Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Венгерук Ігор Юрійович. Інтеграція виробництва і переробки молока в підприємствах АПК: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний аграрний ун-т. - К., 2003. - 19 с.



Анотація до роботи:

Венгерук І.Ю. Інтеграція виробництва і переробки молока в під-приємствах АПК. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами.-Національний аграрний університет, Київ, 2003.

Досліджено теоретико-методологічні аспекти формування інтегрованих стру-ктур у молокопродуктовому підкомплексі Київської області. Виявлені закономір-ності при здійсненні інтеграції та визначені механізми взаємовигідних економічних відносин між партнерами. Визначено поняття “інтеграція” в агропромисловому виробництві як системи відносин, в основу якої покладено розподіл кінцевого фінансового результату між її учасниками, що базується на нормативній базі витрат, збільшених на рівнозначний коефіцієнт прибутковості. Розкрито сутність відносин власності в інтегрованих формуваннях. Досліджено психологічні взаємовідносини між учасниками інтеграції та встановлено взаємозв’язок між продуктивністю праці та врегульованістю партнерських відносин в інтегрованих структурах.

Обґрунтовано методичні підходи до визначення нормативних витрат виробництва та еквівалентного обміну між товаровиробниками сировини і промисловими переробними підприємствами. Запропонована система розподілу результатів від реалізації кінцевої молочної продукції, в основу якої покладено структуру нормативних затрат усіх учасників інтеграції з подальшим коригуванням розподілених часток між партнерами залежно від виконання договірних зобов’язань. Запропонована схема організаційної структури інтегрованого форму-вання, яке формує закінчений цикл виробництва, заготівлі, переробки сировини та реалізації готової молочної продукції. Визначені з використанням витратно-цінового аналізу переваги інтегрованих об’єднань по виробництва, переробки та реалізації продукції, що дозволяють оптимізувати затрати матеріальних ресурсів і праці у кінцевій продукції.

На основі проведених дисертаційних досліджень стану інтеграції виробництва й переробки молока можна зробити такі висновки:

1. Агропромислова інтеграція є закономірним об’єктивним процесом розвитку продуктивних сил як урегульованої системи економічних відносин між усіма учасниками виробництва кінцевої продукції на взаємовигідних умовах.

2. Ефективна діяльність молочної галузі в умовах ринкової економіки можлива лише за умов формування інтегрованих організаційних господарських структур, на основі поєднання приватної власності на засоби виробництва і землю, забезпечення сільськогосподарських товаровиробників основними й оборотними засобами в межах технологічної потреби та державного регулювання макро-економічних ринкових механізмів, серед них: паритет цін між галузями народного господарства, сприятлива фінансово-кредитна та податкова системи, свобода підприємницької діяльності.

3. Аналіз стану виробництва молока в аграрних формуваннях показав, що за роки економічних реформ спостерігається значний спад виробництва і зниження його економічної ефективності. У 2001 р. порівняно з 1990 р. виробництво валової продукції в усіх категоріях господарств становило 58,4%, а в суспільному секторі – лише 31,5 відсотка. Продуктивність корів знизилася майже на 30%, поголів’я великої рогатої худоби скоротилось в 4,5 раза, в тому числі корів – в 3,7 раза. Кількість збиткових підприємств досягла майже 44 відсотка. Такий негативний стан зумовлений неврегульованими макроекономічними ринковими механізмами, відсутністю мотивації праці у працівників господарств і низьким рівнем організації праці.

4. Кризовий стан галузі значною мірою зумовлений недосконалими економіч-ними відносинами у процесі інтеграції, тобто в неузгодженості інтересів товаровиробників сировини і промислових підприємств з її переробки внаслідок порушеного еквівалентного обміну між цими сферами суспільного виробництва.

5. В даних економічних умовах потенційні переваги великих господарських структур з виробництва молока реалізовані не повністю, через відсутність горизонтальних інтеграційних зв’язків з особистими господарствами населення, які нарощують виробництво молока і можуть сприяти загальному підвищенню економічної ефективності як одноосібного, так і колективного товаровиробника, за умов забезпечення їх окремими видами кормів на взаємовигідних обмінних операціях

6. Серед чинників регулювання взаємовигідних відносин між учасниками інтеграції визначальне місце посідає механізм ціноутворення на вироблену сировину та перероблену продукцію і розподілу результатів після реалізації кінцевої продукції. Для формування ціни молочних продуктів більш прийнятною виявилася затратна модель ціноутворення, що передбачає накопичувальне формування ціни на усіх етапах виробництва. Методика визначення ціни виробництва сировини та її переробки грунтуються на розрахунках необхідних витрат на нормативній основі, що забезпечує економічний паритет учасників інтегрованого виробництва.

7. Розподіл результатів реалізації кінцевого продукту інтегрованої структури, як показує досвід ефективно працюючих інтегрованих структур, доцільно здійснювати відповідно до питомої ваги вкладу кожного учасника в кінцевій продукції, скоригованої на процент виконання договірних зобов’язань та пропорційно вартості основних виробничих й оборотних засобів.

8. Економічні відносини підрозділів сільськогосподарських підприємств мають базуватися на еквівалентному обміні за розрахунковими внутрішньогоспо-дарськими цінами, що досягаються за рахунок перерозподілу надходжень від прибуткових підрозділів за реалізовану продукцію, збільшену на встановлений коефіцієнт прибутковості, однаковий для усіх підрозділів.

9. Найбільш ефективно діючими інтегрованими структурами в молокопро-дуктовому підкомплекі виявилися ті, в яких головним інтегратором виступає молокопереробне підприємство. Воно оптимізувало сировинну базу відповідно до своїх потужностей за рахунок великих і дрібних аграрних формувань (у тому числі і особистих селянських господарств) та забезпечило товаровиробників молока певними основними й оборотними засобами за їх замовленням.

Публікації автора:

1. Венгерук І.Ю. Власність в системі інтеграції// Вісник ХДАУ.-2001.-№6.- С.214-217.

2. Венгерук І.Ю. Методологічні основи інтеграції виробництва// Науковий вісник НАУ.-2001.-№44.- С.170-172.

3. Венгерук І.Ю. Соціально-психологічні аспекти розвитку інтеграції// Науко-вий вісник НАУ.-2001.-№35.- С.275-277.

4. Венгерук І.Ю. Удосконалення економічних відносин інтеграції у молоко-продуктовому підкомплексі// Економіка АПК.-2002.-№6.- С.49-52.

5. Венгерук І.Ю. Соціально-психологічні аспекти розвитку інтеграції// Мате-ріали науково-практичної конференції “Економічні проблеми розвитку АПК в умовах ринкової економіки”, Київ. Національний аграрний університет.-2000.- С.25-26.