Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


ТИМОШЕНКО ВОЛОДИМИР АНДРІЙОВИЧ. ФОРМУВАННЯ СИСТЕМИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ТА МІЖНАРОДНОЇ ПРОТИДІЇ СУЧАСНОМУ НАРКОБІЗНЕСУ : Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук : 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. - КИЇВ, 2006.



Анотація до роботи:

Тимошенко В.А. Формування системи національної та міжнародної протидії сучасному наркобізнесу. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. – Харків, 2006.

У роботі здійснено комплексний концептуально-теоретичний аналіз сучасного наркобізнесу, розроблено та запропоновано теоретичну модель цілісної системи національної та міжнародної протидії наркозлочинності. Дослідження вперше здійснюється на основі нової розробленої автором власної методологічної парадигми: єдності системно-структурного та змістовно-діалектичного підходів до розуміння сучасності явищ та протидії злочинності.

Кримінологічна характеристика наркобізнесу дала змогу автору провести аналіз глобалізації та соціальної мімікрії як тенденції в динаміці сучасного наркобізнесу. Існуючі визначення наркобізнесу дають уявлення про його специфіку, відмінність від інших різновидів злочинної діяльності, але не розкривають його змісту. Застосування функціонально-діяльнісного підходу дає змогу виявити систему складових наркобізнесу та функцій, які ці складові виконують, зокрема, у сфері організованої злочинної діяльності. Автор пропонує новий підхід до розкриття сутності, змісту, форм і методів сучасного наркобізнесу як антисоціального феномена і пропонує комплекс заходів з його викорінення.

За результатами дослідження у дисертації зроблені теоретичні узагальнення й запропоновано нове вирішення наукової проблеми – розробки теоретичної моделі цілісної системи національної та міжнародної протидії сучасному наркобізнесу. На основі здійсненого дослідження зроблені такі основні висновки й запропоновані пропозиції, що мають теоретичне й практичне значення.

1. Щодо об'єкта дослідження. Проведений у дисертації аналіз свідчить, що серед проявів сучасної організованої злочинності наркобізнес посідає особливе місце. Це не стільки прояв, скільки суттєва складова найбільш небезпечних злочинів – корупції, тероризму, відмивання грошей – та інших протиправних діянь, що становлять загрозу національній безпеці України.

Сучасний наркобізнес набув глобалізованого характеру, став реальною загрозою для існування людства. Злочини, пов’язані з наркобізнесом, загрожують безпеці держави в цілому, оскільки знищують її генофонд. Водночас такі злочини виступають у системному вигляді й загалом впливають на психоактивну поведінку особистості.

2. Дослідження стратегії і тактики діяльності транснаціональних наркосиндикатів дає достатньо підстав вважати, що з подальшою глобалізацією та криміналізацією наркобізнесу наша держава все більше приваблює підпільні штаб-квартири головних наркоструктур світу.

3. Ще більшою мірою загроза від наркобізнесу усвідомлюється при розкритті його змістовно-функціональної спорідненості з іншими видами злочинів, передусім – з корупцією, економічною основою якої виступають надприбутки від наркобізнесу. Повнота змістовно-функціональної спорідненості корупції та наркобізнесу розкривається при аналізі тактики взаємодії наркобаронів та правлячої державної еліти. Проведений у праці аналіз означеного альянсу дає змогу дійти теоретичного висновку щодо природи сучасної організованої злочинності.

Запропоноване в дисертації визначення поняття мафії як різновиду організованої злочинності, котрий підтримується і діє разом із спільниками в органах влади і правоохоронних органах, є важливим з методологічного погляду, оскільки вказує на мафію як своєрідний механізм реалізації наркоприбутків в якості фінансово-економічного підґрунтя організованої злочинності. Водночас таке визначення розкриває спосіб взаємозв’язку наркобізнесу з організованою злочинністю.

