Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Іванова Оксана Володимирівна. Механізм розвитку підприємництва на промисловому підприємстві : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Донецький держ. ун-т економіки і торгівлі ім. М.Туган-Барановського. — Донецьк, 2003. — 177арк.+ дод. — Бібліогр.: арк. 178-199.



Анотація до роботи:

Іванова О.В. Механізм розвитку підприємництва на промисловому підприємстві. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за фахом 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Донецький державний університет економіки і торгівлі ім. М. Туган-Барановського, Донецьк, 2004.

Обґрунтувано теоретичні і методичні положення розвитку підприємницької здібності людини і розвитку підприємництва в ринкових перетвореннях на промисловому підприємстві. Запропоновано механізм розвитку підприємницької діяльності на промисловому підприємстві та методичний підхід до його розробки. Удосконалено методичні підходи до управління внутрішнім середовищем промислового підприємства, що орієнтується на підприємницьку здібність працівника; класифікаційні ознаки організаційної системи підприємницької діяльності. Визначено підприємництво як економічне явище, що на практиці господарювання зводиться до діяльності, яка забезпечує доход на основі реалізації особливих підприємницьких здібностей людини.

Механізм розвитку підприємництва в сфері промислового підприємства на базі економічних відносин самоорганізованих суб'єктів підприємницької діяльності в умовах ринкової трансформації суспільства, дозволяє активізувати підприємницьку діяльність з використанням організаційних, економічних, правових і соціальних факторів, а також мобілізувати організаційне середовище для реалізації трансформаційних заходів держави, що забезпечують сприйняття прогресивних рішень асоційованими колективами великих промислових підприємств України.

У дисертаційній роботі розроблено механізм розвитку економічних відносин самоорганізованих суб'єктів підприємницької діяльності з усіма елементами зовнішнього середовища ділового партнерства і внутрішнього середовища підприємства в умовах ринкової трансформації суспільства. За результатами проведеного дослідження можна сформулювати такі основні висновки:

1. Модель державного управління поповнюється таким активним елементом продуктивних сил суспільства як підприємництво, що забезпечує доход на основі реалізації особливих підприємницьких здібностей людини і виявляє себе в загальній сукупності факторів виробництва, але на ранніх стадіях становлення ринкових відносин вимагає введення механізму розвитку організаційного середовища.

2. Теоретичні дослідження дозволили вивчити закономірності реалізації процесів ор-ганізаційної взаємодії в середовищі, детермінованому підприємницькою здібністю людини. Вони зумовлені темпами розвитку ринкового середовища і концепцією дер-жавно-монополістичного регулювання відтворення. Перетвореннями відновлюються економічні процеси рівноваги, створюються умови для розвитку ринку, передається в регіони і підприємствам частина економічних функцій, що узгоджуються з ринковими регуляторами. Організаційні заходи спрямовані на розвиток підприємницької діяльності.

3. Виявлено, що організація процесів розвитку підприємництва являє собою систему раціонального поєднання факторів виробництва в часі і просторі в керованому соціаль-но-економічному середовищі. В економіці України організаційні процеси і механізми зводяться до забезпечення такого середовища, що дозволяє розвивати підприємницьку здібність у єдності вимог до суб'єктів господарювання,що відрізняються змістом. Фор-мою прояву цих систем виступає підприємство, у якому наявні передумови для розвитку підприємництва, а рушійною силою – власне механізм розвитку підприємництва.

4. Сформульовано організаційні умови відносин підприємництва, дійовою силою яких виступає «організаційно-економічний механізм». Механізмом є система елемен-тів, що призводить до мети організаційне рішення підприємця, а під організаційно-господарським механізмом – сукупність зовнішніх і внутрішніх регуляторів, об'єднаних у цільну систему, що стимулює чи обмежує підприємницьку діяльність.

5. Зроблено висновок про те, що механізм розвитку підприємництва в Україні зале-жить від масштабів діяльності конкретного підприємства. Являючи собою, сукупність зовнішніх і внутрішніх регуляторів, зведених в організаційно-господарську систему, конкретний механізм його розвитку впливає на велике, середнє чи мале підприємство і виступає функціонально забезпечувальним відтворення підприємництва елементом.

