Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Власенко Іван Володимирович. Функціонування малих підприємств в економіці України : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Вінницький держ. аграрний ун-т. — Вінниця, 2006. — 218арк. — Бібліогр.: арк. 193-208.



Анотація до роботи:

Власенко І.В. Функціонування малих підприємств в економіці України. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Вінницький державний аграрний університет, Вінниця, 2006.

Дисертація присвячена вирішенню теоретичних та прикладних проблем становлення і функціонування малих підприємств в Україні. Розкрита економічна сутність малого підприємництва та мотивація його функціонування і показана еволюція діяльності малих підприємств в зарубіжних країнах. Обґрунтовано детермінанти мотиваційної поведінки підприємця: економічну самостійність, економічну відповідальність, економічну рівноправність, які сприяють реалізації його особистого інтересу, а значить й спонукають до організації діяльності у формі малого підприємництва. Проаналізовано сучасний стан організації виробництва та праці на малих підприємствах Поділля. Показана ефективність роботи сектору малого підприємництва Вінницької області. Виявлено вплив податків як фактора діяльності малих підприємств та проведений аналіз взаємозалежності розвитку малого підприємництва та регіону. Розроблені пропозиції щодо поліпшення оцінки ефективності роботи малих підприємств в регіоні та доведена доцільність запровадження дорадницької моделі у підприємництві з метою підвищення дохідності малих товарних підприємств.

1. Ретроспективний аналіз розвитку підприємництва показав, що ще в позаминулому столітті учені-економісти обґрунтували визначальну роль підприємництва як окремого чинника виробництва, а підприємця-як ключової фігури у функціонуванні національної економіки. З кінця дев’ятнадцятого століття і до наших днів підприємництво стало важливим структурним елементом і дійовим чинником підвищення рівня життя населення. В розвинених країнах підприємництво посідає важливе, а за окремими показниками навіть провідне місце у забезпеченні добробуту суспільства. На сучасному етапі розвитку економіки підприємництво перетворилось у важливий економічний фактор виробництва, де основною передумовою його розвитку є приватна власність та економічна свобода, що реалізується через економічну самостійність, економічну відповідальність, економічну рівноправність.

2. Встановлено, що існують різноманітні наукові підходи до трактування сутності підприємництва та функціонування малого підприємництва. Оцінка різних поглядів на сутність підприємництва дає підстави стверджувати, що підприємництво – це максимально наближена до споживача самостійна інноваційна системи діяльності, яка здійснюється на власний ризик і під особисту майнову відповідальність, що діє в інтересах одержання прибутку та підвищення рівня життя населення.

Функціонування малого підприємництва - це ефективний інноваційний вільний спосіб діяльності виробництва (товарів, робіт та послуг), є виміром принципів взаємодії підприємництва з державою, які залежать від правового і політичного забезпечення, економічних ресурсів та форми розвитку демократії, методів державного управління з метою отримання доходу, який складає матеріальну та економічну основу мотивації підприємця.

3. На основі узагальнення світового досвіду виявлені загальні тенденції та риси малого підприємництва, яке є провідним сектором ринкової економіки, складає основу дрібнотоварного виробництва; визначає темпи економічного розвитку; швидку окупність витрат, свободу ринкового вибору; забезпечує насичення ринку необхідними товарами та послугами повсякденного попиту, реалізацію інновацій, створює додаткові робочі місця; має високу мобільність, раціональні форми управління; формує новий соціальний прошарок підприємців-власників; сприяє послабленню монополізму та розвитку конкуренції. Отже, підприємницькі структури є тією складовою національної економіки, яка безпосередньо причетна до забезпечення людського розвитку.

4. Встановлено, що функціонування малого підприємництва включає такі технологічні етапи здійснення підприємницької діяльності: перший – формування мотивації та предметної доцільності, другий – створення підприємства, третій – організація діяльності, четвертий – функціональна конкурентна боротьба, п’ятий – ліквідація підприємства або зростання масштабності.

5. Обґрунтовано, що функціонування малого підприємництва має специфіку в предметно-конкретному економічному середовищі і на сьогодні є найбільш важливою і соціально-вразливою проблемою, зокрема, для Вінницької області. Ця область є одним із основних сільськогосподарських регіонів України, але ефективність малих підприємств залишається ще досить невисокою, що обумовлено з одного боку низьким рівнем організації діяльності, а з другого – недостатнім технічним рівнем їх виробничого потенціалу і дефіцитом інвестиційних ресурсів та нестійкістю державної підтримки, а також надмірною адміністративною регламентацією діяльності малих підприємств як з боку центральних, так і регіональних контролюючих державних органів управління. Це потребує активізації діяльності малих підприємств, удосконалення територіального функціонування, підвищення дієвості інвестиційно-інноваційних процесів. Відтак виникає гостра потреба моніторингу особливостей функціонування та розвитку малих підприємств в сільськогосподарських регіонах. Економічна зацікавленість підприємців реалізовується завдячуючи сфері оптової та роздрібненої торгівлі, що не гарантує стійкого економічного зростання регіону.

