Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


327. Калінеску Тетяна Василівна. Методологічні основи розвитку сфери діяльності підприємств: дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / Харківський держ. економічний ун-т. - Х., 2004.



Анотація до роботи:

Калінеску Т. В. Методологічні основи розвитку сфери діяльності підприємств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01. – економіка, організація і управління підприємствами. – Харківський державний економічний університет, Харків, 2004.

Дисертацію призначено обґрунтуванню цілісної наукової концепції розвитку сфери діяльності підприємств, реалізація якої передбачає задоволення інтересів і підвищення добробуту їх працівників, зменшення соціально-економічного напруження у зовнішньому середовищі.

Введено систему понять “сфера діяльності підприємств”, “область життєдіяльності”, “інвестиційна уразливість”, “переміщення сфери діяльності підприємств”. Розроблено методичні рекомендації оцінювання доцільності переміщення з використанням трьох варіантів урахування ризиків: спеціальну деталізовану матрицю, схему оцінювання за експертним методом та дерево рішень. Обґрунтовано принципи і встановлено етапи інформаційного забезпечення; запропоновано застосування багатоканальної, блокової інформаційної системи супроводження процесу переміщення сфери діяльності підприємств. Удосконалено типові процедури та операції при прийнятті рішень про переміщення.

Обґрунтовано необхідність використання показників демографічного стану і здоров’я населення для оцінювання якості трудових ресурсів підприємств. Упроваджено інтегральне оцінювання демографічного стану і здоров’я населення зовнішнього середовища підприємств.

Вдосконалено механізми самоорганізації переміщення сфери діяльності підприємств, сформовано систему показників оцінювання його ефективності. Розроблено рекомендації з формування стратегії переміщення, побудовано модель, визначено траєкторію руху та запропоновано динамічні нормативи для оцінювання розвитку переміщення, розроблено принципи організації моніторингу на рівні підприємства та зовнішнього середовища.

1. Процес стабільного функціонування підприємства протягом тривалого часу є можливим, якщо інтереси суб’єкта господарювання відповідають або збігаються з інтересами регіону, а стратегія розвитку підприємства пов’язана і є невід’ємною частиною стратегії соціально-економічного розвитку його зовнішнього середовища.
З урахуванням потенціалу конкретного підприємства запропоновано використовувати таку класифікацію сфер діяльності: недостатню, мінімальну (або критичну), базову, перспективну, максимальну. Такий підхід до визначення сфери діяльності підприємства якнайповніше відповідає гармонійному розвиткові, інтересам, стилю життя працівників і населення зовнішнього середовища.

2. Показник уразливості необхідно відокремити від усіх інших наявних чинників перетворень, перебудов, інвестиційних вкладень на підприємстві та його зовнішньому середовищі. Сформульоване поняття “інвестиційна уразливість” та визначені складові його оцінювання дають змогу окреслити останню межу, за якою може бути або розпад, або прийняття рішення про переміщення в іншу сферу діяльності підприємства.

3. Поняття та узагальнені форми переміщення сфери діяльності підприємства сприятимуть рухові до такої зміни сукупних чинників його розвитку, що допоможе перейти від недостатньої області життєдіяльності підприємства до максимально ефективної для нього та його зовнішнього середовища.

4. Аналіз можливості й доцільності переміщення сфери діяльності підприємств рекомендовано здійснювати за допомогою методики, яка містить три варіанти урахування ризиків: спеціальну деталізовану матрицю ризиків, яка дасть можливість виявити збуджувальні зовнішні і внутрішні фактори, раціонально організувати інформаційне забезпечення, контроль за ризиками та вибрати ефективні методи управління ними; схему оцінювання ризиків із використанням експертного аналізу, котру належить застосовувати у разі відсутності необхідної інформації, статистичних даних або точних розрахунків, коли процеси переміщення не мають конкретних аналогів; дерево рішень – для прогнозування можливих наслідків різних форм переміщення і вибору найбільш привабливих і доцільних варіантів; реально оцінювати витрати коштів, вносити поправки та зважати на можливі стратегічні прорахунки.

