Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Чиж Віра Іванівна. Інформаційне забезпечення управління затратами підприємств житлово-комунального господарства. : Дис... д-ра наук: 08.06.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Чиж В.І. Інформаційне забезпечення управління затратами підприємств житлово-комунального господарства. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля Міністерства освіти і науки України, Луганськ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретичних і прикладних основ формування інформаційного забезпечення управління затратами підприємств ЖКГ. На основі розгляду економіко-правових засад функціонування підприємств ЖКГ в Україні виявлено причини їх збиткової діяльності, усунення яких можливе за умов зміни організаційно-правової форми господарювання та впровадження управління затратами. Проаналізовано різні підходи до складу затрат, що дозволило вдосконалити їх класифікацію відповідно до функцій управління. Досліджено систему формування й регулювання затрат на підприємствах ЖКГ. Виявлено проблеми інформаційного забезпечення управління затратами на надання житлово-комунальних послуг. Запропоновано інструментарій удосконалення інформаційного забезпечення управління затратами. Розроблено методичний інструментарій щодо формування облікової політики й організації інформаційних потоків по центрах відповідальності. Обґрунтовано доцільність інвестування підприємств галузі. Сформовано принципи та методичні підходи до стратегічного обліку виробничих затрат підприємств ЖКГ, інформаційного забезпечення розрахунку економічно обґрунтованих тарифів на послуги, обліку затрат на забезпечення якості послуг. Розроблено й апробовано науково-методичні рекомендації щодо розробки інформаційних моделей поточного управління затратами, удосконалення системи калькулювання собівартості послуг і використання операційних та функціональних бюджетів.

У дисертації виконано теоретичне узагальнення та запропоновано нове вирішення актуальної проблеми інформаційного забезпечення управління затратами підприємств ЖКГ, що полягає в розробці підходу до управлінського обліку як основного джерела задоволення інформаційних потреб менеджменту затрат. Основні висновки концептуального, теоретичного та науково-прикладного напрямів полягають у такому:

  1. Підвищення ефективності діяльності підприємств ЖКГ залежить від особливостей їх функціонування, що визначають специфіку формування інформаційного забезпечення управління затратами, орієнтованого на використання економічних важелів, на максимальний облік інтересів споживачів. З урахуванням цих особливостей досліджено схеми взаємовідносин між учасниками господарського процесу надання житлово-комунальних послуг, процедури активного використання економічних важелів господарювання, упровадження економічних стимулів підвищення якості робіт і послуг, гарантії надійності та стійкості систем житлово-комунального господарства, сталого ресурсного забезпечення галузі за рахунок залучення централізованих і децентралізованих джерел фінансування, розвитку матеріально-технічної бази.

  2. У межах дослідження організаційно-правових форм діяльності підприємств ЖКГ обґрунтовано нові концептуальні підходи до формування інформаційного забезпечення управління затратами, які полягають в системності, структурованості, цілісності, керованості, інформативності. Встановлено, що ці підходи можуть бути відтворені при організації ЖКГ у формі господарських товариств типу холдинг, у якому служба виконавця є керуючим органом, а виробники послуг – об’єктом управління. В підсистемі управління затратами об’єктом управління є затрати підприємств за видами послуг, технологічними процесами їх надання та видами використовуваних ресурсів. Оскільки інформаційне забезпечення управління затратами полягає в цілеспрямованій організації збору інформації про хід процесу, передачі її в пункти накопичення й обробки, аналізі даних, розробці рішення та здійсненні управлінського впливу на об’єкт управління, його основу складає управлінський облік.

  3. На основі узагальнення існуючих точок зору щодо класифікації затрат і необхідності формувати дані про затрати для надання різним рівням управління, що виконують різні управлінські функції, тобто прогнозування, планування, нормування, організацію, облік, контроль, регулювання, стимулювання, аналіз і прийняття рішень запропоновано затрати групувати таким чином, щоб забезпечити виконання цих функцій та одночасно здійснювати контроль затрат, які виникають при їх виконанні.