6. Встановлено ефективні підходи до управління процесами розвитку підприємництва, що на даному етапі економічного розвитку держави здійснюються шляхом поєднання партнерської допомоги держави, іноземних інвестицій, законодавчої бази держави, інтелектуального і підприємницького потенціалу працівників підприємства. Реалізація процесів розвитку здійснюється за конкретними моделями економічної діяльності, що відбивають властивості держави, індустріального регіону, промислового підприємства.

7. Методичним підходом до організації умов підприємництва враховано, що промислове підприємство являє собою середовище для розвитку і твердження підприємництва як економічного явища. Як елемент організаційної структури регіону, воно сприймає повноцінно процеси інноваційного розвитку підприємницької здібності працівника, воно зацікавлено в працівниках з належною якістю здібностей, у залученні кваліфікованої праці до управління виробничо-технологічними та іншими процесами. Це забезпечується тим, що держава виробляє законодавчу нормативну основу діяльності й обміну продукцією промислового підприємства, регіон налагоджує контрольні функції спостереженням за виконанням державних програм, а промислове підприємство провадить виробничу діяльність відповідно до вимог, установлених регламентами, правилами, законодавчими обмеженнями і нормами.

8. Обґрунтовано методичні підходи до управління внутрішнім середовищем промис-лового підприємства, орієнтованого на розвиток і використання підприємницької здіб-ності працівника,у яких застосовуються організаційні умови,що формуються під впли-вом організаційних, економічних, правових і соціальних факторів господарювання.

Публікації автора:

Монографії:

  1. Саенко Г.В., Иванова О.В., Саенко В.Г. Современные организационные условия развития предпринимательства в регионе. – Луганск: ЛГПУ имени Тараса Шевченко, 2001. – 154 с. (Особистий внесок автора: теоретичне дослідження умов розвитку підприємництва, методичні положення оцінки його потенціалу і регулятори економічної моделі – 3,80 др.арк.).

  2. Папаика А.А., Саенко В.Г., Саенко Г.В. Развитие экономических отношений в сфере преобразования промышленного региона. – Донецк: Дон ГУЭТ , 2003. – 720 с.: Раздел 1.3.Потенциальные возможности предпринимательства,С.136–149; Раздел 2.2 Организация системы предпринимательской деяте-льности,С.183–221;Раздел 3.2.Развитие предпринимательской функции,С.289 – 348; Раздел 4.1 Развитие среды для хозяйственной деятельности предприятия, создание условий для его функционирования и эффективность, С. 384 – 434). (Особистий внесок автора: проведення аналізу середовища господарювання, умов організаційної і методичної системи розвитку підприємницької діяльності – 2,9 др.арк.).

Статті у провідних виданнях:

  1. Папаiка О.О., Iванова О.В. Регулювання ефективностi роботи пiдприємства в перехiдний перiод // Торгiвля i ринок Украiни: Тем. зб. наук. праць з проблем торгiвлi i громадського харчування – Донецьк: ДонДУЕТ, 2003. – Випуск 15, т. 1. – С. 131-142. (Особистий внесок автора: теоретичні, методичні умови розвитку підприємництва на промислових підприємствах, оцінка впливу на результат держави, регіону, підприємства. – 0,35 др.арк.).

  2. Папаика А.А., Иванова О.В. Модельное регулирование эффективности работы предприятия // Вісник ДІТБ. – 2003. - № 7. С. 35-43. (Особистий внесок автора: методичні умови розвитку підприємництва на підприємствах – 0,3 др.арк.).

  3. Саенко Г.В., Иванова О.В. Развитие совместного предпринимательства в реформи-руемой экономике на основе привлечения иностранного капитала // Проблемы раз-вития внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций: реги-ональный аспект. Сборник научных трудов: ДонНУ, 2001. – С.115-119. (Особистий внесок автора: обґрунтування задачі, загальна постановка рішення, аналіз умов господарювання, модель насичення підприємницькою діяльністю, – 0,25 др.арк.).

  4. Саенко Г.В., Папаика А.А., Иванова О.В. Методика анализа хозяйственной деятель-ности субъектов по материалам инновационных проектов // Сборник научных тру-дов ДонГАУ: «Социальный менеджмент и управление информационными процес-сами»: Сер.«Государственное управление», Т.1, Вып. 2. – Донецк: Донецк ДонГАУ, 2000. – С. 154-158. (Особистий внесок автора: розробка умов, що сприймають під-приємницьку здібність людини, як рушійну силу ринкових відносин–0,20 др.арк.).

