Библиотека диссертаций Украины Полная информационная поддержка
по диссертациям Украины
  Подробная информация Каталог диссертаций Авторам Отзывы
Служба поддержки




Я ищу:
Головна / Економічні науки / Економіка, організація і управління підприємствами


Ткаченко Алла Михайлівна. Організація контролінгу та внутрішнього аудиту в системі управління промисловим підприємством : дис... д-ра екон. наук: 08.06.01 / НАН України; Інститут економіки промисловості. - Донецьк, 2005.



Анотація до роботи:

Ткаченко А.М. Організація контролінгу та внутрішнього аудиту в системі управління промисловим підприємством. – Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.06.01 - Економіка, організація і управління підприємствами. Інститут економіки промисловості НАН України, Донецьк, 2005.

Дисертацію присвячено актуальній проблемі розробки науково-методичних положень організації контролінгу та внутрішнього аудиту в системі управління підприємством з метою прийняття оптимальних управлінських рішень.

Сформовано концепцію внутрішнього аудиту та здійснено аналіз сучасних поглядів на методичні підходи до техніки проведення внутрішнього аудиту, а також на прийоми та способи внутрішнього аудиту, акцентуючи увагу на тому, що для успішного виконання поставлених завдань внутрішній аудитор повинен підібрати прийоми та методи, які найкраще підходять для даного підприємства і дозволяють отримати інформацію, яка є доказовою силою про об’єкти контролю.

Особливу увагу приділено розвитку ролі контролінгу в управлінні підприємством і доведено, що практика його впровадження є новацією, а також показано, що сьогодні система контролю все частіше повинна доповнюватись системою контролінгу, який забезпечує ефективніше управління суб’єктом господарювання. Визначається, що головне в контролінгу - орієнтація управлінського процесу на досягнення стратегічних цілей підприємства. Аналіз тенденцій удосконалення і практики впровадження концепції контролінгу в країнах із розвиненою ринковою системою й української практики показує, що вітчизняна економіка знаходиться на шляху становлення ринкових відносин.

У дисертаційній роботі вирішено актуальну науково-прикладну проблему теоретичного обґрунтування, розробки та впровадження на промислових підприємствах внутрішнього аудиту та контролінгу.

Основні висновки:

  1. Контроль у будь-якому суспільстві є об’єктивною необхідністю та зумовлюється дією економічних законів. Суспільство не може нормально існувати без організованої системи контролю, спостереження за виробництвом і розподілом матеріальних благ. Функція контролю в суспільстві виникає скрізь, де процес виробництва існує як вид суспільного процесу. Вирішувати завдання управління економікою можливо лише за умови зразкового обліку, аналізу, контролю; учасники цих процесів потребують достовірної та неупередженої інформації про фінансово-майновий стан, перспективи розвитку та фінансову стабільність суб'єктів господарювання.

  2. Дослідженням було встановлено, що сучасний стан методології та організації контролю ще не дозволяє досягти належного результату в питаннях збереження власності. У практичній діяльності не завжди забезпечується раціональне застосування способів і прийомів контролю. Виходячи з цього обґрунтовано необхідність становлення внутрішнього аудиту, від якого залежить не тільки збереженість матеріальних цінностей засновників, але й кредитоспроможність підприємства. За таких обставин кожне підприємство має виробити власну стратегію і тактику стабілізації виробництва, а в подальшому - підняття виробництва та зростання ефективності.

  3. Внутрішній аудит необхідний для підвищення ефективності всієї системи управління підприємствами, він сприяє дотриманню законодавчих вимог до організації бухгалтерського обліку, здійсненню господарських операцій, створенню необхідних умов застосування правових норм захисту майнових інтересів і дотриманню вимог установчих документів, скороченню економічних санкцій раціональної організації та використанню висновків зовнішніх аудиторських перевірок. В умовах функціонування підприємств на принципах підприємництва назріла нагальна потреба створення апарату управління служби внутрішнього аудиту, насамперед для забезпечення безконфліктного співіснування з органами державного контролю та незалежним (зовнішнім) аудитом.

  4. Системний аналіз зовнішнього і внутрішнього середовища підприємства, що становить сутність маркетингового аудиту, дозволяє виробити маркетингову стратегію (програму) і план заходів, спрямованих на досягнення різних цілей підприємства: утримання частки ринку, збільшення обсягу продаж тощо, адекватних сформованій ситуації на галузевому ринку та внутрішнім можливостям підприємства.