4. Не менш важливим у розкритті змістовно-функціональної спорідненості наркобізнесу з іншими видами злочинів є з’ясування механізму зрощування наркобізнесу та тероризму. З одного боку, наркобізнес є живильним ґрунтом для тероризму, з іншого – він чинник політичних конфліктів, оскільки й наркоділки, й терористи, як правило, становлять опозицію офіційній владі. У роботі автор доводить, що наркоторгівля та тероризм у багатьох випадках мають спільну основу, єдині геополітичні інтереси.

Тероризм і наркобізнес як різновиди транснаціональної злочинності мають спільну мету – об’єднаними зусиллями дестабілізувати економічну, політичну та соціальну ситуацію в сучасному світі, сприяти деградації й розладу цивілізованого суспільства, розхитати та зламати міжнародний правопорядок, діючу фінансово-банківську систему, а в етично-психологічному плані – сприяти руйнуванню громадських та культурних цінностей, демократичного волевиявлення, історичної свідомості, самобутності, генетичної пам’яті й кращих традицій людства.

В основі взаємозалежності наркобізнесу й тероризму лежать їх спільні фінансові інтереси. Наркомафія забезпечує терористів грошима, необхідними для усіх стадій терористичної діяльності – від підготовки бойовиків до здійснення самого теракту. У свою чергу, терористичні угруповання організують збройне прикриття нелегальної наркодіяльності, забезпечують охорону підпільних заводів і лабораторій з виробництва наркотиків, супроводження наркотрафіку тощо.

5. Досліджуючи взаємозалежність наркобізнесу та відмивання доходів, одержаних незаконним шляхом, автор обґрунтовує такий висновок: без викорінення наркобізнесу неможлива ефективна протидія відмиванню доходів, одержаних від злочинів, пов’язаних з незаконним обігом наркотиків. Враховуючи, що ці доходи є за своєю природою головною детермінантою наркобізнесу, слід комплексно вирішувати питання організації протидії цим явищам.

6. Синтезуючи викладене щодо об'єкта дослідження, можна констатувати новий компонент еволюції сучасного наркобізнесу, а саме: його соціальну мімікрію, витончену пристосовуваність до реалій, що постійно змінюються.

Виокремлюючи основне можна дійти висновку, що для викорінення наркобізнесу потрібна ефективна, чітко налагоджена національна та міжнародна система політичних, економічних, культурно-виховних, правових, оперативно-розшукових та інших заходів, створення теоретичної моделі якої становить предмет і основний зміст дисертації.

7. Щодо предмету дослідження. На відміну від раніше пропонованих і реалізованих проектів розроблена автором система базується на нових методологічних підходах як для вивчення об'єкта протидії, тобто власне наркобізнесу, так і для побудови та функціонування системи його викорінення: діалектика єдності змістовно-функціонального (діяльнісного) і формально-логічного (системного) аналізу, застосування всього арсеналу загальнонаукових та спеціальних методів дослідження, використання епістемологічних засобів сучасної глобалістики, кримінології, правової психології тощо.

Системний підхід дає змогу розкрити наркобізнес як систему, тобто відокремлену, відносно самостійну множину взаємодіючих елементів, якій притаманні свої специфічні унікальні закони зародження, становлення та функціонування. За допомогою цього підходу визначається склад, структура та організація елементів даної системи, пошуки головних взаємодій між ними, і, насамкінець, виявлення зовнішніх зв’язків системи наркобізнесу з терористичними організаціями, “мафією”, організованою злочинністю в цілому.

8. Існуючі визначення наркобізнесу дають уявлення про його специфіку, відмінність від інших різновидів злочинної діяльності, але не розкривають його змісту. Застосування функціонально-діяльнісного підходу дає змогу цей зміст розкрити, виявити систему складових наркобізнесу та функцій, які ці складові виконують, зокрема, у сфері організованої злочинної діяльності.

