Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


883. Фадєєва Ірина Георгіївна. Інтегрована система оперативного оцінювання витрат підприємств: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2004.



Анотація до роботи:

Фадєєва І.Г. Інтегрована система оперативного оцінювання витрат підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. - Національний університет “Львівська політехніка”. – Львів, 2004.

У дисертаційній роботі розглянуто теоретичні і прикладні проблеми та можливості створення інтегрованої системи оперативного оцінювання витрат бурових підприємств на основі аналізу взаємозв’язків витрат з показниками процесу буріння свердловини, що спричинили їх виникнення. Обгрунтовано вибір комбінованої моделі спостереження за поточним значенням собівартості метра проходки свердловини як оптимальної методичної бази для інформаційного забезпечення оперативного оцінювання витрат бурових підприємств на буріння. Розроблено структуру інтегрованої системи оперативного оцінювання витрат для бурових підприємств та відповідний аналітичний інструментарій і, на базі методів нечіткої логіки, алгоритм прогнозування собівартості метра проходки свердловини. Побудовано функціональну структуру інтегрованої системи оцінювання витрат для бурових підприємств, яка вирішує задачі оцінювання, підтримки, вибору та прийняття оптимального рішення при оперативному управлінні витратами.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової задачі, що полягає у вдосконаленні системи оперативного оцінювання витрат бурових підприємств з урахуванням апріорної невизначеності процесу буріння для підвищення конкурентоспроможності вітчизняних підприємств.

Результати дисертаційного дослідження дозволили зробити наступні висновки науково-методичного змісту та практичного спрямування, які допоможуть більш ефективно, на базі інтегрованої системи, оцінювати витрати підприємств.

  1. На підставі результатів аналізу систем оцінювання витрат підприємств встановлено, що відсутність теоретично-методологічних засад інтегрованих систем оцінювання витрат бурових промислових підприємств призводить до виникнення проблем в оцінюванні поточних витрат через нестачу інформації, яка відображає собівартість метра проходки свердловини в реальному часі. Для їх розв’язання необхідним є налагодження ефективного оцінювання собівартості метра проходки свердловини в умовах невизначенності процесу буріння шляхом використання сучасних і ефективних методів оцінювання витрат, що базуються на методах теорії нечітких множин і нечіткої логіки, які адаптовані до сучасних умов діяльності вітчизняних бурових підприємств.

  2. Розроблено теоретичні засади оперативного оцінювання витрат бурових підприємств, які включають узагальнену фаззі-модель собівартості метра проходки, базу правил Мамдані-типу і модель оперативного оцінювання витрат на буріння, що базується на правилах нечіткої логіки. У дисертації пропонується використання поточного оцінювання, що дає змогу працівникам планово-економічних відділів бурових підприємств визначати витрати на буріння в реальному часі та прогнозувати собівартість буріння свердловин в залежності від їх глибини.

  3. У результаті проведених досліджень основних витрат на буріння та взаємозв’язків складових собівартості процесу буріння розроблено ієрархічну структуру інтегрованої системи оперативного оцінювання витрат бурових підприємств в умовах ринкової економіки. Визначено доцільність застосування системи оцінювання витрат підприємств на основі поєднання завдань стратегічного, тактичного та виконавчого рівнів, що створить умови економічним службам бурових підприємств для кращої структуризації та уможливить процеси оперативного оцінювання і прогнозування витрат на буріння нафтових і газових свердловин з урахуванням динамічного характеру обмежень на параметри технологічного об’єкта, нестаціонарного характеру зовнішніх збурень та специфічних умов буріння свердловин.

  4. Сформовано інтегровану систему оперативного оцінювання витрат бурових підприємств, яка відображає сукупність організаційно-економічних заходів, що формують умови і порядок дій інтегрованої системи оцінювання витрат підприємства: а) визначення собівартості метра проходки; б) прогнозування собівартості буріння; в) регулювання витрат на буріння свердловини. Використання сформованої системи дозволяє керівникам підприємств отримати комплексну оцінку функціонування бурового підприємства у сфері економічних стосунків підприємств нафтогазовидобувного комплексу, надає можливість прийняття оптимальних управлінських рішень щодо формування мінімальних витрат на буріння.

