Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Медичні науки / Акушерство та гінекологія


Косолапова Наталя Володимирівна. Новi пiдходи до лікування патологiї пубертатного перiоду у дiвчат з дифузною еутиреоїдною гiперплазiєю щитоподібної залози. : Дис... канд. наук: 14.01.01 - 2008.



Анотація до роботи:

Косолапова Н. В. Новi пiдходи до лікування патологiї пубертатного перiоду у дiвчат з дифузною еутиреоїдною гiперплазiєю щитоподібної залози. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата медичних наук за фахом 14.01.01 – акушерство та гінекологія. – Харківський державний медичний університет МОЗ України, Харків, 2007.

Робота присвячена підвищенню ефективності лікування порушень репродуктивної сфери в дівчат пубертатного віку із супутньою дифузною еутиреоїдною гіперплазією щитоподібної залози в умовах курорту. У роботі вивчені особливості статевого й фізичного розвитку, гормональний гомеостаз дівчаток з патологією пубертатного періоду.

Отримані дані свідчать про те, що антенатальний період, що патологічно протікає, високий індекс захворюваності дитячими інфекціями та екстрагенітальна патологія негативно впливають на формування статевої функції дівчат.

Проведене гормональне дослідження виявило, що для всіх дівчаток характерно пригнічення стероїдогенезу в яєчниках. У дівчаток із тиреоїдною патологією встановлений дисгармонічний тип секреції гонадотропінів з тенденцією до зниження ФСГ; приблизно у половини дівчат сформувалися гіпогонадотропні стани. У більшості дівчаток рівень ТТГ вірогідно знижений, що, очевидно, пояснюється зниженням чутливості тиреотрофів гіпофізу до тиреоліберину в умовах тривалого дефіциту естрогенів. Виявлене зниження показників Т3, рівні Т4 знижені незначно, що свідчить про наявність субклінічного гіпотиреозу у даних дівчат.

У групі порівняння не виявлені тяжкі порушення гонадотропної функції гіпофіза, секреція тиреотропного та тиреоїдних гормонів не порушена.

Розроблений і апробований нами комплекс санаторно-курортного лікування позитивно впливає на клінічні прояви, гормональний фон, тиреоїдний статус і результати ТФД у дівчат із патологічним перебігом пубертатного періоду та дифузною еутиреоїдною гіперплазією щитоподібної залози, що підтверджується динамікою клінічних проявів захворювання та даними загального, ультразвукового і лабораторного досліджень.

У дисертації представлене теоретичне обґрунтування й нове рішення науково-практичної задачі сучасного акушерства та гінекології, яка спрямована на підвищення ефективності реабілітації дівчат пубертатного періоду з патологією репродуктивної сфери і дифузною гіперплазією щитоподібної залози шляхом проведення комплексної оцінки фізичного розвитку, функції гіпофізу, яєчників і щитоподібної залози під впливом санаторно-курортного лікування.

  1. Діти з перинатальним періодом, що патологічно протікає, високим індексом захворюваності дитячими інфекціями (3,6±0,2), екстрагенітальною патологією складають групу високого ризику по розвитку порушень статевої сфери в пубертатному періоді.

  2. При патологічному перебігу пубертатного періоду в сполученні з дифузною гіперплазією щитоподібної залози відмічається зниження фізичного та статевого розвитку.

  3. У всіх дівчат з патологічним перебігом пубертатного періоду в сполученні з дифузною гіперплазією щитоподібної залози відмічається зниження в сироватці крові рівней гонадотропних (ФСГ – до 1,60±0,14 Мод/л, ЛГ – до 1,81±0,38 Мод/л) та статевих стероїдних гормонів (естрадіолу – до 0,020±0,003 нмоль/л, прогестерону – до 0,160±0,006 нмоль/л). Ступінь зниження гормонів в крові залежить від тяжкості перебігу патології пубертатного періоду.

  4. При патологічному перебігу пубертатного періоду у дівчат відбувається пригнічення гонадотропної функції гіпофізу та процесів стероїдогенезу в яєчниках, що призводить до зниження тиреоїдної функції. Пригнічення функції щитоподібної залози, в свою чергу, знижує вироблення гонадотропних гормонів гіпофізу, що створює, таким чином, «порочне коло».

  5. На підставі отриманих даних, розроблений алгоритм обстеження дівчат з обов’язковим дослідженням рівней гонадотропних, тиреотропного, статевих стероїдних та тиреоїдних гормонів в сироватці крові й комплекс лікування, що включає заходи, спрямовані на загальне оздоровлення дівчат і нормалізацію їхнього гормонального фону.

