Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Гаталяк Зоряна Петрівна. Інтегрована система планування виробничо-господарської діяльності підприємства: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2003.



Анотація до роботи:

Гаталяк З.П. Інтегрована система планування виробничо-господарської діяльності підприємства. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – Економіка, організація і управління підприємствами - Національний університет “Львівська політехніка”, Львів, 2003.

Дисертацію присвячено питанням формування інтегрованої системи планування виробничо-господарської діяльності на підприємствах в Україні в умовах широкого застосування інформаційних технологій. Досліджено концептуальні підходи до планування діяльності підприємств; запропоновано визначення понять “планування” та “система планування”; узагальнено історичні аспекти розвитку вітчизняного планування та планування в деяких розвинутих країнах світу. Досліджено діяльність вітчизняних підприємств та існуючу практику планування; розроблені схеми процесів закупівель сировини, матеріалів тощо та реалізації готової продукції споживачам; здійснені методичні рекомендації з аналізу впливу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на виробничо-господарську діяльність підприємства та встановлено вплив характеристик готової продукції харчової промисловості на купівельну поведінку споживачів. Запропоновано інтегровану систему планування виробничо-господарської діяльності з 13-ти тижневим циклом та систему показників оцінки виробничо-господарської діяльності підприємства.

1. Проблема ефективного планування виробничо-господарської діяльності підприємств набуває принципово нового значення в контексті здійснення економічних реформ в Україні та активізації планової діяльності на вітчизняних підприємствах. Методологічні та практичні засади планування виробничо-господарської діяльності в умовах широкого застосування інформаційних технологій потребують детального опрацювання, оскільки зарубіжний досвід у цій сфері не може бути застосований на підприємствах без врахування особливостей розвитку економіки України. Представлені у дисертаційній роботі наукові та практичні результати будуть сприяти вдосконаленню системи планування на підприємствах з метою покращення ефективності їх виробничо-господарської діяльності, що позитивно вплине на розвиток регіону зокрема та держави загалом.

2. Вагомий вклад у розвиток теорії планування можуть внести запропоновані автором удосконалені визначення понять “планування” та “система планування”; обґрунтовані принципи, виділені основні функції та аспекти планування на сучасному етапі. На основі вивчення та аналізу літературних джерел узагальнено історичні особливості вітчизняного планування та планування в деяких розвинутих країнах світу. Автором зроблено висновок про доцільність впровадження на вітчизняних підприємствах харчової промисловості системи планування MRPII (Manufacturing Resource Planning).

  1. Дослідження стану діяльності вітчизняних підприємств щодо планування виробничо-господарської діяльності показало відставання методології та технології планування від сучасних інтегрованих систем планування в країнах з розвинутою економікою. Значні теоретичні та практичні доробки зарубіжних вчених щодо планової діяльності підприємства не можуть бути безпосередньо застосовані в Україні. Виявлені в дисертації особливості планування виробництва на вітчизняних підприємствах і запропонована інтегрована система випуску продукції з 13-тижневим циклом будуть сприяти суттєвому підвищенню достовірності та ефективності виробничо-господарської діяльності.

  2. Керівникам вітчизняних підприємств при здійсненні виробничо-господарської діяльності доцільно використовувати запропоновані автором вдосконалені схеми процесів закупівель сировини, матеріалів тощо та реалізації готової продукції споживачам, що дасть змогу покращити логістичні процеси на підприємстві.

  3. При плануванні виробничо-господарської діяльності маркетологи підприємств можуть використовувати розроблену модель впливу факторів зовнішнього та внутрішнього середовища на виробничо-господарську діяльність підприємства і впливу характеристик готової продукції на купівельну поведінку споживачів.

  4. Розроблені методичні рекомендації впровадження та використання сучасних інтегрованих систем планування класу MRPII з врахуванням специфіки вітчизняних підприємств. Удосконалена система показників оцінки виробничо-господарської діяльності, застосування якої доцільно рекомендувати керівникам вітчизняних підприємств з метою покращення управління підприємством. В цій системі показники рівня задоволення споживачів в асортименті та забезпечення виробництва пропонуються вперше.

  5. Результати дисертаційних досліджень можуть бути використані Міністерством економіки та з питань європейської інтеграції України та Державним комітетом України з питань регуляторної політики та підприємництва при розробці нормативних документів та рекомендацій щодо планування виробничо-господарської діяльності підприємств.

Публікації автора:

Публікації у фахових виданнях

  1. Двуліт* З.П. Про вдосконалення управління персоналом на виробничому підприємстві // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. - Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. - 1999. - №368. – С.84-88.

  2. Двуліт* З.П. Деякі проблеми підбору і використання кадрів на підприємстві // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. - Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. - 1999. - №369. – С.92-94.

  3. Гаталяк З.П. Прогнозний план продажу як головний вхідний елемент при плануванні виробничо-господарської діяльності на підприємстві з метою задоволення потреб споживачів // Проблеми економіки та управління / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 2000. - №391. – С.256-260.

