Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Кравченко Любов Миколаївна. Наукові основи підготовки менеджера освіти у системі неперервної педагогічної освіти : Дис... д-ра наук: 13.00.04 - 2009.



Анотація до роботи:

Кравченко Л.М. Наукові основи підготовки менеджера освіти у системі неперервної педагогічної освіти. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут вищої освіти АПН України. – Київ, 2008.

У дисертації обґрунтовано наукові основи поетапної професійної підготовки менеджера в системі неперервної педагогічної освіти. Розроблено концепцію поетапної професійної підготовки менеджера освіти у контексті інноваційних ринкових теорій управління; виявлено науково-педагогічну сутність, закономірності, суперечності, принципи, здійснено уточнення й модифікацію основних понять індивідуальної професійної підготовки менеджера освіти; теоретично обґрунтувано поетапно структуру процесу підготовки менеджера освіти широкої вікової періодизації у єдності початкового (професійно-орієнтувального), основного (професійно-формувального) та післядипломного (професійно-супроводжувального) етапів; визначено й науково обгрунтовано основні концентричного характеру професійно-педагогічні компетентності (пізнавально-аналітичні, ринково-креативні, лідерські, організаторські, навчально виховні, інформаційно-комунікативні, загальнокультурні) менеджера освіти та специфіку їх розвитку на кожному із етапів і відповідних організаційно-технологічних концентрів підготовки; розроблено й експериментально перевірено модель неперервної поетапної професійної підготовки, особистісного саморозвитку і самоздійснення менеджера освіти впродовж життя; з’ясовано і теоретично узагальнено систему управлінських знань, педагогічних механізмів, ринкових технологій та блок методичних процедур підготовки менеджера освіти на кожному із етапів процесу; науково обґрунтовано наскрізні та поетапні критерії і показники динаміки розвитку ключових компетентностей менеджера освіти у процесі неперервної професійної підготовки; розроблено експериментальний науково-методичний комплекс для апробації організаційно-функціональної моделі поетапної неперервної професійної підготовки менеджера освіти в інтегрованому соціально-педагогічному середовищі.

У дисертації здійснено нове вирішення проблеми підготовки менеджера освіти у системі неперервної педагогічної освіти, що полягає в обґрунтуванні наукових основ, розробленні теоретичної концепції та моделі професійної підготовки менеджера, їх експериментальній перевірці. Результати проведеного теоретичного пошуку та дослідно-експетиментальної роботи в цілому підтвердили гіпотезу і дали можливість сформулювати висновки відповідно визначених завдань:

1. Науково обґрунтовано теоретичну концепцію процесу поетапної професійної підготовки менеджера освіти як компетентнісно-концентричну цілісність у контексті модернізації освіти та інноваційних ринкових парадигм управління, засновану на взаємопов’язаних ідеях-концептах: а) людиноцентризму – визнання особистості професіонала вищою суспільною цінністю, суб’єктом і сенсом підготовки, первинною творчою реальністю; б) конкретної професіоналізації педагогічних управлінських знань, інтеграції у системі підготовки передусім професійних, а також сучасних загальних універсальних знань, які перетворюються у процесі педагогічного адаптаційного розвитку на особистісно-соціальні; в) компетентності – як особистісно-професійної властивості й активно-діяльнісного теоретичного і практичного результату підготовки професіонала на основі засвоєних фахових знань, умінь і навичок, формування системи суб’єкт-суб’єктних відносин і управлінсько-педагогічного досвіду менеджера освіти; г) концентричності – організації підготовки, яка полягає у поступальному вдосконаленні та розширенні початково заданого змісту у відповідності до віку та реальних потреб і можливостей суб’єктів підготовки широкого вікового діапазону. Таким чином, концепти людиноцентризму, професіоналізації управлінських знань, компетентності менеджера й концентричності підготовки забезпечили можливість цілісної концептуалізації дослідження, єдності його методологічних, теоретичних і технологічних складників. На основі авторського компетентнісно-концентричного наукового підходу, відповідно якого неперервність професійної підготовки трактується як результат поетапного, концентричного і цілісного формування компетентностей менеджера освіти впродовж життя, досягнуто високого рівня фахових знань, цінностей, досвіду, специфіки розвитку індивідуальних якостей широкого вікового діапазону, забезпечено становлення особистості професіонала в умовах модернізації освіти та ринку освітніх послуг, реалізації сутнісної потреби незалежності професійного мислення і самоздійснення. Це репрезентує визначення менеджера освіти як високого рівня професіонала, освітнього лідера, організатора педагогічної взаємодії, що має спеціальну професійну підготовку, конвергентний світогляд, наділений владними повноваженнями з боку держави чи власника закладу, професійно керує педагогічним колективом відповідно до мети, місії й освітніх стандартів та соціально значущих педагогічних вимог, забезпечує рентабельність і конкурентноздатність освіти, здійснює моніторинг внутрішнього і зовнішнього педагогічного середовища, проводить маркетинг освітніх послуг, налагоджує ефективні зв’язки з громадськістю, як креативна особистість займається оперативним упровадженням інновацій у практику діяльності закладу. Концепція поетапної неперервної підготовки менеджера освіти як компетентнісно-концентрична цілісність визначила і об’єднала мету, зміст, поетапний процес, структуру, цикл методичних процедур і механізмів, особистісно-соціальний результат підготовки.

