Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


70. Білорус Тетяна Валеріївна. Кадровий потенціал в системі стратегічного управління підприємством: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т харчових технологій. - К., 2004.



Анотація до роботи:

Білорус Т.В. Кадровий потенціал в системі стратегічного управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація та управління підприємствами. – Національний університет харчових технологій, Київ, 2004.

Дисертацію присвячено проблемам формування стратегії розвитку кадрового потенціалу підприємства. Розроблено концепцію формування та розвитку кадрового потенціалу на засадах стратегічного управління. Удосконалено класифікацію компонентів кадрового потенціалу та запропоновано методику їх діагностування. Уперше розроблено методичні підходи до оцінки стану кадрового потенціалу та надані практичні рекомендації щодо розробки та реалізації стратегії його розвитку. Розроблено методичний підхід до дослідження взаємозв’язку стану кадрового потенціалу та системи мотивації трудової діяльності. Створено автоматизовану управлінсько-інформаційну базу даних “Кадровий потенціал підприємства”. Запропоновано механізм проведення контролю за реалізацією обраної стратегії. Основні положення і результати дисертаційного дослідження впроваджені на практиці.

У дисертаційній роботі проведено наукові дослідження та одержано практичні розробки, що стосуються процесу стратегічного управління кадровим потенціалом підприємства, що дозволяє зробити такі найбільш важливі висновки та пропозиції:

1. Ринкові перетворення ініціюють зміни в системі управління кадровим потенціалом підприємства. Аналіз наукових підходів визначає необхідність в існуванні системи управління, що є більш гнучкою і динамічною, ураховує зовнішні фактори і наділена цільовою орієнтацією на кінцеву мету – формування та розвиток кадрового потенціалу.

2. Дослідження суті основних понять кадрового менеджменту дозволило визначити кадровий потенціал як людський ресурс підприємства, який характеризує його можливості, якість професійно-кваліфікаційної підготовки, трудові, особистісні, психологічні та фізіологічні якості, а також володіє ознаками цілісності, що принципово відрізняє його від якостей притаманних кожному працівникові окремо.

3. У зв’язку зі зміною умов функціонування підприємств, переосмисленням ставлення у менеджменті до такої складової організації, як персонал, певних змін потребує і концепція управління кадровим потенціалом. Головною відмінністю сучасної концепції управління кадровим потенціалом є віднесення цього напряму до однієї з провідних складових стратегії управління підприємством. Проведені дослідження дозволили сформулювати модель стратегічного управління кадровим потенціалом підприємства, основними елементами якої є: аналіз стану кадрового потенціалу підприємства; вибір цілей управління кадровим потенціалом підприємства; визначення стратегії управління кадровим потенціалом відповідно до пріоритетів діяльності підприємства; створення умов та реалізація стратегії розвитку кадрового потенціалу; контролювання та оцінювання реалізації стратегії.

4. Розроблено метод оцінки стану кадрового потенціалу підприємства, яким передбачається визначення одиничних, групових та інтегрального показників. Для цього вирішені такі завдання: визначено перелік компонентів кадрового потенціалу підприємства та показників, що їх характеризують; обгрунтовано вибір зразка та можливості його моделювання; проведено аналіз показників, які позитивно впливають на кадровий потенціал, та показників, що знижують його рівень.

5. Управління формуванням кадрового потенціалу підприємства відбувається під впливом зовнішнього середовища, основними складовими якого є: соціально-демографічна ситуація, ситуація на ринку праці, рівень життя населення і його освітньо-кваліфікаційний рівень. Аналіз тенденцій змін вищезгаданих факторів дозволив виявити основні можливості і загрози зовнішнього середовища для кадрового потенціалу підприємства.

6. Аналіз напрямів вивчення кадрового потенціалу та систематизація теоретичних основ управління дозволили визначити основні його кількісні та якісні компоненти. Запропоновані в роботі методологічні аспекти формування кадрового потенціалу спрощують процес його діагностування і дозволяють формалізувати всі компоненти у кількісній оцінці.

7. Проведена у дисертаційній роботі кількісна оцінка стану кадрового потенціалу провідних підприємств швейної галузі дозволила визначити відхилення фактичних значень за компонентами від бажаних, що були встановлені експертним шляхом, та наголосила на потребі у розробці стратегії розвитку кадрового потенціалу.

