Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Історичні науки / Історія України


Яцишина Оксана Яківна. Громадсько-політична та наукова діяльність С.П.Шелухіна (1864-1938 рр.) : Дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / Київський національний лінгвістичний ун- т. — К., 2004. — 201арк. — Бібліогр.: арк. 169-210.



Анотація до роботи:

Яцишина О. Я. Громадсько-політична та наукова діяльність С. П. Шелухіна. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата історичних наук за спеціальністю 07.00.01 – історія України. – Запорізький державний університет, Запоріжжя, 2004.

Дисертацію присвячено комплексному дослідженню постаті С. П. Шелухіна в політичній, ідеологічній, науковій, громадській та літературній площинах на тлі історичних подій кінця ХІХ – першої третини ХХ століття.

Персонологічні дослідження посідають важливе місце в структурі сучасної історичної науки. Різноманітність поглядів на висвітлення ролі особи в історії є неодмінною складовою історичних реконструкцій, свідченням чого є численні дискусії про співвідношення біоісторіографії та культурології, які тривають у зарубіжній та українській історіографії упродовж останніх десятиліть. У роботі досліджено цілісний портрет С. П. Шелухіна – вагомої постаті українського політикуму доби визвольних змагань і міжвоєнного періоду, та подано наукове осмислення його творчої спадщини, методології і дослідницької лабораторії. У дисертації реконструйовано життєвий, професійний і творчий шлях С. П. Шелухіна, простежено вплив суспільно-політичних, ідеологічних, культурних та інших чинників на формування його, як політика, так і вченого-правника. Аналіз науково-творчої спадщини здійснено з точки зору тематичної спрямованості та хронології. Досліджено і проаналізовано внесок С. П. Шелухіна у розвиток правових дисциплін та юриспрунденції, насамперед у їх практичний компонент.

Дисертаційне дослідження розв’язує важливу та актуальну проблему – окреслює місце і роль українського вченого і політика С. П. Шелухіна, діяльність якого мала важливий вплив на перебіг суспільно-політичних процесів в Україні впродовж майже півстоліття. З погляду на сучасну суспільно-політичну ситуацію в Україні ідеї С. П. Шелухіна актуальні в контексті розбудови самостійної незалежної України, її зовнішньої і внутрішньої політики, в контексті формування державної ідеології та почуття національної гідності у громадян України.

Отже, дисертація розв’язує важливу та актуальну проблему – окреслює місце і роль видатного українського вченого і політика, діяльність якого мала вагомий вплив на перебіг суспільно-політичних процесів в Україні. Робота є комплексним та всеохоплюючим опрацюванням національної, політичної та культурної спадщини С. Шелухіна, що тривалий час не була залученою до наукового обігу і стала повністю доступною лише після проголошення незалежності України. Здійснена її систематизація за тематичною спрямованістю і хронологією.

Встановлено, що праці С. Шелухіна тривалий час залишалися поза увагою науково-історичних студій і були недостатньо дослідженими та репрезентованими з ідеологічних міркувань. Науковий доробок С. Шелухіна є вагомою часткою національної спадщини. В українознавчому контексті праці С. Шелухіна посідають важливе місце для вивчення українського політичного процесу доби визвольних змагань та еміграції у міжвоєнний період. При розробці проблеми широко використані матеріали архівів, частина яких була введена до наукового обігу вперше.

До найбільш важливих результатів досягнутих у дисертації можна віднести наступні:

репрезентовано громадсько-політичну діяльність С. П. Шелухіна та тлі епохи кінця ХІХ – першої третини ХХ століття, зокрема його участь в просвітницькому русі, членство в УРДП та УПСФ, роботу в урядових інституціях, еміграційних товариствах і організаціях;

реконструйовано життєвий, професійний і творчий шлях С. П. Шелухіна, заповнено суттєві прогалини у його біографії, а саме його внесок в організацію та поширення самостійницьких ідей в Одесі; провідна роль у переговорному процесі Української Держави з Радянською Росією у 1918 році, участь у Ризькій конференції та підготовці офіційних документів української сторони до Паризької мирної конференції, головування у ВНДС та політичних емігрантських установах;

простежено вплив суспільно-політичних, ідеологічних, культурних та інших чинників на формування С. П. Шелухіна як політика, так і вченого-правника. Формуванню його самостійницьких ідеалів сприяли родинні традиції, приятелювання з видатними діячами українського національного руху - І.Франком, М.Міхновським, І.Луценком, І.Липою та ін.; глибоке знання української історії та права; вивчення та аналіз праць вітчизняних та зарубіжних авторів у цих галузях.

проаналізовано науково-творчу спадщину С. П. Шелухіна, здійснено її класифікацію за 1) тематичною спрямованістю: наукові розвідки з історії та походження України-Русі, історії українського права, політології, природничих наук, публіцистики та літератури; 2) за хронологією: ранні наукові праці, роботи періоду національно-визвольних змагань, найчисленніші дослідження в еміграції;

досліджено внесок С. П. Шелухіна у розвиток правознавства та юриспруденції, про що свідчать численні розробки в галузі карного, цивільного, міжнародного та конституційного права, перевірені його багаторічною адвокатською та судовою практикою. Серед найважливіших висновків, зроблених С.Шелухіним – є обгрунтування легітимності права українського народу на відновлення незалежної самостійної держави;

Аналіз величезного творчого доробку С.Шелухіна дозволяє зробити висновок, що він вдало поєднав у собі талант непересічного політичного і громадського діяча, а також науковця, публіциста та популяризатора самостійницької ідеології, які не втратили своєї актуальності й сьогодні.

Публікації автора:

1. Яцишина О. Я. Сергій Шелухін: з історії життя та діяльності // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія «Історія, економіка, філософія». – К.: КНЛУ, 1999. – Вип.3. – С. 233-241.

2. Яцишина О. Я. Одеський період громадсько-політичної діяльності С. Шелухіна // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія «Історія, економіка, філософія». – К.: КНЛУ, 2001. – Вип. 5. – С. 198-205.

3. Яцишина О. Я. З діяльності С. П. Шелухіна в еміграції // Вісник Київського державного лінгвістичного університету. Серія «Історія, економіка, філософія». – К.: КНЛУ, 2002. – Вип. 6. – С. 249-256.

4. Яцишина О. Я. "Idee niepodlegоci w pracach S. P. Szeuchina" z okazji 135-lecia narodzin // Ukraiski Almanach. Rocznik Zwizku Ukraicw w Polsce. – Warszawa, 2003. – С. 37-43.

5. Яцишина О.Я. Ідеї української державності у працях С.Шелухіна // 10 років незалежності України. Минуле та сучасне державотворення: Наук. збірник / Під редакцією В. Смолія, О. Реєнта, Ю.Терещенка та ін. К.: НАН України, 2004. – 77-82.

6. Яцишина О. Я. Ідея української державності у працях С. Шелухіна. // Тези міжнародної науковї конференції «Десять років незалежності України: минуле та сучасне державотворення». – Бердянськ., 2001. – С.37.