2. Обґрунтовано наукові основи поетапного процесу професійної підготовки менеджера освіти впродовж життя: виявлено людиноцентричну науково-педагогічну сутність процесу підготовки, яка полягає у розумінні сучасного менеджера як усебічно розвиненої й самодостатньої особистості, незаперечної соціальної цінності, професіонала, а отже – високої якості інтелектуального товару на ринку освітніх послуг; закономірності – відповідності сучасному станові розвитку суспільства і потребам модернізації освіти, оперативного реагування на запити ринку освітніх послуг, формування суб’єкт-суб’єктної взаємодії у соціально-педагогічному середовищі та ін.; суперечності неперервної поетапної професійної підготовки фахівця, основними з яких є необхідність урегулювання протиріччя між особистісними потребами в індивідуально-професійному розвитку, вимогами ринкового глобалізованого суспільства до якості управлінських кадрів і освітніх послуг та реальним станом професійного формування і самоздійснення фахівця з освітнього менеджменту. Доведено, що підготовка менеджера освіти для сучасних навчальних закладів здійснюється на принципах суб’єктності, фасилітації, елективності, компетентності, цілісності, концентричності, наступності та інноваційності.

Здійснено уточнення, модифікацію, виявлено зв’язки і залежності основних понять поетапної неперервної професійної підготовки менеджера освіти: поняття „менеджмент освіти” розглядається як видове, підпорядковане родовому поняттю „педагогічний менеджмент”; поняття „конвергентний педагогічний менеджмент” розуміється як інноваційне управління освітою в ринкових умовах, що базується на оптимальному поєднанні особистісних і соціальних, загальнолюдських і національних, традиційних та інноваційних, глобальних і локальних чинників розвитку організації освіти і кожної особистості в ній; поняття „педагогічна професійна підготовка менеджера освіти” модифіковане як поетапний концентричний індивідуалізований процес цілеспрямованого формування особистісно і соціально значущих професійно-педагогічних компетентностей фахівця та його самоздійснення у системі освіти впродовж життя; з урахуванням теоретичних положень педагогічної науки і наукового менеджменту модифіковано поняття „менеджер освіти”, згідно з визначеними компетентностями посилено ринково-креативні, лідерські та загальнокультурні компетентісні аспекти як складники цілісної людинознавчої компетентності професіонала.

3. Теоретично обґрунтовано на основі методів системного й функціонально-структурного аналізу структуру процесу поетапної неперервної індивідуальної професійної підготовки менеджера освіти широкої вікової періодизації. Виявлено три етапи як складники компетентнісно-концентричної цілісності: початковий – професійно-орієнтувальний, основний – професійно-формувальний, післядипломний – професійно-супроводжувальний, критеріями обґрунтування яких виступають: загальні цілі; єдиний зміст і організація підготовки; вікова періодизація суб’єктів. Доведено, що кожному етапу в структурі процесу відповідають організаційно-технологічні концентри І, ІІ, ІІІ рівнів. Встановлено, що неперервна поетапна професійна підготовка розпочинається в системі загальної середньої освіти у процесі професійної орієнтації і самовиховання особистості майбутнього менеджера на початковому етапі у концентрі І рівня; продовжується й концентрично поглиблюється у навчальному закладі ІІІ-IV рівнів акредитації на основному професійно-формувальному етапі в концентрі ІІ рівня; триває на післядипломному етапі засобами педагогічної освіти і самоосвіти особистості впродовж життя у концентрі ІІІ рівня. Важливими сутнісними аспектами поетапної підготовки є взаємодія людських і технічних ресурсів, планування та розробка асортименту і якості освітніх послуг, урахування власних особистісних можливостей суб’єктів підготовки, відповідність методичних процедур їхнім професійно-педагогічним потребам.