  6. Застосування розробленого комплексу санаторно-курортного лікування у сполученні з трансцеребральним електрофорезом пірацетаму та прийманням препарату йодомарину дозволило поліпшити загальний стан й нормалізувати перебіг періоду статевого дозрівання дівчаток.

Публікації автора:

1. Можаева (Косолапова) Н. В. Влияние тиреоидной патологии на становление и функцию женской репродуктивной системы // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С. И. Георгиевского. – Симферополь, 2005. – Т.141, Ч.2 – С.100-103 (дисертант проаналізувала данi сучасної лiтератури про взаємодiю тиреодно та репродуктивно систем у нормi та при рiзноманiтних порушеннях).

2. Иванов И. И., Косолапова Н. В. Нарушения женской репродуктивной системы в период полового созревания при диффузной эутиреоидной гиперплазии щитовидной железы // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9, №2. – С.69-71 (дисертантом проведено статистичний аналiз, обробку та інтерпретацію отриманих результатів, встановлено взаємозв’язок між частотою затримки статевого розвитку, порушень менструального циклу у дiвчат пубертатного вiку та тиреодної патологi у них; встановлено, що дифузна гiперплазiя щитоподiбно залози пiдвищує ризик патологiчного перебiгу пубертата у 3-3,5 рази).

3. Иванов И. И., Косолапова Н. В. Состояние гормонального гомеостаза у девочек с эутиреоидной гиперплазией щитовидной железы при различных нарушениях в периоде полового созревания // Таврический медико-биологический вестник. – 2006. – Т.9, №4. – С.56-60 (дисертантом перелiковані базовi напрямки порушень гормонального гомеостазу при затримках статевого розвитку, первинних та вторинних аменореях, гiпоменструальному синдромi, полiменореях та дифузній еутиреоїдній гiперплазiї щитоподiбно залози).

4. Иванов И. И., Косолапова Н. В. Эффективность санаторно-курортного лечения патологии пубертатного периода у девочек с нарушениями функции щитовидной железы // Репродуктивное здоровье женщины. – 2006. – №4(29). – С.146-150 (дисертантом встановлено взаємозв’язок між рівнем гонадотропних, статевих стероїдних та тиреоїдних гормонiв у дівчаток iз патологічним перебiгом пубертатного періоду та тиреоїдною патологiєю).

5. Иванов И. И., Косолапова Н. В. Санаторно-курортные факторы в лечении нарушений менструального цикла в пубертатном периоде у девочек с патологией щитовидной железы // Вестник физиотерапии и курортологии. – 2006. – №4. – С.40-43 (дисертантом надане обґрунтування розробленого комплексу лiкування для хворих з порушеннями оваріально-менструального циклу та вивчена ефективність стандартного санаторно-курортного лікування і розробленої програми лiкування на стан гормонального гомеостазу, репродуктивної системи та функції щитоподiбної залози).

6. Іванов I. I., Косолапова Н. В. Шляхи пiдвищення ефективностi лiкування патології пубертатного перiоду у дiвчат з дифузною гiперплазiєю щитоподібної залози // Здобутки клінічної i експериментальної медицини. – 2007. – №1. – С.48-52 (дисертантом проведено дослiдження ефективностi санаторно-курортного лiкування затримки статевого розвитку та порушень менструального циклу в пубертатному перiодi у дiвчаток iз дифузною еутиреоїдною гiперплазiєю щитоподібної залози).

7. Іванов I. I., Косолапова Н. В. Дифференцированный поход к лечению патологии пубертатного периода у девочек с диффузной гиперплазией щитовидной железы // Проблемы, достижения и перспективы развития медико-биологических наук и практического здравоохранения: Тр. Крым. гос. мед. ун-та им. С. И. Георгиевского. – Симферополь, 2007. – Т.143, Ч.3 – С.92-99 (дисертантом обґрунтовано, що запропонований комплекс лiкування є високоефективним при рiзнiй патології пубертатного періоду, та одночасне призначення трансцеребрального електрофорезу пiрацетама дозволяє пiдвищити ефективнiсть лiкування у дiвчат з порушеною гонадотропною функцiєю гiпофiза).

8. Іванов I. I., Косолапова Н. В. Особенности лечения патологии пубертатного периода у девочек с диффузной гиперплазией щитовидной железы // Вестник физиотерапии и курортологии: Матер. міжнарод. наук.-практ. конф. «Актуальні питання діяльності санаторно-курортних закладів в сучасних умовах», присвяченій 100-річчу заснування санаторію «Примор’є». – Євпаторія, 2007. – Спец. випуск. – С. 91.