Таким чином, автор пропонує новий підхід до розкриття сутності, змісту, форм і методів сучасного наркобізнесу як антисоціального феномена і, відповідно, пропонує комплекс заходів з його викорінення. Виходячи з головної мети дослідження – розробки теоретичної моделі системи національної та міжнародної протидії наркобізнесу в його тісному переплетінні з міжнародним тероризмом, корупцією, відмиванням грошей, етномафією тощо, – автор доводить, що основою протидії багатьом сучасним глобальним загрозам повинна бути єдність національних та міжнародних зусиль з викорінення одного з найнебезпечніших породжень глобалізованого злочинного світу – наркобізнесу.

9. Один із найвагоміших теоретичних здобутків дисертанта – концептуально-прогностична розробка запобіжної системи протидії наркобізнесу, упереджувальної його стратегічно-тактичної установки і дії. Рекомендована сучасній практиці, ця розробка може відіграти вирішальну роль у профілактиці наркобізнесу, а в перспективі і його викорінення.

10. У загальнонаціональному масштабі сучасні профілактичні стратегії протидії наркобізнесу застосовуються, на жаль, у вкрай обмежених обсягах. Формування державної політики у зазначеній сфері повинно базуватися на стратегіях зменшення шкоди і збалансовано поєднувати у собі заходи боротьби з нелегальним обігом наркотиків, різні форми профілактичної роботи й заходи щодо зменшення попиту на наркотики.

Перспективними шляхами вирішення цієї проблеми в Україні силами правоохоронних органів, на думку дисертанта, можуть стати:

1) розробка і впровадження "Міжвідомчої програми налагодження та розвитку взаємодії спеціальних служб і правоохоронних органів України у сфері протидії злочинним посяганням транснаціональних наркоугруповань";

2) загальнодержавні заходи: 1. Утворення міжвідомчого наукового центру (інституту) вивчення наркоситуації в Україні. 2. Створення правоохоронної структури (із функціями спецслужби) по боротьбі з наркобізнесом. 3. Закріплення в законодавстві функцій боротьби з незаконним обігом наркотиків і профілактики наркоманії за всіма зацікавленими відомствами, фактично зайнятими в цій сфері діяльності. 4. Організація державного і міжнародного банків даних, постійно поповнюваного детальними зведеннями, що відображають параметри наркобізнесу. 5. Науково-практичне обґрунтування необхідності налагодження додаткового фінансування боротьби з наркозлочинністю за рахунок грошових і інших матеріальних доходів, конфіскованих у ділків наркобізнесу. 6. Визначення критеріями ефективності роботи по боротьбі з незаконним обігом наркотиків показників виявлення організаторів злочинів і їхніх спільників, установлення джерел фінансування і каналів надходження наркотиків. 7. Підвищення рівня технічного оснащення всіх служб, що борються з незаконним обігом наркотиків. 8. Залучення державних структур до участі в антинаркотичному русі всіх здорових сил суспільства: громадських організацій, трудових колективів і батьківських об’єднань. 9. Сприяння організації широкої і послідовної антинаркотичної пропаганди у всіх засобах масової інформації. 10. Організація системи постійного і повномасштабного моніторингу зловживання наркотиками, їх обігу і злочинності, пов'язаної з ними.

11. Міжнародна складова системи протидії сучасному наркобізнесу має передбачати взаємне співробітництво у сфері боротьби з транснаціональним незаконним обігом наркотиків у більш твердому режимі наднаціональних законодавчих, виконавчих, судових, пенітенціарних і науково-прикладних ініціатив. У зв’язку з цим пропонується модель міжнародної стратегії боротьби з незаконним обігом наркотиків:

1) з метою визначення реального наркопотенціалу суб’єктів світового співтовариства (країн, регіонів) провести міжнародне міждисциплінарне дослідження незаконного обігу наркотиків за єдиною методологією. У ролі головного виконавця тут може виступати ООН, а в регіонах, наприклад, у Європі – Рада Європи. На національних рівнях – компетентні в цьому питанні установи й організації;