4. Визначено й науково обґрунтовано з використанням методів теоретичного аналізу та узагальнення емпіричних даних комплекс основних концентричного характеру компетентностей менеджера освіти (пізнавально-аналітичних, ринково-креативних, навчально-виховних, лідерських, організаторських, інформаційно-комунікативних, загальнокультурних), розкрито специфіку їх розвитку на кожному із етапів і у відповідних їм організаційно-технологічних концентрах підготовки: раннє виявлення і формування на засадах педагогічної професійної орієнтації у концентрі І рівня; фаховий розвиток і саморозвиток компетентностей менеджера освіти на основі єдності теорії і практики, управлінської професіоналізації педагогічних знань та відповідних методичних процедур у концентрі ІІ рівня; професійний супровід на засадах групового й індивідуального самоздійснення та проектування освітніх бізнес-процесів підготовки менеджера у концентрі ІІІ рівня. Кожна із компетентностей інтегрує загальні, але властиві лише їй ознаки, які у своїй сукупності формують здатності й можливості індивіда до професійної управлінської діяльності в ринкових умовах. Інтеграція ключових компетентностей менеджера освіти відбувається відносно певного етапу, має концентричний особистісно-діяльнісний характер. Фахові знання і якості індивіда органічно взаємодіють і розвиваються упродовж етапів підготовки на засадах цілеспрямованого конструювання управлінського досвіду, ринково-педагогічних технологій реалізації владних повноважень і професійного самоздійснення у педагогічному середовищі.

5. Розроблено й експериментально перевірено методами генетичного і теоретичного моделювання, рефлексивного проектування індивідуально та соціально зорієнтовану організаційно-функціональну модель поетапної професійної підготовки та особистісного самоздійснення менеджера освіти впродовж життя, яка своєю метою має відтворення поетапної професійної підготовки для формування людинознавчої управлінської компетентності висококваліфікованого менеджера освіти. Запропонована модель зорієнтована на мету, ефективні взаємозв’язки між етапами й організаційно-технологічними концентрами, в основі яких лежить комплекс ринкового характеру компетентностей професіонала як складників людинознавчої компетентності, що цілеспрямовано й поступально розвиваються від етапу до етапу впродовж тривалого відрізка часу. Це дає можливість наукового відтворення і одержання ґрунтовної інформації про об’єкт і предмет дослідження, забезпечення змін, кристалізацію головних механізмів формування фахівця: багатогалузевого комплексу фахових знань та управлінської практики менеджера освіти, зразкового досвіду управлінської діяльності керівних кадрів освіти регіону, компетентності викладачів, науковців, менеджерів освіти, суб’єкт-суб’єктних відносин, сприятливого соціокультурного середовища регіону, ефективних взаємозв’язків між етапами і концентрами підготовки. Модель відтворює реальну ринково-педагогічну дійсність професійної підготовки менеджера освіти, має прогностичний характер та забезпечує особистісний і соціальний результат – високу якість і конкурентноздатність кадрів менеджерів освіти на ринку освітніх послуг.

6. З’ясовано, теоретично узагальнено та науково обгрунтовано відповідно до вимог комплексу компетентностей, етапів та концентрів підготовки: інтегративну концентричного характеру систему управлінських знань (філософських, соціологічних, педагогічних, соціально-педагогічних, психологічних, соціально-психологічних, наукового менеджменту, теорії бізнесу і маркетингу, історії управлінської думки, іміджології, риторики та ін.), педагогічних механізмів (зразкового досвіду управлінської діяльності керівних кадрів освіти регіону, компетентності викладачів, методистів, науковців, менеджерів освіти, суб’єкт-суб’єктних відносин, сприятливого соціокультурного середовища, ефективних взаємозв’язків між етапами і концентрами підготовки), ринкових педагогічних технологій соціального спрямування (громадського управління; реінжинірингу – докорінного перепроектування освітніх бізнес-процесів; маркетингу – розроблення стратегії і тактики роботи зі споживачами й моніторингу – постійного відстеження й удосконалення якості освітніх послуг; конструювання і навчання трудового колективу) та технологій особистісного самоздійснення (самоменеджменту особистісних ресурсів, самодіагностики компетентностей, самоіміджування, риторичної майстерності, конструювання ортобіотичної поведінки та ін.), циклів методичних процедур, конкретизованих поетапно (на початковому етапі – керівництво різновіковими колективами, факультативи і групи лідерів, індивідуальна робота з конкретним директором школи, педагогічні майстерні; на основному етапі – групи лідерів студентських колективів, науково-дослідницькі групи студентів і магістрантів, елективні навчальні курси майбутніх менеджерів освіти, управлінська педагогічна практика, реалізація індивідуальних програм саморозвитку; на післядипломному етапі – консалт-курси, групи індивідуального консалтингу, бізнес-школи діючих менеджерів освіти, індивідуальне проектування освітніх послуг і бізнес-процесів, традиційна курсова підготовка та ін.). Це дозволило визначити специфіку (вікову, стильову, гендерну) формування і саморозвитку менеджера освіти на кожному з етапів процесу підготовки, що в узагальненому вигляді відображено у наскрізній професійно-педагогічній програмі підготовки менеджера освіти на початковому, основному та післядипломному етапах й у відповідних організаційно-технологічних концентрах І, ІІ, ІІІ рівнів.

