Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Овсянкіна Анжеліка Юріївна. Організація беззбиткової господарської діяльності підприємств у постприватизаційний період : Дис... канд. наук: 08.06.01 - 2007.



Анотація до роботи:

Овсянкіна А.Ю. Організація беззбиткової господарської діяльності підприємств у постприватизаційний період. — Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.06.01 — економіка, організація і управління підприємствами. — Харківський національний економічний університет, Харків, 2007.

Дисертація присвячена дослідженню теоретичних і практичних аспектів організації беззбиткової роботи підприємств в умовах постприватизаційного періоду.

Визначено поняття "організація беззбиткової господарської діяльності підприємства". Обґрунтовано підхід до поняття беззбитковості як до економічної категорії, яка відображає певний аспект відтворювального процесу на підприємстві. Виявлено обставини, що заважають беззбитковій роботі підприємств у постприватизаційний період.

Уточнено зміст, розкрито взаємозв’язок і розбіжність таких категорій як "фактори виробництва", "фактори ефективності виробництва" і "показники ефективності виробництва" задля визначення факторів організації беззбиткової роботи підприємств. Досліджено вплив приватизаційних процесів на кінцеві результати роботи підприємств, з’ясовано економічний зміст процесу приватизації та обґрунтовано його вплив на беззбиткову роботу підприємств у постприватизаційний період.

Розроблено методичний підхід до експрес-аналізу беззбиткової роботи підприємств різних організаційно-правових форм та форм власності. Обґрунтовано зв'язок між беззбитковою роботою підприємства та його економічною безпекою, удосконалено категорійний апарат щодо економічної безпеки на основі введення поняття "діапазон безпеки підприємства". Розроблено й обґрунтовано науково-методичне забезпечення з організації беззбиткової роботи підприємств на основі реінжинірингового підходу.

Необхідність підвищення ефективності суспільного виробництва в Україні ставить перед вітчизняною економічною наукою проблему розробки й обґрунтування способів організації беззбиткової роботи підприємств в постприватизаційний період на інноваційній основі. Розв’язання цієї проблеми вимагає оновлення теоретичних положень і науково-методичних рекомендацій.

У дисертації вирішено важливе науково-прикладне завдання щодо розвитку теоретичних засад та розробки науково-методичних рекомендацій з організації беззбиткової роботи промислових підприємств у постприватизаційний період. До найбільш значущих результатів дослідження відносяться такі.

1. Організація беззбиткової господарської діяльності підприємств — це комплекс послідовних організаційних дій, що забезпечують ліквідацію збитковості та усталене одержання прибутків. Запропоноване визначення є важливим для теорії і практики, оскільки уточнює теоретичні засади і створює підґрунтя для розробки методичного забезпечення з організації беззбиткової роботи підприємств на інноваційній основі реінжинірингового підходу.

2. Між категоріями "беззбитковість" і "виробниче відтворення" існує тісний, взаємообумовлений зв’язок, який дає змогу уточнити поняття беззбитковості як режиму господарювання підприємства, при якому здійснюється безперервність процесу відтворення виробництва на простій або розширеній основі. Вирішення питань організації беззбиткової роботи підприємств створює засади для відновлення відтворювального процесу не тільки на підприємствах, але й в економіці в цілому.

3. Встановлено, що в економіці України існують обставини, які заважають беззбитковому господарюванню підприємств. До таких обставин відносяться: розрив господарських зв’язків; інфляція, що набула у деякі періоди рівня гіперінфляції; скорочення інвестиційного потенціалу підприємств та населення; неефективна кредитно-банківська політика; жорстка система оподаткування; розповсюдження бартеру; зростаючий сектор тіньової економіки; неефективна діяльність державних органів у сфері попередження зловживань з боку посадових осіб. Виявлення негативних обставин дозволяє визначити загальні причини збиткової роботи значної частини господарюючих суб'єктів в Україні, які переважно стосуються загального економічного порядку, що формує держава своєю економічною політикою.

4. З метою конкретизації визначення факторів організації беззбиткової роботи підприємства в дисертації уточнено економічну сутність понять "фактори виробництва" (як елементи виробничого процесу) і "фактори ефективності виробництва" (як суттєві причини, що зумовлюють ефективність виробництва). Визначення факторів ефективності виробництва має вирішальне значення в процесі організації беззбиткової роботи підприємств у постприватизаційний період і дозволяє створити теоретичне підґрунтя для визначення змісту реінжинірингу бізнес-процесів з організації беззбиткової роботи підприємств .

Для більш повного розкриття напрямів підвищення ефективності роботи підприємств, в дисертації уточнено склад факторів виробництва, впливаючи на параметри яких можна досягти беззбиткової роботи.