2) для координації міжнародної антинаркотичної діяльності узгодити національну стратегію, програми і плани з контролю над незаконним обігом наркотиків для того, щоб ці документи не суперечили один одному;

3) організувати Міжнародну стратегічну розвідку, що включає Центр космічного сканування нарконебезпечних регіонів планети з метою контролю над виробництвом і транспортуванням препаратів у тих державах, що ініціюють незаконний обіг наркотиків у світове співтовариство;

4) через Управління ООН з наркотиків та злочинності вийти з пропозицією перед ООН про формування Міжнародних сил швидкого розгортання для їхнього застосування в нарконебезпечних регіонах планети;

5) на основі конвенцій ООН 1961, 1971 і 1988 років розробити, погодити і ратифікувати Міжнародний звід законів про злочини, що пов’язані з незаконним обігом наркотиків;

6) створити при ООН і ЄС секцію Міжнародного суду для розгляду справ, які пов’язані з незаконним транснаціональним обігом наркотиків.

12. Реалізація запропонованих ініціатив, на думку дисертанта, забезпечить необхідні передумови для локалізації причин і умов наркозлочинності, закладе фундамент для використання правоохоронними органами України й інших держав необхідних важелів при організації тактико-оперативних заходів запобігання наркобізнесу.

Усупереч численним песимістичним прогнозам стосовно наркобізнесу, зокрема, щодо його зростаючої динаміки, у проведеному дослідженні автор аргументовано стверджує: наркобізнес не є фатальною перспективою людства, йому можна ефективно протидіяти, його потрібно остаточно викорінити.

Публікації автора:

Монографії

  1. Тимошенко В.А. Легалізація кримінальних капіталів: сутність, механізми протидії: Монографія. – К.: НА СБ України, 2003. – 151 с.

  2. Тимошенко В.А. Корупція, наркобізнес, організована злочинність в Україні: взаємозв’язок, взаємозалежність, засоби запобігання та протидії: Монографія. – К.: НА СБ України, 2004. – 100 с.

  3. Тимошенко В.А. Наркобізнес: національна та міжнародна протидія новим викликам: Монографія. – К.: НА СБ України, 2006. – 440 с.

  4. Бакаєв Ю.В., Василевська Т.Е., Мельник М.І., Тимошенко В.А., Клєбан С.О., Комар Т.М., Мельник А.М., Миримський Л.Ю., Петрук М.Є., Руденко О.М., Терехов В.І., Яковенко О.С. Розвиток людського ресурсу адміністративної реформи в Україні: стан і перспективи: Монографія. – К.: Нора-прінт, 2002. – 160 с.

  5. Тимошенко В.А., Пентєгов В.А., Фетисенко К.Г. Реалізація норм інституту звільнення від кримінальної відповідальності у сфері протидії органів СБ України організованій злочинній діяльності: Монографія. – К.: НА СБ України, 2006. – 202 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Печериця В.В., Тимошенко В.А. До питання "компрометуючі матеріали": їх роль та місце у вербувальній роботі оперативних підрозділів СБ України // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 1999. – № 8. – С.19-30.

  2. Timoschenko V., Semian A. Sonderabteilung gegen corruption // Offentliche sicherheit. – 2002.- N11-12, November/December, Wien. – p.41-42.

  3. Тимошенко В.А., Данчук М.Д. Корупція як девіантна поведінка // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2002. – № 14-15. – С.81-86.

  4. Тимошенко В.А. Національна складова міжнародних заходів протидії наркобізнесу й тероризму // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2004. – № 21. – С.51-67.

  1. Сафін О.Д., Тимошенко В.А., Данчук М.Д. Корупційний делікт як прояв девіантної поведінки // Збірник наукових праць. – К.: НА СБ України, 2004. – № 12. – С.154-161.