7. Науково обґрунтовано критерії і показники динаміки розвитку комплексу компетентностей менеджера освіти у процесі поетапної професійної підготовки. За критерії поетапної професійної підготовки приймаємо знання, уміння, навички, цінності, управлінський досвід менеджера освіти відповідно виділених етапів і груп професійних компетентностей, показниками яких виступають ступені динаміки розвитку суб’єкт-суб’єктної взаємодії відповідно п’яти логічних рівнів: співпідпорядкування, близького до співробітництва, співробітництва, близького до співтворчості, співтворчості у кожному з трьох концентрів підготовки. З метою визначення сумарного позитивного приросту компетентності майбутніх і діючих менеджерів освіти у рамках експерименту використовувалося переведення якісних показників у кількісні, концентрична анкета самооцінки, взаємооцінки та експертної оцінки ключових компетентностей менеджера освіти, у якій враховувалися основні вимоги професійно-педагогічної програми, 100-бальна шкала оцінки, методи обчислення середнього арифметичного значення суми набраних за кожним компонентом балів та визначення коефіцієнта сформованості кожного компонента стосовно встановлених логічних рівнів. Зведені результати експериментальної роботи підлягали статистичному групуванню та визначенню спільного коефіцієнта сформованості загального рівня професійної компетентності менеджера освіти як показника єдиного результату поетапної неперервної професійної підготовки менеджера освіти.

8. Розроблено у відповідності до етапів і концентрів підготовки експериментальний регіональний науково-методичний комплекс з центром у педагогічному університеті, до якого увійшли: середні школи та загальноосвітні навчальні заклади альтернативного типу Машівського і Новосанжарського районів Полтавської області, Машівський районний та Полтавський міський методичні кабінети, Полтавський державний педагогічний університет імені В.Г. Короленка, Полтавський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти імені М.В. Остроградського. Комплекс забезпечив перевірку організаційно-функціональної моделі поетапної професійної підготовки менеджера освіти в інтегрованому соціально-педагогічному середовищі, основних педагогічних технологій, реалізацію авторського науково-методичного посібника „Організаційно-методичні основи підготовки менеджера освіти” та наскрізної професійно-педагогічної програми підготовки, упровадження програм нормативних та елективних навчальних курсів, адаптованих до умов загальноосвітньої школи, педагогічного університету та інституту післядипломної педагогічної освіти методів ринкового й бізнесового проектування якісних освітніх послуг у діяльності менеджера освіти та циклу методичних процедур. Виявлено ефективність неперервного поетапного формування менеджера освіти у кожному з трьох концентрів та в цілому, що забезпечило зростання якості кадрів менеджерів освіти на 26,9 %, зокрема, на початковому (професійно-орієнтувальному) етапі у концентрі І рівня якість кадрів менеджерів освіти зросла на 30,2 %, на основному (професійно-формувальному) етапі у концентрі ІІ рівня – на 36,3 %, на післядипломному (професійно-супроводжувальному) етапі у концентрі ІІІ рівня – на 19,2 %.

Обґрунтовано рекомендації щодо впровадження основних наукових і практичних результатів дисертаційної роботи:

– розроблені у процесі дослідження авторські навчальні курси: „Менеджмент і самоменеджмент особистості лідера” (для старшокласників), „Проблеми освітнього менеджменту та модернізації національної освіти”, „Менеджмент в освіті”, „Менеджмент загальноосвітнього навчального закладу”, „Менеджмент і маркетинг освітніх послуг” (для студентів та магістрантів педуніверситетів), „Конвергентний менеджмент в освіті регіону”, „Маркетинговий підхід до проектування навчального закладу” (для слухачів обласного інституту післядипломної педагогічної освіти, категорій керівних кадрів освіти) та ін. доцільно використовувати на регіональному і всеукраїнському рівнях як нормативні і елективні у поетапній професійній підготовці фахівців з управління освітніми організаціями;

– для забезпечення якісної поетапної професійної підготовки менеджера освіти доцільним є створення регіональних комплексів і об’єднань як спільного ринкового соціально-педагогічного середовища, у якому в результаті професійної підготовки на кожному етапі здійснюється саморозвиток і формування особистості фахівця з менеджменту впродовж усього життя. До такого комплексу, очолюваного педагогічним університетом, мають уходити: інститути післядипломної педагогічної освіти, районні та міські методичні кабінети, районні методичні об’єднання управлінців (директорів і заступників директорів шкіл), базові загальноосвітні навчальні заклади тощо, які здійснюватимуть раннє виявлення задатків менеджера освіти, забезпечать педагогічну фасилітаційну допомогу ринково-креативного розвитку, ефективний процес педагогічної професійної орієнтації, фундаментальної професійної підготовки і професійного супроводу післядипломної освіти.

