Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Маслак Наталія Володимирівна. Кримінальна відповідальність за готування до злочину : дис... канд. юрид. наук: 12.00.08 / Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого. - Х., 2005.



Анотація до роботи:

Маслак Н.В. Кримінальна відповідальність за готування до злочину. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук за спеціальністю 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. – Національна юридична академія України імені Ярослава Мудрого. Харків, 2005.

Дисертація присвячена проблемам кримінальної відповідальності за готування до злочину. Розглядаються загальні питання стадій злочину, поняття та види готування як самостійного виду злочину, досліджуються підстава та межі кримінальної відповідальності за вчинення таких діянь. Сформульовані пропозиції щодо вдосконалення відповідних положень чинного кримінального законодавства України та практики його застосування.

У дисертації здійснено нове вирішення наукового завдання - формулювання теоретично обґрунтованих висновків щодо поняття та видів готування до злочину, а також підстав кримінальної відповідальності за вчинення таких дій, які мають теоретичне та прикладне значення:

1. Готування визнається самостійним видом злочину, але лише у випадку, коли злочинну діяльність особи вимушено або добровільно було припинено ще до початку вчинення того злочину, передбаченого Особливою частиною КК, до якого вона готувалася. Відповідно, готування до злочину характеризується всіма родовими ознаками, властивими будь-якому злочину: суспільною небезпечністю діяння, його кримінальною протиправністю, винністю, караністю та вчиненням таких діянь суб’єктом злочину.

2.Поняття готування до злочину, яке міститься у ч.1 ст.14 КК, сформульоване шляхом перелічення певних найбільш типових видів підготовчих дій. Перелік поіменованих, тобто окремо названих у ч.1 ст.14 КК видів готування, не є вичерпним, оскільки такий вид готування, як “інше умисне створення умов для вчинення злочину” охоплює собою і всі інші, не враховані законодавцем види готування.

Обґрунтовується необхідність шести класифікацій видів готування, що базуються на різних критеріях. Особливе значення має класифікація готування на загальні та спеціальні види в залежності від передбаченості кримінальної відповідальності за такі дії Загальною чи Особливою частиною КК.

3. Оскільки готування до злочину є самостійним видом злочину, воно містить окремий, самостійний склад злочину, який відрізняється від складу того злочину, передбаченого Особливою частиною КК, до якого особа готувалася. Відповідно, в дисертації проаналізовано об’єкт, об’єктивну сторону, суб’єктивну сторону та суб’єкта готування, вказано на їх відмінності від відповідних елементів складу злочину, до якого особа готувалася.

4. Положення ч.2 ст.14 КК встановлює вид виключення кримінальної відповідальності особи і співвідноситься із положенням ч.2 ст.11 КК (малозначність діяння) як спеціальний і загальний вид виключення кримінальної відповідальності.

5. Встановлено, що добровільна відмова від доведення злочину до кінця є підставою саме звільнення від кримінальної відповідальності, а не виключення такої відповідальності. При цьому ч.2 ст.17 КК пропонується викласти у такій редакції: “Звільняється від кримінальної відповідальності особа, яка при вчиненні готування до злочину, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, добровільно відмовилася від вчинення цього злочину, або при вчиненні замаху на такий злочин - від доведення його до кінця. Особа підлягає кримінальній відповідальності лише у випадку, якщо вчинене нею до добровільної відмови діяння містить склад іншого злочину, передбаченого особливою частиною цього Кодексу”.

6. Доведено, що визнання готування самостійним видом злочину із відповідним складом логічно потребує і встановлення окремої, більш м’якої санкції за цей вид злочину. Це уявляється можливим зробити шляхом відповідного доповнення ст.16 КК частиною другою такого змісту: “Готування до злочину, передбаченого Особливою частиною цього Кодексу, карається в розмірі, не більшому від половини максимального строку або розміру покарання, передбаченого відповідною статтею Особливої частини цього Кодексу за закінчений злочин”.

Зазначені положення дозволили зробити висновок, що ступінь тяжкості готування та ступінь тяжкості злочину, до якого таке готування здійснюється, не є тотожними. На цій підставі пропонується ст.12 КК доповнити частиною шостою, у якій закріпити таке: “Ступінь тяжкості готування до злочину визначається, виходячи із строку або розміру найбільш суворого покарання, передбаченого санкцією статті Особливої частини цього Кодексу, яка встановлює відповідальність за злочин, до якого особа готувалася, з урахуванням положень ч.2 ст.16 цього Кодексу”.

7. Запропоновано змінити редакцію ч.1 ст.68 КК і викласти її таким чином: “При призначенні покарання за готування до злочину чи замах на злочин суд, керуючись положеннями статей 65-67 цього Кодексу, враховує ступінь тяжкості злочину, до якого особа готувалася або на який вона вчинила замах, ступінь здійснення злочинного наміру та причини, з яких цей злочин, передбачений Особливою частиною цього Кодексу, не було вчинено або не було доведено до кінця”.

8. Враховуючи невеликий ступінь суспільної небезпечності готування до злочинів середньої тяжкості та тенденції розвитку кримінальної політики держави, обґрунтовано рекомендації щодо виключення кримінальної відповідальності за вчинення таких діянь. З огляду на це, пропонується ч.2 ст.14 КК викласти так: “Виключається кримінальна відповідальність особи за готування до злочинів невеликої та середньої тяжкості”.

Публікації автора:

1. Маслак Н.В. Приготовление к преступлению в истории науки уголовного права и в уголовном законе // Проблеми законності: Респ. міжвідом. наук. зб. / Відп. ред. В.Я. Тацій. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – Вип. 59. – С. 104-109.

2. Маслак Н.В. Види готування до злочину // Вісник Одеського інституту внутрішніх справ. – 2003. - №3. – С.142-148.

3. Маслак Н.В. Чи потребують змін положення КК щодо відповідальності за готування до злочину? (за матеріалами опитування експертів-практичних працівників) // Підприємництво, господарство і право. – 2003. - №10. – С.119-121.

4. Маслак Н.В. Нове в кримінальному законодавстві України щодо відповідальності за готування до злочину // Науковий вісник Юридичної академії Міністерства внутрішніх справ: Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: Юридична академія МВС України, 2003. - №1 (10). – С.57-60.

5. Маслак Н.В. Щодо можливості готування до злочинів проти громадської безпеки // Проблеми відповідальності за злочини проти громадської безпеки за новим Кримінальним кодексом України: Матер. міжнар. наук. - практ. семінару (Харків, 1-2 жовтня 2002р.) / Редкол.: Сташис В.В. (голов. ред.) та ін. – Х.: Східно-регіональний центр гуманітарно-освітніх ініціатив, 2003. – С.85-88.

6. Маслак Н.В. Питання кримінальної відповідальності за незакінченчений злочин в історії кримінально-правової науки // Проблеми розвитку юридичної науки у новому столітті (До Міжнародного дня науки за мир і розвиток): Тези наук. доп. та повідомлень учасників наук. конф. молодих учених (м. Харків, 25-26 грудня 2002р.) / За ред. М.І.Панова. – Х.: Нац. юрид. акад. України, 2003. – С.135-137.

7. Маслак Н.В. Уголовная ответственность за злоупотребление властью или служебным положением в системе мер борьбы с коррупцией // Збірник наукових праць Харківського Центру по вивченню організованої злочинності спільно з Американським Університетом у Вашингтоні. Випуск восьмий / За ред.В.В.Сташиса, В.Я.Тація, В.І.Борисова та ін. – Х.: Східно-регіональний центр гуманітарно-освітніх ініціатив, 2004. – С.218-243.