  5. Саенко Г.В., Иванова О.В. Методические подходы к управлению производственной системы и на развитие производительной деятельности в регионе // Сб. науч.тр.
    ДонГАУ: «Социальный менеджмент и управление информационными процессами»:Сер.«Государственное управление»,Т.II,Вып.4.-Донецк:ДонГАУ,2001.–С.94-103. (Особистий внесок автора: модельний підхід до дослідження підприємництва – 0,3 др.арк.).

  6. Иванова О.В. Совершенствование правового положения хозяйственного общества // Хозяйственно-правовые проблемы формирования и функционирования акционер-ных обществ: Сб.науч.тр. НАН Украины. Ин-т экономико-правовых исследований– Донецк 1998. – С. 97-112. – 0,25 печ. лист.

  7. Саенко Г.В., Иванова О.В. Методические положения наращивания предприниматель-ства в регионе//Вісник ДІТБ.–2001.-№ 5.–С.68-74. (Особистий внесок автора: функ-ція насичення підприємства підприємництвом, модель зони спільного підприємництва, базисні відносини в середовищі підприємництва. – 0,20 друк.арк.).

  8. Саенко В.Г., Иванова О.В. Инновационная стратегия развития предпринимательства – основное средство наращивания налогоспособности // Финансы, учет, банки. Сб. науч.тр.–Донецк: ДонНУ, 2001. – С. 337-349. (Особистий внесок автора: модельний підхід до дослідження підприємництва, алгоритм використання факторів управління економічними процесами, що забезпечують розвиток підприємництва. – 0,55 др.арк.).

  1. Саенко Г.В., Иванова О.В., Саенко В.Г. Организационные условия зоны предприятия // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.праць. – Вип.87. – Дніпропет-ровськ:ДНУ,2001.–С.12-22.(Особистий внесок автора: перелік задач з розвитку підп-риємництва на початковій стадії розвитку, модель зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства, характеристики сприятливих для підприємництва умов – 0,20 др.арк.).

  2. Саенко В.Г., Иванова О.В. Методические подходы к развитию предпринимательства // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр.–Вип.92.– Дніпропетровськ: ДНУ,2001.–С.84-106.(Особистий внесок автора: формалізація процесу підприємни-цтва, алгоритм взаємодії середовища і виробничо-економічної системи у ймовірносній основі – 0,25 др.арк.).

  3. Папаика А.А., Саенко Г.В., Иванова О.В. Социально-экономическая среда промыш-ленного региона // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб.наук.пр.– Вип. 94.–Дніпропетровськ: ДНУ, 2001.–С.71-86. (Особистий внесок автора: аналіз соціально-економічного середовища території, у якій формуються зовнішні і внутрішні фактори функціонування підприємницького підприємства. – 0,25 др.арк.).

Матеріали конференцій та тези доповідей:

  1. Саенко Г.В., Иванова О.В. Анализ потенциала предпринимательства промышленно развитого региона // Материалы научно-практической конференции «Актуальные проблемы экономического и гуманитарного развития Украины на меже тысячеле-тий»– Краматорск: КЭГИ, 2001. – С. 133-141. (Особистий внесок автора: концепція розвитку підприємництва на підприємствах промислового регіону – 0, 46 др.арк.).

  2. Папаика А.А., Иванова О.В., Никитенко Н. А. Современная среда для развития предпринимательства // III-я межрегиональная научно-практическая конференция “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития”. – Донецк: ДонГУЭТ им. М. Туган-Барановского, 2003. – С. 422-430. (Особистий внесок автора: визначення сутності підприємництва, підприємницької діяльності, підприємницької здібності людини, механізм формування підприємництва, доказу структури механізму розвитку підприємництва.–0,18 др. арк.).

Публікації в інших виданнях

  1. Реформирование экономических отношений между государством и налогоплательщиком. – Луганск: ЛГПУ им. Тараса Шевченко, 2000, – 168 с. (Особистий внесок автора: розробка організаційних умов розвитку підприємництва, опис середовища роботи промислових підприємницьких підприємств. – 2,0 др.арк.).

  2. Методические основы обеспечения эффективной производительной деятельности на начальной стадии развития предпринимательства в регионе.– Луганск: ЛГПУ им. Т.Шевченко, 2001.–182с. (Особистий внесок автора: моделі розвитку підприємництва на підприємствах, ефективність управління процесами розвитку. – 3,8 др.арк.).