  5. Запропоновано методи інформаційного забезпечення прийняття економічних рішень, побудовано інформаційну модель системи оперативного оцінювання витрат для бурових підприємств, сформульовано функції її компонентів, описано структуру інформаційних потоків. Це дало змогу у реальному часі оцінити собівартість метра проходки свердловини, запобігти необґрунтованому збільшенню собівартості буріння та сприяти підвищенню техніко-економічних показників буріння. Інформаційна модель може бути застосована керівниками підприємств для проведення ситуаційного аналізу діяльності бурового підприємства. Розроблена інформаційна система є основою використання інтегрованої системи оперативного оцінювання витрат на буріння для підвищення конкурентноздатності підприємства.

  6. Розроблені і удосконалені в дисертації економіко-математичні моделі, структури, методичні підходи, алгоритми і рекомендації впроваджені на ряді підприємств, у результаті чого доведено, що запропонована інтегрована система оцінювання витрат підприємства дозволяє керівнику вчасно приймати обґрунтовані рішення з оперативного оцінювання та регулювання витрат і раціонально використовувати матеріальні, енергетичні і людські ресурси. На підставі результатів дисертаційного дослідження рекомендуємо врахувати такі пропозиції:

    • НАК «Нафтогаз України» використовувати інтегровану систему оперативного оцінювання для оцінювання витрат при бурінні свердловин на морському шельфі та при проектуванні свердловин.

    • Міністерству освіти та науки України для підготовки спеціалістів у сфері економіки використовувати теоретичні та методологічні положення дисертації щодо оперативного оцінювання витрат підприємств у навчальному процесі, при розробці навчальних програм з дисципліни «Організація виробництва», «Планування виробничо-комерційної діяльності підприємства».

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Фадєєва І.Г. Основи методології функціонального і інформаційного моделювання організаційної структури підприємства //Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку /Вісник Національного університету «Львівська політехніка». - №405. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. – 2000.– С.183-187.

  2. Фадєєва І.Г. Інтелектуалізація стратегічного управління будівництвом свердловини на нафту і газ //Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку /Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – №436. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. – 2001. – С.100-103.

  3. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Процедура прогнозування собівартості будівництва нафтових і газових свердловин //Вісник технологічного університету Поділля: Економічні науки. – Хмельницький: 2001. - №4. – С.43-47. [Особистий внесок автора: доведено необхідність прогнозування витрат в процесі буріння].

  4. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Розвиток моделей управління процесом буріння глибоких свердловин на базі нечіткої логіки //Енергетика: економіка, технології, екологія. Київ: Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут». – 2001. - №1. – С.61-65. [Особистий внесок автора: обґрунтовано необхідність застосування нечіткої логіки для оцінювання витрат].

  1. Фадєєва І.Г. Комбінована модель спостереження за собівартістю метра проходки свердловин на нафту і газ //Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми управління інноваційною діяльністю. Випуск 4 (ХХХV)/НАН України Інститут регіональних досліджень. – Львів, 2002. – С.166-174.

Інші публікації, що додатково відображають результати дисертації

  1. Фадєєва І.Г. Ковзаюче планування вартості будівництва свердловин на нафту і газ //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер. Економіка підприємства і організація виробництва. – 1999. – Вип. 36(7). – С.229-238.

  2. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Модель прогнозування собівартості проходки свердловини //Науковий вісник Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу. – 2001. - №1. – С.91-97. [Особистий внесок автора: розроблено модель прогнозування витрат в процесі буріння свердловини].

