Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Щербатюк Олена Миколаївна. Комплексний механізм зміцнення конкурентних позицій місцевих товаровиробників (на прикладі м'ясо- та молокопереробних підприємств Криворіжжя) : дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. - К., 2006.



Анотація до роботи:

Щербатюк О.М. Комплексний механізм зміцнення конкурентних позицій місцевих товаровиробників (на прикладі м’ясо- та молокопереробних підприємств Криворіжжя). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – «Економіка, організація і управління підприємствами». – Київський національний економічний університет імені Вадима Гертьмана, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено розробці теоретико-методичних засад побудови комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих товаровиробників і практичних рекомендацій щодо його впровадження.

Опрацьовано понятійний та методичний апарат конкурентного позиціонування підприємств. Сформовано авторський концептуальний підхід до побудови комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій підприємств. Проаналізовано стан ринку м’ясо-молочної продукції та визначено його основі характеристики. Ідентифіковано конкурентні позиції криворізьких м’ясо- та молокопереробних підприємств і тенденції їх змін. Здійснено аналіз доцільності та оцінку фінансової спроможності впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій досліджуваних підприємств. Визначено особливості побудови та процесу впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих виробників м’ясо-молочних продуктів із урахуванням специфіки їх продукції та зовнішнього і безпосереднього оточення. Сформовано комплекс авторських рекомендацій щодо створення забезпечуючих підсистем впровадження і функціонування субмеханізмів зміцнення конкурентних позицій як підсистем стратегічного управління досліджуваними підприємствами та субмеханізму державного регулювання і державної підтримки зміцнення конкурентних позицій місцевих товаровиробників.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і запропоновано нове вирішення наукового завдання щодо розробки та обґрунтування теоретичних, методичних і прикладних аспектів побудови та реалізації комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій підприємств із урахуванням їх ринкових, галузевих і продуктових особливостей. Основні результати теоретичного, методичного і науково-практичного спрямування є такими:

1. Міждисциплінарне дослідження сутності, співвідношення та взаємозв’язку основних понять конкурентного позиціонування підприємств показало, що мають місце неоднозначність, а іноді суперечливість трактувань певних термінів, відсутність їх чіткого розмежування. Автором запропоновано розрізняти поняття «ринкова конкурентна позиція», «галузева конкурентна позиція», «конкурентна позиція у напрямку діяльності (ринковому сегменті)».

2. У дисертації наведена авторська версія концепції конструкції КМЗКПП, складовими якої виступають: поняття такого механізму, принципи побудови і функціонування, властивості, характеристики. Під КМЗКПП автором запропоновано розуміти сукупність чинників, методів, ресурсів формування конкурентних переваг, забезпечення послаблення ринкової влади споживачів і постачальників та на цій основі досягнення привабливих стійких ринкових і галузевих позицій підприємств як результату адаптації до вимог зовнішнього середовища з метою забезпечення їх довгострокового успіху. В основу його побудови покладені базові принципи загальнонаукової та дисциплінарної методології (системного підходу, маркетингу, загальної теорії управління, стратегічного управління тощо), реалізація яких обумовлює наступні основні властивості КМЗКПП: комплексність і системність, циклічність функціонування, об’єктивність, динамічність, безперервність, складність, у т.ч. поліфункціональність, відкритість, гнучкість, стохастичність.

3. У відповідності до концептуальних положень побудови КМЗКПП у роботі запропоновано його модельне представлення на основі використання структурного підходу. При побудові структурної моделі автором доведено доцільність виділення субмеханізму конкуренції та ринкового ціноутворення і субмеханізму зміцнення конкурентних позицій на рівні підприємства. Поряд із цим, у дисертації зроблено наголос на тому, що перелік складових комплексного механізму за умов недосконалості субмеханізму конкуренції та ринкового ціноутворення має доповнюватись субмеханізмом державного регулювання і державної підтримки.

4. За результатами аналізу ринку м’ясо-молочної продукції національного масштабу встановлено значний рівень інтенсивності конкуренції між ринковими суб’єктами та існування тенденцій до його підвищення. Визначені основні характеристики місцевих ринків товарів дали підстави охарактеризувати їх структуру як монополістичну конкуренцію, що відзначається значним рівнем інтенсивності суперництва між конкурентами як цінового, так і нецінового характеру. Виживання криворізьких підприємств у такому середовищі вимагає концентрації їх зусиль на активному створенні, утриманні та розвитку конкурентних переваг, послабленні ринкової влади споживачів і постачальників та зміцненні їх конкурентних позицій.

5. Результати визначення складу та значущості ключових факторів успіху у діяльності місцевих підприємств м’ясо-молочної галузі та рівня реалізації цих факторів місцевими товаровиробниками виступили основою діагностування їх конкурентних позицій. Використання аналітичного інструментарію різних дисциплін, відібраного за критеріями універсальності, можливості уникнення дублювання процедур оцінки та результатів, отриманих на їх основі, дозволило зробити висновки про неоднозначність типології і високий ступінь варіативності видів конкурентних позицій досліджуваних підприємств та наявність значних резервів їх зміцнення.

6. Прогнозування споживчого попиту на продукцію криворізьких м’ясо- та молокопереробних підприємств дало підстави зафіксувати високий рівень імовірності очікуваної позитивної динаміки обсягів споживання більшості її видів. Прогнозоване зростання затребуваності продукції на ринку дозволило дійти висновку про доцільність впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих виробників м’ясо-молочних продуктів. Здійснена нами оцінка фінансової спроможності впровадження субмеханізму зміцнення конкурентних позицій як складової системи стратегічного управління ВАТ «Криворізький міськмолокозавод №1» засвідчує високий рівень фінансово-економічного потенціалу підприємства та існування тенденцій до його нарощення.

