Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Новаківський Ігор Іванович. Інформаційний потенціал системи управління підприємством: Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2002. - 219арк. - Бібліогр.: арк. 189-206.



Анотація до роботи:

Новаківський І.І. “Інформаційний потенціал в системі управління підприємства”. – Рукопис. Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - підприємництво, менеджмент та маркетинг. - Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2002.

В дисертаційній роботі проведено ґрунтовне дослідження процесів еволюції системи менеджменту в сучасних умовах прискорених темпів інформатизації, акцент в якому було спрямовано на інформаційний потенціал системи управління підприємством. В процесі дослідження автор розкрив і обґрунтував взаємозв’язки між економічним потенціалом підприємства, інформаційним потенціалом системи управління підприємством та задіяними в ній інформаційними технологіями; визначив та описав основні зовнішні та внутрішні фактори впливу на розвиток і використання інформаційного потенціалу; з позиції менеджменту провів багатосторонній аналіз структури та розвитку компонентів інформаційних технологій. В дисертації проаналізовано ключові проблеми оцінювання інформаційного потенціалу системи управління підприємством, з позиції логістики розроблено методи оптимізації його використання шляхом удосконалення інформаційних циклів системи управління підприємством. Для забезпечення успішного зростання інформаційного потенціалу системи управління підприємством розроблено комплексну стратегію його раціонального розвитку, обґрунтовано пріоритети, запропоновано і апробовано конкретні заходи щодо дотримання сформульованих у дисертаційній роботі правил, які забезпечують задану траєкторію формування інформаційного потенціалу на перспективу.

1. Викладені концептуальні засади еволюції інформаційного забезпечення СУП, в основу яких покладено розробку теоретичних основ ефективної адаптації їх діяльності до умов прискорених темпів впровадження ІТ. Виходячи з цього:

1.1. Вперше теоретично обґрунтовано підхід і дано визначення сутності ІП СУП, що дало змогу глибше зрозуміти роль ІП і окреслити його вплив на основні напрями удосконалення діяльності підприємства; визначити основні складові компоненти ІП СУП, які впливають на ефективність його використання і розвитку; виявити вплив нових ІТ на ефективність функціонування підприємства шляхом встановлення взаємозв’язків “ЕП - ІП - ІТ”; пояснити зв’язок витрат на ІТ та рівнем обізнаності керівництва підприємства при прийнятті управлінських рішень на основі запропонованої математичної моделі і показати напрям зміни цієї залежності з часом; розкрити проблемні сторони тенденцій застосування нових ІТ.

1.2. Сформовано нову описову модель розвитку ІТ, основні положення якої розкривають закони модернізації основних компонентів опорних ІТ; показують етапність зміщення акцентів змісту світових процесів інформатизації; окреслюють обмеження та додаткові вимоги прояву соціально-економічних тенденцій використання ІТ.

2. На основі проведеного аналізу розроблено та обґрунтовано методи управління використанням ІП, які можуть бути застосованими функціональними підрозділами управління підприємства і спрямовані на удосконалення СУП, зокрема, запропоновано схему оптимізації використання ІП, яка пов’язує діяльність підприємства через структуру взаємопов`язаних інформаційних циклів з рівнем інформаційного забезпечення менеджерів. В основу цієї схеми оптимізації покладено такі напрями:

проведення якісних та кількісних оцінок інформації або ІТ, задіяних у СУП;

визначення слабких сторін та вузьких місць в інформаційних циклах і розробка шляхів їх усунення;

удосконалення застосування в ІСМ засобів традиційної та інформаційної логістики для покращання діяльності підприємств;

побудова статичних і динамічних моделей відображення використання ІТ в СУП та їх застосування при підготовці і прийнятті управлінських рішень.

3. Потреба постійного удосконалення СУП обумовлює необхідність формування стратегії розвитку ІП. Керівники вищої ланки управління підприємства і керівники інформаційних підрозділів можуть використовувати механізм удосконалення ІП СУП, який повинен передбачати виконання таких основних заходів:

покращання ІСМ підприємства за рахунок залучення нових ІТ згідно запропонованих принципів і методів;

удосконалення ОСУ у певній послідовності, обумовленої науково обґрунтованою концепцією розвитку ІП;

створення умов для найповнішого виявлення інтелектуального потенціалу менеджерів усіх рівнів та інтенсифікації праці управлінського персоналу;

узгодження розвитку ІП СУП з врахуванням стану і перспектив розвитку інформаційного ринку і регіональної ринкової інфраструктури, а також підготовленістю у галузі застосування ІТ потенційних споживачів інформації підприємства.