8. У зв’язку зі стратегічною переорієнтацією підприємства у своїй діяльності мають орієнтуватися на розробку власних довготермінових стратегій управління кадровим потенціалом та їх успішне впровадження. З цією метою в дисертаційній роботі запропонована методика оцінки впливу можливостей та загроз зовнішнього середовища, сильних і слабких сторін та кадрових конкурентних переваг конкретного підприємства на його стратегічний вибір. Використання методики дало можливість визначити тип стратегії управління формуванням та розвитком кадрового потенціалу підприємства.

9. Однією з умов успішної реалізації стратегії розвитку кадрового потенціалу є створення ефективної системи мотивації трудової діяльності. У роботі запропонована структура системи мотивації та методика визначення мотиваційної сили. Також проведені дослідження довели існування зв’язку між станом кадрового потенціалу і системою мотивації. З одного боку, система мотивації праці визначає якісний склад кадрового потенціалу, а з іншого – вона повинна бути пристосована до параметрів наявного кадрового потенціалу та сприяти його вдосконаленню.

10. Проведення досліджень було ускладнене неефективністю системи організаційно-інформаційного забезпечення. У зв’язку з цим у дисертаційній роботі як інформаційну підтримку процесу управління кадровим потенціалом автором розроблено структуру предметної області з урахуванням релевантності інформації, яка є основою для створення бази стратегічних даних із урахуванням вимог користувачів. Практичним результатом цих досліджень є створення діючого прототипу автоматизованої управлінсько-інформаційної системи “Кадровий потенціал підприємства”.

11. З метою контролю за реалізацією стратегії розвитку кадрового потенціалу і орієнтації процесу управління ним на досягнення цілей підприємства автором запропонована методика моніторингу показників кадрового потенціалу, застосування якої дасть можливість забезпечити у стратегічному управлінні кадровим потенціалом зворотний зв’язок.

Розроблені в роботі підходи поєднують у собі наукові та практичні аспекти, грунтуються на реальних даних підприємств швейної галузі та підтверджені результатами апробації в умовах виробництва.

Публікації автора:

Статті у фахових виданнях

  1. Білорус Т. Понятійно-категорійні основи кадрового менеджменту // Українська наука: минуле, сучасне, майбутнє. Вип. 7. – Тернопіль: Підручники і посібники, 2003. – С. 26-30.

  2. Білорус Т.В. Особливості застосування функціонально-вартісного аналізу в системі управління кадровим потенціалом // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. - Рівне. – 2003. – Випуск 1(20). - С. 638-645.

  3. Білорус Т.В. Методика обгрунтування кадрової стратегії підприємства // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. - К. - 2003. -№4. - С. 65-71.

  4. Білорус Т.В. Інформаційне забезпечення прийняття управлінських рішень в системі кадрового менеджменту // Актуальні проблеми економіки. - К. – 2004. - №4 (34). – С. 170-175.

  5. Білорус Т.В. Система мотивації праці та її вплив на кадровий потенціал підприємства // Вісник Українського державного університету водного господарства та природокористування. - Рівне. – 2004. - Випуск 2 (26).– С. 178-182.

Статті у періодичних виданнях, що не є фаховими

  1. Білорус Т.В. Формування кадрового потенціалу підприємства // Матеріали Всеукраїнської наукової конференції “Шляхи активізації вітчизняного виробництва: теорія і практика, проблеми підготовки фахівців”. – Хмельницький: ХІЕП. - 2001. – С. 350-355.

  2. Білорус Т.В., Ігнатьєва І.А. Взаємозв’язок цілей підприємства та системи управління кадровим потенціалом // Вісник Київського національного університету технологій та дизайну. - К. - 2001. - №3. -С. 23-27.

  3. Білорус Т.В. Системний підхід в управлінні кадровим потенціалом підприємства // Матеріали І Міжнародної науково-практичної конференції “Управління державою ІІІ тисячоліття”. – Львів. - 2002. – С. 195-199.

  4. Ігнатьєва І.А., Білорус Т.В. Формування концепції управління кадровим потенціалом підприємства // Соціальна безпека: пошук нової парадигми. Зб. наук. ст. - К. – 2004. - Вип. 2. – С. 71-75.