5. Принципи, види та етапи інформаційного забезпечення враховують інтереси, запити і очікування користувачів. Для організації чіткого перебігу запропоновано багатоканальну систему, що уможливлює одержання потрібної інформації керівникам, дослідникам, аналітикам для прийняття рішень у межах їхньої компетенції; передавання паралельно різної інформації, необхідної по горизонталі та вертикалі для централізованого планування і координації, а також передбачати зворотний зв’язок з усіма структурами такої системи. Побудована блокова система інформаційного забезпечення процесу переміщення сприяє максимізації внутрішнього по-тенціалу підприємства й мінімізації його слабких сторін; допомагає краще розкрити можливості, виявити ступінь безпеки та зв’язки, що існують між усіма цими чинниками; нагромадити масиви інформації про стан фінансового, виробничого, інтелектуального й соціального потенціалу підприємства, а також оцінити рівень його самоорганізації; вона показує, як можна ефективно використовувати інформацію на підставі багатоваріантного аналізу задля пошуку оптимальних і доцільних стратегій переміщення сфери діяльності підприємств.

6. Процес реалізації переміщення містить типові процедури прийняття рішень, що полегшують роботу дослідників і виконавців, конкретизують здійснення усіх завдань і заходів, які було сплановано та які є невід’ємною частиною створення і збереження потенціалу успіху за різних обставин перебігу переміщення сфери ді-яльності підприємств.

7. Система показників оцінювання стану зовнішнього середовища підприєм-ства, яку розроблено, виходячи з обґрунтування необхідності використання показників демографічного стану і здоров’я населення, дає змогу відчутніше бачити задоволення інтересів (або втрати) працівників підприємств і населення середовища його господарювання, виявити недоліки, котрі можна компенсувати переміщенням сфери діяльності підприємств.

8. Інтегральне оцінювання демографічного стану і здоров’я населення зовнішнього середовища підприємств дало можливість узагальнити процеси відтворення територіальної спільноти, охарактеризувати стан населення регіону, якість трудових ресурсів і надати інформацію для прийняття рішень щодо конкретного переміщення сфери діяльності підприємств.

9. Система критеріїв і показників ефективності переміщення сфери діяльності підприємств враховує реагування людей на ті обставини, які створюються довкола, оскільки, по-перше, процес такого переміщення пов’язаний з поліпшенням їхніх життєвих умов, а, по-друге, кожна людина прагне до свого, особисто розробленого, економічного рівня. Загальна постановка системи показників оцінювання ефективності переміщення сфери діяльності підприємств формулюється у такий спосіб: підвищення якості життя й добробуту працівників підприємства та населення регіону відбувається у процесі переходу до нової сфери діяльності, а значить появи нових потреб і стимулів до праці у працівників підприємства.

10. Самоорганізація управління переміщенням сфери діяльності підприємств представлена у вигляді системи, яка має свої входи і виходи, структуру, елементи поведінки, принципи функціонування, самонастроювання, механізми захисту і типи управління, що сприятиме знаходженню найкоротших шляхів до успішної реалізації переміщення.

11. Масове застосування механізмів переміщення і досягнення при цьому позитивних результатів, відкритість економіки регіонів і процесів інтеграції, використання запропонованих напрямів надання пільг і механізмів стимулювання підприємств у перебігу переміщення прискорять появу демонстраційного ефекту, що діє у двох площинах: створює умови для застосування і відпрацювання процесів переміщення у різних регіонах і галузях; оптимізує моделі переміщення у широкому значенні, прискорює і стимулює застосування механізмів переміщення, збільшує радіус використання його інструментів.

12. Ефективність переміщення сфери діяльності підприємств має яскраво виражений соціально-економічний характер і передбачає виявлення ефекту доміно, що є сукупним результатом процесу переміщення та узагальнює весь перелік показників ефективності, якими можна його оцінити. Визначення ефекту доміно через запропоновані незалежні показники оцінювання з урахуванням синергетичного підходу допоможуть не тільки виявити відповідність переміщення інтересам підприємства та його зовнішнього середовища, але й планувати ці процеси для подолання диспропорцій у рівні життя населення різних територій.

