Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


384. Шам Наталя Петрівна. Методи управління фінансами машинобудівельного концерну: дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Приазовський держ. технічний ун-т. - Маріуполь, 2005.



Анотація до роботи:

Шам Н.П. Методи управління фінансами машинобудівельного концерну. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – Економіка, організація і управління підприємствами. – Приазовський державний технічний університет Міністерства освіти і науки України, Маріуполь, 2005.

В дисертації обґрунтована необхідність розробки специфічного методичного забезпечення аналізу діяльності і визначені основні напрямки удосконалення управління фінансами корпоративних структур. Розроблено модель міжфірмового порівняльного аналізу, що базується на комплексній кількісній оцінці фінансового стану підприємств, застосування якої дозволяє отримувати зіставні та узагальнені оцінки фінансового стану корпоративних структур. Розроблена модель фінансового балансу, яка є інструментом забезпечення поточної ліквідності та платоспроможності підприємства і оцінки ефективності кожного структурного підрозділу, що входить до його складу. Дістала подальший розвиток концепція економічного управління роботою з охорони праці. Визначені основні завдання фінансового управління охороною праці, розроблені методи, показники та критерії класифікації, при використанні яких встановлюється пріоритетність фінансування заходів з охорони праці, виходячи з умов забезпечення найбільшого економічного ефекту.

В дисертаційній роботі викладено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукової задачі щодо удосконалення методів управління фінансами машинобудівельного концерну. Основними науковими й практичними результатами стали: розробка методів управління фінансами корпорації на базі комплексного підходу до процесу корпоративного фінансового управління і вирішення задачі підвищення ефективності фінансового менеджменту в виробничих структурах машинобудівельного концерну.

Виконане наукове дослідження дає можливість сформулювати ряд висновків і пропозицій теоретичного, методичного і прикладного характеру, а саме:

1. Постановка мети підвищення ефективності фінансового управління у виробничих структурах машинобудівного концерну зумовила необхідність дослідження сутності фінансів підприємств, механізму корпоративного управління, узагальнення сучасних концепцій фінансового менеджменту та засобів досягнення необхідних результатів.

Встановлено, що в Україні поки що немає науково обґрунтованої концепції фінансово-економічного аналізу діяльності корпоративних структур, яка б враховувала їх специфіку й могла бути взята за основу при розробці методичного забезпечення фінансового аналізу, що зумовлює необхідність розробки моделі економічного аналізу і прогнозу, яка була б адаптована до роботи з великою кількістю підприємств. Визначено задачу розробки процедури розподілу фінансових ресурсів корпоративних структур як інструменту підвищення ефективності корпоративного менеджменту.

2. Необхідність реформування менеджменту на підприємстві пов’язана з переходом до управління фінансами на підставі аналізу фінансово-економічного стану з урахуванням стратегічних цілей конкретного підприємства. В зв’язку з цим у роботі проаналізовано зміст систем, методів і показників, що використовуються для аналізу фінансового стану підприємства. Виходячи з того, що для прийняття відповідного управлінського рішення важливо отримання узагальнених відомостей про фінансовий стан і оцінку конкурентної позиції підприємства, зроблено висновок про необхідність використання у аналізі методів комплексної кількісної оцінки фінансового стану підприємств та проведення на їх підставі міжфірмового порівняльного аналізу.

3. Аналіз існуючих методів визначення комплексної оцінки фінансового стану підприємства і практики їх застосування у машинобудівельному концерні надав можливість виявити недоліки та визначити напрямки удосконалення методів аналізу фінансового стану корпоративних структур, головним з яких вважається розробка моделі аналізу фінансового стану підприємства, що передбачає механізм міжфірмових порівнянь та прогнозування, з метою її використання у багатомірному порівняльному аналізі. При цьому вирішено завдання щодо удосконалення методу визначення комплексної оцінки у частині усунення обмежень щодо його використання при розрахунку узагальнюючих кількісних оцінок фінансового стану збиткових підприємств. З цією метою у роботі розроблено пропозиції відповідно зміни бази для стандартизації одиничних фінансових показників.

4. Запропонована та апробована у роботі модель міжфірмового порівняльного аналізу фінансового стану підприємств дозволяють проводити узагальнений аналіз фінансового стану підприємства за зрізом даних (у просторі) і зіставний аналіз динаміки показників фінансового стану підприємств (за часом). Узагальнений аналіз необхідний для виявлення впливу зміни фінансового стану структурних підрозділів корпорації на характер зміни фінансового стану підприємства в цілому. Зіставний аналіз дозволяє отримати порівняльну комплексно-рейтингову оцінку структурних підрозділів, що аналізуються, і проранжирувати виробничі структури за рівнем фінансового стану на дату аналізу й перспективу.