  4. Побудова загальної концепції інформаційного забезпечення управління затратами підприємств ЖКГ визначається наявністю певних умов і впливом низки чинників. З цією метою розглянуто відповідні умови та виділено чинники, що впливають на формування інформаційних потоків, а саме: сферу економічної діяльності, де виникають затрати – будівництво, обслуговування, управління; спрямованість діяльності – роботи та послуги виробничого характеру, невиробничі послуги; галузі управління – державне, регіональне, муніципальне; галузі послуг – матеріальні та нематеріальні; форми підприємництва – великий, середній, малий бізнес, індивідуальне підприємництво; джерела фінансування – самофінансування, бюджетне фінансування, змішане фінансування; форми організації виробництва, типи технологій, види кінцевого продукту.

  5. Для формування інформаційного забезпечення управління затратами необхідні передумови та засоби забезпечення методологічної єдності інформації – стандартизація, уніфікація, моделювання облікових систем і облікових процедур. Тому стандартизацію розглянуто як організаційну передумову, а моделювання – як методологічну передумову формування інформаційного забезпечення управління затратами. Аналіз економічних факторів, що діють у сфері житлово-комунальних послуг, специфічних особливостей організації виробництва й управління дозволив визначити житлово-комунальні послуги як специфічний об'єкт економічної діяльності, несхожий на інші з погляду формування інформації, і виділити його в самостійний об'єкт стандартизації обліку. Стандарти обліку для житлово-комунальних послуг запропоновано розробляти для мікрорівня управління.

  6. Задовольняти інформаційні потреби користувачів запропоновано шляхом організації бухгалтерської служби холдингу ЖКГ як багаторівневої структури на чолі з головною бухгалтерією, у яку надходить інформація з центрів відповідальності, визначених за ознакою видів наданих послуг. Пропонована організаційна структура бухгалтерської служби холдингу ЖКГ не порушує принцип децентралізації управління, але в той же час формує достовірну і своєчасну інформацію про стан затрат, рівні доходів, прибутку, рентабельності послуг, самооплатності галузі регіону. Головна бухгалтерія формує підсумкову (зведену інформацію) за визначеними центрами відповідальності й передає її власнику майна для прийняття управлінських рішень. Запропоновано схему інформаційних потоків між виконавцями та виробниками послуг, яка забезпечує прозорість формування інформації про затрати.

  7. У межах дослідження інвестиційної привабливості галузі ЖКГ використано математичний апарат для побудови виробничої функції однієї з підгалузей житлово-комунального господарства – теплозабезпечення. Кореляційний і регресивний аналіз виробничої функції свідчить про її адекватність і наявність залежності між затратами на надання послуг і прибутковістю галузі. За результатами цього аналізу зроблено висновок про можливість заміни дотацій і субсидій з бюджетів, що спрямовані на покриття збитків, на інвестиції в розвиток галузі.

  8. У дослідженні формування інформаційної бази стратегічного управління затратами запропоновано використання стратегічного управлінського обліку, під яким розуміється інтегрована система виміру показників діяльності, використовуваних для уточнення стратегії, доведення її до всіх структурних підрозділів для управління затратами. В межах цього обліку розроблено модель стратегічних орієнтирів, що включає фінансові та нефінансові показники діяльності й забезпечує трансформацію місії холдингу ЖКГ у взаємопов’язаний набір показників, які визначають, як довгострокові стратегічні, так і тактичні цілі. Названі показники забезпечують необхідний баланс між зовнішніми та внутрішніми параметрами діяльності холдингу ЖКГ. Для обліку й відображення у звітності затрат, пов’язаних з якістю, запропоновано ознаки їх класифікації та форму звітності.

  9. На основі узагальнення існуючих точок зору щодо розробки та затвердження економічно обґрунтованих тарифів на житлово-комунальні послуги та їх аналізу виділено фактори, які впливають на формування тарифів, а саме: рівень фактичних затрат, державне втручання, конкуренція і платоспроможність споживачів. Доведено, що економічно обґрунтовані тарифи являють собою об'єктивний рівень рівноважної ціни попиту та ціни пропозиції. При цьому попит визначено в обсязі і якості послуг, підтверджених можливостями місцевого бюджету та доходами середньої родини. Пропозиція характеризує величину тарифу, що забезпечує відшкодування затрат підприємств ЖКГ на розширене відтворення при необхідному обсязі і якості робіт. Затвердження тарифів ґрунтується на висновках незалежного аудиту економічного обґрунтування тарифів на житлово-комунальні послуги.