  1. Завдання визначення сутності контролінгу перестає бути суто теоретичною проблемою і стає практичною функцією управління соціально-економічними процесами підприємства. Це зумовлюється тим, що контролінг перетворився в дуже ефективний інструмент менеджменту, тому що, по-перше, його складовими і невід’ємними елементами є облік, планування, контроль, аналіз господарської діяльності, інформація та внутрішній аудит у системі управління підприємством; по-друге, вимір величини відхилень планових даних від фактичних, виявлення причин і вживання заходів щодо їх подолання стає важливим фактором удосконалення управління; по-третє, прийняття постійних коригувальних впливів не тільки тактичного, але і стратегічного плану на виробничо-господарську діяльність підприємства для вирішення поставлених перед підприємством завдань.

  2. Наявність масштабних проблем, що існують в економічній сфері країни, яка переживає кризовий період радикальних реформ переходу до ринкових відносин, спричиняє зростання ролі контролінгу на всіх рівнях системи управління підприємством. Це, у свою чергу, детермінується новими економічними умовами задоволення суспільних потреб у реалізованій продукції з орієнтацією на головну особу історичного процесу - покупця, що виступає реальним, об’єктивним контролером. Отже, потрібно створити умови для більш гнучкого управління підприємством, яке діє на принципах самоврядування й саморегулювання, коли трудовий колектив не тільки бере участь в управлінні, але й контролює ці процеси.

  3. Обґрунтовано роль контролінгу в управлінні підприємством і доведено, що практика його впровадження є новацією, а також показано, що в даний час система контролю все частіше повинна доповнюватись системою контролінгу, який забезпечує ефективніше управління суб’єктом господарювання. Об'єктом контролінгу є все підприємство, система управління й система виробництва, у тому числі операційний менеджмент, структура і процес управління, інформація та внутрішній аудит. Процес реалізації контролінгу може бути пасивним і активним. Пасивний контролінг виступає як періодична діяльність керівництва, фахівців з удосконалення системи управління підприємством. Активний же контролінг являє собою безперервний процес дій для забезпечення цілей підприємства. Останньому відповідає технологічний контроль і консультування.

  4. Наукова основа контролінгу за своєю природою є синтетичною: вона використовує здобутки економічної теорії, аналізу господарської діяльності, бухгалтерського обліку, планування, аудиту, менеджменту, кібернетики, соціології тощо. У цьому одна з його основних переваг.

  5. Головне в контролінгу - орієнтація управлінського процесу на досягнення стратегічних цілей підприємства. Для досягнення цих цілей контролінг виконує такі функції: координація управлінської діяльності для досягнення цілей підприємства; інформаційна й консультативна підтримка підприємства в управлінських рішеннях; створення й забезпечення розвитку загальної інформаційної системи управління підприємством; забезпечення раціональності управлінського процесу.

  6. Контролінг не є принципово новим оригінальним інструментом. Але він спирається на останні досягнення менеджменту й повною мірою дозволяє враховувати специфіку сучасної української економіки, саме тому він зарекомендував себе з кращого боку в системі антикризового управління вітчизняними підприємствами. Контролінг стає дійовим засобом удосконалення господарства на мікрорівні лише тоді, коли він використовується в тісному й безпосередньому зв’язку з маркетингом, фінансовим і виробничим плануванням, бухгалтерським обліком (насамперед управлінським), інформаційним забезпеченням оперативного і стратегічного планування. Контролінг як гнучкий інструмент дозволяє повною мірою і вчасно враховувати особливості та динаміку ринку, його невизначеність, багатоваріантність управлінських рішень у цих умовах, можливість фінансових ускладнень і навіть банкрутства. Він спонукає менеджмент діяти тільки на основі точного економічного розрахунку й з урахуванням можливого ризику та його досліджень.

  7. Аналіз тенденцій удосконалення і практики впровадження концепції контролінгу в країнах із розвиненою ринковою системою й української практики показує, що вітчизняна економіка на шляху становлення ринкових відносин вирішує аналогічні проблеми, тому для вирішення цих питань потрібні такі ж інструменти управління системою підприємства. Контролінг як інструмент менеджменту успішно функціонує на підприємствах економічно розвинених країн (у США, Німеччині, Франції, Англії та ін.). Вивчення й використання його основних принципів і досвіду їх застосування на практиці вітчизняними підприємствами відповідно до українських умов, юридичних і соціально-економічних особливостей відкриває можливості для удосконалення наявних моделей обліку, планування, аналізу та контролю, що забезпечує підприємству виживання та тривале економічне зростання.

