Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Педько Андрій Борисович. Обгрунтування економіко-організаційних передумов ефективного функціонування акціонерних товариств : Дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Національна металургійна академія України. — Д., 2004. — 205арк. — Бібліогр.: арк. 175-193.



Анотація до роботи:

Педько А.Б. Обґрунтування економіко-організаційних передумов ефективного функціонування акціонерних товариств. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 – економіка, організація і управління підприємствами. – Національна металургійна академія України, Дніпропетровськ, 2004.

Дисертація присвячена встановленню залежності ефективності функціонування АТ від узгодженості економічних інтересів різних учасників корпоративних відносин і розробці науково-методичних і практичних рекомендацій із розв’язання існуючого в акціонерному товаристві конфлікту інтересів.

Виконано дослідження економіко-правової сутності акціонерних товариств шляхом комплексного аналізу специфічних ознак цих товариств. Обґрунтовано власне бачення основних положень теорії корпоративного управління. Розроблено концепцію корпоративного контролю як центрального елементу системи корпоративного управління. Класифіковано учасників корпоративних відносин і проаналізовано їх економічні інтереси. Розроблено концепцію взаємодії і конфлікту інтересів в акціонерному товаристві. Обґрунтовано методологічні засади узгодження економічних інтересів різних учасників. Запропоновано комплекс дій з перерозподілу корпоративного контролю на користь прибутково-орієнтованих груп. Представлено методику узгодження інтересів ключових учасників корпоративних відносин. Проведено розрахункове обґрунтування цієї методики на прикладі великого гірничо-збагачувального комбінату.

У дисертації наведене теоретичне узагальнення і нове вирішення наукового завдання, яке полягає у встановленні залежності ефективності функціонування АТ від узгодженості економічних інтересів різних учасників корпоративних відносин і розробці науково-методичних та практичних рекомендацій щодо розв’язання існуючого в акціонерному товаристві багатостороннього конфлікту інтересів. Вирішення цього завдання в прикладному плані дозволяє підвищити ефективність роботи АТ на базі узгодження економічних інтересів різних учасників корпоративних відносин.

Головними науковими і практичними результатами дисертації є наступні.

1. Теоретичне дослідження економіко-організаційної та правової сутності акціонерного товариства шляхом комплексного аналізу фундаментальних (універсальних і специфічних) ознак АТ дозволило згрупувати ці ознаки наступним чином: до першої групи увійшли ознаки АТ як юридичної особи, до другої групи – ознаки АТ як господарського товариства (об’єднання капіталів), до третьої – специфічні ознаки АТ, які відокремлюють його від інших типів господарських товариств.

2. Комплексний аналіз специфічних ознак АТ дозволив істотно розширити спектр цих ознак, систематизувати їх, встановити причинно-наслідкові зв’язки між ними, обґрунтувати гіпотезу про первинний вплив специфічних ознак акціонерного товариства на ефективність його функціонування.

3. Обґрунтовано структуру системи корпоративного управління як системи взаємин між учасниками корпоративних відносин щодо розподілу акціонерного капіталу, чистого прибутку і адміністративних посад в органах управління АТ. Ця система включає головний елемент (корпоративний контроль), блок цілеспрямування (механізм узгодження інтересів) і ряд інфраструктурних елементів, що забезпечують стабільність системи, закріплюючи і підтримуючи баланс інтересів.

4. На підставі узагальнення економічної і управлінської теорії, вітчизняної і закордонної практики розроблено цілісну концепцію корпоративного контролю, в якій доведено, що тип контролю (приналежність контролю певній групі, яка має визначену орієнтацію – прибуткову чи неприбуткову) є істотним чинником розв’язання/загострення конфлікту інтересів у системі корпоративного управління. Виходячи з цієї концепції, обґрунтовано пропозиції із законодавчого регулювання відносин корпоративного контролю в частині: визначення термінів “контроль над суб’єктом господарської діяльності”, “прямий і непрямі методи контролю”, “вигоди від контролю”; класифікації пакетів акцій різних розмірів і відповідних їм типів контролю (впливу); ідентифікації відносин контролю на підставі врахування різних джерел контролю, тощо.

