Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


277. Поліщук Наталія Валеріївна. Логістичний контролінг в системі управління підприємством: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національний ун-т "Львівська політехніка". - Л., 2005.



Анотація до роботи:

Поліщук Н.В. Логістичний контролінг в системі управління підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. - Національного університету „Львівська політехніка”, Львів, 2005.

Дисертація присвячена розробці теоретичних та практичних рекомендацій щодо впровадження та реалізації логістичного контролінгу в практику підприємств України. Досліджені теоретичні і практичні аспекти функціонування логістики і контролінгу в управлінні сучасними підприємствами, встановлені та проаналізовані напрямки реалізації логістичного контролінгу. Логістичний контролінг розглядається як окремий економічний напрямок управлінської діяльності на підприємстві, що породжений синергією взаємодії логістики і контролінгу.

У дисертації проведено теоретичне узагальнення і здійснено нове розв’язання наукової задачі, що полягає у розробці механізмів застосування логістичного контролінгу в управлінні логістичними процесами на підприємстві. З метою вирішення поставленої проблеми в роботі проведено комплексне дослідження, що дозволило автору зробити висновки теоретико-методичного змісту та науково-практичного спрямування:

  1. Системний підхід до вивчення логістики і контролінгу дав можливість виділити новий функціональний напрямок в управлінні, а саме логістичний контролінг, який розглядається в роботі як інтеграція функцій логістики і контролінгу. Це дозволило запропонувати керівникам відділів логістики на підприємствах різних галузей промисловості механізм управління логістичними процесами шляхом всебічного та комплексного вирішення проблем, пов’язаних з рухом матеріальних, фінансових та інформаційних ресурсів у процесі виробництва і споживання.

  2. Проведена структуризація показників логістичного контролінгу дозволила здійснити наукове обґрунтування їх сукупності для виміру ефективності функціонування логістичної системи, діагностики ознак можливих проблем, розпізнання позитивних і негативних тенденцій розвитку та управління логістичними процесами. Практична цінність даної системи показників для працівників планово-економічних відділів та керівників відділів логістики на підприємствах полягає у можливості прогнозування, обліку, коректування і контролю перебігу логістичних процесів на підприємстві та можливості оперативного реагування на зміни внутрішнього і зовнішнього середовищ.

  3. Запропонований механізм управління логістичними витратами, з використанням інструментів логістичного контролінгу, забезпечуватиме наступні переваги: економію сумарних витрат на переміщення, зберігання і утримання запасів продукції з урахуванням вимог логістики щодо поставки матеріалів у відповідній кількості, якості і асортименті до моменту і місця споживання; заміну запасів матеріалів інформацією про можливості їх швидкого придбання; заміну політики продажу вироблених товарів політикою виробництва товарів, що продаються; виконання замовлень із вищою якістю і в мінімальні строки, а також дозволяє регулювати логістичні витрати на рівні підрозділів логістичної системи. Застосування запропонованого механізму управління логістичними витратами працівниками планово-економічних відділів та відділів логістики сприятиме визначенню оптимального рівня цін на продукцію (роботи, послуги); обґрунтуванню зміни асортименту; оцінці заходів щодо організації та вдосконалення логістичних процесів.

4. Виявлені недоліки в управлінні рухом інформаційного потоку та інформаційного забезпечення логістичних процесів на підприємствах - базах дослідження сприяли впорядкуванню їх руху та уніфікації архітектури інформаційного забезпечення логістичних процесів в режимі реального часу для відображення їх перебігу в рамках інформаційної системи, забезпечуючи прозорість та часткове спрощення за рахунок ідентифікації даних та впровадження загальної інтегрованої комп’ютерної системи.

  1. Розроблені теоретико-методичні положення щодо адаптації сіткового планування до розв’язання задач логістичного контролінгу дозволили оптимізувати управління фізичними потоками від постачання до збуту продукції. Оптимізація робіт логістичного ланцюга в сітковій моделі проводилась за тривалістю виконання і вартісною характеристикою певної роботи шляхом побудови графіку проведення логістичних робіт класу „час-витрати”.

Дані положення можуть бути використані керівниками відділів логістики на підприємствах різних галузей промисловості та рекомендовані Міністерству освіти і науки України для використання в навчальному процесі з циклу дисциплін спеціальності 05.02.08 – Логістика.