  10. Для врахування особливостей діяльності підприємств ЖКГ і видів послуг, що надаються споживачам, в оперативному управлінні затратами розроблено багаторівневу модель обліку виробничих затрат на надання житлово-комунальних послуг у системі управлінського обліку за сегментами, яка забезпечує інформаційні потреби всіх рівнів управління. Розроблено рекомендації щодо використання методів бюджетування і нормативного калькулювання, що збалансовує всі фактори виробництва та дозволяє застосувати метод управління затратами за відхиляннями від нормативів.

Публікації автора:

Монографії

1. Чиж В.І. Інформаційне забезпечення управління витратами підприємств житлово-комунального господарства (теорія і практика): Монографія. – Луганськ: СНУ ім. Даля, 2005. – 288 с.

2. Управление затратами комплексных производств: Монография / В.Н. Гончаров, В.И. Чиж, Ю.Ю. Корниенко, А.Ю.Климовицкая, И.А. Кирнос – Донецьк: ДонДАУ, 2003. – 180 с.

Особистий внесок: визначено особливості управління собівартістю продукції комплексних виробництв, розглянуто облік як систему інформаційного забезпечення управління собівартістю.

Статті в наукових фахових виданнях

3. Чиж В.И. Информационная система управления себестоимостью // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 1998. – № 6 (16). – С. 131-135.

4. Чиж В.И., Осыпа Н.В. Управление себестоимостью (система учета затрат по функциям) // Бизнес-информ. – 1999. – № 3-4. – С. 141-142.

Особистий внесок: визначено функції, за якими можливий розподіл комплексних затрат підприємства.

5. Чиж В.И., Харьковский М.Б. Информационная система управления экологическими затратами // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 2000. – № 4 (26). – Ч. 2. – С. 300-302.

Особистий внесок: запропоновано складові інформаційної системи управління затратами.

6. Чиж В.И., Грибанова Ю.В. Проблемы учета и анализа затрат хозрасчетных структурных подразделений // Вісник Східноукраїнського національного університету. – 2000. – № 8 (30). – С. 162-165.

Особистий внесок: розкрито особливості обліку затрат структурних підрозділів.

7. Гончаров В.Н., Чиж В.И. Совершенствование систем накопления издержек // Проблемы экономики и организации производственных и социальных систем: Межгос. сб. науч. трудов. Вып. 3. – Новочеркасск: ЮРГТУ, 2001. – С. 50-56.

Особистий внесок: обґрунтовано доцільність використання системи калькулювання собівартості за стадіями технологічного процесу.

8. Чиж В.И., Осыпа Н.В. Маркетинговые исследования рынка вторичных ресурсов // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету. Вип. 7. – Луганськ: СНУ, 2001. – С. 165-172.

Особистий внесок: запропоновано методи оцінки вторинних ресурсів і вплив їх використання на собівартість продукції.

9. Чиж В.И., Чиж А.Ю. Проблемы и перспективы развития учета в Украине // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2001. – № 12 (46). – С. 250-254.

Особистий внесок: розглянуто перспективу розвитку системи інформаційної підтримки прийняття управлінських рішень.

10. Гончаров В.Н., Чиж В.И. Влияние организации производства на выбор конкурентной стратегии предприятия // Организатор производства. – 2002.– № 1 (14). – С. 54-55.

Особистий внесок: визначено залежності конкурентної стратегії підприємства від організації виробництва.

11. Чиж В.И. Управление затратами на основе нормативной калькуляции // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 1 (59). – С. 144-148.

12. Чиж В.И. Информационное обеспечение управления затратами // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2003. – № 3 (61). – С. 203-207.

13. Чиж В.І. Стандартизація обліку як організаційна передумова удосконалення інформаційного забезпечення управління витратами житлово-комунального господарства // Вісник Технологічного університету Поділля. – 2003. – № 5 (55). – Ч. 2. – Т. 1. – С. 48-52.

14. Чиж В.І. Моделювання обліку як методологічна передумова удосконалення системи інформаційного забезпечення управління витратами // Вісник Національного технічного університету “Харківський політехнічний інститут”. Тематичний випуск: Технічний прогрес і ефективність виробництва. – 2003. – С. 58-60.