6. Оподаткування є важливим інструментом розвитку малих підприємств. Якщо податкова ставка буде помірною, то вона стимулюватиме зростання підприємництва, а в протилежному ж разі, коли податкова ставка буде надто високою, це заохочуватиме підприємців до тіньових схем виробництва та збуту, приховування доходів. Система оподаткування має бути зрозумілою, спрощеною, відкритою, створювати умови для поступового виходу економіки з тіні, легалізації бізнесу і капіталу, а процедура сплати самих податків – не витратною. Величина ставки податку повинна сприяти збільшенню внутрішніх фінансових ресурсів підприємця, зниженню відпускних цін на продукцію, що позитивно вплине на дійову активність, економічну ефективність і фінансову стабільність малих підприємств. Оподаткування доцільно розглядати як один з визначних чинників розвитку підприємництва, економічного зростання регіонів України та забезпечення добробуту громадян.

7. В роботі надана деталізована структура малих підприємств Подільського економічного району стосовно впливу регіональної специфіки на галузеву та функціональну структуру. Однак, вплив регіональної специфіки обумовлює не тільки спеціалізацію регіонів на виробництві тих чи інших видів продукції, але і є об’єктивною і надійною основою економічної інтеграції і взаємодії регіонів Поділля. Досвід діяльності асоціація «Поділля Перший» підтверджує дієвість такої форми взаємодії регіонів щодо забезпечення галузевої динаміки формування малих підприємств та вирішення соціально-економічних проблем на місцевому рівні. Розвиток підприємництва, зокрема, на селі, це – фактор розширеного економічного відтворення. І цей розвиток підприємництва на селі має стати визначальним вектором стратегії розвитку економіки Поділля. Сьогодні економіка цього економічного району здійснює процес зростання виключно за рахунок ресурсного запасу та розвитку регіонального підприємництва.

8. В роботі виокремлено, що мотиви, характерні для адміністративної системи управління з примусовою моделлю трудових відносин, не можуть ефективно діяти в ринкових умовах. Дослідження засвідчили необхідність системного підходу до визначення критеріїв оцінки соціальної ефективності стимулювання діяльності малого підприємництва на макрорівні. Розкриті чинники, які формують мотиваційний механізм підприємницької діяльності, що базується на матеріальних, моральних, трудових, фізіологічних, соціально-психологічних мотиваторах, які забезпечують активізацію діяльності працівників малих підприємств.

9. Фахова діагностика ефективності функціонування малих підприємств визначається за кількісною оцінкою «активних» і «пасивних» підприємств та на основі інтегрованих показників загального фінансово-економічного рейтингу, які, на відміну від існуючих, враховують специфіку економічних трансформацій в регіоні і виявляють хибне уявлення розвитку сектору малого підприємництва, тобто тих підприємств, що реально діють та ведуть певну виробничу діяльність, і тих, що лише зареєстровані, і в зв’язку з цим створюється неправильне уявлення про кількісну результативність малих підприємств. Виявлення позитивних чи негативних чинників, функціонування сектору малого підприємництва становить одну з передумов вироблення та втілення у життя сучасної державної регуляторної політики розвитку малого підприємництва.

10. Удосконалення державної регіональної регуляторної політики розвитку малого підприємництва повинно здійснюватись впродовж усього періоду функціонування підприємства: створення, діяльності та ліквідації. До основних напрямів удосконалення регуляторної регіональної політики необхідно віднести: усунення надмірного та неефективного регулювання господарської діяльності, системне впровадження регуляторної реформи; впорядкування дозвільної системи на основі європейських стандартів; радикальне спрощення реєстраційних процедур, завершення запровадження реєстрації суб’єктів господарювання за принципом «єдиного вікна»; збереження доступу малого та середнього підприємництва до спрощеної системи оподаткування, зменшення адміністративного та фіскального тиску на підприємців; впровадження нових ефективних механізмів державної підтримки підприємництва, розвиток відповідної інфраструктури, а також полегшення доступу підприємців до фінансово-кредитних ресурсів.

11. На підставі результатів проведеного дослідження з метою покращення функціонування малого підприємництва автором рекомендується впровадження системи дорадництва на регіональному рівні, яка повинна бути зосереджена на дієвості регіональних програм підтримки розвитку малого підприємництва, орієнтованих на регіональні потреби з урахуванням державної підтримки таких пріоритетів: розвиток малого підприємництва у малих містах, сільській місцевості, на територіях з високим рівнем безробіття, в районах поселенської кризи, залучення суб’єктів малого підприємництва до розвитку пріоритетних видів економічної діяльності для відповідної території, залучення до підприємницької діяльності малозабезпечених верств населення, що дасть змогу досягти підвищення рівня життя населення.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Власенко І.В. Економічна стратегія податкової реформи // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 12. – 2002. – С. 180-184.

  2. Власенко І.В. Податки як важель держави у формуванні бюджету України // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 13. –2002. – С. 191-197.

