Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Стечкевич Олег Орестович. Методичні засади інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп'ютерного набору : Дис... канд. наук: 13.00.04 - 2003.



Анотація до роботи:

Стечкевич О.О. Методичні засади інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2003.

Дисертація присвячена проблемі організації інтегрованих уроків виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору. Виявлено методологічні, психологічні, загальнопедагогічні, цільові, організаційні, інтеграційні та методичні особливості інтегрованого уроку виробничого навчання у професійно-технічних навчальних закладах. Розроблено методичні засади інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору: інтегрований урок є синергетичною системою, яку доцільно моделювати з виділенням логічно завершеного елемента уроку – чарунки – з опорою на існуючі системи виробничого навчання на основі інноваційного підходу до інструктажу та специфічні методи навчання операторів комп’ютерного набору з дотриманням визначених вимог до інтегрованого уроку виробничого навчання. Побудовано модель інтегрованого уроку у підготовці операторів комп’ютерного набору у професійно-технічних навчальних закладах, яка відображає основні компоненти інтегрованого уроку та вплив на його ефективність інших зовнішніх та внутрішніх чинників.

1. Виробниче навчання як планомірно організований процес спільної діяльності майстра та учнів з метою формування в останніх практичних професійних знань, умінь та навичок, які відповідають сучасному рівню техніки і технології виробництва, займає чільне місце у системі професійно-технічної освіти. Аналіз поняття “урок” показує, що його дидактична структура в останні роки значно змінюється. Важливе місце займає інтегрований урок, який забезпечує взаємозв’язок загальної і професійної освіти шляхом інтеграції змісту, методів та засобів навчання, оскільки він повніше моделює професійну діяльність. Інтеграція знань і способів діяльності створює основу для формування професійного мислення, підвищує інтерес учнів до обраної професії.

2. Інтегрований урок виробничого навчання у професійно-технічних навчальних закладах має ряд специфічних особливостей. Методологічні особливості інтегрованого уроку виробничого навчання полягають у використанні для його побудови комплексу інтегративного, системного, синергетичного, діяльнісного та модельного підходів, а психологічні – передбачають урахування впливу комп’ютерної техніки на психіку учня. Загальнопедагогічні особливості полягають у тому, що його доцільно розглядати як цілісну динамічну систему, яка передбачає спільну діяльність майстра та учнів на основі інтеграції знань і їх комплексного застосування у процесі практичної діяльності учнів з урахуванням усієї системи об’єктивних та суб’єктивних чинників. Цільові особливості інтегрованого уроку виробничого навчання передбачають виокремлення професійних та комп’ютерних цілей уроку. Організаційними особливостями є обґрунтування та розробка типології уроків виробничого навчання та інноваційні підходи до інструктажу (перерозподіл часу між вступним, поточним і заключним інструктажами для різних типів уроку, які визначені на основі професійних та комп’ютерних цілей навчання). Інтеграційні особливості уроку виробничого навчання визначають можливість інтеграції змісту та процесуальних елементів навчання інтегрованого уроку виробничого навчання. Методичні особливості передбачають, що досягнення цілей інтегрованих уроків виробничого навчання можливе лише за умови використання адекватних методів навчання, які враховують низку чинників впливу на спільну діяльність учня та майстра виробничого навчання.

3. До інтегрованого уроку виробничого навчання доцільно застосувати синергетичний підхід, оскільки під час уроку відбуваються процеси, які, завдяки наявності внутрішніх зв’язків та контактів з оточуючим середовищем, забезпечують узгоджену поведінку системи і зміну її структури, тобто система саморозвивається. Визначаємо три рівні опису інтегрованого уроку виробничого навчання: мікроскопічний, мезоскопічний та макроскопічний. Урок є синергетичною системою, оскільки ним можна керувати, змінюючи діючі на нього зовнішні фактори – цілі професійної освіти, вимоги до спеціаліста, методичне забезпечення, спеціальні засоби навчання.

Під час підготовки операторів комп’ютерного набору для ефективного управління ходом інтегрованого уроку важливим є не так вплив майстра виробничого навчання на учня, як його розподіл, просторова і часова організація стосовно усіх компонентів системи (знаннями, вміннями, навичками, засобами навчання, інструктажами). Серед елементів інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору виділяємо три групи: інструктажі (вступний, поточний, заключний); засоби навчання (комп’ютери і програмне забезпечення); майстер, учень, знання, вміння, навички. Наявність зв’язків між цими групами та спільної мети дозволяє кожну з груп називати підсистемою інтегрованого уроку виробничого навчання. На цій основі будується стільникова модель інтегрованого уроку виробничого навчання, найменшим елементом якої є чарунка – структурний елемент моделі, який відображає інноваційний підхід до організації інструктажів, вимоги до уроку та вибір методів навчання. Така модель інтегрованого уроку виробничого навчання є варіативною, що досягається шляхом переміщення сегментів у межах чарунки і обертанням самої чарунки.

До інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору формулюємо такі основні вимоги: формування і розвиток в учнів позитивних мотивів навчально-пізнавальної діяльності; визначення професійних та комп’ютерних цілей уроку; системний підхід до інформаційного наповнення уроку; раціональне структурування фрагментів уроку; оптимізація часових інтервалів інструктажів; забезпечення оперативного зворотного зв’язку та дійового контролю; оперативна перебудова уроку з урахуванням прогностичних аспектів. Кожна з цих вимог має складну структуру і може розглядатися як сукупність інших, менш загальних вимог.

4. Моделювання уроку виробничого навчання з використанням комп’ютерної техніки у професійно-технічних навчальних закладах базується на визначенні його як системи. На основі мікроскопічного опису будується схема взаємодії елементів системи “урок виробничого навчання”: процес впливу майстра виробничого навчання на учня шляхом інструктування з використанням різноманітних засобів навчання, з метою передачі знань та умінь і трансформування їх у відповідні навички. Наступний крок побудови моделі уроку виробничого навчання – це мезоскопічний опис груп, що складаються з багатьох частинок, який використовується для обґрунтування вибору структурного елемента моделі інтегрованого уроку виробничого навчання у вигляді чарунки. Базовою групою у цій схемі є інструктаж як основний метод організації взаємної роботи учня та майстра на уроках виробничого навчання. Під час інструктажу здійснюється комплексний вплив на учня з метою передачі знань, формування вмінь та навичок, тому він перебуває у зв’язку з третьою групою. У свою чергу, методика організації інструктажу ставить у залежність від неї засоби навчання, тобто другу групу. У верхній частині цієї схеми є засоби навчання, адже критерієм освоєння учнем спеціальності є його вміння використовувати у роботі комп’ютер як основний інструмент фахової діяльності. Останній крок побудови моделі –макроскопічний опис системи, який подає взаємодію уроку як системи у складі інших систем під дією зовнішніх чинників та дозволяє побудувати модель інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору.

5. Результати педагогічного експерименту показали, що існуючі підходи до уроку виробничого навчання неспроможні задовольнити вимоги до формування належного рівня фахівця. Варіативними чинниками було обрано розподіл часу на підготовку до типового і нетипового уроків виробничого навчання; відсоток нетипових уроків у практиці роботи майстрів виробничого навчання; джерела формування практичних завдань і кількість їх варіантів під час уроку; розподіл уподобань учнів до певного типу інструктажу; рейтинг навчальних дисциплін серед учнів професійно-технічних навчальних закладів. Використання інтегрованого уроку виробничого навчання є значно меншим, ніж його теоретично обґрунтовані можливості.

Визначення рівнів варіативності вмінь на основі оперування даними та використання можливостей програмного забезпечення, плановості вмінь на основі знання і виконання технологічного процесу, контрольованості вмінь на основі керування роботою показало переваги інтегрованого уроку виробничого навчання перед традиційним. Вищими були також показники ґрунтовності знань, рівня результативності вмінь та сформованості навичок (за витраченим часом та кількістю допущених помилок). Інноваційна методика профілінгу дала можливість уточнити і доповнити експериментальні результати, зокрема при виконанні комплексних перевірочних робіт.

Узагальнені результати проведеного дослідження доводять, що теоретичне та методичне обґрунтування інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору суттєво підвищує якість професійної підготовки учнів.

Здійснене дослідження дало змогу сформулювати низку пропозицій, зокрема: Науково-методичному центру професійно-технічної освіти Міністерства освіти і науки України та обласним методичним центрам і кабінетам щодо врахування особливостей використанням комп’ютерної техніки під час складання кваліфікаційних характеристик; використання проекту навчальної програми “Професійно-практична підготовка” для професії “Оператор комп’ютерного набору” та серії методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”; внесення змін в організацію уроків виробничого навчання з урахуванням сформульованих методичних засад.

До подальших напрямів дослідження цієї проблеми ми відносимо: теоретичне обґрунтування інтегрованого уроку виробничого навчання для інших спеціальностей; розробку комплексу вимог до вивчення програмних засобів з виокремленням навчальних елементів та визначенням рівня володіння ними; розробку пакета дидактичних матеріалів для проведення атестаційних та перевірочних робіт на базі інтегративного підходу.

Основні результати дослідження відображено в публікаціях:

Статті у наукових журналах та збірниках наукових праць:

  1. Стечкевич О.О. Дидактичні можливості систем виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів. – 2001. – №4. – С.89-96. – 0,30 авт. арк.

  2. Стечкевич О.О. Міжпредметні зв’язки на уроках виробничого навчання з використанням комп’ютерної техніки // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів. – 2002. – №4. – С.106-112. – 0,30 авт. арк.

  3. Стечкевич О.О. Можливості уроків виробничого навчання з використанням комп’ютерної техніки // Сучасні інформаційні технології та інноваційні методики навчання у підготовці фахівців: методологія, теорія, досвід, проблеми: У 2-х част. – Київ-Вінниця: ДОВ Вінниця. – 2002. – Вип.2. – С.507-511. – 0,33 авт. арк.

