Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Красовська Алла Георгіївна. Механізм інноваційного оновлення підприємств (за матеріалами підприємств сільськогосподарського машинобудування України) : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Київський національний економічний ун-т ім. Вадима Гетьмана. — К., 2006. — 254 арк. : табл. — Бібліогр.: арк. 226-242.



Анотація до роботи:

Красовська А. Г. Механізм інноваційного оновлення підприємств (за матеріалами підприємств сільськогосподарського машинобудування України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. Київський національний економічний університет ім. Вадима Гетьмана Міністерства освіти і науки України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено теоретико–методичному обґрунтуванню та формуванню механізму інноваційного оновлення підприємств, що діють в режимі інноваційного конвеєра.

Надана авторська точка зору щодо формування виробничої системи нового покоління та механізму інноваційного оновлення підприємств, який враховує формування інтелектуального капіталу в процесі господарської діяльності та використання інтелектуальної власності в умовах інноваційного підприємництва. Теоретично та методично обґрунтовано процеси перетворення інтелектуальної власності в інноваційний продукт та інноваційну продукцію на підприємствах, визначено структуру механізму інноваційного оновлення підприємства та механізм інноваційно–інвестиційного процесу (проектування) оновлення підприємств з урахуванням дії екзогенних та ендогенних факторів зростання та гальмування інноваційного розвитку. Розроблена евристична модель визначення рівня розвитку виробничого, інноваційного і науково–технічного потенціалів. Визначено сучасний стан та основні тенденції інноваційних процесів на підприємствах сільськогосподарського машинобудування, проаналізовано їх стан патентно–ліцензійного забезпечення та узагальнено міжнародний досвід в сфері інноваційної діяльності підприємств. Методично обґрунтовано підходи та алгоритм визначення результативності механізму інноваційного оновлення підприємств та запропоновано його конструктивні елементи, класифікація інновацій з позиції інноваційного підприємництва.

У дисертації здійснено теоретичне узагальнення і практичне вирішення наукового завдання щодо формування механізму інноваційного оновлення підприємств (за матеріалами підприємств сільськогосподарського машинобудування України). Це дозволило сформулювати ряд висновків.

1. Становлення економічних систем, джерелами яких стають переважно результати творчої діяльності (знання, інноваційні ідеї та технології їх уречевлення), є найхарактернішою рисою постіндустріального періоду розвитку людської цивілізації. Різке збільшення ваги такого фактора виробництва, як технологічно-орієнтоване знання, якісно перетворює традиційні фактори виробництва та істотно підвищує ефективність функціонування економічної системи у цілому, в тому числі й системи управління.

2. Головною ознакою механізму інноваційного оновлення підприємства є забезпечення руху інтелектуального капіталу як авансованої інтелектуальної вартості, яка в процесі свого руху приносить більшу вартість за рахунок додаткової її величини. Інтелектуальний капітал розглядається як вартість, яка в натуральному вимірі є інтелектуальним потенціалом (ресурсом), який складається з людських ресурсів (інтелектуальна сила) та інтелектуальних ресурсів (інтелектуальна власність). Формування інтелектуального капіталу в процесі господарської діяльності здійснюється за рахунок людського капіталу та інтелектуальних активів. Використання інтелектуальної власності в господарській діяльності на умовах її комерціалізації з метою отримання прибутку (винагороди) і є інноваційним підприємництвом. Ефективне перетворення інтелектуальної власності включає наступні складові: етапи інноваційного проектування; етапи інвестиційної підтримки; етапи охорони прав інтелектуальної власності.

3. Визначено, що інноваційно-оновлена виробнича система, яка працює в режимі інноваційного конвеєра, набуває притаманних лише їй ознак, зокрема:

інновації мають цільове спрямування і діють з уже відомими, але новими для локального ринку технологічними та організаційними рішеннями по відношенню до оновленої виробничої системи;

інновації враховують зовнішнє та внутрішнє середовище і є соціотехнічними;

сприйняття інновацій здійснюється в рамках зміни стандартних видів діяльності (рутинні зміни) у рамках подальшої інтеграції інновацій;

розвиток інновацій пов’язаний з подоланням дії екзогенних та ендогенних факторів гальмування інноваційного процесу на рівні підприємств.