5. У роботі обґрунтовано, що умовою ефективного менеджменту на підприємстві є ведення та удосконалення форм і засобів управлінського обліку. Практично встановлено, що відсутність застосування даних, форм та методів управлінського обліку знижує цінність отриманих під час аналізу фінансового стану підприємств результатів і якість поточних та перспективних рішень в області управління основними засобами, компонентами оборотного капіталу та прибутком.

Як один із засобів управління поточною ліквідністю і платоспроможністю запропоновано порядок складання та модель фінансового балансу, який дозволяє забезпечити збалансованість і синхронність притоку-відтоку фінансових ресурсів й оцінити раціональність їх використання. Розробка містить сукупність вимог до даних, форми облікових регістрів і методику їх заповнення, а також практичні рекомендації щодо використання фінансового балансу у менеджменті.

6. Сучасна концепція системи управління охороною праці розглядає використання економічних важелів і фінансове управління охороною праці як основний напрямок відповідної роботи на підприємствах.

Аналіз теоретичних положень і практики підприємств в цієї галузі показує, що основним недоліком організації роботи з охорони праці є відсутність економічного механізму обґрунтування доцільності й першочерговості фінансування заходів з охорони праці, а також відсутність оцінки економічної ефективності їх фінансування в ході передпланової роботи. Усунення зазначених недоліків в умовах обмежених фінансових коштів на підприємстві має особливу значущість.

З цією метою в роботі розроблено метод фінансового менеджменту, що пропонує показники й критерії, при використанні яких встановлюється пріоритетність фінансування заходів з охорони праці, виходячи з умов забезпечення найбільшого економічного ефекту на одну гривню вкладень.

7. У зв’язку з тим, що діючими законами і нормативно-правовими актами України заходи з охорони праці визначено як обов’язкові до виконання підприємствами, а їх реалізація, як свідчить практика, сполучена зі значними витратами фінансових ресурсів, у роботі запропоновано методику віднесення таких витрат до категорії витрат на охорону праці, а також виявлення тієї частини з них, яка становить собою прямі збитки. Класифіковано групу «витрати-збитки», а також визначено їх місце у системі фінансових показників, що характеризують ефективність фінансового менеджменту на підприємствах. Відносні витрати-збитки запропоновано використовувати для розрахунку узагальнюючого показника стану охорони праці у виробничих структурах, який визначено як критерій для встановлення необхідності підвищення технічного рівня виробництва у виробничих структурах з метою одержання найбільшої економічної ефективності від фінансових вкладень.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Шам Н.П. Методика межфирменного анализа финансового состояния предприятия // Бизнес Информ.- 1998. - №23-24. – С.82-84.

  2. Шам Н.П. Финансовое состояние машиностроительного концерна (Межфирменный анализ) // Бизнес Информ. – 1999. - №9-10. – С.100-102.

  3. Шам Н.П., Шпак С.А. Практическая модель финансового баланса (на примере ОАО «Азов») // Бухгалтерский учет и аудит. – 2001. - №5. – С.41-45. (Особистий внесок здобувача: розроблено модель управлінського обліку руху фінансових ресурсів корпоративних структур – 0,15 д.а.).

  4. Шам Н.П. Финансовый менеджмент при реализации мероприятий охраны труда в машиностроительном комплексе // Економіка промисловості. – 2001. - №3 (13). – С. 121-129.

Опубліковано за матеріалами конференцій

5. Хотомлянский А.Л., Шам Н.П. Методика анализа финансового состояния корпоративных структур // Материалы VI региональной научно-технической конф. – Том I. – Мариуполь: ПГТУ. – 1999. – С.25. (Особистий внесок здобувача: розроблено модель міжфірмового фінансового аналізу – 0,05 д.а.).

6. Шам Н.П. Оптимизация оперативного финансового учета на предприятии // Материалы VI региональной научно-технической конф. – Том I. – Мариуполь: ПГТУ. – 1999. – С.28.

7. Шам Н.П. Менеджмент кредиторской задолженности // Материалы VII региональной научно – технической конф. – Том I. – Мариуполь: ПГТУ. – 2000. – С.58.

8. Шам Н.П. Маркетинг и финансы: пути повышения эффективности взаимосвязей // Материалы XI региональной научно – технической конф. – Том II. – Мариуполь: ПГТУ. – 2004. – С.165.

9. Шам Н.П. Шпак С.А. Маркетинг и финансы: взаимосвязь и взаимозависимость // Материалы I научно – технической конф. молодых специалистов «Азовмаш-2004» – Мариуполь: Азовмаш. – 2004. – С.43-44. (Особистий внесок здобувача: надано пропозиції щодо взаємодії маркетингу і фінансового менеджменту при плануванні діяльності підприємств – 0,05 д.а.).