Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Педагогічні науки / Теорія і методика професійної освіти


Бондарєва Любов Іванівна. Навчальний тренінг як засіб професійної підготовки майбутніх менеджерів організацій в економічних університетах: дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України. — К., 2006.



Анотація до роботи:

Бондарєва Л.І. Навчальний тренінг як засіб професійної підготовки майбутніх менеджерів організації в економічних університетах. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата педагогічних наук за спеціальністю 13.00.04 – теорія і методика професійної освіти. – Інститут педагогіки і психології професійної освіти АПН України, Київ, 2006.

Дисертацію присвячено вирішенню проблеми використання навчального тренінгу у професійній підготовці майбутніх менеджерів організацій в економічних університетах. Розроблено та обґрунтовано організаційно-педагогічні засади використання навчального тренінгу у професійній підготовці майбутніх менеджерів організацій в економічному університеті, які включають: практичну модель навчального тренінгу; педагогічні етапи розробки програми і методику проведення навчального тренінгу; критерії ефективності використання навчального тренінгу у професійній підготовці майбутніх менеджерів організацій; вимоги до особистості викладача-тренера та його методичної підготовленості.

Подальшого розвитку набули положення щодо змісту професійних знань, умінь та навичок майбутніх менеджерів організацій відповідно до сучасних вимог ринку праці; удосконалено форми та методи професійної підготовки студентів в економічному університеті.

1. Науковий аналіз проблеми професійної підготовки майбутніх менеджерів організацій засобами навчального тренінгу в економічних університетах, державних програм дисциплін фінансово-економічного циклу, кваліфікаційної характеристики менеджера організації дав змогу виявити сучасні вимоги до економічної освіти менеджерів організацій, довести значущість використання навчального тренінгу у професійному становленні майбутніх менеджерів організацій. Доведено, що навчальний тренінг забезпечує якісну професійну підготовку майбутнього менеджера організацій; оволодіння уміннями та навичками професійного самовдосконалення; сприяє формуванню економічної і професійної культури, ціннісних орієнтацій, розвитку особистісних та професійних якостей майбутніх фахівців та є невід’ємною складовою професійної підготовки майбутніх менеджерів організацій в економічному університеті. Виявлено, що утруднення в тренінговій підготовці майбутніх менеджерів організацій пов’язані з відсутністю єдиних навчально-тематичних планів, програм та змісту навчальних тренінгів у вищих економічних навчальних закладах.

2. Навчальний тренінг розглядається як активна навчальна діяльність студентів під час здійснення якої майбутні фахівці виконують тренінгові вправи адаптовані до майбутньої професійної діяльності під керівництвом викладача-тренера на підставі спеціально підготовлених інструктивно-методичних матеріалів відповідних сучасним вимогам до професійної діяльності. Доведено, що навчальний тренінг доцільно розглядати як педагогічну технологію навчання, оскільки він має чіткий алгоритм використання та гарантує досягнення запланованого результату. Перевагами навчального тренінгу є: можливість імітації конкретних видів професійної діяльності фахівця; ефективне оволодіння професійними уміннями і навичками; формування професійно значущих якостей менеджера організації; можливість самостійної надпредметної діяльності студентів.

3. Розроблена та обґрунтована практична модель навчального тренінгу майбутніх менеджерів організацій в економічному університеті ґрунтується на професійних характеристиках менеджера організації (когнітивний і діяльнісний компоненти) та вимог до особистості викладача-тренера та його методичної підготовленості (психолого-педагогічний компонент). Когнітивний і діяльнісний компоненти навчального тренінгу розробляються на основі типової професіограми і кваліфікаційної характеристики менеджера організації та визначають рівень професіоналізму майбутніх менеджерів організацій в управлінні підприємством. Психолого-педагогічний компонент відображає вимоги до особистості викладача-тренера та його методичної підготовленості.

