Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка промисловості


Кулаковська Тетяна Анатоліївна. Методичне забезпечення регулювання процесів відтворення основних засобів харчової промисловості (на прикладі плодоовочевої консервної промисловості України) : Дис... канд. наук: 08.07.01 - 2006.



Анотація до роботи:

Кулаковська Т.А. Методичне забезпечення регулювання процесів відтворення основних засобів харчової промисловості (на прикладі плодоовочевої консервної промисловості України). – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.07.01 – економіка промисловості. – Інститут проблем ринку та економіко-екологічних досліджень Національної академії наук України, Одеса, 2005.

Дисертація присвячена розробці ефективного механізму регулювання процесів відтворення основних засобів підприємств харчової промисловості. В роботі охарактеризовано особливості відтворення основних засобів, розкрито сутність процесів спрацювання, зношення та амортизації, встановлено їх взаємообумовленість. Визначено поняття якості відтворення основних засобів. Виділено фактори, що визначають якість відтворення та досліджено їх вплив на процес відтворення основних засобів. Визначено роль державних органів у сфері регулювання процесів відтворення основних засобів.

Розроблено методику регулювання процесів відтворення основних засобів, яка базується на визначені єдиної норми амортизації, що забезпечує можливість здійснення розширеного відтворення одиниці корисності основних засобів за рахунок власних коштів підприємств. Удосконалено підхід до визначення відновлювальної вартості активної частини основних засобів відповідно до економічного значення змін їх технічних параметрів. Удосконалено підхід до виміру стану та оцінки якості відтворення основних засобів, який дозволяє визначати резерви підвищення якості цього процесу.

У дисертації наведено теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, що виявляється в удосконаленні методичних підходів до регулювання процесів відтворення основних засобів підприємств на основі визначення оптимальних обсягів та термінів їх оновлення. Основні висновки автора дисертаційної роботи полягають у такому:

  1. Досліджено державні заходи щодо регулювання процесів відтворення основних засобів та встановлено, що вони не мають чіткої цілеспрямованості та не вирішують системно проблеми, пов’язані з відновлювальними процесами. Трансформовано механізми відновлення основних засобів за рахунок головного джерела фінансування цього процесу – амортизаційного фонду, який потенційно є джерелом не тільки простого, а що найважливіше, розширеного за корисністю відтворення основних засобів. Це потребує удосконалення підходів до регулювання процесів відтворення основних засобів та розробки на основі наукового підходу методичних положень та рекомендацій.

  2. Встановлено взаємозв’язок та взаємообумовленість між спрацюванням та зношенням основних засобів. На цій основі науково обґрунтовано використання регресивних методів нарахування амортизаційних відрахувань. Доведено, що перенесення вартості основних засобів на продукцію, яка виробляється, повинне відбуватися за принципом протилежності накопиченню їх зношення.

  3. Автором удосконалено методичний підхід до виміру стану та оцінки якості відтворення основних засобів, який базується на комплексному врахуванні найбільш вагомих факторів, що визначають стан та якість відтворення основних засобів: стан безпосередньо відтворюваних основних засобів, своєчасність їх оновлення та забезпеченість цього процесу власними коштами. Наголошено на необхідності удосконалення існуючого підходу до визначення стану та оцінювання якості процесів відтворення основних засобів з позиції розгляду у єдності їх вартості та споживної вартості. Запропоновано використовувати показником, який найбільш досконало відображає споживну вартість основних засобів – потужність, яка припадає на одиницю ресурсоспоживання. Також було запропоновано при вимірі стану та оцінці якості відтворення основних засобів враховувати своєчасність здійснення цього процесу, тобто врахувати ефективність відтворення основних засобів у часі.

  4. В дисертаційному дослідженні доведено, що вирішення проблеми нестачі власних коштів для фінансування відтворення основних засобів можливе за умови встановлення єдиної норми амортизації, яка забезпечує можливість здійснення розширеного за корисністю відтворення основних засобів у моменти їх масового оновлення. Розроблено методику визначення єдиної норми амортизації. Показано, що розробка єдиної норми амортизації передбачає визначення оптимальних термінів функціонування основних засобів (особливо їх активної частини, на основі якої визначається цикл оновлення всіх основних засобів) та оптимальних обсягів оновлення.

  5. Удосконалено методичний підхід до визначення оптимальних термінів експлуатації основних засобів. Доведено, що оптимальний термін експлуатації основних засобів може знаходитись в інтервалі між терміном, який відповідає темпам НТП, та терміном експлуатації, встановленим з урахуванням умов матеріального спрацювання. Наближення оптимального терміну експлуатації засобів праці до нижньої або верхньої меж обумовлене ефективністю нової техніки.