  8. При проведенні моніторингу необхідна оцінка інформаційного забезпечення кожного з видів послуг відділу внутрішнього аудиту, яка можлива тільки за наявності еталона-зразка необхідної інформації для якісного виконання послуги. Оцінка вірогідності облікової інформації економічних суб’єктів і забезпечення вірогідності аудиторських висновків вимагають установлення рівнів і факторів ризику облікової інформації. Швидкому та правильному визначенню рівнів ризику сприяє перелік основних умов для оцінок "низького", "середнього" і "високого" рівнів ризику. Систематичне встановлення рівнів і факторів ризику облікової інформації підприємства є обов’язковою умовою ефективного управління його господарською діяльністю.

СПИСОК ОСНОВНИХ ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ
ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ

Монографії

  1. Ткаченко А.М. Організація внутрішнього аудиту на промислових підприємствах. - Запоріжжя: Державна інженерна академія, 2005.- 505 с.

  2. Семенов Г.А, Порохня В.М., Ткаченко А.М. Методические основы разработки программ повышения эффективности инвестиционных проектов. - Запорожье: Государственная инженерная академия, 2003. – 330с.

Особистий внесок: запропоновано підходи щодо оцінки ефективності інвестиційних проектів.

  1. Семенов Г.А., Ткаченко А.М. Организация управления активами предприятия и их источниками. - Запорожье: Государственная инженерная академия, 2004. – 346с.

Особистий внесок: розроблено інформаційне забезпечення фінансового менеджменту; методологічні аспекти управління активами підприємства; вартість і оптимізація структури капіталу; управління фінансовими ризиками.

Статті у фахових виданнях

  1. Ткаченко А.М. Совершенствование методов контроля за сохранностью материальных ценностей // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 17. – С.117–132.

  2. Ткаченко А.М. Методы анализа организации труда и основные направления ее совершенствования // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: Наука і освіта. – 2000. – Вип. 19. – С.114–129.

  3. Ткаченко А.М. Сутність і необхідність становлення внутрішнього
    аудиту в період трансформації економіки України // Економіка промисловості. – 2000. – № 3 (9). – С.38–45.

  4. Ткаченко А.М. Сутність і принципи зовнішнього аудиту // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ.– 2000.– Вип. 57.– С.95-101.

  5. Ткаченко А.М. Види внутрішнього аудиту та його фундаментальні принципи // Схід. - 2000.– № 6.– С.14–18.

  6. Ткаченко А.М. Класифікація економічного контролю в Україні // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2000. – Вип. 56. – С.57–64.

  7. Ткаченко А.М. Організація внутрішньогосподарського контролю на підприємствах // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 66. – С.3–16.

  8. Ткаченко А.М. Методичні аспекти нормування праці внутрішніх
    аудиторів // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2001. – № 2. – С.146-153.

  9. Ткаченко А.М. Зовнішній аудит: його взаємозв’язок і відмінність від внутрішнього // Економіка промисловості. – 2001. – № 1 (11). – С.11-16.

  10. Семенов Г.А., Ткаченко А.М. Економічний та фінансовий аналіз в роботі внутрішнього аудитора // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 76. – С.10-18.

Особистий внесок: розглянуто вплив економічного та фінансового аналізу на процес планування внутрішнього аудиту.

  1. Ткаченко А.М. Планування роботи відділу внутрішнього аудиту // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2001. – Вип. 77. – С.244-251.

  2. Ткаченко А.М. Аудиторський ризик та його роль у роботі внутрішнього аудитора // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2002.- № 1.- С.115-123.

  3. Ткаченко А.М. Класифікація економічного ризику та його кількісна і якісна оцінка // Економіка: проблеми теорії та практики. – Дніпропетровськ: ДНУ. – 2002. – Вип. 136. – С.85-91.

  4. Ткаченко А.М. Робочі документи внутрішнього аудитора // Экономика промышленности. Экономика Украины в трансформационный период. – Донецк: ИЭП НАН Украины. – 2001. – С.357-371.

  5. Ткаченко А.М. Докази, що застосовуються внутрішніми аудиторами, їх структура та класифікація // Економіка промисловості. – 2002. – №1(15). – С.96-104.

  6. Ткаченко А.М. Значимість аудиторських доказів та зв’язки між ни-
    ми // Схід. – 2002. – № 1. – С.33-36.

  7. Ткаченко А.М. Характеристика податкових злочинів // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. - 2002.- № 4.- С.273-281.

  8. Ткаченко А.М. Оцінка ризику інвестиційного проекту // Модели управления в рыночной экономике. – Донецк: ДонНУ. – 2002. – Спец. вып. – С.327-334.