5. У постприватизаційний період беззбиткова господарська діяльність підприємства залежить від ефективної дії і використання можливостей нових відносин власності. Економічний зміст власності потребує комплексного вирішення конкретних питань: виховання суб’єкта власності як реального власника; доведення об’єкту власності до рівня, що відповідає вимогам ринку; створення сприятливих умов реалізації прав власності, тобто удосконалення господарського механізму управління. Комплексне вирішення цих питань є головною передумовою організації беззбиткової роботи підприємств у постприватизаційний період.

6. Розроблено і запропоновано методичний підхід до аналізу беззбитковості на основі використання методу експрес-аналізу, який дозволяє своєчасно визначати рівень беззбитковості для прийняття управлінських рішень. Запропоновано здійснювати експрес-аналіз у двох напрямках: в обсязі реалізованої продукції та за видами діяльності підприємства (операційної, фінансової, інвестиційної і надзвичайної), що дає змогу оперативно оцінити ефективність господарської діяльності суб’єкта незалежно від його організаційно-правової форми і форми власності.

7. Беззбиткова робота підприємств безпосередньо впливає на економічну безпеку їх господарської діяльності. В дисертації запропоновано й обґрунтовано поняття "діапазон безпеки підприємства" і формула його розрахунку, що ґрунтується на урахуванні результатів від попередньої операційної, фінансової, інвестиційної та надзвичайної діяльностей підприємства та характеризує його стійкість від попадання у зону збитків. Практичне використання показника дозволить підприємствам своєчасно визначати негативні тенденції у їх господарській діяльності та приймати відповідні управлінські рішення.

8. Запропоновано науково-методичне забезпечення з організації беззбиткової господарської діяльності підприємств на основі використання реінжинірингового підходу. Реінжиніринг бізнес-процесів є ефективною науковою концепцією задля підвищення ефективності господарської діяльності підприємств в умовах транзитивної економіки, яка дозволяє упорядковувати дії підприємства у цьому напрямку. Основними запропонованими діями з організації беззбиткової роботи підприємств є такі: створення команд за підпроцесами і розробка ними проектів планів заходів з оптимізації ключових підпроцесів; аналіз та затвердження генеральним менеджером й керівним органом підприємства проектів планів з оптимізації підпроцесів; видання наказу про впровадження заходів, зазначених у цих планах; контроль промоуторів за роботою команд, ходом й результатами впровадження планів заходів з оптимізації підпроцесів; складання звітів керівному органу підприємства. Використання у господарській діяльності підприємств розробленого науково-методичного забезпечення з організації беззбиткової роботи підприємств дозволить їм ліквідувати збитковість та усталено розвиватися.

Публікації автора:

Публікації у наукових фахових виданнях

  1. Овсянкина А.Ю. Современные проблемы учета и распределения прибыли в корпорациях // Вісник НТУ ХПІ. Сер.: "Технічний прогрес та ефективність виробництва". Зб. наук. пр. – Х.: Вид. ХПІ, 2001. № 24. – С. 161– 164.

  2. Овсянкина А.Ю. Совершенствование методов расчета прибыли // Вісник НТУ ХПІ. Сер.: "Технічний прогрес та ефективність виробництва". Зб. наук. пр. – Х.: Вид. ХПІ, 2001. – № 131. – С.185– 188.

  3. Овсянкіна А.Ю. Діапазон безпеки, його зв’язок з беззбитковістю господарської діяльності підприємства // Вісник ХНУ ім. Каразіна. Сер.: "Економічні науки". Зб. наук. пр. – Х.: Вид. ХНУ, 2005. – № 650. – С. 133–136.

  4. Овсянкіна А.Ю. Інноваційний підхід до оцінки ефективності роботи підприємств // Проблеми науки. – 2006. – № 3. – С.28–34.

  5. Хохлов М.П., Овсянкіна А.Ю. Інноваційний підхід до реінжинірингу як науково-методичної засади беззбитковості підприємства // Проблеми науки. – 2006. – № 5. – С. 8– 14.

Опубліковано за матеріалами конференцій та в інших виданнях

  1. Овсянкіна А.Ю. Фактори, що протидіють беззбитковій роботі підприємств // Вчені записки: Науковий журнал: Випуск № 17. – Харків: ХІУ, 2005. – С.170-174. (За матеріалами ІV Міжнародної науково-практичної конференції "Технології управління в науці, економіці, освіті в ХХІ столітті: проблеми, перспективи, рішення").

  2. Овсянкіна А.Ю. Напрями організації беззбиткової роботи підприємств у постприватизаційний період // Вчені записки: Науковий журнал: Випуск № 18.

Харків: ХІУ, 2006. С.3540. (За матеріалами Міжнародної конференції "Сучасний стан і тенденції розвитку підприємництва в Україні").