Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


336. Карий Олег Ігорович. Інформаційне забезпечення управління логістичними витратами на підприємстві: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Карий О.І. Інформаційне забезпечення управління логістичними витратами на підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено питанням інформаційного забезпечення управління логістичними витратами в сучасних умовах діяльності підприємств. У роботі визначено інформаційні потреби управління логістичними витратами, проведена структуризація логістичних процесів і операцій. Подальшого розвитку отримала методика впровадження автоматизованих інформаційних систем управління на підприємстві, зорієнтована на потреби управління логістичними витратами. Поглиблено теоретичні основи управління логістичними витратами із врахуванням впливу основних мегатрендів світового економічного розвитку: глобалізації, інформатизації та індивідуалізації. Розроблено теоретико-методичні положення та обґрунтовано принципи групування логістичних витрат підприємства. Розроблено процедуру обліку та методику розрахунку логістичних витрат, яка адаптована до вимог Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі, що полягає у вдосконаленні інформаційного забезпечення управління логістичними витратами для підвищення конкурентоспроможності українських підприємств та ефективної їх адаптації до змін у макро- і мікросередовищі. Результати дисертаційного дослідження дозволили зробити автору висновки теоретико-методичного змісту та науково-практичного спрямування, які допоможуть більш ефективно, на базі відповідного інформаційного забезпечення, управляти логістичними витратами на підприємстві.

1. Недостатнє обґрунтування теоретико-методологічних засад інформаційного забезпечення логістики промислових підприємств призводить до виникнення проблем в управлінні логістичними витратами через нестачу інформації, яка відображає внутрішній фактичний стан справ на підприємстві та його зовнішнє середовище. З метою задоволення цих потреб необхідним є налагодження ефективного інформаційного забезпечення управління логістичними витратами шляхом використання сучасних та адекватних методів і засобів збору та обробки інформації, зокрема методики обліку і розрахунку логістичних витрат, яка адаптована до сучасних умов діяльності вітчизняних підприємств.

2. Встановлено, що проблеми інформаційного забезпечення управління логістичними витратами на підприємстві зумовлюють необхідність переходу від функціонально-орієнтованої до процесно-орієнтованої системи управління підприємством. Проведене групування логістичних операцій, пов’язаних з матеріальними та інформаційними потоками, дало змогу виявити аналогічність логістичних операцій у постачанні, виробництві і збуті продукції та підтвердило доцільність впровадження процесно-орієнтованої системи управління логістичними витратами на підприємстві.

3. З’ясовано, що сучасні мегатенденції глобалізації, інформатизації та індивідуалізації товарів збільшують складність і комплексність логістичних процесів і операцій на підприємстві, які в свою чергу впливають на конкурентоспроможність підприємства. У сучасних умовах конкурентоспроможність значною мірою залежить від здатності забезпечити прийнятний рівень обслуговування споживача при мінімально можливих витратах, чи, навпаки, від забезпечення максимально можливого рівня обслуговування споживача при прийнятному рівні сумарних витрат. Корисне і для споживача, і для виробника вирішення цієї дилеми вимагає пошуку джерел компенсації зростаючих складових витрат, пов’язаних із забезпеченням кращого обслуговування споживачів, зменшенням інших складових сумарних витрат. Одним із таких джерел є інформація як повноцінний субститут матеріальних, фінансових і часових витрат. Завдяки ефективному інформаційному забезпеченню управління логістичними витратами можна не тільки ліквідувати зайві витрати коштів і часу, але й раціоналізувати їх рівень та структуру.

4. У результаті проведених досліджень основних переваг і недоліків впровадження автоматизованих інформаційних систем управління підприємством та потенційних загроз і можливостей їх використання встановлено, що ефективність використання автоматизованих інформаційних систем управління, в тому числі і управління логістичними витратами, залежить, в першу чергу, від людського фактору. Висока вартість та значний вплив на результати логістичної діяльності підприємства автоматизованих інформаційних систем управління зумовлюють важливість підготовки до їх впровадження. Запропонована в роботі методика впровадження автоматизованих інформаційних систем управління, яка приділяє особливу увагу вирішенню проблем управління логістичними витратами, може бути використана керівниками відділів логістики на підприємствах різних галузей промисловості та рекомендована Міністерству освіти і науки України для розробки навчальних програм з циклу дисциплін спеціальності 05.02.08 – Логістика.

5. Нові інформаційні технології вимагають змін в організації документаційного забезпечення управління, бухгалтерського обліку, роботи зі споживачами і постачальниками, логістичної діяльності тощо. Головним завданням логістичного реінжинірингу формування інформаційного забезпечення управління діяльністю підприємства є оперативне отримання необхідної інформації.