5. Запропоновано детальну класифікацію учасників корпоративних відносин у вітчизняних АТ, в якій, зокрема, проведено поділ великих акціонерів на дві категорії – реальних інвесторів і квазіінвесторів (тобто осіб, що отримали контроль над підприємством за допомогою маловитратних схем приватизації і націлених на “викачування” ресурсів з цього підприємства), розкрито мотиви їх економічної поведінки і дійсні причини неприбутковості багатьох вітчизняних АТ.

6. На основі поглибленого аналізу економічних інтересів учасників корпоративних відносин розроблено концепцію взаємодії і конфлікту інтересів в АТ, в рамках якої виявлено зони потенційних конфліктів інтересів, розраховано ступінь потенційної конфліктності кожного учасника, побудовано рейтинг потенційної конфліктності учасників, виділено першорядні корпоративні конфлікти, що безпосередньо впливають на ефективність функціонування АТ. Найвищим рівнем потенційної конфліктності відзначаються квазіінвестори, найменшим – незалежні (неафілійовані) ділові партнери.

7. Розроблено методологічні засади узгодження інтересів різних учасників корпоративних відносин: сформульовано поняття узгодженості (балансу) інтересів як стану стабільної рівноваги між інтересами різних учасників, коли кожен з учасників задоволений власним статусом і не докладає зусиль для його зміни; обґрунтовано кількісні та якісні характеристики балансу інтересів; визначено провідну роль центру контролю в процесі узгодження інтересів.

8. Запропоновано комплекс дій зі стимулювання перерозподілу корпоративного контролю на користь прибутково-орієнтованих груп, який передбачає: створення сприятливого ділового клімату для прибутково-орієнтованих груп, формування більш жорстких умов ведення бізнесу для квазіінвесторів та інших неприбуткових груп, істотне корегування приватизаційної політики на користь підвищення ефективності управління державними корпоративними правами замість необґрунтованого відчуження державної власності. Пропонується, зокрема, законодавчо впровадити відому доктрину “зривання корпоративної маски”, згідно з якою фактичні власники підприємств (центри контролю) мають нести юридичну відповідальність за діяльність підконтрольних підприємств.

9. Узгодження різновекторних інтересів ключових учасників корпоративних відносин може бути досягнуто шляхом стимулювання фінансової і адміністративної зацікавленості кожного учасника у довгостроковій максимізації прибутку АТ. Розроблена методика узгодження інтересів базується на визначенні внеску кожного учасника в формування джерел фінансування АТ і наданні учасникам відповідної компенсації у вигляді частки в акціонерному капіталі і чистому прибутку АТ, а також місць в органах управління і контролю (наглядовій раді, ревізійній комісії, дорадчих комітетах при наглядовій раді).

10. Розрахункове обґрунтування розробленої методики проведено на прикладі великого вітчизняного гірничо-збагачувального комбінату. Розрахунки показують, що головним результатом запропонованої схеми збалансованого представництва ключових учасників (держави, великих і дрібних приватних акціонерів, вищих керівників і рядового персоналу АТ) у чистому прибутку і наглядовій раді комбінату є зростання грошових доходів кожного учасника і акціонерного товариства як самостійного суб'єкта права, що позбавляє конфлікт інтересів будь-якої фінансової основи і попереджає його загострення в майбутньому.

Публікації автора:

У наукових фахових виданнях:

  1. Бень Т., Педько А. Інституційні передумови контролю над акціонованим підприємством // Економіка України. – 1998. - № 7. - С. 38-42 (особисто автором визначено дві складові контролю, розділено поняття “контроль” і “вплив”, систематизовано джерела і фінансові вигоди контролю над підприємством).

  2. Педько А.Б., Притискач В.П. Подвійне оподаткування в акціонерних товариствах: міфи і реалії // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2003. - № 2. – С. 27-29 (особисто автором спростовано тезу про існування подвійного оподаткування в українських АТ).