  9. Ткаченко А.М. Прийоми та способи, що застосовуються у внутрішньогосподарському контролі // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДДУ. - 2002.- № 154. – Т.1. – С. 39–63.

  10. Ткаченко А.М. Класифікація експертиз та їх значення для внутрішнього аудиту // Економіка: проблеми теорії та практики. - Дніпропетровськ: ДНУ. - 2002.- № 154. – Т.2. – С. 167–178.

  11. Ткаченко А.М. Структура, зміст та вимоги до висновку експертиз // Вісник Сумського держ. ун-ту. Сер. Економіка. – 2002. – № 10. – С. 190–195.

  12. Ткаченко А.М. Фінансовий аналіз у роботі внутрішнього аудитора // Вісник соціально-економічних досліджень. – Одеса: ОДЕУ. - 2002. – Вип. 13. - С. 396–399.

  1. Ткаченко А.М. Контролінг та внутрішній аудит в управлінні інвестиційними проектами // Социально-экономические аспекты промышленной политики.– Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2002. – С. 386–393.

  2. Ткаченко А.М. Контролінг та контроль в системі управління підприємством // Модели управления в рыночной экономике. - Донецк: ДонНУ. - 2003.- Кн. 2. - Спец. вып. - С. 118–130.

  3. Ткаченко А.М. Контролінг – концепція сучасного управління підприємством // Економіка промисловості. - 2003.- № 1 (19).- С. 131–137.

  4. Ткаченко А.М., Ткаченко Т.О. Механізм формування інвестиційних ресурсів Запорізького регіону // Наук. пр. Донецького національного технічного ун-ту. Сер.: економічна. – Донецьк: ДонНТУ. - 2003. – Вип. 60. - С.156-166.

Особистий внесок: на підставі аналізу інвестиційної діяльності Запорізького регіону запропоновані методи підвищення інвестиційної активності.

  1. Ткаченко А.М., Пожуєва Т.О. Класифікація інвестиційних ризиків // Економіка промисловості. - 2004.- № 2 (24).- С. 135–143.

Особистий внесок: визначено, що з урахуванням класифікації ризиків інвестиційної діяльності здійснюється оцінка їх конкретного рівня.

  1. Ткаченко А.М., Кайдаш О.М. Роль держави в забезпеченні економічної безпеки підприємства // Держава та регіони. Сер. Економіка та підприємництво. – 2005. - №1. – С. 287-291.

Особистий внесок: зазначено, що одним із головних завдань сучасного етапу економічних перетворень в Україні має стати забезпечення державою економічної безпеки підприємств.

  1. Ткаченко А.М., Ястребова Ю.Ю. Основні тенденції розвитку алюмінієвої промисловості на сучасному етапі // Економіка промисловості. - 2004.- № 4 (26).- С. 33–39.

Особистий внесок: визначено основих лідерів виробництва алюмінію на міжнародному ринку.

  1. Ткаченко А.М. Роль і місце внутрішнього маркетингового аудиту в системі управління підприємством // Проблемы повышения эффективности функционирования предприятий различных форм собственности. - Донецк: ИЭП НАН Украины. - 2004. – С. 324–336.

  2. Ткаченко А.М., Книш О.М. Моніторинг інвестиційної діяльності в Україні // Культура народов причерноморья. - 2005. - Вип. 59. - С 57-63.

Особистий внесок: розглянуто чинники, що впливають на залучення інвестиційних ресурсів.

Матеріали наукових конференцій

  1. Ткаченко А.М. Економічний контроль, його роль та місце в управлінні підприємством // Розвиток науки про бухгалтерський облік: Матеріали міжнар. наук. конф. (23-24 листоп. 2000 р.). – Житомир: ЖІТІ.– 2000.– Ч. 4. - С.158-165.

  2. Ткаченко А.М. Аудит – метод здійснення позавідомчого контролю // Матеріали міжнар. конф. "Глобалізація економіки: нові можливості та загроза людству?" (21-22 берез. 2001 р.). – Донецьк: ДонДУЕТ ім. Туган-Барановського. – 2001.- Т. 1. - С.215-218.

  3. Ткаченко А.М. Вдосконалення системи управління внутрішнім аудитором: Материалы межрегион. науч.-практ. конф. “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспекивы развития” // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. - 2001. - Вып. 6. - С.237-241.

  4. Ткаченко А.М. Стимулирование труда внутренних аудиторов // Вісник Харківського державного політехнічного ун-ту. "Технічний прогрес та ефективність виробництва". – Х.: ХДПУ. - 2000. – Вип. 122, ч. 3. – С.62–65.

