Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Гузик Микола Петрович. Комбінована система організації навчально-виховного процесу в загальноосвітній школі : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2004.



Анотація до роботи:

Гузик М.П. Комбінована система організації навчально-виховного процесу загальноосвітній школі. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.09 – теорія навчання. – Інститут педагогіки АПН України, Київ, 2004.

В роботі викладено результати дослідження авторської концепції особистісно орієнтованого навчання в загальноосвітній школі, яка отримала назву “Комбінована система організації навчально-виховного процесу”. Визначено принципи проектування персональної мети навчання учнів з урахуванням їхніх індивідуальних особливостей, описано технологію реалізації цієї мети в умовах класно-урочного навчання, науково обґрунтовано підходи до структурування навчального матеріалу, використання адекватних методів і форм навчання, охарактеризовано систему навчальних занять, що забезпечують реалізацію особистісно орієнтованої освіти школярів, вибудовано систему оцінювання досягнень учнів у розумовому й особистісному розвитку.

Основні результати дослідження впроваджено в педагогічну практику ряду шкіл України, Росії та інших країн.

Протягом багаторічного наукового дослідження дидактичних засад формування у загальноосвітній школі гармонійної особистості учня на основі оптимального розвитку притаманних йому індивідуальних особливостей нами створена оригінальна особистісно орієнтована загальнопедагогічна система. Побудована на принципах, які закладені у гіпотезі дослідження, вона виявила свою ефективність щодо інтелектуального і психосоціального розвитку учнів, а також збереження їх здоров’я.

Комбінована система як така, що успішно апробована у варіативних умовах експерименту, містить певну сукупність концептуальних положень і практичних засобів. Головні із них відображені у наступних висновках.

1. Базовими ознаками особистісної орієнтації педагогічної системи є: суб’єктність учня, суб’єкт–суб’єктна взаємодія дитини і дорослого, самоосвіта й саморозвиток особистості в умовах культурної й духовної насиченості змісту навчання і взаємодії учня з іншими людьми у навчальному процесі та шкільному середовищі у цілому.

2. Головним фактором реалізації ідеї особистісно орієнтованого навчання є свобода учня у виборі мети, змісту, темпу та способів своєї навчальної діяльності, самостійність її здійснення. Свобода дій учня складає основу його саморозвитку, у якому тільки й можуть повністю реалізуватися потенційні можливості дитини, проявитися своєрідність її природжених схильностей.

3. Підвищення продуктивності самостійної пізнавальної діяльності учня з позицій розвитку передбачає опосередковане педагогічне керування. Його обов’язковими умовами є:

– установка вчителя, відповідно до якої особистісне становлення учня є пріоритетним перед його функціональним розвитком, а метою її виступає не формування певних якостей, а розкриття й підтримка особистісного потенціалу учня у засвоєні ним предметних знань, культурних і духовних цінностей. Ця установка має реалізуватися у здатності вчителя бути одночасно рівноправним учасником навчального процесу і його керівником;

– гнучке проектування якостей і обсягу загальноосвітніх знань з урахуванням державного стандарту освіти;

– застосування навчальної технології, завдяки якій учень неухильно просувається у засвоєнні повноцінної діяльності і яка забезпечує умови для реалізації його освітньої траєкторії.

4. Згідно з означеними умовами принциповою характеристикою особистісно орієнтованої технології навчання є індивідуалізація – врахування наявних надбань і властивостей учня, його схильностей, перспектив розвитку та створення сприятливих умов для подальшого розвитку цих схильностей.

5. Ефективним шляхом вирішення найскладнішого технологічного питання особистісно орієнтованого навчання в умовах класу, що стосується протиріччя між стандартним змістом і формами навчання, з одного боку, й персональним запитом – з іншого, є створення універсальних форм навчального матеріалу й універсальних методик, які містять “простір” для задоволення потреб і реалізації можливостей кожного учня завдяки певним умовам. Ці умови стосуються змісту навчального матеріалу, логіко-психологічної структури навчальних завдань, а також організації процесу учіння і проявляються:

– у посиленні в різних навчальних курсах уваги до історичних, ціннісних, особистісних аспектів навчального матеріалу, а також до збагачення змісту навчальних курсів певними темами з метою задоволення персональних пізнавальних потреб учнів;

– у наявності широкого діапазону репрезентацій матеріалу за темою, що вивчається, у системній послідовності від допонятійного до імплікаційного, насиченість технологічних схем навчання прийомами, які відповідають різним типам мислення;

–у чіткому визначенні результатів засвоєння матеріалу на кожному етапі у формі кінцевого продукту навчання і критеріїв його оцінювання як умови для здійснення якісного аналізу результату засвоєння у його співставленні з метою;

– в органічному поєднання цілей і педагогічних технік формування предметних знань і вмінь учнів та відповідних способів і прийомів розумових дій;

– у переважанні діалогічної стратегії педагогічної діяльності як такої, що адекватна принципам взаємовідносин між учасниками навчального процесу, насиченого дослідницькими формами засвоєння знань;

– у використанні персональних освітніх програм;

– у гнучких організаційних формах навчального процесу (класні заняття, заняття у групах із змінним складом, індивідуальні заняття), у відсутності фіксованого терміну атестації;

– у проведенні контрольно-діагностичних заходів за програмами, які дають змогу оцінити інтелектуальний розвиток учня, його суб’єктні й інші особистісні якості переважно на предметному матеріалі у ситуаціях навчального спілкування.

6. Досвід експериментального навчання у варіативних умовах свідчить, що Комбінована система може бути застосована в різних закладах освіти, включаючи вищу школу, а також в різних регіональних умовах (село, селище, місто).

Подальші дослідження здійснення особистісно орієнтованого навчання за Комбінованою системою автор пов’язує, у першу чергу, з комплексною адаптацією цієї системи до умов малокомплектної школи.

Публікації автора:

  1. Гузик Н.П. Учить учиться. – М.: Педагогика, 1981. – 88 с.

  2. Гузик Н.П. Обучение органической химии. Книга для учителя. – М.: Просвещение, 1988. – 224 с.

  3. Гузик Н.П. Дидактический материал по химии для 9-го класса (по лекционно-семинарской системе). – К.: Рад. школа, 1982. – 132 с.

  4. Гузик Н.П. Дидактический материал по химии для 10-го класса (по лекционно-семинарской системе). – К.: Рад. школа, 1984. – 112 с.

  5. Гузик Н.П. Авторская школа //Наука і освіта. Спецвипуск, квітень 1997. – С.19-22.

  6. Гузик М.П. Школа, якою керує Бог. (До концепції авторської експериментальної школи-комплексу) //Директор школи, ліцею, гімназії. – 2000. – №1 – С. 48-54.

  7. Гузик М.П. Із секретів комбінованої системи. (Організація навчально-виховного процесу за універсальною технологією) //Директор школи, ліцею, гімназії. – 2000. – №2-3. – С. 20-47.

  8. Гузик М.П. Індивідуальний розвиток дитини: діюча модель сучасної авторської школи //Директор школи, ліцею, гімназії. – 2001. – №1. – С. 6-39.

  9. Гузик М.П. Як не втратити таланти? Технологія навчання обдарованих //Директор школи, ліцею, гімназії. – 2001. – №2. – С. 26-52.

  10. Гузик М.П. Особистісно орієнтована дидактична система загальноосвітньої школи //Розвиток педагогічної і психологічної наук в Україні 1992-2002. Збірник наукових праць до 10-річчя АПН України. – Частина І. – Харків: “ОВС”, 2002.– С.393-410.