Одержані результати підтверджують гіпотезу дослідження. Проведена робота дозволила виділити й конкретизувати напрями подальших наукових і практичних пошуків з проблеми у руслі ринкової інноваційної модернізації освіти: дослідження теоретико-методичних основ підготовки менеджера освіти окремо на кожному етапі й у відповідному концентрі; вивчення і реалізація світового досвіду компетентнісного підходу до підготовки менеджера освіти; обґрунтування і розроблення системи кваліфікаційних рівнів менеджерів освіти, оцінки їхньої професійної компетентності на основі моніторингу діяльності регіонального, районного та шкільного рівнів менеджменту освіти з урахуванням потреби у компетентних фахівцях.

Публікації автора:

Монографії

  1. Кравченко Л. М. Неперервна педагогічна підготовка менеджера освіти: моногр. /Л.М. Кравченко.– Полтава: Техсервіс, 2006. – 422 с.

Навчальні посібники

  1. Кравченко Л.М. Організаційно-методичні основи підготовки менеджера освіти: навч.-метод. посіб. / Л.М. Кравченко. – Полтава :Техсервіс, 2007. – 496 с.

Статті у наукових фахових виданнях

  1. Кравченко Л. М. До проблеми методології раціонального пізнання менеджера освіти /Л.М. Кравченко. // Науковий вісник Південноукраїнського державного педагогічного університету імені К. Д. Ушинського. – Одеса:, 2002. – (Спецвипуск „Теорія та практика управління педагогічними процесами”). – С.108-116.

  2. Кравченко Л.М. До проблеми самоменеджменту керівника школи та вчителя / Л.М. Кравченко // Постметодика. – 2000. – № 5. – С. 29-32.

  3. Кравченко Л. М. Ідея нової школи і національної освіти у творчості С.Ф. Русової початку ХХ століття / Л.М. Кравченко. //Вісник Чернігівського державного педагогічного університету імені Т.Г. Шевченка. – Чернігів, 2007. – Вип. 47. – (Сер. „Педагогічні науки”). – С. 32-34.

  4. Кравченко Л. М. Ідея оптимальної школи в організаційно-педагогічній і науково-дослідницькій діяльності В. О. Сухомлинського / Л.М. Кравченко. // Постметодика. – 2007. – № 2. – С. 16-21.

  5. Кравченко Л. М. Ідея оптимальної школи у творчій спадщині В.О. Сухомлинського і діяльності сучасних менеджерів освіти / Л.М. Кравченко. // Гуманізація навчально-виховного процесу: наук.-метод. зб. – Слов’янськ:, 2007. – Вип. 37. – С. 20-26.

  6. Кравченко Л. М. Інноваційний менеджмент освіти як фактор масштабного оновлення організації / Л.М. Кравченко. //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2006. – Вип. 4(51). – – (Сер. „Педагогічні науки”). – С. 170-179.

  7. Кравченко Л.М. Комплекс особистісних технологій самопрезентації менеджера освіти / Л.М. Кравченко. // Вісник Львівського університету. – Львів, 2007. – Вип. 22. – (Серія педагогічна.). -–С. 84-91.

  8. Кравченко Л. М. Конвергентний менеджмент в освіті / Л.М. Кравченко. // Шлях освіти. – 2003. – №3. – С. 33-37.

  9. Кравченко Л. М. Конвергентний менеджмент в освіті регіону / Л.М. Кравченко. //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2002. – Вип. 5-6. – ( Сер. „Педагогічні науки”). – С. 155-162.

  10. Кравченко Л. М. Трагедія видатного сина полтавської землі / Л.М. Кравченко, Д.М. Кравченко. // Імідж сучасного педагога. – 2002. – № 6-7. – С. 20-24.

  11. Кравченко Л. М. Людинознавча компетентність менеджера освіти: психологічні управлінські знання / Л.М. Кравченко. // Імідж сучасного педагога. – 2004. – №10 (49). – С. 53-54.

  12. Кравченко Л. М. Людинознавча компетентність менеджера освіти: специфіка соціально-педагогічної підготовки / Л.М. Кравченко. //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2005. – Вип. 2(41). –( Сер. „Педагогічні науки”). – С. 131-142.

  13. Кравченко Л. М. Механізми громадського управління в освітньому менеджменті прогресивних країн світу / Л.М. Кравченко. //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2006. – Вип. 6(53). –(Сер. „Педагогічні науки”).– С. 92-100.

  14. Кравченко Л.М. Моделювання в діяльності менеджера навчального закладу /Л.М. Кравченко //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка.– Полтава, 2004. – Вип. 5(38). – ( Сер. „Педагогічні науки”). – С. 50-59.