  2. Тимошенко В.А., Данчук М.Д. Корупційний делікт правоохоронця та його кількісно-якісні характеристики // Збірник наукових праць. – К.: НА СБ України, 2005. – № 13. – С.132-138.

  3. Тимошенко В.А. Функціонування національної системи боротьби з відмиванням грошей у сфері наркобізнесу // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2005. – № 22. – С.81-88.

  4. Тимошенко В.А. Наркобізнес у соціальному вимірі: сутність, зміст, форми та методи // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2005. – № 23. – С.63-73.

  5. Тимошенко В.А. Наркобізнес і тероризм – небезпека транснаціональна // Україна-НАТО: інформаційно-аналітичний журнал Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. – 2005. – № 3 (7). – С.44-51.

  6. Тимошенко В.А. Державна політика протидії тероризму, організованій злочинності та корупції як фактор забезпечення національної безпеки України на шляху до НАТО // Євроатлантикінформ: науково-аналітичний бюлетень Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. – 2005. – № 4. – С.23-26.

  7. Тимошенко В.А., Ткачов І.В. Боротьба з тероризмом / Національна безпека в контексті євроатлантичної інтеграції України: нормативно-правові аспекти. - Науково-інформаційний збірник / Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України. – 2005. – Вип. 7. – С.201-241.

  8. Тимошенко В.А., Гусейніков Ю.В. Протидія незаконному обігу наркотиків / Актуальні проблеми протидії злочинності у сфері національної безпеки в контексті європейської і євроатлантичної інтеграції України. – Науково-інформаційний збірник / Національний центр з питань євроатлантичної інтеграції України. – 2005. – Вип. 13. – С.157-184.

  9. Тимошенко В.А. Незаконний обіг наркотиків в Україні: практика протидії // Євроатлантикінформ: науково-аналітичний бюлетень Національного центру з питань євроатлантичної інтеграції України. – 2006. – № 1(7). – С. 35-38.

  10. Тимошенко В.А. Наркобізнес у системі транснаціональної злочинності // Збірник наукових праць. – К.: НА СБ України, 2006. – № 15. – С. 42-47.

  11. Тимошенко В.А. Загально соціальне запобігання наркобізнесу: досвід і проблеми // Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. – Л., 2006. – Вип. 2. – С.11-19.

  12. Тимошенко В.А. Створення соціальних умов для унеможливлення наркобізнесу: досвід і проблеми // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2006. – № 24. – С. 59-66.

  13. Тимошенко В.А. Легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом у сфері наркобізнесу: кримінологічний аспект // Науковий вісник. – К.: НА СБ України, 2006. – № 25. – С. 55-62.

  14. Тимошенко В.А. Кримінологічна характеристика наркобізнесу – сутність та призначення // Право України. – К., 2006. – № 7. – С.89-93.

  15. Тимошенко В.А. Взаємодія і механізм зрощування тероризму і наркобізнесу // Право України. – К., 2006. – № 9. – С.75-80.

  16. Тимошенко В.А. Характеристика національних складових міжнародного наркобізнесу // Проблеми законності: Збірник наукових праць. – Х., 2006. – Вип. 82. – С. 166-175.

Навчальні посібники, методичні рекомендації, статті, тези доповідей і повідомлень, звіти про науково-дослідну роботу, що додатково відображають наукові результати дослідження

  1. Тимошенко В.А., Ященко В.А. Організація і тактика вербування агентів по лінії боротьби з наркобізнесом: Навчальний посібник. – К.: НА СБ України, 1998. – 24 с.

  2. Тимошенко В.А. Боротьба з наркобізнесом і тероризмом: організаційно-правовий та оперативний аспекти: Навчальний посібник. – К.: НА СБ України, 2002. – 44 с.

  3. Тимошенко В.А. Наркобізнес у структурах організованої злочинності: Навчальний посібник. – К.: НА СБ України, 2003. – 56 с.