4. Огородник І.М., Двуліт* З.П. Індикатори оцінки виробничо - господарської діяльності підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Національного університету “Львівська політехніка". – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. - 2000. - №405. - С.69-74. (Особистий внесок автора: запропоновано систему індикаторів-показників оцінки виробничо-господарської діяльності підприємства).

5. Гаталяк З.П., Горбаль Н.І. Економічна діагностика діяльності промислових підприємств // Проблеми економіки та управління / Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. – 2001. - №425. – С.118-122. (Особистий внесок автора: проаналізовано різні підходи до побудови оцінок ефективності виробництва, їх основні принципи).

6. Гаталяк З.П. Система планування виробничо-господарської діяльності підприємства // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Національного університету “Львівська політехніка". – Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. - 2001. - №436. - С.11-15.

    1. З.П.Гаталяк, Н.І.Горбаль, Г.М.Воляник. Формування плану виробничої діяльності підприємства // Збірник науково-технічних праць / Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. – Львів: УкрДЛТУ. – 2002,

    вип.12.3. – С.161-164. (Особистий внесок автора: розроблена методика виробничого плану на базі системи планування підприємства (MRP II/ERP).

      1. Гаталяк З.П. Досвід та перспективи впровадження автоматизованих систем планування виробничої діяльності на вітчизняних підприємствах // Логістика / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 2002.- №446. – С.140-143.

      2. Гаталяк З.П., Горбаль Н. І. Логістичний підхід до планування діяльності

      * З 25.09.1999 р. – прізвище Двуліт З.П. було змінено на Гаталяк З.П. в зв’язку з одруженням (свідоцтво № 058279 від 25.09.1999 р.)

      підприємства із використанням систем ERP/MRP // Проблеми економіки та управління / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 2002. - №448. – С.317-323. (Особистий внесок автора: проаналізовано застосування логістики на підприємстві з використанням систем ERP/MRP, запропоновано алгоритми процесів закупівельної та розподільчої логістики).

        1. Гаталяк З.П. Комплексна автоматизована система управління підприємством // Збірник науково-технічних праць / Науковий вісник Українського державного лісотехнічного університету. - Львів: УкрДЛТУ. - 2002, вип.12.5 - С.88-91.

        11. Гаталяк З.П. Дослідження особливостей вітчизняних та зарубіжних автоматизованих систем планування діяльності підприємств // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. - Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. - 2002. - №457. - С.90-97.

        1. Гаталяк З.П., Найчук М.Б. Інвестиційне планування діяльності підприємств // Менеджмент та підприємництво в Україні: етапи становлення і проблеми розвитку / Вісник Національного університету “Львівська політехніка”. - Львів: Національний університет “Львівська політехніка”. - 2002. - №466. - С.247-251. (Особистий внесок автора: подано рекомендації щодо здійснення інвестиційного планування на підприємствах).

        Додаткові публікації

        1. Горбаль Н. І., Двуліт* З.П. Застосування рекламної діяльності при відборі кадрів на підприємствах // Матеріали V міжнародної науково-практичної конференції “Управління організацією: діагностика, стратегія, ефективність”. – Київ-Трускавець-Дрогобич: НТУУ “КПІ”, КНЕУ, ДДПУ. –1999. – С.418-419. (Особистий внесок автора: класифікація методів підвищення ефективності реклами при відборі кадрів).

        2. Двуліт* З.П. Управління творчим пошуком на підприємстві // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції “Інноваційна діяльність в системі державного регулювання”. Ч.2.- Івано-Франківськ: ІФДТУНГ. - 1999. - С. 160-163.

        3. Горбаль Н.І., Двуліт* З.П. Реклама про набір кадрів, як елемент кадрової політики на підприємстві // Логістика / Вісник Державного університету “Львівська політехніка”. – Львів: Державний університет “Львівська політехніка”. – 2000.- №390. – С.82-84. (Особистий внесок автора: подано рекомендації щодо здійснення рекламної діяльності при наборі кадрів на підприємстві).

        4. Гаталяк З.П. Вплив внутрішнього та зовнішнього середовища на конкурентоспроможність підприємства в умовах перехідної економіки // Підприємництво в Україні: проблеми і шляхи розвитку / Збірник тез доповідей. – Львів: ДУ ”Львівська політехніка”, Інститут підприємництва та перспективних технологій. - 2000. – С.51-52.

        5. Гаталяк З.П. Показники оцінки діяльності підприємства // Матеріали VI міжнародної науково-практичної конференції “Теорія управління організацією стан та перспективи”. - Київ-Трускавець: НТУУ “КПІ”, КНЕУ, ДДПУ. - 2000. – С.37-38.

        6. Гаталяк З.П., Горбаль Н.І. Розвиток систем управління підприємствами // Всеукраїнська науково-практична конференція “Економічні проблеми ринкової трансформації України”. – Львів: ЛБІ НБУ, 2002. – С. 54-55. (Особистий внесок автора: здійснено детальний аналіз інтегрованих систем управління підприємствами в деяких кранах з розвинутою економікою).