  15. Кравченко Л.М. Особистісно-соціальні аспекти конструювання трудового колективу загальноосвітнього навчального закладу / Л.М. Кравченко //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2003. – Вип. 5(32). –( Сер. „Педагогічні науки”). – С. 22-32.

  16. Кравченко Л. М. Педагогічні аспекти проектування технологій способу життя менеджером освіти / Л.М. Кравченко // Імідж сучасного педагога. – 2006. – №9-10. – С.22-26.

  17. Кравченко Л. М. Підготовка менеджера навчального закладу до здійснення експертизи цілісного педагогічного процесу / Л.М. Кравченко // Імідж сучасного педагога. – 2001. – №3-4. – С. 47-49.

  18. Кравченко Л. М. Підготовка резерву менеджерів освіти (програма) / Л.М. Кравченко // Імідж сучасного педагога. – 2003. – № 2. – С. 34-39.

  19. Кравченко Л. М. Принципи і методи наукового менеджменту в освіті /Л.М. Кравченко //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2004. – Вип. 3(36). – (Сер.„Педагогічні науки”). – С. 21-28.

  20. Кравченко Л.М. Реінжиніринг бізнес-процесів як технологія менеджера освіти

/ Л.М. Кравченко // Вісник післядипломної освіти. – 2008. – №8. – С. 48-61.

  1. Кравченко Л. М. Реінжиніринг: шанс якісного управління в освіті / Л.М. Кравченко // Постметодика. – 2003. – № 1. – С. 17-22.

  2. Кравченко Л. М. Розвиток лідерських та організаторських здібностей старшокласників як менеджерів освіти / Л.М. Кравченко //Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2007. – Вип. 5(57). – C. 29-38. – ( Сер. „Педагогічні науки”).

  3. Кравченко Л. М. Сукупність теоретичних підходів дослідження менеджменту освіти /Л.М. Кравченко // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2005. – Вип. 7(46). –

С. 13-27. – ( Сер. „Педагогічні науки”).

  1. Кравченко Л. М. Формування лідерських та організаторських якостей студентів як майбутніх менеджерів освіти / Л.М. Кравченко // Імідж сучасного педагога. – 2007. – №4. – С. 32-38.

Статті в інших наукових виданнях, матеріали конференцій

  1. Кравченко Л.М. Вимоги освітнього менеджменту до загальної культури вчителя: лекція 5 / Л.М. Кравченко // Освітній менеджмент –– запорука ефективного управління освітою / Прогр. та метод. рекоменд. до курсів підвищення кваліфікації. – Полтава, 2002. – С. 21-22.

  2. Кравченко Л.М. Вимоги до особистості вчителя-менеджера з точки зору професійної діагностики: лекція 6 / Л.М. Кравченко // Освітній менеджмент –– запорука ефективного управління освітою // Прогр. та метод. рекоменд. до курсів підвищення кваліфікації. – Полтава: ПОІППО, 2002. – С. 22-23.

  3. Кравченко Л.М. Духовне виховання особистості через формування патріотичних почуттів / Л.М. Кравченко // Дидаскал. – 2003. – № 1. – С. 63-65.

  4. Кравченко Л.М. Етнопедагогіка як наука / Л.М. Кравченко // Педагогіка. Інтегрований курс теорії та історії / за ред. А.М. Бойко.–– К.-Полтава, 2004. –– Ч. 1. –– С. 65-69.

  5. Кравченко Л.М. Інноваційний менеджмент в організації освіти / Л.М. Кравченко // Педагогічна україністика в контексті Болонського процесу: європейський та регіональний аспект”: зб. матер. наук.-практ. конфер. / Полтавський держ. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. – Полтава , 2006. – С. 10-18.

  6. Кравченко Л.М. Інноваційний освітній менеджмент як фактор розвитку соціально-педагогічного комплексу регіону / Л.М. Кравченко // Організація навчальних закладів III-IV рівнів акредитації як соціально-педагогічних комплексів. – Полтава, 2006. – С. 10-12.

  7. Кравченко Л. М. Конвергентний менеджмент і особистість керівника освіти /Л.М. Кравченко // Нива знань: наук.-пед. альманах. – 2002. – №3. – С. 28-31.

  8. Кравченко Л. М. Конвергентність – „логіка здорового глузду” в управлінні освітою /Л.М. Кравченко // Основні напрями розвитку менеджменту в освіті / за ред. І. В. Охріменка: в 2 кн. – Полтава, 2003. – Кн. 1. – С. 7-19.

  9. Кравченко Л.М. Комунікативна компетентність майбутнього вчителя: зміст, компоненти, значення / Л.М. Кравченко // Комунікативна компетенція у професійній діяльності педагога і психолога: зб. наук. праць. – Полтава, 2007 – С. 13-17.