15. Чиж В.І. Принципи формування механізму управління житлово-комунальним господарством в умовах розвитку ринкових відносин в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету. Вип. 185. – Т. . – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – С. 308-315.

16. Чиж В.И. Стратегический аспект управления издержками // Маркетинг: теорія і практика. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 9. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2003. – С. 183-190.

17. Чиж В.І. Сегментний облік у системі управління витратами // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Вип. 11. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2003. – С. 179-185.

18. Чиж В.І. Проблеми інформаційного забезпечення управління витратами житлово-комунального господарства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 1 (71). – С. 213-220.

19. Чиж В.І. Напрямки удосконалення бухгалтерського обліку на підприємствах житлово-комунального господарства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 3 (73). – С. 123-131.

20. Чиж В.І. Облік витрат за сегментами // Вісник Львівської комерційної академії. Серія економічна. Вип. 16. – Львів: ЛКА, 2004. – С. 466-476.

21. Чиж В.І. Організація інформаційних потоків по центрах відповідальності у житлово-комунальному господарстві // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2004. – № 10(80). – Ч. 1. – С. 231-237.

22. Чиж В.І. Облікові моделі управління витратами у житлово-комунальному господарстві // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. - 2005. - № 1(83). - С. 126-131.

23. Чиж В.И., Садовников А.А., Герсамия Р.Р. Требования международных стандартов аудита к аудиторским рискам // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2005. - № 2 (84). – Ч. 1. – С. 233-236.

Особистий внесок: розглянуто аудиторські ризики з позиції вимог міжнародних стандартів аудиту.

24. Чиж В.І. Використання облікових моделей в управлінні витратами // Наукові праці Кіровоградського національного технічного університету: Економічні науки. Вип. 7. – Ч. . – Кіровоград: КНТУ, 2005. – С. 243-247.

25. Чиж В.І. Інформаційні моделі в управлінні затратами підприємств житлово-комунального господарства // Экономика и управление. – 2005.– № 6. – С. 24-27.

26. Чиж В.И. Учет затрат на обеспечение качества услуг жилищно-коммунального хозяйства // Вісник Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. – 2006. – № 5 (99). – С. 103-109.

Матеріали наукових конференцій

27. Чиж В. І. Перспективи розвитку управлінського обліку в Україні // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових Положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні”. – К.: КНЕУ, 2000. – С. 115-116.

28. Чиж В.И. Некоторые проблемы внедрения национальных стандартов бухгалтерского учета // Матеріали VI Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і регіон”. – Луганськ: СНУ, 2000. – С. 154.

29. Чиж В.И. Анализ прибыли предприятия в стратегическом аспекте // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і регіон”. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2001. – С. 196.

30. Чиж В.І. Бухгалтерський облік для прийняття управлінських рішень // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Бухгалтерський облік в Україні на початку ХХI століття”. – Львів: ЛКА, 2001. – С. 248-250.

31. Чиж В.И. Маркетинг в системе стратегического управления затратами // Тези доповідей II Міжнародної науково-практичної конференції “Маркетингові дослідження в Україні”. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2002. - С. 202-203.

32. Чиж В.И. Учет и анализ затрат по стадиям жизненного цикла продукции // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і регіон”. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2002. – С. 226-227.

33. Чиж В.І. Проблеми інформаційної системи управління витратами на надання послуг житлово-комунального господарства // Матеріали IХ Міжнародної науково-практичної конференції “Університет і регіон”. Ч.II. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля, 2004. – С. 105-107.

34. Чиж В.І., Водолазова В.О. Особливості управлінського обліку в сфері житлово-комунального господарства // Матеріали VII Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта 2004”. Т. 10. Економіка. - Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2004. - С. 42-44.

Особистий внесок: обґрунтовано необхідність організації управлінського обліку у сфері житлово-комунального господарювання.

35. Чиж В.І. Тенденції розвитку обліку в системі інформаційного забезпечення управління // Тези доповідей Міжнародної науково-практичної конференції “Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту в умовах міжнародної інтеграції”. Ч. 2. – К.: КНТЕУ, 2005. – С. 9-11.