Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Лисенко Микола Дмитрович. Комплексна оцінка інвестиційної привабливості підприємств як суб'єктів регіональних і галузевих економічних відносин: дисертація канд. екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2003. , табл.



Анотація до роботи:

Лисенко М.Д. Комплексна оцінка інвестиційної привабливості підприємств як суб’єктів реґіональних і галузевих економічних відносин. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — економіка, організація і управління підприємствами. — Харківський державний економічний університет, Харків, 2003.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню теоретичних і науково-методичних засад комплексного оцінювання інвестиційної привабливості промислового підприємства з урахуванням його внутрішнього й зовнішнього середовища (реґіонального та галузевого). Запропоновано концептуальний підхід до здійснення інвестиційної діяльності, удосконалено класифікацію інвестицій. Розроблено науково-методичне забезпечення комплексного оцінювання інвестиційної привабливості підприємства, що є узгодженим за вертикаллю, тобто економічними рівнями управління (зовнішнім і внутрішнім середовищем) , та горизонталлю — застосованими методами, які є ідентичними для всіх об’єктів інвестування. Дістали подальшого розвитку принципи формування портфелів реальних інвестицій та їх класифікація. Запропоновано оптимізаційну модель для формування превентивного інвестиційного портфеля.

1. Сучасний стан економіки України характеризується трансформаційними умовами, наслідки яких впливають на активність перебігу інвестиційних процесів, що змінює склад і тлумачення категоріального базису інвестування, його ознак; з'являються нові чинники впливу, котрі характеризуються розгалуженістю, невизначеністю терміну дії, слабкою прогнозованістю. Такий стан процесів капіталовкладень вимагає подальшого розвитку й удосконалення науково-методичних засад інвестиційної діяльності.

2. Дослідження категорії інвестицій та чинників впливу інвестиційного середовища дали можливість удосконалити їх класифікацію за вагомими у трансформаційних умовах ознаками, що розподілені за приналежністю до внутрішнього та зовнішнього середовища промислового підприємства як основного об’єкта, суб’єкта інвестиційної діяльності. До нових запропонованих ознак відносяться: рівень новизни, таксономії, вид економічної діяльності, мотивація; уточнено види інвестицій за ознакою „об'єкт вкладення”, до складу яких запропоновано включити інвестиції в трудові ресурси (людський капітал). Практичне застосування удосконаленої класифікації сприятиме кращому усвідомленню сутності інвестування в умовах нестабільного середовища та запобіганню помилковим висновкам щодо методів управління ним.

3. З метою підвищення наукової обґрунтованості управління процесом капіталовкладень в роботі запропоновано концептуальний підхід до інвестиційної діяльності як до процесу прийняття управлінських рішень промисловим підприємством як суб’єктом реґіональних і галузевих економічних відносин, особливостями якого є: аналіз його внутрішнього і зовнішнього середовища, що включає визначення інвестиційно привабливих об'єктів і формування превентивного інвестиційного портфеля за критерієм потенційної прибутковості об'єктів. Перевагою запропонованого підходу є можливість його використання на всіх економічних рівнях управління завдяки уніфікованості наведених етапів і процедур.

4. Комплексне оцінювання інвестиційної привабливості промислових підприємств доцільно провадити з урахуванням тенденцій перебігу інвестиційних процесів у реґіонах, галузях і безпосередньо на об’єктах інвестування за допомогою методів портфельного, багатовимірного факторного аналізів і розрахунку інтеґрального показника, що враховує його динаміку та спрямованість розвитку.

5. Формування інвестиційного портфеля доцільно здійснювати за системою методичних принципів, до якої входять: забезпечення реалізації інвестиційної стратегії; відповідність портфеля інвестиційним ресурсам; оптимізація співвідношення дохідності й ризику та дохідності й ліквідності; забезпечення керованості портфеля; покроковість відбору об’єктів до його складу; пересторога або запобігання виникненню ризику в процесі формування портфеля; його безумовна прибутковість.

6. Уточнена класифікація портфелів реальних інвестицій передбачає застосування додаткової класифікаційної ознаки — пересторога або запобігання виникненню ризику, що була запропонована згідно з виявленими чинниками впливу на процес інвестування та якій відповідають превентивний і уточнений види портфелів.

7. Для формування превентивного портфеля інвестицій побудовано модель, що дає можливість на основі інтеґрального коефіцієнта інвестиційної привабливості промислових підприємств оптимізувати його структуру за складом і обсягом фінансування інвестиційних проектів та максимізацією потенційної прибутковості. Це сприяє суб’єктам інвестування приймати науково обґрунтовані рішення щодо управління їх інвестиційною діяльністю.

8. Використання теоретичних положень і практичних рекомендацій дисертаційного дослідження органами реґіонального управління та місцевого самоврядування, менеджерами промислових підприємств в управлінні інвестиційними процесами дасть змогу обґрунтовано і комплексно оцінити інвестиційну привабливість об’єктів капіталовкладень як об’єктів регіональних і галузевих економічних відносин, сформувати керовані й прибуткові інвестиційні портфелі, що активізує бізнес-процеси суб’єктів ринку і дасть можливість промисловим підприємствам підвищити ефективність своєї інвестиційної діяльності.

Публікації автора:

  1. Лисенко М.Д. Реґіональні аспекти інвестиційної політики // Вісник ХДЕУ. — 2000. — №4(16).— С.59–62.

  2. Лисенко М.Д. Аналіз методичних підходів до визначення інвестиційної привабливості реґіону // Вісник ХДЕУ. — 2001. — №3(19). — С.5–8.

  3. Лисенко М.Д. Роль банківської системи в активізації інвестиційної діяльності // Вісник ХДЕУ. — 2001. — №4(20). Спецвипуск. — С.39–41.

  4. Лисенко М.Д. Елементи методичного підходу до визначення інвестиційної привабливості реґіону // Вестник НТУ "ХПИ". — 2001. — Вып. 24. — С. 71–73.

  5. Лысенко М.Д. Комплексный подход к оценке инвестиционной привлекательности субъекта хозяйствования // Проблеми науки. — 2002. — №6. — С. 21–27.

  6. Лисенко М.Д. Комплексна оцінка Харківського реґіону та галузей його промисловості як об'єктів інвестування // Економіка розвитку. — 2003. — №1(25). — С. 9–14.

  7. Лисенко М.Д. Методичні рекомендації з формування портфеля реальних інвестицій // Сб. науч. тр. "Экономика: проблемы теории и практики". — 2003.— №180. — С. 169–179.

  8. Лысенко Н.Д. Проблемы использования заемных средств как основного источника инвестирования // Матеріали 2-ї Міжнар. міждисципл. наук.-практ. конф. "Сучасні проблеми гуманізації та гармонізації управління" — Х.: ХНУ, 2001. — С.67–68.

  9. Лисенко М.Д. Пропозиції визначення інвестиційної привабливості об'єктів капіталовкладень // Матеріали 3-ї міжнар. міждисципл. наук.-практ. конф. "Сучасні проблеми науки та освіти. — Х.: ХНУ, УНУ, 2002. — С.61.

  10. Лисенко М.Д. Визначення інвестиційної привабливості реґіону // Труды III Междунар. науч.-практ. конф. "Исследование и оптимизация экономических процессов ". — Х.: НТУ "ХПИ", 2001. — С.154–155.

  11. Лисенко М.Д. Формування портфеля інвестицій // Матеріали 4-ї Міжнар. міждисципл. наук.-практ. конф. "Сучасні проблеми науки та освіти". — Х.: ХНУ, 2003. — С.70.