  10. Кравченко Л.М. Культурологічні чинники іміджу менеджера освіти / Л.М. Кравченко // Культуролог: альманах каф. культурології Полтавського державного педагогіч -ного університету імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2008. – № 1. – С. 66-70.

  11. Кравченко Л. М. Організаційно-педагогічна діяльність Г. Ващенка як зразок для сучасних менеджерів освіти / Л.М. Кравченко // Дидаскал. – Полтава, 2007. – № 5. — С. 105-107.

  12. Кравченко Л. М. Освітній менеджмент і самоменеджмент. Програма курсової підготовки вчителів / Л.М. Кравченко // Освітній менеджмент – запорука ефективного управління освітою. – Полтава, 2002. – С. 13-18.

  13. Кравченко Л.М. Особистісно орієнтована діяльність менеджера загальноосвітнього навчального закладу / Л.М. Кравченко // Єдність особистісного і соціального факторів у виховному процесі навчального закладу: матер. міжнар. наук.-практ. конф. – Полтава, 2004. – С. 45-48.

  14. Кравченко Л.М. Педагогічний конфлікт: шлях до згоди (замість передмови) /Л.М. Кравченко, Т. М. Дзюба // Педагогічна конфліктологія в загальноосвітньому навчальному закладі: посіб. – Полтава, 2002. – С. 3-5.

  15. Кравченко Л.М. Підготовка менеджера навчального закладу до вирішення проблем педагогічного процесу /Л.М. Кравченко // Основні напрями розвитку менеджменту в освіті / за ред. І. В. Охріменка: в 2 кн. – Полтава, 2003. – Кн. 1. – С. 54-60.

  16. Кравченко Л.М. Реалізація ідеї громадського управління в менеджменті освітніх послуг країн Організації економічного співробітництва та розвитку / Л.М. Кравченко //Актуальні питання всесвітньої історії та методика їх викладання. – Полтава, 2006.– С. 278-289.

  17. Кравченко Л.М. Раціональне пізнання менеджера освіти сьогодні /Л.М. Кравченко // Основні напрями розвитку менеджменту в освіті / за ред. І. В. Охріменка: в 2 кн. – Полтава, 2003. – Кн. 1. – С. 32-43.

  18. Кравченко Л.М. Реінжиніринг як засіб активного якісного управління в освіті /Л.М. Кравченко // Основні напрями розвитку менеджменту в освіті / за ред. І. В. Охріменка: в 2 кн. – Полтава, 2003. – Кн. 1. – С. 20-31.

  19. Кравченко Л.М. Самоіміджування як особистісно-креативна технологія менеджера освіти /Л.М. Кравченко // Інноваційні технології в професійній підготовці вчителя трудового навчання: матер. ІІ міжнар. наук.-практ. конф, присвяченої пам`яті Д.О. Тхоржевського. – Полтава, 2007.– С. 97–104.

  20. Кравченко Л.М. Стиль роботи менеджера освіти /Л.М. Кравченко // Педагогіка математики і природознавства: всеукр. читання, присвячені пам’яті М.В.Остроградського. – Полтава:, 2001. – С. 23-26.

  21. Кравченко Л.М. Суперечності та закономірності підготовки сучасного менеджера освіти /Л.М. Кравченко // Педагогічна майстерність керівника освітнього закладу: теорія і практика: матер. всеукр. наук.-практ. семінару. – Полтава, 2007. – С. 115–118.

  1. Кравченко Л.М. Теоретичні засади громадянського виховання учнів /Л.М. Кравченко // Витоки: альманах Укр. асоціації А. Макаренка. – Полтава, 2003. – Вип. 1.– С. 74-77.

  2. Кравченко Л.М. Теоретичні і практичні проблеми вітчизняної культурології ХХІ століття / Л.М. Кравченко // Культуролог: альманах каф. культурології Полтавського державного педагогічного університету імені В.Г. Короленка. – Полтава, 2008. – № 1. – С. 6-9.

  3. Кравченко Л. М. Технології саморозвитку і самотворення національного менеджера освіти /Л.М. Кравченко // Дидаскал. – Полтава, 2006. – №4. – С.105-108.

  4. Кравченко Л.М. Технологія консалтингу у підготовці менеджерів освіти для регіональних рівнів управління організацією /Л.М. Кравченко // Вивчення та впровадження в Україні іноземного досвіду вдосконалення діяльності органів влади: матер. всеукр. наук.-практ. конф. – Полтава , 2007.– С.129-133.

  5. Кравченко Л.М. Технології самотворення менеджера освіти і вчителя як інноваційний аспект педагогічної діяльності /Л.М. Кравченко // Інноваційні технології в професійній підготовці вчителя трудового навчання: проблеми теорії і практики: зб. наук. праць / Полтавський держ. пед. ун-т імені В.Г. Короленка. — Полтава, 2006. – Вип. 1 – С. 103-107.