  4. Стечкевич О.О. Нетрадиційні форми підручника на основі використання комп’ютерної техніки // Проблеми сучасного підручника: Зб. наук. праць. – К.: Педагогічна думка. – 2003. – Вип.3. – С.144-147. – 0,30 авт. арк.

  5. Стечкевич О.О. Обґрунтування методичних засад інтегрованого уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. – К.: НПУ. – 2002. – Випуск 49. – С.145-150. – 0,40 авт. арк.

  6. Стечкевич О.О. Особливості використання комп’ютерної техніки на уроках фізики в середній школі // Наукові записки. – Серія: Педагогічні науки. – Кіровоград: РВЦ КДПУ ім. В.Винниченка. – 2002. – Випуск 42. – С.65-67. – 0,13 авт. арк.

  7. Стечкевич О.О. Особливості уроку виробничого навчання у підготовці операторів комп’ютерного набору // Педагогіка і психологія професійної освіти. – Львів. – 2002. – №6. – С.239-246. – 0,30 авт. арк.

  8. Стечкевич О.О. Тенденції розвитку сучасного уроку в професійно-технічних навчальних закладах // Наукові записки: Збірник наукових статей Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. – К.: НПУ. – 2002. – Випуск 46. – С.133-137. – 0,30 авт. арк.

  9. Литвин А.В., Стечкевич О.О. Наступність в інформаційних технологіях навчання // Науковий вісник ПДПУ ім. К.Д.Ушинського. – Одеса. – 2002. – Випуск 10. – Частина ІІ.– С.69-73. – 0,30 (авторські – 0,15) авт. арк.

Методичні рекомендації та навчально-методичні матеріали:

  1. Стечкевич О.О. Практичні роботи до розділу “Операційні системи й оболонки”. – Дрогобич: Вимір, 2002. – Серія методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”. – Вип.1. – 24 с. – 0,50 авт. арк.

  2. Стечкевич О.О. Практичні роботи до розділу “Графічний редактор Paint”.– Дрогобич: Вимір, 2002. – Серія методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”. – Вип.2. – 24 с. – 0,50 авт. арк.

  3. Стечкевич О.О. Практичні роботи до розділу “Текстовий редактор Word”. – Дрогобич: Коло, 2002. – Серія методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”. – Вип.3. – 36 с. – 1,35 авт. арк.

  4. Стечкевич О.О. Конспекти уроків до розділу “Операційна система DOS”. – Дрогобич: Вимір, 2002. – Серія методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”. – Вип.4. – 24 с. – 1,10 авт. арк.

  5. Стечкевич О.О. Розробка інтегрованих уроків виробничого навчання. – Львів: ОНМЦ ПТО, 2003. – Серія методичних рекомендацій “Зроби урок виробничого навчання цікавим”. – Вип.5. – 28 с. – 1,20 авт. арк.

  6. Стечкевич О.О. Текстовий редактор “ТВІР”. Керівництво користувача. – Стебник: ОЦ ПТУ №30, 1997. – 56 с. – 0,50 авт. арк.

  7. Стечкевич О.О. Тематичні тести з предмета “Інформатика та автоматизація виробництва” для професійно-технічних училищ. – Стебник: ОЦ ПТУ №30, 1998. – 32 с. – 0,30 авт. арк.

Концепції, навчальні програми, курси лекцій, словники:

  1. Стечкевич О.О. Навчальна програма з предмета “Професійно-практична підготовка” для професії “Оператор комп’ютерного набору” (проект). – Дрогобич: Коло, 2002. – 16 с. – 0,60 авт. арк.

Матеріали науково-практичних конференцій:

  1. Стечкевич О.О. До проблеми підготовки операторів ЕОМ у ПТНЗ // М.В.Остроградський – видатний математик, механік і педагог: Матеріали міжнародної конференції, 26-27 вересня 2001 року. – Полтава. – 2001. – С.153-154. – 0,10 авт. арк.

  2. Marek A. Jakubowski, Jarosaw Zubrycki, Oleg Stechkevych. Rozmyta analiza regresij w pracy nauczyciela // Techniki komputerowe w przekazie edukacyjnym”. XII ogуlnopolskie sympozjum naukowe. – Krakуw. – 2002. – S.93-97. – 0,30 (авторські – 0,10) авт. арк.

  3. Собко Я.М., Стечкевич О.О. Інтегративний аспект діалогу “людина-комп’ютер” в сучасних освітніх системах // Сучасні проблеми науки та освіти: Матеріали 3-ї міждисциплінарної науково-практичної конференції. – Харків. – 2002. – С.208. – 0,1 (авторські – 0,05) авт. арк.

  4. Лєнік К., Стечкевич О., Вознюк О. Використання комп’ютера на творчих уроках з інформаційних технологій // Прикладна лінгвістика у ХХІ столітті: лінгводидактичні та культурологічні стратегії: Матеріали міжнародної наукової конференції. – Львів. – 2003. – С.83-85. – 0,15 (авторські – 0,05) авт. арк.