  6. Удосконалено методичний підхід до визначення відновлювальної вартості елементів основних засобів. Обґрунтовано необхідність урахування якісних змін у технічних засобах, які відбуваються під впливом НТП, при визначенні їх відновлювальної вартості. Доведено залежність вартості основних засобів від економічного значення удосконалень їх технічних параметрів. До факторів, які обумовлюють економічне значення удосконалень, віднесено питому вагу вартості ресурсів, які використовуються у виробництві продукції, та динаміку цін на визначені ресурси.

  7. В дисертаційній роботі за удосконаленою методикою було проаналізовано стан та якість відтворення основних засобів 61 підприємства плодоовочевої консервної промисловості України. З метою визначення циклів оновлення основних засобів було здійснено групування всіх підприємств на основі кластерного аналізу. Було виокремлено чотири групи підприємств з різними циклами оновлення (3,4,5 та 6 років), це дозволило визначити резерви підвищення якості відтворення основних засобів за рахунок фактора часу. Визначено, що ті підприємства, які є лідерами ринку плодоовочевої продукції, проводять досить агресивну політику відтворення основних засобів. Вона полягає у випередженні дій конкурентів у сфері відтворення основних засобів та виході на ринок з новою або модернізованою продукцією першими, що дає можливість отримання надприбутку за рахунок фактора часу.

  8. В дисертаційній роботі встановлено роль держави в сфері регулювання процесів відтворення основних засобів. Вона полягає у визначенні граничних термінів експлуатації елементів основних засобів, щорічному вимірюванні показника зміни вартості одиниці корисності основних засобів та доведенні його до суб’єктів господарювання з метою своєчасного корегування нарахованої амортизації, надання суб’єктам господарювання прав для самостійного прийняття рішень щодо використання прискорених методів нарахування амортизації, закріпленні у законодавстві необхідності цільового використання коштів амортизаційного фонду та розробки комплексу стимулюючих заходів щодо здійснення якісного відтворення основних засобів.

Публікації автора:

Статті у наукових фахових виданнях:

  1. Кулаковская Т.А. Оптимизация срока службы средств труда // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету (Вип.151). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 71–75.

  2. Кулаковская Т.А., Мартыновский В.С. Оптимизация процесса воспроизводства основных производственных фондов // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету (Вип.160). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – С. 131–136.

  3. Кулаковская Т.А. Методический подход к определению стоимости средств труда // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету (Вип.189: В 5 т. Том III). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2004. – С. 872–878.

  4. Кулаковская Т.А. Методические подходы к оценке экономической эффективности инвестиций // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць Дніпропетровського національного університету (Вип.201: В 2 т. Том 2). – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2005. – С. 396–405.

Тези доповідей:

  1. Кулаковская Т.А. Проблеми фінансування відтворення основних фондів підприємств та шляхи їх вирішення // Матеріали I Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова». – Том 12. Економічні науки. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2001. – С. 14–15.

  2. Кулаковская Т.А. К вопросу о совершенствовании механизма воспроизводства основных фондов предприятий // Матеріали II Всеукраїнської науково-практичної конференції «Україна наукова». – Том 4. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 43–44.

  3. Кулаковская Т.А. К вопросу об усовершенствовании системы показателей воспроизводства основных средств предприятий // Матеріали V Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта – 2002». – Том 12. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 9–10.

  4. Кулаковская Т.А. Временно свободная амортизация как источник расширенного воспроизводства основных фондов // Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень». – Том 22. Економіка. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2002. – С. 30–31.

  1. Кулаковская Т.А., Малахова С.В. Оптимизация процессов формирования и использования амортизационного фонда предприятий // Матеріали II Міжнародної науково-практичної конференції «Динаміка наукових досліджень». – Том 26. Економіка промисловості. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2003. – С. 29–30.

  2. Кулаковская Т.А. Оценка качества воспроизводственного процесса основного капитала // Матеріали I Міжнародної науково-практичної конференції «Науковий потенціал світу». – Том 19. Економіка промисловості. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2004. – С. 24–26.

  3. Кулаковская Т.А. Методика определения пределов наращивания производственной мощности // Матеріали VIII Міжнародної науково-практичної конференції «Наука і освіта». – Том 85. Економіка промисловості. –Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2005. – С. 42–43.

  4. Кулаковская Т.А. Трансформация взглядов на систему воспроизводства основного капитала предприятий // Зб. наук. праць III Міжнародної науково-практичної конференції «Стан і проблеми трансформації фінансів та економіки регіонів у перехідний період». – Т.2. Актуальні проблеми розвитку малих і середніх підприємств різних форм власності. – Хмельницький: ХЕУ. – 2005. – С. 215–217.