  6. Кравченко Л. М. Управління процесом педагогічної професійної орієнтації учнівської молоді сільського регіону /Л.М. Кравченко // Освітня система сільського регіону: зб. наук. праць. – К.: Педагогіка, 2000. – С. 238 – 243.

  7. Кравченко Л.М. Управлінська етика в системі освіти: лекція 4 / Л.М. Кравченко // Освітній менеджмент –– запорука ефективного управління освітою / Прогр. та метод. рекоменд. до курсів підвищення кваліфікації. – Полтава, 2002. – С. 20-21.

  8. Кравченко Л.М. Управлінська іміджологія керівника школи та вчителя: лекція 7 / Л.М. Кравченко // Освітній менеджмент –– запорука ефективного управління освітою / Прогр. та метод. рекоменд. до курсів підвищення кваліфікації. – Полтава:, 2002.. – С. 22-23.

  9. Кравченко Л.М. Особистість Г. Ващенка в освітній перспективі / Л.М. Кравченко, А.М. Бойко // Дидаскал. – Полтава, 2003. – №1. – С. 7-9.

  10. Кравченко Л.М. Елективний факультатив „Менеджмент загальноосвітнього навчального закладу” / Л.М. Кравченко, А.М. Бойко // Дидаскал. – Полтава, 2004. – № 2. – С. 227-234.

  11. Кравченко Л.М. Нормативний курс „Персоналії в історії української педагогіки” / Л.М. Кравченко, А.М. Бойко // Дидаскал. – Полтава, 2004. – № 2. – С. 165-183.

  12. Кравченко Л.М. З ІІІ-х Міжнародних студентських європейських читань / Л.М. Кравченко, А.М. Бойко, О.А. Острянська // Збірник наукових праць Полтавського державного педагогічного університету імені В. Г. Короленка. – Полтава, 2005. – (Сер. “Педагогічні науки”). – С. 331-342.

  13. Кравченко Л.М. Концепція маркетингу в діяльності менеджерів освітніх організацій / Л.М. Кравченко, Ж.В. Борщ // Глобалізація та модернізація світових освітніх процесів: матер. міжнар. наук.-практ. конф.– Одеса, 2007. – С. 28.

  14. Кравченко Л. М. Формування лідера у процесі педагогічної професійної орієнтації старшокласників / Л.М. Кравченко, Ж.В. Борщ // Імідж сучасного педагога. – 2007. №7-8. – С. 61-63.

  15. Кравченко Л.М. Самоменеджмент як технологія / Л.М. Кравченко, Т.М. Дзюба // Основні напрями розвитку менеджменту в освіті / за ред. І. В. Охріменка: в 2 кн. – Полтава, 2003. – Кн. 2. – С. 93-110.

  16. Кравченко Л. М. В. О. Сухомлинський про виховання всебічно розвиненої особистості / Л. М. Кравченко, Ю. І. Дивоняк // Дидаскал. – Полтава, 2004. – №2. – С. 42-45.

  17. Кравченко Л.М. Моральне виховання особистості на засадах християнських і народних традицій / Л.М. Кравченко, Н.М. Меркулова // Дидаскал. – Полтава, 2004. – № 2. – С. 99-105.

  18. Кравченко Л.М. Проблема оцінювання якості середньої освіти в різних освітніх парадигмах / Л.М. Кравченко, В.М. Мокляк // Дидаскал. – Полтава, 2005. – № 3. – С. 184-190.

  19. Кравченко Л.М. Діагностичний підхід до організації навчального процесу в системі підготовки майбутніх учителів / Л.М. Кравченко, В.М. Тарасова //Дидаскал. – Полтава, 2006. – № 4. – С. 136-138.

  20. Кравченко Л.М. К. Д. Ушинський – інспектор класів Смольного інституту / Л.М. Кравченко, Л.В. Прокопенко // Дидаскал. – Полтава, 2005. – № 3. – С. 122-125.

  21. Кравченко Л.М. / Л.М. Кравченко, Л.В. Чугуй. Роль дисципліни в роботі керівника освіти (погляди Г.Г. Ващенка) // Дидаскал. – Полтава, 2005. – № 3. – С. 179-184.

  22. Кравченко Л.М. Громадянське виховання та самовиховання особистості школяра / Л.М. Кравченко, П.М. Щербань // Педагогіка. Інтегрований курс теорії та історії / за ред. А.М. Бойко. – Ч. 2. – К.; Полтава, 2004. – С. 140-156.

  23. Кравченко Л.М. Історико-теоретичні основи морального та правового виховання / Л.М. Кравченко, П.М. Щербань // Педагогіка. Інтегрований курс теорії та історії / за ред. А.М. Бойко. – К.; Полтава, 2004. – Ч. 2. – С.215-240.

Анотації