велика кількість систем контролювання вітчизняних підприємств лише фіксує такі відхилення. Для зміни ситуації запропонована модель, згідно з якою контроль спрямований на уникнення міри відхилення, спричиненого економічним ризиком.

5. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна рекомендувати:

5.1. Міністерству освіти і науки України для підготовки спеціалістів у сфері управління застосовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо особливостей формування систем управління підприємством на засадах ризик-менеджменту у навчальному процесі;

5.2. Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України використовувати результати дослідження при ідентифікації підприємств-банкрутів на засадах кількісного аналізу економічного ризику організації.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

1. Подольчак Н.Ю. Управління фінансовими ризиками на підприємствах // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Серія: економічні науки. – 2001. - №3. – С. 275-279.

2. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Формування організаційної структури з урахуванням економічного ризику // Регіональні перспективи. – Кременчук, 2001. - №5-6. – С. 203-205. (Особистий внесок здобувача: проаналізовано ефективність організаційних структур управління з урахуванням економічного ризику).

3. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Планування діяльності підприємства з урахуванням економічного ризику // Формування нової парадигми економічної теорії в Україні. Науковий збірник Львівського національного університету імені І. Франка “Формування ринкової економіки в Україні”. - Спецвипуск №8. – Львів: Інтереко, 2001. – С. 415-421. (Особистий внесок здобувача: викладено вимоги до системи планування за умов економічного ризику).

4. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Врахування фактора ризику при плануванні зовнішньоекономічної діяльності // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001. - №436. – С. 43-48. (Особистий внесок здобувача: розроблено модель врахування економічного ризику при плануванні зовнішньоекономічної діяльності).

5. Подольчак Н.Ю. Класифікація ризиків та методи їх зниження // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”: “Менеджмент та підприємництво в Україні: Етапи становлення та проблеми розвитку”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002. - №457. – С. 23-32.

6. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Інформаційна система формування та функціонування менеджменту підприємства в умовах економічного ризику // Соціально-економічні дослідження в перехідній період. Проблеми управління інноваційною діяльністю: Збірник наукових праць. Випуск 4. / НАН України. ІРД. - Львів, 2002. – С. 242-248. (Особистий внесок здобувача: розроблено систему оцінки інформаційної системи з урахуванням фактора ризику).

7. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Кількісний аналіз економічного ризику за допомогою фінансових індикаторів та оцінка ризику банкрутства підприємства // Науковий вісник Волинського державного університету ім. Лесі Українки. Серія: економічні науки. – 2002. - №2. – С. 214-218. (Особистий внесок здобувача: подано систему фінансових індикаторів для кількісного аналізу економічного ризику).

8. Подольчак Н.Ю. Побудова системи контролю з урахуванням фактора економічного ризику // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення та проблеми розвитку”. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002. - №466. – С. 114-123.

9. Подольчак Н.Ю. Оцінка економічного ризику підприємства на основі кластерного аналізу // Регіональна економіка. – 2002. - №4.- Львів: НАН України, ІРД – С.260-266.

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації

10. Давидяк С.І., Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Процес управління ризиком на автомобілебудівних підприємствах // Щорічний науково-виробничий журнал “Проектування, виробництво та експлуатація автотранспортних засобів, поїздів та нафтопроводів”. – 2001. - №8. – С. 54-55. (Особистий внесок здобувача: показано особливості управлінням ризиком на автомобілебудівних підприємствах).

11. Кузьмін О.Є., Подольчак Н.Ю. Методи мінімізації ризиків у системі менеджменту підприємства // Ризикологія в економіці та підприємництві: Збірник наукових праць за матеріалами міжнародної науково-практичної конференції. – Київ, 2001. – С. 213-214. (Особистий внесок здобувача: подано умови застосування методів мінімізації ризиків).

12. Подольчак Н.Ю. Проблеми практичної розбудови ризик-менеджменту підприємства в Україні // Менеджмент і міжнародне підприємництво. Збірник матеріалів міжнародної науково-прикладної конференції. – Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2001. – С. 90-91.

13. Подольчак Н.Ю. Економічний ризик та причини його виникнення в процесі виробничо-господарської діяльності підприємства // Україна в XXI ст.: Формування економічної системи. Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції. – Львів, 2001. – С. 263-264.

14. Подольчак Н.Ю. Необхідність урахування економічного ризику при формуванні та реорганізації систем менеджменту підприємств // Сучасні технології ведення бізнесу в Україні: Матеріали I Всеукраїнської конференції студентів і аспірантів. – К.: “Економіка і право”, 2002. – С. 105-107.

15. Подольчак Н.Ю. Графічний метод оцінки економічного ризику в системі менеджменту підприємства // Економічні проблеми ринкової трансформації України: Тези доповідей Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 194-195.