4. Охарактеризовано методи навчання у тренінгових технологіях (міні-лекція, демонстрація, проблемно-орієнтовна дискусія, індивідуальні завдання, ситуаційні завдання, імітаційна діяльність, ділові ігри, робота в малих групах, тестування, презентація, мозкова атака, розповідь, пояснення або інструктування, бесіда) та розкрито їх зміст, переваги та недоліки. Визначено, що в практиці проведення навчального тренінгу найбільшого поширення має комбінована форма застосування методів навчання відповідно до цілей, завдань, особистості викладача-тренера та учасників, наявності необхідних ресурсів.

5. Обґрунтовано організаційно-педагогічні етапи розробки програми навчального тренінгу (аналіз потреби в тренінгу; добір методів і технік найбільш сприятливі цілям тренінгу; оцінка тренінгової програми, тобто вимір її результатів) та функції навчального тренінгу (комплексна, цільова, інформаційна, інтегративна, комунікативна, метрологічна, симулятивна та мотиваційна). Розроблено та обґрунтовано методику проведення навчального тренінгу, що включає такі етапи: планування, підготовка, виконання, оцінка та аудит навчального тренінгу та розкрито зміст кожного етапу.

6. Викладач-тренер розглядається як педагог і майстер тренінгової підготовки, що безпосередньо проводить навчальний тренінг із студентами, формує у них професійні уміння і навички, культуру праці. Визначено вимоги до особистості викладача-тренера (управлінські ролі та функції; організаційні уміння; уміння формувати команди; навички консультування; чуйність і здатність швидко поновлювати фізичні і душевні сили; здатність до самопізнання і саморозвитку; креативність; впевненість у собі) та його методичної підготовленості (володіння методикою розробки та проведення навчального тренінгу; навчально-методичні матеріали викладача-тренера з питань організації та проведення навчального тренінгу; робоча документація, матеріально-технічні ресурси). Удосконалено зміст професійних функцій та уточнено функціональні ролі викладача-тренера в процесі проведення навчального тренінгу у професійній підготовці майбутніх менеджерів організацій в економічному університеті.

7. Визначено і теоретично обґрунтовано критерії ефективності проведення навчального тренінгу майбутніх менеджерів організацій у вищих економічних навчальних закладах: мотивація до професійної діяльності, застосування теоретичних знань у практичній діяльності; сформованість управлінських умінь і навичок; здатність до самостійної управлінської та економічної діяльності.

Аналіз результатів педагогічного експерименту свідчить, що всі показники ефективності використання навчального тренінгу у професійній підготовці майбутніми менеджерами організацій на кінець педагогічного експерименту в експериментальних групах вищі, ніж у контрольних.

8. Теоретично обґрунтовані та експериментально перевірені положення щодо використання навчального тренінгу в професійній підготовці майбутніх менеджерів організації були покладені в основу розробки навчально-методичного посібника, навчально-методичних матеріалів з проблем використання в навчальному процесі навчального тренінгу майбутнього спеціаліста економічного профілю, які можуть використовуватися у вищих економічних навчальних закладах при вивченні дисциплін фінансово-економічного циклу.

Результати наукового дослідження можуть бути використані при створенні тренінгових програм у сфері соціально-психологічної, економіко-виробничої та управлінської спрямованості, підготовці методичних вказівок, рекомендацій, пропозицій, посібників стосовно підготовки і перепідготовки спеціалістів з економіки для викладачів і студентів вищих економічних закладів освіти.

Однак проведене дослідження не вичерпує всієї проблеми використання навчального тренінгу в професійній підготовці майбутніх менеджерів організації в економічних університетах. Подальшого дослідження потребують такі її аспекти: дидактичні засади створення науково-методичного забезпечення навчального майбутніх спеціалістів економічного фаху; дидактичні засади підготовки викладачів вищих навчальних закладів до тренінгової діяльності в навчальному процесі; організаційно-педагогічні умови взаємодії вищих економічних закладів освіти і соціальних партнерів-працедавців як замовників кадрів у підготовці майбутніх спеціалістів економічного профілю.

Публікації автора:

Навчально-методичні посібники

1. Сисоєва С.О., Бондарєва Л.І. Педагогічні технології професійної освіти: навчальний тренінг: Навчально-методичний посібник. – Київ, ВМУРоЛ “Україна”, 2006. – 162 с. – 7 авт.арк. (авторські – 4 авт.арк).