  3. Педько А.Б. Обґрунтування інституційних передумов ефективного функціонування акціонерних товариств // Економіка промисловості. – 2003. - № 3. – С. 139-142.

  4. Педько А.Б. Актуальні проблеми зміни статутного капіталу в акціонерних товариствах України // Академічний огляд. Економіка та підприємництво. – 2004. - № 1. – С. 68-72.

  5. Педько А.Б. Систематизація специфічних ознак акціонерних товариств (корпорацій) // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Випуск 185: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2003. – Том ІІІ. - С. 717-724.

  6. Игнашкина Т.Б., Педько А.Б. Некоторые методологические проблемы оценки контрольного пакета акций // Економіка: проблеми теорії та практики. Зб. наук. праць. Вип. 195: В 4 т. – Дніпропетровськ: ДНУ, 2004. – Том III. – С. 721-727 (особисто автором обґрунтовано нелінійну залежність між розміром акціонерного пакету та обсягом владно-контрольних повноважень, виконано класифікацію пакетів акцій і відповідних типів контролю або впливу).

В інших виданнях:

  1. Бень Т.Г., Пузырькова-Уварова Л.Ф., Педько А.Б. Основные методические и практические подходы к оценке и анализу финансового состояния предприятий // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 1996. - № 3-4. - С. 73-75 (особисто автором визначено кількісні й якісні ознаки (індикатори) сприятливого фінансового стану підприємства).

  2. Бень Т.Г., Пузырькова-Уварова Л.Ф., Педько А.Б. Показатели оценки и анализа финансового состояния предприятия // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 1997. - № 1. - С. 69-73 (особисто автором розроблено систему показників оцінки і аналізу фінансового стану підприємств, організованих у формі акціонерних товариств).

  3. Бень Т.Г., Пузырькова-Уварова Л.Ф., Педько А.Б. Прогнозирование финансового состояния предприятия // Металлургическая и горнорудная промышленность. – 1997. - № 4. – С. 87-90 (особисто автором розроблено алгоритм прогнозування фінансового стану підприємства на основі обраного варіанту його розвитку і прогнозного розрахунку статей фінансової звітності).

  1. Магомедов М., Педько А. Основні підходи до легалізації тіньового сектора економіки України // Актуальні проблеми державного управління: Зб. наук. пр. – Дніпропетровськ: ДФ УАДУ, 2001. – Вип. 1 (4). – С. 186-188 (особисто автором визначено чинники, що змушують підприємства використовувати “тіньові” схеми; обґрунтовано необхідність гармонізації інтересів держави, власників, менеджерів і працівників підприємств).

  2. Бень Т.Г., Пузырькова-Уварова Л.Ф., Педько А.Б. Оценка финансового состояния промышленного предприятия // Сб. материалов науч.-метод. конференции “Экономика, управление и информатика”. – Днепропетровск: ГМетАУ, 1995. - С. 6-8 (особисто автором розроблено показники оцінки фінансового стану промислових підприємств).

  3. Педько А.Б. Специфічні характеристики корпорацій як фактори їхньої ефективності // Збірник матеріалів Першої всеукраїнської науково-практичної конференції “Україна наукова – 2001”. Т. 13. – Дніпропетровськ: Наука і освіта, 2001. - С. 6-8.

  4. Педько А.Б. Конфлікт інтересів як фундаментальна проблема корпоративного управління // Матеріали Інтернет-конференції “Корпоративне управління в Україні” 18 - 31 березня 2002 року //

  5. Педько А.Б. Контроль над предприятием: теоретические и практические аспекты // Финансовая тема. – 1997. - № 5. - С. 41-43.

  6. Педько А. О логике реформирования системы налогообложения в Украине // Деловая Украина. – 2000. - 6 сентября. - № 60. - С. 2.

  7. Притискач В., Педько А. Малий бізнес повинен рости // Влада. – 2002. – № 6. - С. 17 (особисто автором запропоновано й обґрунтовано пропозицію щодо встановлення пільгової ставки податку з обороту для суб’єктів малого бізнесу).