  3. Власенко І.В. Основні напрямки механізму оподаткування малого та середнього бізнесу // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 14. – 2003. – С. 200-203.

  4. Власенко І.В. Роль спрощеної системи податкового механізму в регіональному регулюванні економіки // Вісник Технологічного університету Поділля. Економічні науки. – 2003. – № 2, Т. 2. – С. 122-124.

  5. Власенко І.В. Оцінка сучасного стану малого підприємництва в Україні // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 19. – 2004. – С. 98-106.

  6. Власенко І.В. Регіональні особливості розвитку малих підприємств Вінниччини // Вісник Технологічного університету Поділля (Хмельницький національний університет). Економічні науки. – 2004. – Т. 2. – С. 154-159.

  7. Власенко І.В. Вплив спрощеної системи оподаткування на розвиток малого підприємництва // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 16. – 2004. – С. 189-194.

  8. Власенко І.В. Державні та регіональні чинники впливу на розвиток підприємств у регіонах // Вісник Донецького державного університету економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського. Економічні науки. Спец. вип. – Донецьк: ДонДУЕТ, 2004. – № 3, Ч. 2. – С. 79-83.

  9. Власенко І.В. Сучасна оцінка розвитку підприємництва на Поділлі // Збірник наукових праць Вінницького державного аграрного університету. Вип. 23. – 2005. – С. 93-99.

  10. Власенко І.В. Структура системи стимулювання діяльності малих підприємств // Вісник Хмельницького національного університету. Економічні науки. – 2005. – Т. 2. – С. 183-188.

Публікації в інших виданнях

  1. Власенко І.В. Вплив спрощеної системи оподаткування на розвиток малих підприємств // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. «Україна наукова 2003» 16-20 червня 2003 р. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта ‘2003. – Т. 21. – С. 8-9.

  2. Власенко І.В. Спрощена система оподаткування – важель розвитку суб’єктів малого підприємництва Вінниччини // Матер. II міжнар. наук.-практ. конф. «Динаміка наукових досліджень 2003» 20,27 жовтня 2003 р. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. 2003. – Т. 24. – С. 10-11.

  3. Власенко І.В. Податковий кодекс – основна передумова здійснення економічної реформи України // Матер. міжнар. наук.-практ. конф. «Наука і освіта ‘2003» 20-24 січня 2003 р. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – Т. 21. – С. 9-11.

  4. Власенко І.В., Конопко І.Г. Актуальні проблеми оподаткування та регіональний розвиток малих підприємств Вінниччини // Регіональні проблеми та перспективи розвитку сфери товарного обігу: теорія і практика. Зб. наук. праць за матер. всеукраїнської наук.-практ. конф., м. Вінниця, 11-12 листопада 2003 р. – Вінниця: Планер, 2003. – С. 267-271.

Особистий внесок: аналіз і класифікація проблем оподаткування малих підприємств.

  1. Власенко І.В. Оптимізація податкової системи малих підприємств // Зб. матер. третьої міжвузівської наук.-практ. конф. аспірантів 17-19 березня 2003 р. «Сучасна аграрна наука: напрями досліджень, стан і перспективи». – Вінниця: ВДАУ, 2003. – С. 177-178.

  2. Власенко І.В. Державне регулювання в діяльності малого підприємництва // Матер. VII Міжнар. наук.– практ. конф. «Наука і освіта ‘2004» 10-25 лютого 2004 р. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. – Т. 10. – С. 9-10.

  3. Власенко І.В. Державні та регіональні важелі впливу на розвиток малих підприємств в регіонах // Матер. IV-ой межрегион, науч.-практ. конф. 18-19 ноября 2004 р. «Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития». – Донецк: ДонГУЭТ им. М. Туган-Барановського, 2004. – С. 52-57.

  4. Власенко І.В. Сучасні підходи оподаткування малого підприємництва // Сучасна агарна наука: напрями досліджень, стан і перспективи. Зб. матер. IV-ї міжвузівської наук.-практ. конф. аспірантів, 5-7 квітня 2004 p. – Вінниця: ВДАУ, 2004. – С. 122-125.

  5. Власенко І.В. Дорадництво, як фактор відтворювальних циклів продовольчих ресурсів малим підприємництвом // Матер. VIII Міжнар. наук.-практ. конф. «Наука і освіта ‘2005» 7-21 лютого 2005 р. Економіка підприємництва. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2005. – Т. 86. – С. 38-40.

  6. Власенко І.В. Діагностика ефективності господарської діяльності малих підприємство // Методичні основи сучасного дослідження в аграрній економіці. Матер. Міжнар. наук.-теоретич. конф. Житомир, 3-5 березня 2005 р. – Житомир: ДАУ, 2005. – Ч. 3. – С. 156-160.

  7. Власенко І.В. Математичне обґрунтування критеріїв визначення депресивних території // Матер. VIII міжнар. наук.-практ. конф. «Наука і освіта 2005» 7-21 лютого 2005 р. Математичні методи в економіці. – Дніпропетровськ: Наука і освіта ‘2005. – Т. 84. – С. 17-20.