Статті у провідних наукових фахових виданнях, затверджених ВАК України

2. Бондарєва Л.І. Особливості підготовки спеціалістів економічного фаху на сучасному етапі // Сучасні проблеми професійної підготовки фахівців: методичний аспект: Зб. наук. праць /За заг. ред. Г.Є.Гребенюка. – Київ: Науковий світ, 2001.– С. 21-30. – 0,42 авт. арк.

3. Бондарєва Л.І. Модель організації навчального тренінгу в вищому навчальному закладі економічного профілю // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – №4. – С. 58-66. – 0,4 авт. арк.

4. Бондарєва Л.І. Умови проведення навчального тренінгу для студентів вищої економічної школи // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – №5. – С. 112-124. – 0,54 авт. арк.

5. Бондарєва Л.І. Методичні аспекти розробки та проведення навчального тренінгу студентів у вищій професійній школі // Педагогіка і психологія професійної освіти. – 2005. – №6. – С. 48-58. – 0,5 авт. арк.

6. Бондарєва Л.І. Формування професійної культури у студентів економічних спеціальностей вищих навчальних закладів // Неперервна професійна освіта: теорія і практика //Гол. ред. С.О. Сисоєва. – 2005. – Випуск 3-4. – С. 35-40. – 0,25 авт. арк.

7. Бондарєва Л.І. Психолого-педагогічні підходи сучасної підготовки фахівців // Проблеми сучасності: культура, мистецтво, педагогіка: Зб. наук. праць / За заг. ред. Г.Є. Гребенюка. – Харків: СТИЛЬ-ИЗДАТ, 2005. – С. 10-22. – 0,54 авт. арк.

8. Бондарєва Л.І. Психолого-педагогічні аспекти інноваційної орієнтації в підготовці сучасних фахівців // Підвищення готовності майбутніх фахівців до інноваційної педагогічної діяльності: Зб. наук. праць / За заг. ред. Г.Є.Гребенюка. – Харків: СТИЛЬ-ИЗДАТ, 2005. – С. 16-24. – 0,4 авт. арк.

9. Бондарєва Л.І. Навчальний тренінг у системі методів економічного навчання // Наука і сучасність: Зб. наук. праць Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова. – К.: НПУ ім. М.П. Драгоманова, 2005. – С. 27-34. – 0,33 авт. арк.

10. Бондарєва Л.І. Роль навчального тренінгу в розвитку і удосконаленні фахової компетенції дорослої людини // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. праць //Гол. ред. С.О. Сисоєва. – Київ: Вид-во П/П “ЕКМО”, 2005. – Вип. 3. – С. 64-70. – 397 с. – 0,3 авт. арк..

11. Бондарєва Л.І. Сучасні вимоги до підготовки фахівця економічного фаху // Педагогічний процес: теорія і практика: Зб. наук. праць. – Київ: Вид-во П/П “ЕКМО”, 2005. – Вип.2. – С. 22-29. – 0,33 авт. арк.

Статті у збірниках матеріалів конференцій та непедагогічному виданні

12. Бондарєва Л.І. Кадрові проблеми розвитку підприємництва на Україні та шляхи їх вирішення // Малий і середній бізнес в Україні: стан та перспективи розвитку: Зб. наук. праць другої загальноукраїнської науково-практичної конференції, 25-26 травня 2002 р. – Донецький ін-т ринка та соціальної політики. – 2002. – С. 41-43. – 0,15 авт. арк.

13. Бондарєва Л.І. Психолого-педагогічні аспекти підготовки спеціалістів економічного фаху в ВНЗ // Проблеми іміджології: Зб. наук. праць IV міжнародної конференції, 16 травня 2003 р. – Київ: Європейський університет, 2003. – С. 36-37. – 0,08 авт. арк.

14. Карпенко С.В., Бондарєва Л.І. Навчально-тренувальна фірма як метод практичної підготовки, виховання студентів // Педагогіка толерантності. – 2000. – № 2. – С. 55-57. – 0,33 авт. арк.