13. Методологія реалізації стратегії переміщення сфери діяльності підприємств включає вибір методів, прийомів, інструментів, функцій, цілей, які базуються на внутрішніх можливостях підприємства, їх спільних рисах і різниці, а також етапи, у рамках яких використовуються різноманітні методи й відтворюється специфіка діяльності як підприємства, так і його працівників. Залежно від типу цілей розроблено методичні принципи і рекомендації щодо формування стратегії переміщення сфери діяльності підприємств з урахуванням перспективних планів, визначеного бажаного майбутнього та засобів досягнення або наближення до ідеалу.

14. Сформована модель переміщення сфери діяльності підприємств відповідає вимогам усіх осіб, хто зацікавлений у цьому, базується на розробленій сукупності етапів життєвого циклу та визначеній траєкторії руху процесу переміщення, сприяє досягненню ухваленої мети такого переміщення. Для оцінювання траєкторії руху і розвитку процесу переміщення пропонується використовувати динамічні нормативи: стратегічний, тактичний, оперативний;

15. Здійснення моніторингу як системи спостереження, контролю, оцінювання та прогнозування стану переміщення сфери діяльності і на підприємстві, і у зовнішньому середовищі, а також розроблені методичні принципи побудови моніторингу забезпечать безперервний контроль, коригування процесу переміщення, невпинне просування до ідеалу і задоволення інтересів усіх його учасників.

Публікації автора:

Монографії та брошури

1. Организация охраны окружающей среды в регионе / Б.Г. Розовский,
И.А. Жаркова, О.И. Жадан, Т.В. Пащенко, Н.М. Кононова, Н.А. Бородавченко. – Киев: Наукова думка, 1993. – 93 с. Особистий внесок автора: наукова концепція розгляду регіону як соціально-економічної та екологічної системи відтворення умов життєдіяльності; методичні підходи до оцінювання стану здоров’я населення, демографічної ситуації в регіоні та соціально-економічних і екологічних навантажень на його мешканців; дослідження механізмів управління і регулювання навколишнього середовища.

2. Калінеску Т.В. Методологія аналізу і оцінки ефективності переміщення сфери діяльності підприємств: Монографія. – Луганськ: Вид-во СНУ ім. В. Даля, 2003. – 280 с.

3. Пащенко Т.В., Бородавченко Н.А., Кононова Н.М., Сорока Л.А. Влияние социально-экономических и экологических факторов на качество трудовых ресурсов. – Донецк: ИЭП АН УССР. – 1989. – 20 с. Особистий внесок автора: дослідження механізму впливу соціально-економічних факторів господарювання підприємств на якість трудового потенціалу регіону.

Статті

1. Пащенко Т.В., Бородавченко Н.А., Кононова Н.М. Методический подход к оценке демографической ситуации в регионе // Экономика Советской Украины. – 1991. – № 2. – С. 88 – 90. Особистий внесок автора: обґрунтування методики та ідея інтегрального оцінювання демографічної ситуації в регіоні.

2. Пащенко Т.В. Проблемы регионального самоуправления // Экономика и экология: проблемы и опыт (сб. науч. трудов). – Донецк: ИЭП АН Украины. – 1993. – С. 39 – 46.

3. Пащенко Т.В. Оценка инвестиционного потенциала предприятия // Бизнес Информ. – 1998. – № 6(226). – С. 75 – 77.

4. Пащенко Т.В., Соловей Н.М. Стратегия управления финансовыми ресурсами // Бизнес Информ. – 1998. – № 20. – С. 72 – 74. Особистий внесок автора: розроблення принципів стратегічного управління ресурсами підприємства.

5. Пащенко Т.В. Управление информационным процессом инвестирования // Бизнес Информ. – 1998. – № 21-22. – С. 55 – 56.

6. Гончаров В.Н., Пащенко Т.В. Некоторые вопросы организации производства в условиях перемен // Повышение эффективности организации и управления производством в условиях рынка: Межвуз. сб. науч. тр.. – Воронеж: Изд-во Воронеж. гос. техн. ун-та. – 1998. – С. 7 – 12. Особистий внесок автора: розроблення критеріїв функціонування підприємств в умовах нестабільності та різних форм бізнесу.