4. Оцінка патентного забезпечення розвитку сільськогосподарського машинобудування свідчить про високу актуальність патентування у сфері підкласів А01С (висаджування; посів; удобрювання) і А01D (збирання врожаю; жаття); про домінування в цих підкласах власників патентів зі США та Німеччини як заявників на отримання патентів за процедурою РСТ*; про актуальність патентного захисту за такими напрямками, як: збирання кукурудзи; комбіновані косарки та різальні апарати з двома і більше ножами в умовах насиченого європейського ринку; про те, що в цілому по країні іноземні заявки на отримання патентів за процедурою РСТ не дають можливості національному виробнику виходити на ринок за відповідними напрямками промислового розвитку, включаючи сільське господарство, в цілому, і машинобудування для нього, зокрема.

5. Побудована евристична модель типів галузей промисловості України, за допомогою якої визначено міру розвитку виробничого, інноваційного і науково-технічного потенціалів. Такий підхід дозволив науково обґрунтувати потенціал інноваційного розвитку конкретних галузей промисловості, в тому числі сільськогосподарського машинобудування, та визначити відповідний їх рівень по виробленій продукції, інноваційних і промислових витратах на дослідження та розробки з урахуванням обсягу виконаних і прийнятих замовниками науково-технологічних розробок.

6. Оцінка міжнародної торгівлі України за вибраними групами виробленої номенклатури зовнішньоекономічної діяльності (ТНЗЕД) свідчить: про перелом ситуації по товарній групі 8432 (машини сільськогосподарські для підготовки і обробітку ґрунту), коли Україна вперше досягла з 2002 р. додатного торгового сальдо; про стабільність позицій за весь період спостереження (1997–2003 рр.) у товарній групі 8437 (машини для очистки і просіювання зерна і бобових культур, для виробництва борошна); про перетворення нашої держави на тракторозалежну по товарній групі 8701 (трактори), незважаючи на наявність значних виробничих потужностей; про дуже високу концентрацію зовнішньоторгових операцій з провідними країнами по товарних групах 8432 (машини сільськогосподарські для підготовки і обробітку ґрунту) та 8433 (машини для збирання і обмолоту сільськогосподарських культур, сінокосарки, преси), при цьому присутня явна орієнтація українського товаровиробника на російський ринок; про те, що експорт України по групі 8432 у пострадянські країни, особливо у Росію, набагато переважає імпорт (виключенням є Білорусь, з якою спостерігається торговий паритет); про наявне зростання по товарній групі 8433 вітчизняного експорту у 2003 році, яке пропорційно перекривалось імпортом.

7. Класифікацію інновацій пропонується розглядати з позиції інноваційного підприємництва, тобто за ознакою використання інтелектуальної власності у господарській діяльності на умовах її комерціалізації.

8. Механізм інноваційного оновлення підприємств сільськогосподарського машинобудування України пропонується розвивати за наступними напрямами:

формування структури управління інноваційною діяльністю (циклічне управління);

підготовка команди фахівців-новаторів, здатних сприймати інновації;

використання попереднього інноваційного досвіду у вигляді залишкової інновації, в межах періоду підготовки виробничої системи до сприйняття інновацій;

формування механізму комерціалізації в умовах становлення національної інноваційної системи з урахуванням екзогенних та ендогенних факторів впливу;

формування механізму охорони інтелектуальної власності та паспортизації інноваційної діяльності за кожним напрямом інноваційної діяльності.