  3. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Взаємозв’язки моделей і структура системи техніко-економічного управління будівництвом свердловини //Трансформація регіональної економіки. – Івано-Франківськ: Прикарпатський університет ім. В.Стефаника. – 2001. – С.18-23. [Особистий внесок автора: виявлено зв’язки детермінованої і нечіткої моделей, розроблено структуру системи оцінювання витрат].

  4. Фадєєва І.Г. Фаззі-модель спостереження за собівартістю будівництва нафтових і газових свердловин //Комп’ютерне моделювання та інформаційні технології в науці, економіці та освіті: Збірник наукових праць – Кривий Ріг: І.В.І., 2002. – С.190-194.

  5. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Система підтримки прийняття рішень при прогнозуванні собівартості будівництва нафтових і газових свердловин// Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер.: Технічна кібернетика та електрифікація об’єктів паливно-енергетичного комплексу. – Івано-Франківськ: ФАКЕЛ. – 2001. – Вип. 37(т.6) – С.99-108 [Особистий внесок автора: розроблено структуру системи підтримки прийняття рішень].

  6. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Будівництво свердловин на нафту і газ як складний об’єкт управління// Вимірювальна і обчислювальна техніка в технологічних процесах. – 1998. - №3. – С.163-165. [Особистий внесок автора: декомпозиція задачі управління собівартістю].

  7. Фадєєва І.Г. Декомпозиція задачі управління будівництвом свердловин на нафту і газ //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер.: Буріння свердловин. – 1998. – Вип. 35 (2). – С.201-206.

  8. Фадєєва І.Г. Алгоритмізація багатокритеріальної задачі управління будівництвом свердловини //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер.: Технічна кібернетика та електрифікація об’єктів паливно-енергетичного комплексу. – 1999. – Вип. 36 (6) – С.47-53.

  9. Фадєєва І.Г. Техніко-економічне управління будівництвом свердловин на нафту і газ //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер.: Технічна кібернетика та електрифікація об’єктів паливно-енергетичного комплексу. – 1997. – Вип. 34 (6) – С.200-205.

  10. Фадєєва І.Г. Концепція розвитку багаторівневого управління будівництвом свердловин //Розвідка і розробка нафтових і газових родовищ. Сер.: Буріння свердловин. – 1997. – Вип.34. – С.109-113.

  11. Данилюк М.О., Фадєєва І.Г. Інтегрована система управління буровим підприємством //Матеріали міжнародної науково-практичної конф. «Інноваційна діяльність в системі державного регулювання». – Част.2. – Івано-Франківськ: ІФНТУНГ. – 1999. – С.165-168. [Особистий внесок автора: розроблено інтегровану систему оцінювання витрат].

  12. Фадєєва І.Г. Теоретичні засади підвищення оперативності управління витратами підприємств //Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Україна наукова ’ 2003”. Том 24. Економіка промисловості. Дніпропетровськ-Донецьк – 2003р. – С.57-59.

  13. Фадєєва І.Г. Модель управління будівництвом свердловини //Нафта і газ України: Збірник наукових праць. – Матеріали 6ої міжнародної науково-практичної конференції «Нафта і газ України – 2000», Івано-Франківськ: Факел, 2000. – Т.З. – С.252-253.

  14. Фадєєва І.Г. Розробка динамічної моделі прогнозування собівартості будівництва свердловини // Тези науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу університету. – Івано-Франківськ: Факел – 2000. – С.31-32.

  15. Fadyeyeva I., Wagenknecht M. Development of mathematical models for monitoring of well-drilling process using fuzzy logic //Proceeding 9th Zittau Fuzzy Colloquium. – 2001. - №1850 – 1855. – Р.127-140. [Особистий внесок автора: розроблено нечітку модель собівартості метра проходки свердловини].

  16. Фадєєва І.Г. Прогнозування собівартості будівництва свердловин на нафту і газ на базі фазі логіки //Тези науково-технічної конференції професорсько-викладацького складу університету. Івано-Франківськ: Факел. - 2001р. – С.187-189.