6. Якісне інформаційне забезпечення управління логістичними витратами неможливе без налагодження обліку цих витрат на підприємстві. Відсутність методів обліку логістичних витрат в Україні, адаптованих до вимог Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку, викликала потребу в їх розробці. Пропонується ввести в баланс підприємства для потреб управлінського обліку синтетичний транзитний рахунок 89 для ведення обліку логістичних витрат. При розрахунку запропоновано, у відповідності до методики обліку, логістичні витрати групувати за логістичними процесами. Рекомендовані в роботі методи обліку і розрахунку логістичних витрат можуть бути використані керівниками і головними бухгалтерами підприємств з метою оцінювання ефективності логістичної діяльності.

7. Уточнені, удосконалені і розроблені в дисертації класифікації, механізми, методичні підходи впроваджені на ряді підприємств, у результаті чого доведено, що запропоновані підходи до інформаційного забезпечення управління логістичними витратами дозволяють керівництву підприємства вчасно приймати обґрунтовані рішення і раціонально використовувати матеріальні, інформаційні, часові і людські ресурси. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати Державному комітету статистики України використати рекомендовані в роботі методи збору і обробки даних про логістичні витрати вітчизняних підприємств.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Карий О.І. Умови формування логістичних інформаційних систем// Проблеми економіки і управління/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №425. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2001. — С.329-334.

  2. Карий О.І. Методика розрахунку логістичних витрат // Логістика/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №469. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2003. — С.403-409.

  3. Карий О. І. Інфраструктура міжнародної логістики// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №457. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2002. — С.202-208.

  4. Карий О.І. Україна і європейський шлях логістики // Логістика/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №446. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2002. — С.35-39.

  5. Карий О.І., Воськало В.І. Інформаційні системи логістики як передумова впровадження логістичного менеджменту підприємства// Логістика/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №416. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2001. — с.255-262. [Особистий внесок автора: методика впровадження автоматизованих інформаційних систем логістики на підприємстві].

  6. Карий О. І. Застосування логістики для підвищення конкурентоспроможності підприємств на зовнішніх ринках// Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку/ Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. — №405. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка”, 2000. — С.148-150.

  7. Карий О.І. Особливості міжнародної логістики // Логістика/ Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. — №390. — Львів: Державний університет “Львівська політехніка”, 2000. — С.35-39.

Публікації в інших виданнях

  1. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні. Нормативно-практичний довідник. Навчальний посібник. Станом на 17 квітня 2000р. / Хом’як Р.Л., Лемішовський В.І., Карий О.І., Синичич О.М., Колодка І.С., Воськало В.І. — Львів: “Інтелект-Захід”, 2000. — 180с. [Особистий внесок автора: облік витрат і доходів, облік запасів].

  2. Національні стандарти бухгалтерського обліку в Україні. Навчальний посібник. Нормативно-практичні матеріали. Станом на 1 листопада 2000р. / Хом’як Р.Л., Кухаренко І. К., Полякова Л. М., Устінова І.Г., Маслак О.О., Чорнобай Л.І., Лемішовський В.І., Карий О.І., Воськало В.І., Синичич О.М., Клодка І.С., Мохняк В.С., Яджин Л.П., Грицай М.О., Хринівська О.С. — Львів: “Інтелект-Захід”, 2000. — 444 с. [Особистий внесок автора: облік витрат і доходів, облік запасів].

  3. Карий О.І. Облік логістичних витрат // Матеріали міжнародної наукової студентсько-аспірантської конференції “Україна в XXI ст.: формування економічної системи”. — Львів: Львівський Національний університет ім. Івана Франка, 2001. — С.129.

  4. Бухгалтерський облік в Україні / Хом’як Р.Л., Кухаренко І.К., Устінова І.Г., Партин Г.О., Полякова Л.М., Чернобай Л.І., Корягін М.В., Лемішовський В.І., Воськало В.І., Синичич О.М., Клодка І.С., Мохняк В.С., Лемішовська О.С., Карий О.І., Мельник О.І., Ріжко Н.М. — Львів: Національний університет “Львівська політехніка” (Інформаційно-видавничий центр “Інтелект+” Інституту післядипломної освіти), “Інтелект-Захід”, 2001. — 728с. [Особистий внесок автора: облік витрат і доходів, облік запасів].

  5. Карий О.І. Проблема розрахунку логістичних витрат // Тези доповідей ІV міжнародної науково-практичної конференції “Маркетинг та логістика в системі менеджменту”. — Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2002. — С.146.