7. Пащенко Т.В., Брицкий А.В. Формирование инвестиционной стратегии предприятий // Збірник наукових праць Східноукраїнського державного університету: У 2. Технічні науки (промисловий транспорт, матеріалознавство, машинобудування, електротехніка, прилади, інформатика, автоматизація, обробка матеріалів, безпека життєдіяльності), економіка. – Луганськ: Вид-во СУДУ, 1999. – С. 70 – 73. Особистий внесок автора: розроблення принципів і рекомендацій щодо вибору стратегічних рішень і формування етапів реалізації стратегічного планування; визначення вимог до інформаційної бази планування.

8. Костырко Л.А., Пащенко Т.В., Соловей Н.М. Источники формирования финансовых ресурсов // Бизнес Информ. – 1999. – № 3–4.– С. 122 – 127. Особистий внесок автора: запропоновано класифікацію джерел формування ресурсів підприємства.

9. Гончаров В.Н., Пащенко Т.В. Проблемы использования потенциала предприятия // Бизнес Информ. – 1999.– № 13–14. – С. 115 – 117. Особистий внесок автора: розроблення принципів, критеріїв оцінювання потенціалу підприємств і стандартизації інформації.

10. Соловей Н.М., Пащенко Т.В., Гончаров В.Н. К вопросу о методах управления финансовыми ресурсами // Вісник Східноукраїнського державного університету. – 1999. – № 5(20). – С.79 – 85. Особистий внесок автора: концептуальні засади вибору методів управління ресурсами підприємства.

11. Goncharov V., Pashchenko T. Operating the Maintenance Processes of the Enviromental Protection // Gpgyrtstechnolgia. – Ресs (Hungary). – 1999. – № 3. – Р. 13. Особистий внесок автора: формування концепції захисту навколишнього середовища підприємства з урахуванням вимог, що їх ставить суспільство.

12. Пащенко Т.В., Соловей Н.М. Формирование модели управления финансовыми ресурсами предприятия // Организатор производства. – 2000. – № 1(10). –
С. 30 – 33. Особистий внесок автора: концепція побудови моделі управління ресурсами підприємства та аналізу чинників, що впливають на управління і використання ресурсів.

13. Калинеску Т.В. Оценка информационного обеспечения предприятия // Економіка. Менеджмент. Підприємництво. Зб. наук. праць. – Луганськ: Вид-во СНУ. – 2001. – № 5. – С. 61 – 67.

14. Калинеску Т.В. Измерение качества планирования инвестиций // Економіка: проблеми теорії і практики. Збірник наукових праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 80. – С. 51 – 56.

15. Калинеску Т.В. Самоорганизующие механизмы управления инвестиционной деятельностью предприятия // Економіка: проблеми теорії і практики. Зб. наук. праць. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 91. – С. 78 – 84.

16. Калинеску Т.В. К вопросу о перемещении предприятий и его последствиях // Вісник Луганського інституту внутрішніх справ МВС України ім. 10-річчя незалежності України. Наук.-теор. жур. – Луганськ: РВВ ЛІВС. – 2002. – Вип. 1. – С. 86 – 90.

17. Калінеску Т.В. Механізм прийняття рішень про переміщення сфери діяльності підприємств // Вісник Східноукраїнського національного університету ім. Володимира Даля. Наук. жур. – Луганськ: СНУ ім. В. Даля. – 2003. – № 2 (60). –
С. 102 – 108.

18. Калінеску Т. Розробка моніторингу переміщення сфери діяльності підприємств // Схід. – 2003. – № 7 (57). – С. 23 –26.

19. Бузько И.Р., Калинеску Т.В. Оценка целесообразности перемещения сферы деятельности предприятий // Nowe moliwoci i metody dziala innowacyjnych malych i rednich przedsibiorstw (MP) w ukladach wirtualnych. –Warszawa: Wyd-wo Wyszej Szkoly Ekonomiczno-Informatycznej, 2003. – Str. 298 – 311. Особистий внесок автора: розроблення трьох варіантів урахування ризиків (спеціальної деталізованої
матриці ризиків, схеми оцінювання ризиків за експертним аналізом і дерева рішень) для визначення доцільності переміщення сфери діяльності підприємств.