9. Методика визначення результативності інтелектуального капіталу (чистий дохід), який характеризує результативність механізму інноваційного оновлення підприємств сільськогосподарського машинобудування та її прогнозування, передбачає здійснення наступних послідовних кроків:

систематизацію вихідних даних за відповідним алгоритмом;

розрахунок ланцюгових індексів-дефляторів за роками ретроспективного періоду;

розрахунок грошових потоків вартості чистого прибутку за ретроспективний період;

розрахунок сумарної вартості чистого прибутку (ІОП) сукупно з сумою нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів, інших необоротних активів підприємств за ретроспективний період;

прогнозування змін значень чистого прибутку від інноваційної діяльності на середньострокову перспективу;

прогнозування зміни значень вартості чистого прибутку (ІОП) сукупно з сумою нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів, інших необоротних активів підприємств на середньострокову перспективу.

10. Для визначення результативності інтелектуального капіталу сукупності підприємств галузі використано доходний підхід (надмірного доходу), метод обчислення надходження дисконтованих значень вартостей фінансових показників і стандартна комп’ютерна програма “Обчислення вартості прогнозних надходжень методом оберненого ануїтету”. Оцінено також віддачу інтелектуального капіталу сукупності підприємств галузі, поточну вартість ефективної залишкової вартості основних засобів і розмір інноваційного потенціалу.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Красовська А.Г. Етапи та передумови створення інформаційно-маркетингового управління підприємством в Україні // Науково-технічна інформація. – 2001. – №3. – С. 25–29. (0,4 д. а.)

  2. Красовська А.Г. Сучасний стан і перспективи економіко-правового забезпечення розвитку інноваційної діяльності в Україні // Науково технічна інформація. – 2003. – №4.– С. 27–31. (0,4 д. а.)

  3. Красовська А.Г., Глухівський Л.Й. Про зміни у правовій охороні винаходів і корисних моделей // Науково-технічна інформація. – 2003. – №3. – С. 23–27. (0,4 д. а., особисто автору належить аналіз видів охоронних документів щодо різних об’єктів промислової власності, 0,2 д. а.)

  4. Бутнік-Сіверський О.Б., Красовська А.Г. Теоретичні засади інтелектуальної інноваційної діяльності на підприємстві // Економіка України. – 2004. – №12. – С. 31–37. (0,5 д. а., особисто автору належить визначення проблем перетворення інтелектуальної власності в інноваційний продукт на підприємствах, 0,3 д. а.)

  5. Красовська А.Г. Міжнародний досвід використання інтелектуальної власності в інноваційній сфері діяльності // Стратегія розвитку України. – 2004. – № 3–4. – С. 190–195. (0,5 д. а.)

  6. Красовська А.Г. Україна на ринку сільськогосподарської техніки: стратегія поведінки // Економіка та підприємництво: Зб. наук. праць молодих учених та аспірантів. Вип. 14 / Відп. ред. С.І. Дем’яненко. – К.: КНЕУ, 2005. – С. 212–226. (0,7 д. а.)

В інших наукових виданнях:

  1. Красовская А.Г., Костючок Н.Г., Камышин В.В., Худик В.А. Информационно-маркетинговое управление предприятием (экономические и социально-психологические аспекты) // Методическое пособие. – СПб.: Издательство СПбГТУ. – 2001. – 71 с. (3,0 д. а., особисто дисертанту належить визначення методологічних та методичних підходів щодо управління підприємством, 0,5 д. а.)

  2. Красовська А.Г. Шляхи впровадження інноваційних проектів в Україні // Інтелектуальна власність. – 2001. – №3. – С. І2–15. (0,1 д. а.)

  3. Красовська А.Г. Український інститут промислової власності: перспективи та проблеми розвитку // Національна безпека і оборона. – 2001. – №10. – С. 54–56. (0,1 д. а.)

  4. Красовська А.Г. Розвиток патентної системи в Україні // Інтелектуальна власність. – 2001. – №12. – С. 7–9. (0,1 д. а.)

  5. Красовська А.Г., Рябець А.І. Харчова промисловість і правова охорона об'єктів промислової власності // Вісник податкової служби України. – 2002. – травень–червень. – С. 20–24. (0,4 д. а., особисто дисертанту належить аналіз винахідницької активності національних заявників, 0,1 д. а.)