7. Незадовільний стан систем стратегічного управління на криворізьких м’ясо- та молокопереробних підприємствах та існування значних недоліків у практиці державного регулювання і державної підтримки зміцнення конкурентних позицій досліджуваних підприємств дали підстави зробити висновок про недосконалість існуючого підґрунтя формування і налагодження субмеханізмів зміцнення конкурентних позицій на рівні підприємств та субмеханізму державного регулювання і державної підтримки. Це визначає специфіку процесу впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих товаровиробників взагалі та окремих його складових зокрема.

8. У дисертації запропоновано авторську версію процесу впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих виробників м’ясо-молочних продуктів, який передбачає визначення: загальної мети цього процесу; специфіки структури комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій регіональних виробників продовольчих товарів; особливостей структурної побудови комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій досліджуваних підприємств із урахуванням їх продуктових, галузевих і ринкових особливостей; специфіки та основних складових процесу впровадження субмеханізмів зміцнення конкурентних позицій на рівні підприємств; напрямків формування забезпечуючих підсистем функціонування окремих складових комплексного механізму, що впроваджується.

9. Автором пропонується субмеханізм державного регулювання і державної підтримки зміцнення конкурентних позицій місцевих виробників м’ясо-молочних продуктів представляти як інтегрований комплекс складових систем державного управління соціально-економічним розвитком регіону та державного регулювання економічного розвитку м’ясо- та молокопереробної галузі довгострокового характеру. Для перетворення цього субмеханізму на органічне доповнення інших субмеханізмів зміцнення конкурентних позицій необхідним є: введення до обов’язків і повноважень органів державної влади локального рівня функцій періодичного збору та обробки інформації відносно оцінок конкурентних позицій підприємств; здійснення переорієнтації структури комплексу методів державного регулювання і державної підтримки конкурентних позицій досліджуваних підприємств на превалювання економічних регуляторів; заміна пропорційної системи прибуткового оподаткування на прогресивну та встановлення державного контролю за розподілом прибутків підприємств.

Реалізація сукупності теоретико-методичних положень і практичних рекомендацій побудови та впровадження комплексного механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих підприємств забезпечуватиме довгостроковий характер їх виживання, зростання та ринкового успіху.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Волошина С.В., Щербатюк О.М. Врахування типу регіонального ринку у виборі підприємствами ефективного варіанту цінової та виробничо-продуктової стратегій // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наук. праць. Вип. 128. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 150–158. (0,5 д. а., особисто дисертанту належить аналіз варіантів ринкової поведінки криворізьких виробників молокопродуктів, 0,25 д. а.)

  2. Щербатюк О.М. Причинно-наслідковий аналіз слабкого позиціонування криворізьких виробників м’ясо-молочних виробів на регіональному ринку // Економіка: проблеми теорії та практики: Збірник наук. праць. Вип. 139 – Дніпропетровськ: ДНУ, 2002. – С. 113 – 131. (0,56 д. а.)

  3. Щербатюк О.М. Аналіз, моделювання і прогнозування попиту на продукцію // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 14. – К.: КНЕУ, 2003. – С. 173 – 180. (0,48 д. а.)

  4. Щербатюк О.М. Еволюція підходів до виділення факторів зміцнення конкурентних позицій підприємств // Культура народов Причерноморья: Науч. журн. – Вип. 52 / Голов. ред. Катунин Ю.А. – Симферополь: Таврический национальный университет, 2004. – С. 264 – 268. (0,46 д. а.)

  5. Щербатюк О.М. Концептуальні основи побудови механізму зміцнення конкурентних позицій місцевих виробників м’ясо-молочних продуктів // Стратегія економічного розвитку України: Наук. зб. – Вип. 16 / Голов. ред. А.П. Наливайко. – К.: КНЕУ, 2005 – С. 57 – 63. (0,42 д. а.)

В інших наукових виданнях:

  1. Щербатюк О.М. Особливості формування регіонального ринку м’ясо-молочної продукції // Матеріали ІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції “Теорія і практика перебудови економіки”. – Черкаси: ЧДТУ. – 2001. – С. 32 – 35. (0,17 д. а.)

  2. Чорноморченко Н.В., Щербатюк О.М. Проблеми ефективного функціонування ринку м’ясо-молочних продуктів Криворізького регіону// Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції “Наука і освіта – 2002”. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 27–28. (0,11 д. а., особисто автору належить визначення проблем функціонування криворізьких виробників м’ясо-молочних продуктів, 0,05 д. а.).

  3. Волошина С.В., Щербатюк О.М. Ідентифікація типу ринку та його врахування у регулюванні регіональної економіки//Матеріали Х Міжнародної науково-практичної конференції “Управління організацією: регіональні аспекти”. – К.: “Політехніка”. – 2002. – С. 52–53. (0,06 д. а., особисто здобувачу належить визначення напрямку розвитку криворізького ринку молокопродуктів, 0,02 д. а.)

  4. Щербатюк О.М. Зміцнення позиціонування криворізьких виробників на місцевому ринку м’ясо-молочних продуктів як основа економічного відродження регіону // Ринкова трансформація економіки АПК: кол. монографія у чотирьох частинах. / За ред. П.Т. Саблука, В.Я. Амбросова, Г.Є. Мазнєва. Ч. 4 Стабілізація доходів сільських товаровиробників. – К.: ІАЕ. – 2002. – С. 282 - 283. (0,14 д. а.)

  5. Щербатюк О.М. Кількісна оцінка фінансово-економічної спроможності підприємства щодо зміцнення його конкурентних позицій // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції «Управління стратегічними змінами на підприємстві: концептуальні засади, методологія та практика». – К.: КНТЕУ. – 2005. – С. 173 – 175. (0,14 д.а.)