Практичне застосування сіткової моделі для оптимізації робіт логістичного ланцюга на підприємстві ТзОВ „Ельво-Маркет” дозволило:

обґрунтувати оптимальну послідовність виконання логістичних робіт, оптимізуючи можливий резерв часу;

визначити витрати системи на виконання логістичних робіт при оптимістичному, песимістичному та усередненому варіантах їх виконанні;

знайти резерви для оптимізації роботи логістичної системи та мінімізації витрат.

6. Вдосконалені теоретичні та методичні підходи до ідентифікації логістичних витрат та групування показників логістичного контролінгу дозволять логістам оперативно оцінювати та аналізувати фактичний рух потоків замовлень, товарів, грошових засобів та інформації, а також підвищити якість обслуговування споживачів за рахунок зростання частки своєчасних поставок у загальному їх обсязі; прогнозувати виникнення дефіциту; скоротити транспортні витрати за рахунок координації поставок; знизити рівень складських запасів завдяки точному визначенню місця й часу виникнення потреби; а відтак оптимізувати логістичну інфраструктуру підприємства.

7. Уточнені, удосконалені і розроблені в дисертації теоретичні та методичні підходи були впроваджені на ряді підприємств, в результаті чого доведено, що запропоновані підходи застосування логістичного контролінгу дозволяють керівникам підприємств вчасно приймати обґрунтовані рішення і раціонально використовувати матеріальні, інформаційні, часові і людські ресурси. На підставі результатів дисертаційного дослідження можна запропонувати Міністерству економіки України використати методичні засади регулювання рівня і структури логістичних витрат для досягнення оптимального рівня сукупних логістичних витрат та розрахунку логістично-контролінгових показників діяльності підприємства.

Публікації автора:

У фахових виданнях:

  1. Поліщук Н.В. Логістика і контролінг як інтегровані функції менеджменту// Проблеми економіки і управління: Зб. наук. пр., №391.– Львів: ДУ„Львівська політехніка”.- 2000.-С.301-306.

  2. Поліщук Н.В. Інтеграція цілей логістики і контролінгу в ієрархії цілей менеджменту// Логістика: Зб. наук. пр., № 416.– Львів: НУ „Львівська політехніка”.- 2001.- С.323-328.

  3. Поліщук Н.В. Логістичний контролінг в стратегії ECR // Проблеми економіки і управління: Зб. наук. пр., №448. – Львів: НУ „Львівська політехніка”.- 2002.-С.333-338.

4. Поліщук Н.В. Управління витратами та їх облік в задачах контролінгу і логістики // Логістика: Зб. наук. пр., №472.– Львів: НУ „Львівська політехніка”.- 2002.- С.349-353.

5. Поліщук Н.В. Використання інформаційних систем при розв’язанні задач логістики і контролінгу // Проблеми економіки і управління: Зб. наук. пр., №484.– Львів: НУ „Львівська політехніка” .- 2003.- С.154-159.

6. Поліщук Н.В., Ващишин А.М. Структуризація логістичного контролінгу// Торгівля, комерція, підприємництво: Зб. наук. пр. Львівської комерційної академії.- Львів: вид-во Львівської комерційної академії, 2003.- С.86-91. (Особистий внесок Поліщук Н.В.: проведено огляд поглядів щодо структуризації показників логістичного контролінгу та узагальнено систему показників; к.е.н., доц. Ващишин А.М. запропоновано застосування показника ефескивності для логістики постачання, воробництва, збуту, транспортування і складування).

В інших наукових виданнях:

7. Чучмарьова С.Й., Поліщук Н.В. Оптимальна організація матеріально-технічного забезпечення // Матеріали міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг і логістика в системі менеджменту”. - Львів: ДУ “Львівська політехніка.- 1996.- С.250-252. (Особистий внесок автора: проведений порівняльний аналіз систем організації служб матеріально-технічного забезпечення для оптимізації управління логістичними процесами на підприємстві).

8. Поліщук Н.В., Чучмарьова., Мельниченко О.С. Соціально – етична маркетингова діяльність підприємства// Матеріали ІІ міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг і логістика в системі менеджменту”. - Львів: ДУ “Львівська політехніка.- 1998.- С.75-76. (Особистий внесок автора: проведений аналіз причин падіння платоспроможного попиту на Україні в 1992 р. та запропоновано шляхи підвищення ефективності виробництва).

10. Поліщук Н.В. Аналіз зовнішнього середовища підприємства- логістичної системи // Матеріали IV міжнародної науково-практичної конференції „Маркетинг і логістика в системі менеджменту”.- Львів: НУ “Львівська політехніка.- 2002.- С.301-303.