  6. Красовская А.Г., Бернадская И.В. Государственная система охраны интеллектуальной собственности в Украине // Интеллектуальная собственность: Промышленная собственность. – 2002. – №3. – С. 67–75. (0,7 д. арк., особисто дисертанту належить визначення умов щодо розвитку наукового потенціалу незалежної України, 0,2 д. а.)

  7. Красовська А.Г., Бернадська І.В. Сучасні тенденції економічного розвитку і охорона прав інтелектуальної власності // Інтелектуальна власність. – 2002. – №2–3. – С. 27–29. (0,2 д. а., особисто дисертанту належить аналіз досвіду використання ресурсів інтелектуальної власності в Україні, 0,1 д. а.)

  8. Красовская А.Г. О некоторых вопросах создания инновационного рынка в Украине // Тезисы докладов научно-практической конференции «Проблемные вопросы теории и практики охраны промышленной собственности и некоторых субъектов авторского права в Российской Федерации». 10–11 жовтня 2002. – М.: – 2002. – С. 9-11. (0,1 д. а.)

  9. Красовская А.Г. Правовая охрана объектов интеллектуальной собственности – необходимое условие инновационного рынка в Украине // Тезисы докладов на III международной научно-практической конференции «Информация, анализ, прогноз – стратегические рычаги эффективного государственного управления». – К.: УкрІЕНТЕІ. – 2002. – С. 75–78. (0,1 д. а.)

  10. Красовська А.Г. Актуальні питання правової охорони об'єктів промислової власності // Зб. наук. праць за матеріалами Першої міжнародної науково-технічної конференції «Машинобудування та металообробка – 2003». – Кіровоград.: – 2003. – С. І8–26. (0,2 д. а.)

  11. Красовская А.Г. Новое законодательство Украины в сфере промышленной собственности // Тезисы докладов научно-практической конференции «Теория и практика охраны интеллектуальной собственности в Российской Федерации в свете измененного законодательства". 9–10 жовтня 2003. – М.: – 2003. – С. 3–10. (0,3 д. а.)

  1. Красовская А.Г. Новое законодательство Украины о промышленной собственности // Патенты и лицензии, №4. – 2004.– С. 66–70. (0,3 д. а.)

  2. Красовская А.Г. Расширение Европейского союза: реалии и перспективы научно-технического развития Украины на рынке сельскохозяйственного машиностроения // Зб. наук. праць за матеріалами Міжнародної наукової конференції «Розширення Європейського Союзу: нові реалії і перспективи на міжнародному ринку вищої освіти і науки». Ужгород (Україна) – Сніна (Словаччина), 24-27 листопада 2004. – Ужгород.: – 2005.– С. 151–І54.(0,2 д.а.)

  3. Красовська А.Г. Виступ // Тези виступу на круглому столі Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики, управління народним господарством, власності та інвестицій «Перехід до інноваційної моделі економіки України: пріоритети формування законодавства» / Економіст. – 2004. – №5. – С. 57–58. (0,1 д. а.)

  4. Красовська А.Г. Законодавче забезпечення сучасної економічної політики в умовах конституційної реформи // Збірник матеріалів до парламентських слухань 18 травня 2005 року «Законодавче забезпечення сучасної економічної політики в умовах конституційної реформи». – К.: – 2005. – С. 60–62. (0,1 д. а.)

  5. Красовська А.Г. Правова охорона об’єктів промислової власності в Україні та технологічно розвинутих країнах // Інтелектуальна власність. – 2005. – №12. – С. 36–41. (0,2 д. а.)

  6. Бутнік-Сіверський О.Б., Красовська А.Г. Формування виробничих систем нового покоління // Економіка підприємства: теорія та практика: Зб. матеріалів науково – практичної конференції. 23-24 березня 2006 р. – К.: КНЕУ.– 2006. – С. 129–131. (0,2 д. а., особисто автору належить визначення місця промислової інтелектуальної власності у складі ресурсів підприємств, 0,1 д. а.)