Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Герасимова Ірина Геннадіївна. Гуманізація професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери: Дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Вінницький держ. технічний ун-т. - Вінниця, 2002. - 230 арк. , табл. - Бібліогр.: арк. 182-192.



Анотація до роботи:

Герасимова І.Г. Гуманізація професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери. – рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13. 00. 04 – теорія та методика професійної освіти. – Національний педагогічний університет ім. М.П. Драгоманова, Київ, 2003 р.

Дисертація містить дослідження проблеми гуманізації професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери, складовою якої формування гуманістичної спрямованості. Проаналізовано розвиток тенденції гуманізації теорії і практики менеджменту; реалізацію у систему освіти принципу гуманізму. Визначено шляхи, умови втілення цього принципу у навчально-виховний процес. Розроблено визначення гуманістичної спрямованості, її структура. Обґрунтовано критерії, показники рівні спрямованості майбутніх менеджерів виробничої сфери.

Запропоновано продуктивну методику формування гуманістичної спрямованості у процесі вивчення гуманітарних дисциплін культурологічного спрямування.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової проблеми гуманізації професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери, що виявляється в розробці змісту, структури, критеріїв та показників гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів виробничої сфери, визначено якості особистості, необхідні для реалізації принципу гуманізму у діяльності менеджера; обґрунтовано дидактичні умови формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів виробничої сфери у вищих технічних навчальних закладах на основі між предметних зв’язків дисциплін культурологічного циклу.

  1. На основі теоретичного аналізу робіт вітчизняних та зарубіжних учених щодо розвитку теорії і практики менеджменту виявлено проблеми професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери, які зумовлені тенденцією гуманізації теорії і практики менеджменту і пов’язані з необхідністю гуманізації професійної підготовки управлінців.

  2. Аналіз філософських та соціально-педагогічних аспектів гуманізації освіти дозволив визначити, що реалізація принципу гуманізму у навчально-виховний процес майбутніх менеджерів виробничої сфери сприятиме гуманізації їхньої професійної підготовки. Встановлено, що одним з шляхів здійснення цього завдання є формування гуманістичної спрямованості майбутніх фахівців у сфері управління. Окреслено умови реалізації завдання гуманізації освіти через навчально-виховний процес. Виявлено, що одним з перспективних шляхів гуманізації освітньої підготовки майбутніх менеджерів є її гуманітаризація, визначено її мету, завдання, умови реалізації.

  3. Виявлено неоднозначність впливу на професійну підготовку майбутніх менеджерів соціокультурних процесів сучасності, їх негативний вплив на процес професійної підготовки у контексті необхідності її гуманізації.

  4. Визначення мети гуманізації освіти у формуванні гуманістичної спрямованості особистості, відповідність цієї мети завданню професійної підготовки майбутніх менеджерів у контексті гуманізації управлінської діяльності обумовив теоретичне обґрунтування і розробку структури гуманістичної спрямованості особистості менеджера.

  5. Визначено, що гуманістична спрямованість менеджера являє діалектичну єдність мотиваційно-ціннісних орієнтацій особистості, що ґрунтується на ставленні до людини як до найвищої цінності, відповідних діях та прагненні до надбання відповідних знань, виявляється у ставленні особистості до суспільства в цілому, до інших і до себе. Розроблено її компоненти, умови формування та структуру.

  6. На основі структури гуманістичної спрямованості менеджера визначено критерії спрямованості майбутніх менеджерів, їх показники, визначено якісні характеристики. Здійснено діагностичний експеримент.

  7. У ході дослідно-експериментальної роботи засобом формування гуманістичної спрямованості було обрано гуманітарні дисципліни культурологічного циклу. Було встановлено, що гуманістично-орієнтоване викладання цих дисциплін, індивідуально-творчий підхід, міжпредметні зв’язки, ефективне поєднання різноманітних форм і методів навчальної та практичної діяльності, введення системотворюючого фактору гуманізму до аналізу історії розвитку культури і мистецтва, проектування гуманістичних цінностей на професійну діяльність майбутніх менеджерів сприяє формуванню гуманістичної спрямованості менеджера. Виявлено педагогічні умови, дотримання яких сприяє її формуванню.

  8. Проведене дослідження підтвердило правильність гіпотези щодо ефективності впливу цілеспрямовано організованого вивчання дисципліни „Українська та зарубіжна культура” (розділ „Західноєвропейське мистецтво”) на формування спрямованості майбутніх менеджерів виробничої сфери, а також засвідчило широкі поліфункціональні можливості впливу культурологічних дисциплін на гуманізацію професійної підготовки майбутніх менеджерів виробничої сфери.

  9. Експериментальне дослідження засвідчило, що: спрямованість майбутніх менеджерів є динамічною, вона змінюється, піддається педагогічному впливові. Встановлено існування значних розбіжностей спрямованості студентів контрактної та бюджетної форм навчання, що пояснюється наявністю соціальної неоднорідності сучасного студентства та умов їхнього життя. Виявлено існування різниці системи цінностей майбутніх менеджерів, що відображається у розбіжностях кількості студентів к.ф.н. і б.ф.н., що внаслідок експериментальної роботи було віднесено до того, чи іншого рівня спрямованості. Наявність цих обставин пояснює і нерівномірність змін, що спостерігаються внаслідок експериментальної роботи, доведено, що формування системи цінностей студентів к.ф.н. при початковому низькому рівні відбувається більш динамічно; з’ясовано, що більш категоричними у своїх поглядах є студенти б.ф.н., що виявляється у відносній стабільності щодо зрушень крайніх рівнів спрямованості.

