Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Сизоненко Олеся Анатоліївна. Механізм управління еколого-економічними процесами у діяльності промислових підприємств : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Сизоненко О.А. Механізм управління еколого-економічними процесами у діяльності промислових підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2006.

У дисертаційній роботі вирішено актуальну задачу вдосконалення механізму управління еколого-економічними процесами у діяльності промислових підприємств. Дано визначення поняття “еколого-економічні процеси”, що є основою для розробки механізму управління ними у діяльності промислових підприємств. Проведено моніторинг еколого-економічних проблем промислових регіонів України. Запропоновано концептуальну модель механізму управління еколого-економічними процесами. Адаптовано до умов господарювання промислового підприємства модель, засновану на принципі холодного резервування, що дає можливість мінімізувати негативні наслідки аварійного відключення основного природоохоронного устаткування. Розглянуто та удосконалено метод попереджуючого управління еколого-економічними процесами. Розроблено модель ефективного використання грошових коштів на удосконалення еколого-економічного стану з метою мінімізації витрат, екологічних платежів та штрафних санкцій. Вдосконалено організаційно-економічний механізм промислового підприємства при оптимізації управління еколого-економічними процесами. Удосконалено метод розрахунку витрат в інноваційних еколого-економічних проектах. Розроблено методи оцінки рівня еколого-економічних процесів, що мають порогові значення індикаторів безпеки, які є кількісними параметрами та визначають межу між небезпечною і безпечною зонами функціонування підприємства. Визначено економічну ефективність еколого-економічних процесів у діяльності промислових підприємств.

У дисертаційній роботі на основі проведеного дослідження здійснено теоретичне обґрунтування та практичне вирішення актуальної задачі з удосконалення механізму управління еколого-економічними процесами у діяльності промислових підприємств.

  1. Для пошуку економічних важелів формування чітко діючого механізму екологобезпечного розвитку на основі вдосконалення та трансформації існуючої законодавчої і нормативної бази державного екологічного регулювання, системи управління еколого-економічними процесами у діяльності промислових підприємств проаналізовано поняття “еколого-економічні заходи” і дано визначення поняття “еколого-економічні процеси”, що є основою для розробки механізму управління ними у діяльності промислових підприємств. Вони є узагальнюючими еколого-економічними заходами, при впровадженні яких забезпечується дотримання економічних інтересів ЕВС.

  2. Для вирішення проблеми зростання межі між виробничими потужностями і системами природоохоронної інфраструктури проведено моніторинг еколого-економічних заходів на промислових підприємствах, який виявив, що, з одного боку, антропотехногенне навантаження на навколишнє середовище призводить до екологічної кризи, а, з іншого, екологічна криза блокує економічний розвиток країни.

  3. Запропоновано концептуальні положення механізму управління еколого-економічними процесами у діяльності економіко-виробничих структур, що дозволяє за допомогою адміністративних та економічних важелів понизити антропогенне навантаження на навколишнє середовище і забезпечити економічний розвиток. Розуміючи під механізмом управління еколого-економічними процесами систему організаційних заходів, направлених на запобігання і ліквідацію загроз в цій сфері, можна виділити такі складові: наукові дослідження в даній сфері; правове забезпечення; діяльність, націлену на забезпечення економіко-екологічної безпеки; спостереження за станом соціально-економічної системи.

  4. Розроблено оптимізаційну модель на базі портфельної теорії, в якій враховується нерозривний зв’язок між процесом виробництва, екологічними платежами та штрафними санкціями. Модель дозволяє визначити напрямки найбільш ефективного використання грошових коштів для удосконалення еколого-економічного стану ЕВС з метою мінімізації витрат, екологічних платежів та штрафних санкцій, що сплачує підприємство.

  5. Удосконалено метод розрахунку витрат в інноваційних еколого-економічних проектах. Можливість отримання результатів змінної точності дозволяє застосовувати його як для оцінних, так і для уточнених розрахунків витрат. При цьому точність набутих значень поліпшується поступово, у міру надходження до ОПР даних, які відносяться до інноваційного еколого-економічного проекту. Завдяки цьому забезпечується єдність методології розрахунку витрат на різних етапах інноваційного процесу, а також зменшуються витрати праці ОПР і витрати на підготовку інформації.

  6. Для забезпечення можливості зниження втрат від несприятливих змін в зовнішньому середовищі на етапі упровадження екологічних інновацій на промисловому підприємстві розглянуто та удосконалено метод попереджуючого управління витратами, заснований на принципах адаптивного управління, який дозволяє здійснювати моніторинг несприятливих змін зовнішнього середовища при впровадженні інноваційних еколого-економічних проектів.

  7. Фактична відсутність витрат на капітальний ремонт основних виробничих фондів природоохоронного призначення призводить до кризових та аварійних ситуацій. Виникає необхідність у гнучких виробничих потужностях, здатних швидко відреагувати на попит, який виникає на додатковий обсяг очищення або переробки. Тому розроблено та адаптовано модель, засновану на принципі холодного резервування. Модель припускає, що на підприємстві ведеться виробничий процес, вхідним потоком якого є потік відходів, які необхідно очистити або переробити. Це здійснюється на спеціальному очисному устаткуванні, що знаходиться в постійному включенні. Разом з основним модулем устаткування, який підтримується завжди в робочому стані, на підприємстві необхідно мати ще резервний модуль, ідентичний основному, який підключається до роботи в певні моменти часу (у разі аварійного випадку). Це дає можливість мінімізувати негативні наслідки аварійного відключення основного природоохоронного устаткування.

