Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Юридичні науки / Кримінальне право та кримінологія, кримінально-виконавче право


Чеботарьова Галина Валентинівна. Кримінально-правові проблеми трансплантації органів або тканин людини та донорства крові: дисертація канд. юрид. наук: 12.00.08 / НАН України ; Інститут держави і права ім. В.М.Корецького. - К., 2003.



Анотація до роботи:

Чеботарьова Г.В. Кримінально-правові проблеми трансплантації органів і тканин людини та донорства крові. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата юридичних наук зі спеціальності 12.00.08 – кримінальне право та кримінологія; кримінально-виконавче право. Інститут держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, Київ, 2003.

Дисертація є першим в Україні монографічним дослідженням кримінально-правових проблем трансплантації органів і тканин людини та донорства крові. У дисертації проведено комплексне наукове дослідження проблем кримінально-правової теорії і практики протидії злочинам у сфері трансплантації і донорства крові. В роботі формулюються нові теоретичні положення, уточнюється зміст окремих понять і термінів, що мають значення для науки, практики й удосконалення законодавства України.

На основі проведеного аналізу правового регулювання трансплантації і донорства крові в міжнародному праві і праві Україні, у тому числі кримінальному, в дисертації дана оцінка кримінально-правового забезпечення охорони прав і свобод людини і громадянина в сфері трансплантації і донорства крові в Україні.

Автором проаналізовані кримінально-правові аспекти діяльності, здійснюваної в сфері трансплантації і донорства крові і виділені найбільш значимі проблеми захисту прав реципієнта і донора.

В дисертації обґрунтовані пропозиції щодо кваліфікації злочинів у сфері трансплантації і донорства крові і внесені пропозиції щодо удосконалення кримінально-правових норм, які установлюють відповідальність за злочини в цій сфері медичної діяльності.

У висновках викладено основні положення та результати проведеного дослідження, які мають теоретичне і практичне значення. Сформульовано основні висновки та на їх підставі вносяться конкретні пропозиції щодо удосконалення кримінально-правового забезпечення умов та порядку трансплантації органів або тканин людини та донорства крові.

Зокрема, пропонується: виділення злочинів, передбачених ст.131, 132, 138- 142, 143, 144, 145 КК України в самостійний розділ II-I Особливої частини Кримінального кодексу України «Злочини у сфері медичного обслуговування, що ставлять у небезпеку життя і здоров'я людини»; ч.3 ст.143 КК України викласти у такій редакції: «Дії, передбачені частиною другою цієї статті, якщо це спричинило тяжкі тілесні ушкодження, або вчинені щодо особи, яка перебувала в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності від винного»; ч.2 ст.144 КК України викласти у такій редакції: «Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені щодо неповнолітнього або особи, яка перебувала в безпорадному стані або в матеріальній чи іншій залежності від винного»; ч.3 ст.144 КК України доповнити, та викласти у такій редакції: “Дії, передбачені частинами першою і другою цієї статті, якщо вони спричинили тяжкі наслідки, або вчинені за попередньою змовою групою осіб, або з метою продажу”; ст.67 КК України доповнити пунктом 14, який викласти у такій редакції: «Вчинення злочину з метою вилучення або використання органів і тканин людини для трансплантації»; виділити в окрему статтю КК України склад злочину “Незаконний обіг органів та інших анатомічних матеріалів людини”; ч.2 ст.115 КК України доповнити пунктом 14, який викласти у такій редакції: “Умисне вбивство, вчинене з метою використання органів і тканин потерпілого для пересадки (трансплантації) іншій особі”.

Публікації автора:

1. Чеботарьова Г.В. Правова регламентація трансплантації органів і тканин людини (порівняльний аналіз законодавства деяких країн – членів СНД) // Держава і право: Зб. наук. праць: Юридичні і політичні науки. – К.: Ін-т держави і права ім. В.М. Корецького НАН України, 2002. – Вип. 16. – С.325-330.

2. Чеботарева Г.В. Торговля человеческими органами и уголовно-правовые проблемы обеспечения безвозмездного донорства органов и тканей // Підприємництво, господарство і право. – 2002. – № 11.– С.97-100.

3. Чеботарьова Г.В. Проблеми правового регулювання донорства органів в Україні // Часопис Київського університету права. – 2002. – № 4. – С.54-59.

4. Чеботарьова Г.В., Купцов В.М. Характеристика злочинів, які посягають на життя при трансплантації органів і тканин людини // Вісник Національного університету внутрішніх справ. – 2003. – Вип. 21: Частина 1. – С.28-33.

5. Чеботарьова Г.В. Обєкт злочинних діяннь у сфері трансплантації органів і тканин людини та донорства крові // Актуальні проблеми кримінального і кримінально-процесуального законодавства та практики його застосування: Зб. тез доповідей Регіонального круглого столу. – Хмельницький: Хмельницький ін-т регіонального управління та права. – 2003. – С.102-105.