  4. Козенюк В.О., Тимошенко В.А., Ткаліч А.І., Ященко В.А., Небелюк Ю.М., Погорецький М.А., Сафін О.Д., Шиделко Ю.М., Слюсарчук І.В., Богданов О.П., Старожицький С.В., Петрик В.М., Оборський В., Пупко С.Г., Левицький В.Б., Ніколаєв Є.Є., Скулиш Є.Д. Теорія та практика вербувальної роботи підрозділів СБ України в сучасних умовах: Навчальний посібник. – К.: НА СБ України, 2004. – 241 с.

  5. Тимошенко В.А., Ященко В.А. Ведення оперативно-розшукових справ з класифікацією "незаконна діяльність у сфері наркобізнесу": Методичні рекомендації. – К.: НА СБ України, 1999. – 44 с.

  6. Тимошенко В.А. Контрабанда наркотиков в Украине как составная транснационального наркобизнеса // Служба безопасности. – 1998. – № 9. – С.10-11.

  7. Тимошенко В.А. На шляху транзиту наркотиків // Політика і час. – 1998. – № 1. – С.45-50.

  8. Тимошенко В.А. У бік глобальної наркотизації // Політика і час. – 2000. – № 9-10. – С.72-76.

  9. Тимошенко В.А. "Спрут-І" по-українськи // Україна. – 2000. – № 9. – С.38-39.

  10. Мельник М.І., Тимошенко В.А. Інформаційне право та інформаційна безпека // Сучасний стан понять та визначень змістовної частини інкорпорації нормативних актів з правових питань у сфері інформації та її захисту. – Донецький інститут економіки та права України. Інститут економіки та права "КРОК". – Київ-Донецьк, 2001. – 230 с.

  11. Тимошенко В.А. Проблеми практичного застосування норм Закону України "Про боротьбу з корупцією" // Взаємодія органів СБ України і МВС України у боротьбі з корупцією та організованою злочинністю: Матеріали науково-практичної конференції, 18 грудня 2001 р., м. Київ. – К.: Вид-во НА СБ України, 2002. – С. 4-8.

  12. Тимошенко В.А, Комар Т.М. Прогалини національного кримінально-виконавчого законодавства на тлі досвіду Польщі // Новий Кримінально-виконавчий кодекс України: реалії і перспективи: Матеріали науково-практичної конференції, 26 лютого 2002 р., м. Київ. – К.: Нора-прінт, 2002. – С.29-32.

  13. Тимошенко В.А. Боротьба з корупцією: міжнародний досвід і його актуальність для України // Боротьба з корупцією: міжнародний досвід і його актуальність для України: Матеріали науково-практичної конференції, 12 грудня 2002 р., м. Київ. – К.: НА СБ України, 2003. – С.4-9.

  14. Тимошенко В.А. Сучасні аспекти удосконалення протидії корупції в Україні // Корупція в Україні: досвід і практика протидії в сучасних умовах: Матеріали міжвідомчої науково-практичної конференції, 29 червня 2005 р., м. Київ. – К.: НА СБ України, 2005. – С.106-109.

  15. Звіт про НДР "Проведення порівняльного аналізу законодавства у сфері національної безпеки України та країн-членів НАТО, підготовка рекомендацій щодо удосконалення національного законодавства з метою приведення його у відповідність до принципів і цінностей цих країн": розділ 6.4 "Боротьба з легалізацією злочинних коштів як фактор протидії тероризму (на матеріалах зарубіжної практики)" // Національна академія СБ України / Наук. керівник В.А. Ященко. – К.: НА СБ України, 2004. – 220 с.

  16. Звіт про НДР "Розробка механізмів реалізації державної політики протидії тероризму та злочинності у сфері національної безпеки України у контексті європейської та євроатлантичної інтеграції": розділ 7 "Протидія незаконному обігу наркотиків" // Національна академія СБ України / Наук. керівник В.А. Ященко. – К.: НА СБ України, 2005. – 581 с.