  8. Сформовано систему управління навколишнім середовищем у відповідності до стандарту ISO 14000. Це дозволяє вдосконалити організаційно-економічний механізм промислового підприємства при оптимізації управління еколого-економічними процесами.

  9. Здійснено оцінку рівня еколого-економічних процесів, що мають порогові значення індикаторів безпеки, які є кількісними параметрами і визначають межу між небезпечною і безпечною зонами функціонування ЕВС. Критеріями еколого-економічних процесів можна назвати вимоги знаходження значень індикаторів в певних межах, перехід за які означає зміну рівноваги у бік економічних інтересів за рахунок екологічних і навпаки.

  10. Запропоновано методи визначення економічного ефекту від удосконалення управління еколого-економічними процесами з урахуванням існуючої системи державного регулювання природоохоронної діяльності, системи пільг, податків, платежів. Це надає можливість підтвердити істотну економічну вигоду запропонованих заходів.

Публікації автора:

Наукові статті у фахових виданнях:

  1. Сизоненко О.А. Економічні проблеми екологічних інновацій// Проблеми раціонального використання соціально-економічного та природно-ресурсного потенціалу регіону: фінансова політика та інвестиції. Випуск Х., ювілейний: Зб. наук. пр., № 3-4. - Луцьк: Надстир’я, 2004. - № 1-2. – С. 267-272.

  2. Бражникова Л.М., Сизоненко О.А. Управленческий учет природоохранной деятельности. Международный аспект// Зб. наук. пр. ДонДУУ: “Методи оновлення та механізми фінансового забезпечення розвитку підприємств”: Серія “Економіка”.-Т.V, вип.41. - Донецьк: ДонДУУ, 2004. – С. 53-62. (Особистий внесок здобувача: розглянуто методи обліку природоохоронних витрат в інвестиційних проектах).

  3. Сизоненко О.А. Механізм формування системи екологічного обліку на промисловому підприємстві // Схід. - 2005. - №1 (67). -С. 31-33.

  4. Бражникова Л.М., Сизоненко О.А. Венчурне фінансування екологічних інновацій в умовах економічної інтеграції// Вісник Львівської державної фінансової академії: Зб. наук. стат. Економічні науки. - Львів: Львівська державна фінансова академія. - 2005. - №7. – С. 276-281. (Особистий внесок здобувача: обґрунтовано можливість венчурного фінансування інновацій екологічної спрямованості в умовах інтеграційних процесів).

  5. Сизоненко О.А. Возможность и необходимость реализации стратегий экологического управления на промышленных предприятиях// Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. пр. Випуск 204: У 5т. - Т.1.– Дніпропетровськ: ДНУ, 2005. – С. 265-271.

  6. Сизоненко О.А. Моделювання вибору природоохоронних проектів на промислових підприємствах// Наукові праці Донецького національного технічного університету. Серія: економічна. Випуск 100-1.– Донецьк: ДонНТУ, 2005. – С.179-184.

  7. Сизоненко О.А. Моделювання економічних механізмів забезпечення ефективної природоохоронної діяльності промислових підприємств//Схід. - 2005. - №5 (71). -С. 32-35.

  8. Сизоненко О.А. Напрямки трансформації інструментів економічної політики в інструменти екологічної політики на рівні регіону// Прометей. – 2005. –№ 3(18). – С.260-263.

  9. Сизоненко О.А. Напрямки перебудови організаційно-економічного механізму промислового підприємства при оптимізації управління природоохоронною діяльністю //Зб.наук. пр. Черкаського державного технологічного університету. Серія: Екрномічні науки. Випуск 14. – Черкаси: ЧДТУ, 2005. – С.309-314.

Матеріали науково-практичних конференцій:

  1. Морева В.В. Сизоненко О.А. Экологическая устойчивость региона как фактор качества жизни //Розвиток, пріоритети, реалізація та перспективи процессу "Довкілля для Європи” Збірка доповідей науково-практичної конференції.- T.1.- Донецьк: Держуправління екології та природних ресурсів України в Донецькій області, Донецька філія ДІПК Мінекоресурсів України, 2004. – С. 59-61. (Особистий внесок здобувача: розглянуто особливості екологізації на регіональному рівні).

  2. Сизоненко О.А. Проблемы и перспективы формирования экологической ответственности и этики бизнеса в Украине// Всеукр. науч.-практ. конф.“Актуальные проблемы и перспективы развития экономики Украины (в контексте глобализации)”. - Алушта: Таврический национальный университет им. Вернадского В.И., 2004. – С. 21-22.

  3. Сизоненко О.А. Управление персоналом как фактор становления экологической экономики// Материалы научно-практической конференции “Перспективные разработки науки и техники”.- Том 5. Экономические науки. - Белгород: Руснаучкнига; Днепропетровск: Наука и образование, 2004.–С.17-19.

  4. Сизоненко О.А. Направления стратегий экологического управления// Интеллектуальный потенциал вузов – на развитие дальневосточного региона России: Материалы VII Международной конференции студентов, аспирантов и молодых ученых. 25-26 мая 2005г.: В 8 кн.: Кн.5. - Владивосток: Изд-во ВГУЭС, 2005. – С. 165-166.

  5. Сизоненко О.А. Деякі підходи щодо запобігання залпових аварійних забруднень навколишнього середовища// Всеукраїнська науково-практична конференція “Управління організаційно-технічними та фінансово-економічними змінами на промислових підприємствах”: Тези доповідей. - Київ: НУХТ,2006. – С. 131