Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Галицька Майя Михайлівна. Формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного спілкування : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2007.



Анотація до роботи:

Галицька М.М. Формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного спілкування. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – "Теорія і методика професійної освіти." – Національний педагогічний університет ім. М. Драгоманова, Київ, 2007.

Дисертацію присвячено проблемі формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного спілкування. Розкрито зміст структурних компонентів готовності студентів до іншомовного спілкування, а саме: комунікативно-мотиваційного, змістового, процесуального та самооцінного компонентів. Розроблено та обґрунтовано педагогічну технологію формування готовності до іншомовного спілкування, яка визначає зміст, форми, методи, засоби та педагогічні умови формування готовності до іншомовного спілкування. Визначено критерії та рівні сформованості у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування. Розкрито методику формувального експерименту та його результати.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукової проблеми формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного спілкування, суть якого полягає у розробці та експериментальній перевірці педагогічної технології формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування. Проведене дослідження дало підставу зробити такі висновки.

1. Науковий аналіз проблеми формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до професійного іншомовного спілкування дозволив зробити висновок, що володіння студентами знаннями, уміннями та навичками професійного іншомовного спілкування є необхідною умовою їх успішної професійної діяльності. Теоретичний аналіз проблеми, аналіз навчальних планів та освітньо-кваліфікаційної характеристики менеджерів сфери туризму засвідчив, що провідне місце належить саме іноземній мові як основному засобу міжкультурного спілкування та важливому складнику їхньої майбутньої професії.

2. Визначено та обґрунтовано структурні компоненти готовності студентів до іншомовного спілкування: комунікативно-мотиваційний, змістовий, процесуальний, самооцінний. Комунікативно-мотиваційний компонент відображає формування позитивної мотивації майбутніх фахівців сфери туризму щодо іншомовного спілкування; змістовий - оволодіння студентами змістом іншомовного спілкування; процесуальний - формування необхідних умінь і навичок студентів щодо адекватної мовленнєвої поведінки у відповідних мовленнєво-комунікативних ситуаціях; самооцінний - самостійну і виважену оцінку студентом власної комунікативної поведінки у процесі спілкування та комунікативних здібностей співрозмовника.

3. Розроблено та обґрунтовано педагогічну технологію формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування, яка визначає зміст, форми, методи, засоби та педагогічні умови формування готовності до іншомовного спілкування. До основних компонентів змісту формування готовності віднесено: сфери та види спілкування; теми та типові ситуації іншомовного спілкування, комунікативні наміри, що виникають у цих ситуаціях; мовний та мовленнєвий матеріал, необхідний для здійснення професійного іншомовного спілкування майбутніми фахівцями сфери туризму; знання, навички та вміння мовлення. Доведено, що доцільними формами формування готовності до іншомовного спілкування є практичне заняття, самостійна робота, спецкурси, екскурсії; методами – метод ділової гри; засобами – спеціально розроблена система вправ і завдань; педагогічними умовами – індивідуальний підхід до студентів; проблемний і творчий характер завдань з іноземної мови; використання сучасних інноваційних технологій навчання; діалогізація процесу навчання; моделювання професійних комунікативних ситуацій.

4. Визначено та обґрунтовано критерії сформованості у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування: сформованість позитивної мотивації студентів щодо іншомовного спілкування; оволодіння студентами змістом іншомовного спілкування; сформованість умінь і навичок студентів щодо адекватної мовленнєвої поведінки у відповідних мовленнєво-комунікативних ситуаціях; сформованість умінь студентів самостійно оцінювати власну комунікативну поведінку в процесі спілкування та комунікативні здібності співрозмовника. Ефективність формування готовності до іншомовного спілкування визначається рівнем сформованості зазначених вище критеріїв (високим, середнім і низьким). Результати педагогічного експерименту свідчать про позитивну динаміку зрушень за всіма критеріями сформованості у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування в експериментальних групах у порівнянні з контрольними.

5. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування було покладено в основу розробки навчально-тематичних планів спецкурсів "Особливості продукування професійного мовлення фахівця сфери туризму", "Мовленнєвий етикет у сфері туризму" та методичних рекомендацій щодо формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до іншомовного спілкування для студентів, викладачів та керівників вищих навчальних закладів сфери туризму. Результати дослідження можуть бути використані в практичній діяльності викладачів іноземних мов у вищій школі, в тому числі в навчальних закладах туристичного спрямування, а також у процесі написання підручників і навчальних посібників з іноземної мови для майбутніх фахівців сфери туризму.