20. Калинеску Т.В. Особенности формирования показателей измерения уровня жизни человека // Nowe moliwoci i metody dziala innowacyjnych malych i rednich przedsibiorstw (MP) w ukladach wirtualnych. –Warszawa: Wyd-wo Wyszej Szkoly Ekonomiczno-Informatycznej, 2003. – Str. 312 – 323.

Тези доповідей у матеріалах наукових конференцій

1. Пащенко Т.В., Косачева С.В. К вопросу о стратегическом планировании на предприятиях // Матеріали Всеукр. наук.-практ. конф. “Проблеми та перспективи розвитку фінансів, обліку та контролю на Україні” (3–4 червня 1999 р., Донецьк). – Донецьк. держ. ун-т. економіки і торгівлі, 1999. – С. 61 – 64. Особистий внесок автора: визначення типових процедур і операцій з прийняття стратегічних рішень.

2. Пащенко Т.В. К вопросу о мониторинге инвестиционной деятельности // Проблемы становления рыночной экономики: информационное и финансовое обеспечение деятельности предпринимательских структур: Тез. Второй междунар. науч.-практ. конф. (ч. 2), (4 – 6 мая 2000 г., Севастополь). – Севастополь: Изд-во СевГТУ, 2000. – С. 76 – 78.

3. Калінеску Т.В. О методах исследования инвестиционного рынка // Маркетинг: теорія і практика. Тез. доп. ІV міжнар. наук.-практ. конф. (24 – 27 травня 2000 р.,
Ялта).– Т. І. – Луганськ: Вид-во СУДУ, 2000. – С. 107 – 108.

4. Калинеску Т.В. К вопросу об “информационной экологии” хозяйствующего субъекта // Матеріали Другої міжнар. конф. “Математичні моделі та інформаційні технології в соціально-економічних та екологічних системах” (18 – 19 квітня, 2001 р.,
Луганськ). – Луганськ: Вид-во СНУ, 2001. – С. 21 – 24.

5. Калинеску Т.В., Гончаров В.Н. Оценка способов перемещения предприятий и эффективность капитальных вложений в них // Матеріали Першої всеукр. наук.-практ. конф. “Україна наукова 2001”. Т. І. Екон. науки. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2001. – С. 24 – 25. Особистий внесок автора: визначення процесу переміщення, показників оцінювання його ефективності та принципів самоорганізації підприємств.

6. Калінеску Т.В. К вопросу о привлекательности и оценке уязвимости инвестиций // Матеріали Першої всеукр. наук.-практ. конф. “Україна наукова 2001”. Т. ІІ. Екон. науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. – С. 28 – 29.

7. Калінеску Т.В. Використання ефекту доміно для оцінки ефективності переміщення сфери діяльності підприємств // Матеріали V Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта – 2002”. (Дніпропетровськ – Житомир – Донецьк, 05 – 07 березня 2002 р.). – Т. 10. Економіка. -–Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 41 – 43.

8. Калінеску Т.В. До питання про визначення сфери діяльності підприємств// Матеріали Другої всеукр. конф. “Україна наукова 2002”. (Дніпропетровськ – Харків – Донецьк, 10 – 24 травня 2002 р.). – Т. 4. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 3 – 4.

9. Калінеску Т.В. Принципи розробки стратегії переміщення сфери діяльності підприємств // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Динаміка наукових дослід-жень” (Дніпропетровськ – Донецьк – Харків, 28 жовтня – 4 листопада 2002 р.). –
Т. 21. Економіка. –Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2002. – С. 30 – 32.

10. Калінеску Т.В. Визначення ефективності стратегічного планування переміщення сфери діяльності підприємств // Матеріали Міжнар. наук.-практ. конф. “Наука і освіта 2003” (Дніпропетровськ – Донецьк – Харків, 20 –24 січня 2003 р.).– Т. 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2003. – С. 14 – 17.