  5. Ткаченко А.М. Етичні норми аудиторів України // Вісник Технологічного ун-ту Поділля. – Ч. 2: Економічні науки. - 2001.– № 1. - С.158–162.

  6. Ткаченко А.М. Оцінка результативності праці внутрішніх аудиторів // Регіональні перспективи. - 2001.– № 2-3 (15-16).– С.200–202.

  7. Ткаченко А.М. Дії внутрішніх аудиторів при виявленні помилок і шахрайства // Регіональні перспективи. - 2001.- № 5-6 (18-19).- С.251-253.

  8. Ткаченко А.М. Сутність розходжень між роботою внутрішнього
    аудитора і бухгалтера // Соціально-економічні дослідження в перехідний період. Проблеми європейської інтеграції і транскордонної співпраці / НАН України. Ін-т регіональних досліджень. - Львів-Луцьк: вид. “Вежа” Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки. - 2001. - Вип. 29. - Т. 1. - С.356-361.

  9. Ткаченко А.М. Сутність економічного ризику: міжнародні та національні критерії : Матеріали VI міжнар. наук. конф. – літня школа “Проблеми економічної інтеграції України в Європейський Союз: європейські порівняльні студії” // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2001. – № 18.- Ч.2. - С.85-87.

  10. Ткаченко А.М. Методичні підходи до техніки проведення внутрішнього аудиту: Матеріали міжнар. наук. конф. “Бухгалтерський облік та господарський контроль: минуле, сучасне, майбутнє” (Житомир, 16-17 трав. 2002 р.) // Вісник Житомирського інженерно-технічного ін-ту. Екон. науки. - 2002. - Вип. 19.- С.290-295.

  11. Ткаченко А.М. Методичні підходи до аналізу тіньової економіки // Вісник Технологічного ун-ту Поділля. Ч. 2: Екон. науки. - 2002.- №5. – Т. 1. - С.36-43.

  12. Ткаченко А.М. Зв’язок аналізу фінансово-господарської діяльності з іншими галузями знань: Материалы межрегион. науч.-практ. конф. “Налогообложение в промышленном регионе: теория, практика и перспективы развития” // Финансы, учет, банки. – Донецк: ДонНУ. - 2002. – Вып. 8, ч. 2. -С. 20–26.

  13. Ткаченко А.М., Ткаченко Т.О. Інвестиції в людський капітал – запорука розвитку нової економіки // Вісник Тернопільської академії народного господарства. - 2003. – № 5/1. - С. 166–171.

Особистий внесок: обґрунтовано роль інтелектуального потенціалу українського суспільства на сучасному етапі розвитку. Розкрито значення пріоритетної ролі людини з-поміж інших чинників суспільного виробництва.

  1. Ткаченко А.М. Внутрішній аудит та контролінг – шлях до впровадження сучасних методів у менеджменті // Вісник Технологічного ун-ту Поділля. – Ч. 1: Економічні науки. – 2004. – Т. 1. - С.150-153.

Інші видання

  1. Ткаченко А.М. Місце внутрішнього аудиту в системі управління: історія його розвитку // Економіка України: реалії, перспективи розвитку ринкових відносин. – К.: Наук.-дослід. ін.-т "Проблеми людини". – 2000.– Т. 20. – С.232–237.

  2. Ткаченко А.М. Сутність економічних злочинів // Економічні злочини: попередження і боротьба з ними. – К.: Наук. –дослід. ін.-т "Проблеми людини". – 2001. – Т. 25. – С.335-339.

  3. Ткаченко А.М. Фінансовий аналіз як одна з найважливіших функцій управління // Механізм регулювання економіки, економіка природокористування, економіка підприємства та організація виробництва. – Суми: СумДУ. – 2002. – № 3–4. – С. 259–268.

  4. Ткаченко А.М., Пожуева Т.А. Техническое перевооружение – первоочередная задача ОАО "Запорожтрансформатор" // Вісник економічної науки України. – 2004. – №2(6). – С. 138-144.

Особистий внесок: на підставі аналізу діяльності ВАТ "Запоріжтрансформатор" доведено, що одним із шляхів виходу підприємства зі складного становища є переоснащення.

  1. Ткаченко А.М. Фінансовий аналіз та його значення для господарюючого суб’єкта // Матеріали наук.-практ. конф. "Актуальні питання удосконалення фінансово-кредитного механізму в Україні" (29-30 трав. 2002 р.). – Запоріжжя: ЗНТУ. – 2002. – С. 42–45.