Однак, проведене дослідження не вичерпує всієї проблеми формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного спілкування. Подальшого дослідження потребують такі її аспекти: особливості застосування комп’ютерної техніки та інформаційних технологій у процесі формування готовності до професійного іншомовного спілкування, формування у майбутніх фахівців сфери туризму готовності до професійного іншомовного спілкування у контексті Болонського процесу.

Публікації автора:

Статті у збірниках наукових праць

  1. Галицька М.М. Деякі аспекти формування комунікативної компетенції менеджерів туризму у процесі вивчення іноземних мов // Наука і сучасність. Зб. науков. праць НПУ ім. М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 2003. – Т. 41. – С. 90-96.

  2. Галицька М.М. Реалізація Загальноєвропейських рекомендацій з мовної освіти у процесі навчання іноземних мов вищих навчальних закладів сфери туризму // Вісник Житомирського державного університету ім. Івана Франка. – Житомир, 2004. – Вип. 19. – С. 80 – 82.

  3. Галицька М.М. Готовність до іншомовного спілкування як необхідна складова процесу вивчення іноземних мов у вищих навчальних закладах сфери туризму // Зб. науков. праць Національної академії Державної прикордонної служби України ім. Б.Хмельницького. – Хмельницький, 2004. – №29. – Ч. ІІ. – С. 44-46.

  4. Галицька М.М. Мовленнєвий етикет як елемент культури іншомовного спілкування менеджерів туризму // Іноземні мови в навчальних закладах. Науково-методичний журнал. – К, 2004. – №3. – С. 134-140.

  5. Галицька М.М. Вивчення іноземної мови як складова підготовки майбутніх фахівців сфери туризму // Наука і сучасність. Зб. науков. праць НПУ ім. М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 2004. – Т. 43. – С. 29-35.

  6. Галицька М.М. Технологія формування у студентів вищих навчальних закладів сфери туризму готовності до іншомовного професійного спілкування // Наука і сучасність. Зб. науков. праць НПУ ім. М.П.Драгоманова. – К.: Логос, 2005. – Т. 52. – С. 13-19.

Статті та тези у збірниках матеріалів конференцій

  1. Галицька М.М. Зміст поняття "готовність до іншомовного спілкування" // Зміст і технології шкільної освіти: Матеріали звітної наукової конференції Інституту педагогіки АПН України. – К, 30-31 березня 2004. – С. 94.

  2. Галицька М.М. Зміст предмету "Іноземні мови" у вищих навчальних закладах сфери туризму // Соціокультурні аспекти навчання іноземних мов: Тези міжнародної науково-практичної конференції. – Тернопіль, 2004. – С. 111 – 112.

  3. Галицька М.М. Іноземна мова як необхідний елемент професійної підготовки менеджерів туризму // Технології навчання іноземних мов: стан і перспективи: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – Умань, 14-15 травня 2004. – С. 120-122.

10. Галицька М.М. Готовність студентів вищих навчальних закладів сфери туризму до іншомовного спілкування у контексті діалогу культур // Навчання іноземних мов через спілкування – шлях до діалогу культур: Матеріали міжнародної науково-практичної конференції. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 92-94.

11. Галицька М.М. Результати дослідно-експериментальної перевірки рівня володіння іншомовним спілкуванням майбутніх фахівців сфери туризму" // Зміст і технології шкільної освіти: Матеріали звітної наукової конференції Інституту педагогіки АПН України. – К., 30-31 березня 2005. – С. 73-74.

12. Галицька М.М. Рекомендації Ради Європи з мовної освіти, їх використання у вищих навчальних закладах сфери туризму // Міжнародний форум "Мовна освіта: шлях до євроінтеграції": Тези доповідей/За ред. С.Ю. Ніколаєвої, К.І.Онищенко. – К.: Ленвіт, 2005. – С. 26-27.

13. Галицька М.М. Критерії здійснення відбору навчального матеріалу щодо формування у студентів, майбутніх фахівців сфери туризму, готовності до професійного іншомовного спілкування // Мови у відкритому суспільстві. Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції. – Чернігів, 2005. – С. 76-77.

Анотації