4. Визначення сутності ІП дозволило розкрити механізми трансформаційних процесів інформатизації в усіх площинах діяльності підприємства, спрямованих на удосконалення СУП. Показано, що лише системний підхід до управління розвитком ІП, який враховує фактори, пов’язані з науково-технічним прогресом у галузях ІТ, забезпечить успішний розвиток підприємства в сучасних умовах і підвищить ефективність його діяльності в цілому. Застосування напрацьованих результатів дисертаційного дослідження дасть змогу підвищити ефективність функціонування СУП з врахуванням процесів інформатизації і забезпечить підтримку конкурентноздатності вітчизняних підприємств в умовах ринкового середовища. На цій підставі рекомендуємо розглянути такі пропозиції:

Міністерству економіки та з питань європейської інтеграції України та Міністерству промислової політики України – теоретичні аспекти застосування і розвитку ІП СУП, модель раціонального розвитку ІП СУП,

Державному комітету зв’язку та інформатизації України - теоретико-методичні положення моделі розвитку та тенденцій застосування ІТ в СУП та схему оптимального використання наявного ІП СУП.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях:

  1. Петрович Й.М., Новаківський І.І. Проблеми впровадження інформаційних технологій для підвищення ефективності праці у менеджменті // Вісник Державного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. –Львів: -1998. -№345. -С.153-158. (Особистий внесок здобувача: розроблено методи підвищення ефективності діяльності менеджерів.)

  2. Новаківський І.І., Петрович Р.Й. Перспективи розвитку інформаційних ринкових послуг та їх вплив на діяльність організацій // Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. “Проблеми економіки та управління”. –Львів: -1998. -№353. -С.217-221. (Особистий внесок здобувача: узагальнено перспективи впливу розвитку ІТ на діяльність організацій.)

  3. Новаківський І.І. Значення інформаційних технологій для підвищення рівня культури організації і персоналу // Вісник Державного університету “Львівська політехніка” “Проблеми економіки та управління”. –Львів: -1999. -№363. -С. 153-157.

  4. Петрович Й.М., Новаківський І.І. Застосування нових технологій при формуванні інформаційної системи менеджменту // Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. “Проблеми економіки та управління”. –Львів: -2000. -№391. -С.153-157. (Особистий внесок здобувача: запропоновано принципи впровадження ІТ в організаціях.)

  5. Новаківський І.І. Застосування інформаційної логістики для формування інформаційної системи менеджменту // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. “Логістика”. –Львів: -2001. -№416. -С.309-314.

  6. Новаківський І.І. Вплив процесів інформатизації на організаційну структуру підприємств. // Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. “Проблеми економіки та управління”. –Львів: -2001. -№425. -С.285-290.

  7. Новаківський І.І. Вплив людського фактора на удосконалення управління підприємствами в умовах інформатизації // Вісник Національного університету “Львівська політехніка” “Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку”. –Львів: -2001. -№436. -С.81-87.

Публікації, що додатково відображають наукові результати дисертації:

  1. Новаківський І.І, Потіпко Т.І. Система управління і прийняття рішень на основі інтегрованого інформаційного поля // Матеріали II-ої Української конференції з автоматичного керування "Автоматика - 95". Т.3. –Львів: -1995. -С.42. (Особистий внесок здобувача: викладені засади розвитку єдиного інформаційного поля в організації.)

  2. Петрович Й.М., Новаківський І.І. Застосування інформаційної логістики для формування інформаційної системи менеджменту // Матеріали ІІІ-ої Міжнародної науково-практичної конференції "Маркетинг та логістика в системі менеджменту". –Львів: -2000. -С.229-231. (Особистий внесок здобувача: модель функціонування організації на основі інформаційних циклів.)

  3. Петрович Й.М., Дубодєлова А.В., Устінова І.Г., Новаківський І.І. Менеджмент організацій: методи виконання випускних робіт. –Львів: Видавництво Національного університету “Львівська політехніка”, 2000. –160с. (Особистий внесок здобувача: запропоновано методику формування інформаційного забезпечення в організаціях.)

  4. Петрович Й.М., Новаківський І.І. Вплив інформаційних технологій на структурні перетворення в організації. // Матеріали VІІІ-ої Міжнародної науково-практичної конференції "Теорія і практика управління організацією з погляду тисячоліть". –Київ: -2001. -С.192. (Особистий внесок здобувача: визначення основних етапів структурних перетворень в організаційній структурі управління організацією під впливом процесів інформатизації.)