  10. Встановлено, що ефективність формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів значно підвищується за умови системності навчально-виховних дій, урахуванні особливостей сформованої, внаслідок соціальної нерівномірності сучасного студентства, системи цінностей. Про що свідчать об’єктивні дані, одержані в ході експериментально-дослідної роботи, вірогідність яких забезпечена застосуванням різноманітних методів дослідження, кількісним і якісними аналізом одержаних даних.

  11. Доведено, що теоретично обґрунтована і впроваджена у процес професійної підготовки педагогічна технологія формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів у процесі вивчення дисципліни „Українська та зарубіжна культура” (розділ „Західноєвропейське мистецтво”), зумовлює впровадження у навчально-виховний процес усього арсеналу засобів впливу мистецтва на особистість. Це якісно збагачує дидактичні та виховні можливості лекційних та практично-семінарських занять, забезпечує широкий вихід набутих знань на майбутню професійну діяльність.

  12. Доведено необхідність формування у майбутніх менеджерів потреби спілкування з мистецтвом, що сприятиме: формуванню відповідного рівня спрямованості; формуванню ставлення до мистецтва як засобу емоційної регуляції та саморегуляції; духовному збагаченню особистості; застосуванню набутих знань, вмінь і навичок у професійній діяльності.

Дослідження не претендує на повноту охоплення проблеми та її вичерпне розв’язання. Перспективи подальшого дослідження означеної проблеми ми вбачаємо в таких напрямках: гуманістичну орієнтацію циклу гуманітарних дисциплін – перш за все психології, соціології, філософії та ін; наукове обґрунтування гуманістичних основ професійної підготовки майбутніх менеджерів; теоретичні та методичні основи інтеграції культурологічних знань в професійній підготовці менеджерів.

Публікації автора:

  1. Герасимова І.Г. Проблеми професійної підготовки майбутніх управлінців виробничої сфери у контексті гуманізації теорії та практики менеджменту //Вісник Вінницького політехнічного інституту, – 2000. -№3. – С.33-35.

  2. Герасимова І.Г. Роль мистецтва у формуванні культури управлінського спілкування майбутніх менеджерів в умовах технічного вузу. // Наукові записки. Серія: Педагогіка і психологія, – вип.3. – Вінниця: ВАТ „Віноблдрукарня”, 2000. – С.147-152.

  3. Герасимова І.Г. Чи потрібно менеджеру мистецтво? Культурологічний підхід до професійної підготовки майбутніх менеджерів.// Вісник Вінницького політехнічного інститут, 2001. -№1. – С. 89-93.

  4. Герасимова І.Г. Гуманізація професійної підготовки менеджерів. // Творча особистість учителя: проблеми теорії і практики: Збірник наукових праць. - К.: НПУ, 2001. – Вип.5. - С.160-165.

  5. Герасимова І.Г. Західноєвропейська музика як один з шляхів гуманізації вищої технічної освіти// Нові технології підготовки спеціалістів з вищою технічною освітою за триступеневою системою „бакалавр-інженер-магістр”: Тези доповідей Республіканської науково-методичної конференції. – Вінниця: „УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 1996. - С.51-52.

  6. Герасимова І.Г. Деякі аспекти формування моральної зрілості студентів технічного вузу засобами гуманітарних дисциплін, як один з шляхів подолання кризи сучасної системи освіти// Проблеми гуманізму і духовності в контексті науково-технічного поступу: Тези доповідей науково-практичної конференції. - Вінниця: „УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 1996. - С.251-253.

  7. Герасимова І.Г. Конфліктні ситуації як передумова виникнення конфліктів у системі вищої технічної освіти// Конфлікти в педагогічних системах: Збірник доповідей Науково-практичної конференції. Вінниця: „УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 1997. - С.82-85

  8. Герасимова І.Г. Сучасні засоби масової комунікації (ЗМК) і проблема формування особистості.// Соціально-політичні та правові проблеми формування особистості і держави: Збірник наукових праць за матеріалами Міжнародної науково-практичної конференції Хмельницький: ТУП, 1997. – С. 52-54.

  1. Герасимова І.Г. Деякі аспекти покращання професійної підготовки студентів технічного вузу// Творчість, духовність, гуманізм в просторі освіти: Збірник доповідей Науково-практичної конференції. Том 2. Вінниця: ”УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 1998. - С.83-87.

  2. Гуманітарні дисципліни культурологічного циклу у вирішенні проблем впливу інформаційних технологій на особистість// Шляхи та проблеми входження освіти України в світовий освітянський простір: Збірник доповідей Міжнародної науково-практичної конференції Вінниця: „УНІВЕРСУЦМ-Вінниця”, 1999. Том 2. - С.179-182.

  3. Герасимова І.Г. Курс „Західноєвропейське мистецтво” у професійній підготовці майбутніх менеджерів// Гуманістична місія освіти: Збірник доповідей Науково-практичної конференції - Вінниця: „УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 2000. - С.136-140.

  4. Герасимова І.Г. Особливості навчального посібника з курсу „Західноєвропейське мистецтво” в умовах технічного вузу у контексті формування гуманістичної спрямованості майбутніх менеджерів виробничої сфери// Проблеми підручника для вищої школи: Збірник матеріалів Науково-методичної конференції. Том 1. - Вінниця: „УНІВЕРСУМ-Вінниця”, 2001. - С.189-191.